Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
17.06.2019. - 00:50 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 6 ... 14 Next   Idi dole
Autor Tema: Promena antifriza/rashladne tečnosti i ozracivanje sistema  (Pročitano 121257 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Nesa car
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Auto: Reno 5

« Odgovor #15 poslato: 18.12.2010. - 17:39 »
Podeli temuIdi gore

Evo da javim sta sam uradio

Kupio sam polovna creva od pumpe za vodu do grejaca u kabinini.Oba creva ukupno 600 dinara i kvalitetnija  su 16 puta od novih divljih

E sad i dalje imam nedoumicu koja je bila pre nego sto sam menjao i creva i hladnjak.
Ozracujem sistem  dok je ugasen motor sa visoko podignutom bocom i kad krene voda na ventile na crevima ja ih zavrnem.Zatim dospem antifriz izmedju min i max ako zatreba  zategnem cep  na boci pa je spustim u leziste pored motora.Sutradan proverim nivo u boci i stoji gde je i bio.
Kad provozam auto i stanem nivo u boci se podigne negde do 3/4 boce.Covek kod koga sam kupio creva gledao je i kaze da je motor ok i da ne naduvava creva tj. nije otisao dihtung glave sto sam i ranije zakljucio
Da li je to normalno da mi se dize nivo u boci?
sve sam prekontrolisao da negde ne vuce fals vazduh na nekom crevu pa da voda predje u bocu a u kabini je suvo znaci nije busan unutrasnji hladnjak nigde ne curi voda a pumpa za vodu je skoro menjana
Vodu ne gubi i dolijem je onoliko koliko mi istekne od ozracivanja
Sta vise da radim?
Gde da trazim kvar ako ga ima?
POMAGAJTE

Sačuvana

tehnolodzy
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: RENAULT 21

« Odgovor #16 poslato: 19.12.2010. - 00:51 »
Podeli temuIdi gore

Kada tvoj motor, odnosno tecnost za hladjenje dostigne radnu temperaturu, usled povecanja zapremine tecnosti visak iz hladnjaka prelazi u expanzioni sud. Kada se motor ohladi zapremina tecnosti se smanjuje i u hladnjak se vraca visak tecnosti iz expanzione posude. Taj se proces obavlja automatski. Nivo tecnosti u expanzionom sudu treba da je na polovini izmedju oznaka MIN i MAX kada je rashladna tecnost hladna. Ako se redovno ukljucuje i iskljucuje ventilator hladnjaka kad motor dostigne radnu temperaturu onda je sve OK. 165fs373950 Jedino sto treba je da povremeno kontrolises nivo tecnosti u expanzionoj posudi.
Sačuvana

Nesa car
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 19.12.2010. - 09:01 »
Podeli temuIdi gore

tehnolodzy
ovo sto si mi napisao mislim da ne vazi za moj motor Cleon 1.1 jer se kod mene nalazi boca nisko kod desnog fara i ima samo jedno crevce ali sa donje strane i cela boca je u visini hladnjaka
Slike boce koju si mi stavio je od normalnih sistema a ovo sr.nje od rashladnog sistema motora   do sada  sam samo kod renoa sreo.Nigde nisam dizao bocu ozracivao nego samo dolivas vodu u cuturu i pici
evo slike kakva je boca kod mene

samo da dodam da je termostat izvadjen ako je bitno
Sačuvana

borkostar
Gost
« Odgovor #18 poslato: 19.12.2010. - 18:02 »
Podeli temuIdi gore

Tvoj auto nemoze da uvlaci fals vazduh jer je u crevima pritisak i moze samo na tim mestima da izbacuje vodu(antifriz), pomesao si nesto
Ako si ti skidao termostat zasto si ga skidao?
Ako si ga tako kupio zasto je on skinut od ranije?
To kako si ti opisao ozracivanje to se tako radi, eventualno jos npr. sutra ponovis isti postupak i to je to
Dali ti se i dalje pojavljuje vazduh ili imas neke probleme u vezi toga?
Sačuvana
tehnolodzy
Captur
Van mreže Van mreže

Auto: RENAULT 21

« Odgovor #19 poslato: 20.12.2010. - 01:44 »
Podeli temuIdi gore

NesoCare, evo ti nekoliko slika expanzione posude i hladnjaka pa uporedi sa tvojom makinom, a sto se tice termostata on je ugradjen zbog brzeg postizanja radne temperature motora i on sprecava da hladan antifriz protice kroz hladnjak dok se ne zagreje i dostigne radnu temperaturu oko 89°C.
Za to vreme antifriz cirkulise skracenim tokom tj kroz blok motora, glavu motora, podnozje karburatora i vodenu pumpu.
Kada antifriz dostigne temperaturu 89°C termostat pocinje da se otvara i sva zagrejana tecnost iz bloka i glave motora pocinje da dospeva u hladnjak.
Na hladnjaku postoji termodavac koji reaguje na odredjenu temperaturu i prema potrebi ukljucuje i iskljucuje ventilator (T=92/82°C).
Da bi sistem bio osiguran od pregrevanja na pumpi za vodu je postavljen termokontakt koji u momentu povisene temperature antifriza oko 115°C pali lampicu na instrument tabli.
Kako nemas ugradnjen termostat tvom motoru treba mnogo vise vremena da postigne radnu temperaturu, pa zato hoce i nivo antifriza da varira u sistemu malo vise nego sto treba, pa ti i motor trosi vise goriva, a i podmazivanje motora ti je slabije narocito sad u zimskom periodu  kada je i ulje gusce.
Sačuvana

Nesa car
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 20.12.2010. - 15:16 »
Podeli temuIdi gore

tehnolodzy brate hvala ti za angazovanje i za slike
to je moj sistem sa slika

U pravu si.Sve je onako kako si ti rekao.Sad se voda sama vratila iz boce u motor.Nisam stigao da ispratim kako se motor ponasa nakon zamene creva i hladnjaka pa sam poceo da panicim.Pre mi je boca ostajala puna i kad je hladan i vruc i kad odstoji preko noci ali sad je sve ok.Kako i zasto nemam pojma  cancan
Sto se tice termostata on je skinut jer je hladnjak na autu bio strasno los i pun kamenca i nekih naslaga spolja a i malo je bio mastan pri dnu jer je izgleda procureo na nekom mestu gde je vec krpljen ko zna kad
Auto sam inace uzeo od kolege sa posla koji je vozio auto 3 god. Nisam primetio da motor trosi nesto mnogo ulja niti da duva
E sad termostat nemam moram da ga kupim ali sam crevo skratio za 1-2cm pa ne znam da li ce termostat pasovati.Sva je prilika da cu ga ugraditi za sledecu zimu  sad je i  karton dobar

U svakom slucaju hvala svima 
pozdrav

Sačuvana

janko
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 51
Auto: Megane 2 PH2 Break 1.6 16V

« Odgovor #21 poslato: 20.12.2010. - 16:49 »
Podeli temuIdi gore

Pazi se tog kartona, može doći do pregrevanja! Bolje ugradi termoatat.
Sačuvana

vidak
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 53
Auto: Renault Scenic 1,9 dci

« Odgovor #22 poslato: 30.01.2011. - 23:36 »
Podeli temuIdi gore

Za..bi karton, mislim da je termostat puno jeftiniji. On ce ti pruziti pravi odnos zagrevanja i hladjenja u motoru i obezbedit optimalnu temperaturu. Ako bude s kartonom neces imati odgovarajuci ritam grejanja i hladjenja sto ce ti uticati na potrosnju i vek trajanja motora....
Sačuvana

Na kraju zivota necemo se setiti reci nasih neprijatelja. Seticemo se cutanja nasih prijatelja.
peric
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 39
Auto: Megane 1.4 16V 2004, Clio 1.2 2006

Repetitio est mater studiorum.

« Odgovor #23 poslato: 24.08.2011. - 18:57 »
Podeli temuIdi gore

Danas su mi promenuli vodenu pumpu jer je prozujala, i izgleda da nisu dosbo ozracili sistem, jer se cuje klokotanje kad se upali auto. Da li neko zna kako da ozracim sistem i da se resim tog klokotanja?
Sačuvana

singer
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: 44
Auto: laguna 1.8 rxe

kupujem samo kola koja imaju svoj tim u F1!!!

« Odgovor #24 poslato: 24.08.2011. - 21:33 »
Podeli temuIdi gore

moras imati na najvisljoj tacki cep-sraf plasticni na crevu,kod laguna je izmedju motora i sofersajbe.nemoj ozracivati dok motor radi ili kad je vruc pa ugasen jer je pod pritiskom.

Sačuvana

error
Prijatelj RFS
Van mreže Van mreže

Starost: 37
Auto: шафран аутоматик

« Odgovor #25 poslato: 24.08.2011. - 23:45 »
Podeli temuIdi gore

mogao bi sagi da nam podeli njegovo iskustvo sa ozračivanjem   
Sačuvana

Milan.S.90
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 25.08.2011. - 14:36 »
Podeli temuIdi gore

mogao bi sagi da nam podeli njegovo iskustvo sa ozračivanjem   
Sačuvana

iggy1607
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 45
Auto: renault 19 chamade turbo DX

…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

« Odgovor #27 poslato: 25.08.2011. - 14:52 »
Podeli temuIdi gore

E sad termostat nemam moram da ga kupim ali sam crevo skratio za 1-2cm pa ne znam da li ce termostat pasovati.Sva je prilika da cu ga ugraditi za sledecu zimu  sad je i  karton dobar

Karton pomaže samo zimi,a lna ovim vrućinama odmaže. Nemoj da ti bude teško,kupi termostat,naguraj ga u crevo (navlaži crevo antifrizom ako teško ulazi termostat-da bolje      klizi),biće bolje za motor. Normalno je da nivo tečnosti varira. Sipaj u bocu izmedju min i max i neće biti problema.
Sačuvana

pedjolino76
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: reno 5 campus

« Odgovor #28 poslato: 15.09.2011. - 06:22 »
Podeli temuIdi gore

nemogu da nadjem onaj sraf  na bloku motora ,kad se ispusta antifriz.jel reno 5 ima uopsto taj sraf.
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #29 poslato: 15.09.2011. - 07:22 »
Podeli temuIdi gore

Uvek možeš da skineš donje crevo sa hladnjaka i da rešiš problem.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 6 ... 14 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.206 sekundi sa 37 upita.