Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
21.05.2018. - 07:23 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 170 171 172 173 [174]   Idi dole
Autor Tema: Veliki servis  (Pročitano 569145 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
DS9
Megane
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 51
Auto: Citroen C3

« Odgovor #2595 poslato: 14.04.2018. - 00:00 »
Podeli temuIdi gore

Nadam se da će ti iskusni dati detaljnije komentare u vezi delova i cena, u međuvremenu možda ti ovo bude informativno https://www.motrio.com/rs-rs/

Lično, mislim da bih izbegao Motrio zeleni antifriz, osim toga nema njegove detaljne reference (pitanje je ko ga proizvodi za Motrio).
Izbegao bih ga jer je gotovo sigurno predviđen za izmenu do 2 godine. U suštini, sa aspekta servisa, taj antifriz nije greška jer bi odradio posao samo bi trebao ranije da se menja nego dugotrajniji antifrizi, i vrlo verovatno je bitno jeftiniji (a super i servisu da im mušterija ranije dođe). Na tvom mestu bih zahtevao da sipaju tj. daju ponudu za Renault Type-D antifriz, a onda si miran oko 5 godina.

Ako te zanimaju detalji - ovde smo pisali o tome
http://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=1312.msg675327#msg675327
http://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=1312.msg676852#msg676852

Suština priče je da bi bilo zgodno sipati dugotrajniji antifriz ako njegova cena nije previše veća. Mislim, ako je npr. cena tog motrio zelenog antifriza oko 11 evra  (nešto mi to malo za nekih oko 6 L), verujem da bi bilo bolje platiti i duplo više za Renault Type-D antifriz koji je predviđen za sasvim nova vozila.

Btw, što se ulja tiče (čisto jer ja poprilično ovde komentarišem u raspravama o uljima), ono je by the book.
« Poslednja izmena: 14.04.2018. - 00:04 od strane DS9 » Sačuvana

Fluence2010
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Renault Fluence, 1.6 16V, 2010.

« Odgovor #2596 poslato: 23.04.2018. - 08:52 »
Podeli temuIdi gore

Hvala svima na odgovorima! Iščitao sam i temu, pa sam sakupio malo informacija i sabrao u ovu poruku. Ako nekome koristi - super.

Dakle, nema totalno jedinstvenih zaključaka o tzv. "velikom servisu". Čak su i neke smernice prilično kontroverzne. Takav utisak sam stekao, čitajući temu.

[ Interval za veliki servis ]

Ono što je sigurno je to da kod nas ovlašteni servisi skraćuju servisni interval za veliki servis: neki ovlašteni servisi predviđaju veliki servis na 60.000 pređenih kilometara, neki na 70.000 km, tj. za 4 odnosno 5 godina, ukoliko nije pređena ova kilometraža.
(drugi će, pak, reći da se odlučuju na veliki servis sa 80 000 pređenih kilometara, pa čak i više).

Razlog skraćivanja su tzv. "otežani uslovi eksploatacije". Kao razloge možete čuti:
- loš kvalitet goriva,
- loši putevi,
- kvalitet vožnje (misli se na odnos vožnje na auto putu - gradska - međugradska). Kod nas je taj odnos dosta drukčiji nego u EU jer je tamo 75 - 85% vožnje na auto putu.
- učestalost startovanja hladnog motora (kod nas je prosjek 5 hladnih paljenja, dok je u EU 2). Generalno, vožnja relativno kratkih distanci (često se auto i ne zagreje kako treba, a već se motor gasi).

U Evropi se prvi veliki servis radi na 120 000 km (ili više) kod većine automobila.

[ Šta se menja? ]

Zavisi od samog automobila, tj. motora. Šta se obično menja:
- set zupčastog (zupčasti remen i napinjač (španer) zupčastog), formalno: kaiš razvodnog mehanizma i napinjača;
- set PK (akronim od pljosnati kaiš???) (PK kaiš i njegov španer), formalno: kaiš za pogon dodatnih agregata i napinjača ili kanalni kaiš.
- pumpa rashladne tečnosti (ili "pumpa za vodu"),
- rashladna tečnost ("antifriz"),
- svećice (kod benzinskih motora),
- ulje,
- filteri (filter putničkog prostora (odnosno filter kabine, ili žargonski "filter klime"), filter goriva, filter ulja, filter vazduha).

Napomene:
- Postoje modeli motora koji nemaju kaiševe, već lanac kao tip razvoda (na primer 1.6 SCe motor od 115 konjskih snaga ili 1.6 DCI od 130 konjskih snaga) i kod njih važi da nema velikog servisa.
- Kod benzinaca treba proveriti i stanje varijabilne remenice. Jer se za njenu promenu mora skinuti zupčasti kaiš. Iako je bilo članova koji su stari zupčasti kaiš opet vraćali na motor, stroga preporuka je da se isti kaiš ne španuje dva puta.
- postoje modeli benzinskih motora koji nemaju klasičan filter za gorivo nego tzv. sito, koje se ne menja (menja se zajedno sa pumpom za gorivo, kad ista otkaže).
- šta još valja pregledati: krajeve letve volana (spone), kočioni sistem (diskovi, pločice, nivo vlage u kočionoj tečnosti), provera semeringa radilice, kontrola ulja u menjaču.
- kod nekih modela postoje dva PK kaiša, jedan za alternator, drugi za kompresor klime.
- neki članovi na prvom velikom servisu ne menjaju pumpu za vodu, jer tvrde da je fabrička pumpa najkvalitetnija, te da je suludo menjati je na 60 000 km s manje kvalitetnom. Drugi opet obavezno menjaju, jer ako "procuri", moraju se menjati i kaiševi i sve "jovo nanovo".
Treći, pak, kažu da originalna zamenska pumpa ne bi trebalo da je lošija od "prve ugradnje", čak naprotiv - da je bolja, jer su naknadno dodali ventilatorska "peraja" kako bi se hladio ležaj.

[ Koji proizvođači delova? ]

1. Za španere - na dobrom glasu su: Ina, Ruville i SKF španeri.
2. Zupčasti kaiševi: Gates, Contitech, Hutchinson. Šta je zanimljivo: iako su o Dayco kaiševima oprečna mišljenja na forumu (citiram: "Ja Dayco ne bih stavljao ni na teglu od džema"), još nijednom članu sa foruma u praksi nije pukao isti, što se ne može reći za Gates - kroz poruke sam vidio da su Gates neretko pucali. Dayco kaiševi mogu biti i u fabričkoj ugradnji.
3. Vodena pumpa: HEPU, SKF, Valeo.
4. Filteri: Meca ili Purflux.

Generalno je SKF kao brend na dobrom glasu za sve delove.

INA je najveći svjetski proizvođač zatezača uopšte (FAG ležaji su njihova firma, LuK kvačila takođe), RUVILLE su "pakeri" (uzimaju robu od INA-e i pakuju u svoje kutije), GATES je prvi proizvođač na svijetu koji je počeo proizvoditi gumeno remenje uopšte (američka firma, imaju pogone u Belgiji), a HEPU je firma koja se prvenstveno bavi proizvodnjom vodenih pumpi. SKF nisu najpovoljniji ali su proverenog kvaliteta...

[ Koliko to košta? ]

Cene se kreću od 300-400-500 Eur - zavisno od toga gde se radi, šta se radi i sa kojim delovima. U mojoj prethodnoj poruci ima primer velikog servisa sa sve cenama. A od čega cena zavisi još:
 - od vrste motora (modela benzinca, dizela, kao i njihovih specifičnosti),
 - da li je servis ovlašteni ili neovlašteni. Takođe, ovlašteni često daju popuste na auta starija od 5 godina (5+ program za auta kojima je istekla garancija),
 - od kvaliteta delova (ne)ovlaštenog servisa (originalni ili zamenski),

Po pravilu, skuplji su servisi kod novih auta u ovlaštenim servisima (inače auto gubi garanciju). Ovlašteni servisi, po pravilu, daju i garanciju na rad i delove (mogu dati i neovlašteni, ali tu nema pravila).

[ Zanimljivi postovi na forumu ]

< o originalnim delovima >

Priča "original dio" je samo izgovor proizvođača automobila da naplati puno više isti dio koji je već u proizvodnji i koji ima pečat da je to "original". Jest', baš, RENAULT pravi i zupčasto remenje i pločice i farove i amortizere...
Zamislite samo koliko bi koštalo proizvođača da pravi posebno dio za RENAULT, a posebno za aftermarket. I zašto bi sam sebe degradirao po pitanju kvaliteta, tako što bi aftermarket dio bio nekvalitetniji od "original" dijela?!
Zato, SVE ide sa iste trake. Samo ga "otpečata" kasnije i eto ti "original" dio. Za sve one koji ne vjeruju u ovu priču, mogu samo potvrditi ovo što govorim, jer sam bio na seminarima koje su predvodili vrhunski inžinjeri iz npr. INA-e ili TEXTAR-a (koji proizvodi kočione komponente za prvu ugradnju- ko ne zna), LUCAS/TRW, itd., i koji su mi ustvari rekli ovo što ja sad vama pišem. I da znate da INA daje DVIJE godine garancije za svoj proizvod, BEZ OBZIRA na pređenu kilometražu. Mom dobavljaču baš i nije bilo drago kad je taj inžinjer to rekao, ali Bože moj...

~

< jedno iskustvo iz prakse >

Zatečeno stanje na motoru pre početka zamene i nakon skidanja delova:

a)   zupčasti kaiš, roler i španer nisu nikad menjani (vidi se po oznakama godine proizvodnje, 1999-ta i 2000-ta). ZK „Gates“  je bio, moglo bi se reći, u dobrom stanju za svoje godine dok su roler i španer dotrajali . Ovaj komentar u vezi sa diskusijom da li se pridržavati fabričke preporuke za Scenica1 za zamenu na 120kkm, moje mišljenje je NE! Menjati na 60, max 80kkm;
b)   španer PK (Renault) nije menjan i od svega zamenjenog  je još bio u najboljem stanju, roler PK propištao i oštećen po obodu gazeće površine;
c)   pumpa za vodu menjana, nemoguće utvrditi godinu proizvodnje ili  proizvođača, neka “divča” najstrašnija, zaptivena ali prisutan luft u osovini. Definitivno za bacanje;
d)   PK kaiš “Dayco”  bio u očigledno dobrom stanju, moguće da je menjan u međuvremenu;
e)   remenica PK na radilici zamenjena preventivno jer je prigušna guma počela da se kruni i raspada;
f)   motor nije bio dobro uzupčen (bregasta izduva pomerena za 1 zub) jer alat za blokadu bregastih nije bilo moguće postaviti na nju. To je verovatno bio uzrok čudnog zvuka iz auspuha i povećane buke motora, što se nakon servisa značajno smanjilo. Takođe, i ler-gas je daleko stabilniji i motor mirnije radi. Pretpostavili smo da je u nekom momentu  na motoru menjana pumpa za vodu, da je vraćen isti zupčasti i da je „majstorima“ pobegla remenica bregaste pri nameštanju kaiša jer je verovatno rađeno bez specijalnog alata. Pritom, u poređenju sa remenicom usisne, iskilavili smo se dok smo odvili remenicu izduvne bregaste, da smo mislili da ćemo iščupati i motor i menjač napolje;

Za one koje ovo interesuje:
Bez specijalnih alata ne bi bilo moguće odraditi ovaj servis na ovom motoru. Mislim, moglo bi ali ne sa 100% sigurnosti da se neće javiti greška u zupčenju. Kod „Scenica1“ zbog položaja motora i oblika motorskog prostora, najviše vremena smo izgubili na demontaži/montaži metalnog dekla ZK, španera PK i remenici izduvne bregaste. Srećom, semerinzi radilice i bregastih na strani razvoda su ispravni i deluju da su u dobrom stanju. Takođe, na ostalim spojevima nismo nigde uočili tragove bilo kakvog curenja, „slinavljenja“ i slično. Obično se pri ovoj „gimnastici“ menja ili doliva antifriz. Kod mene nije bilo potrebe,s obzirom da je isparivač za TNG vrlo nisko na kraku šasije ispod levog fara, pa je bilo lako ispustiti i skupiti antifriz bez prljanja. Gre'ota da se baca, s obzirom da je zamenjen pred ovu zimu.  U „fabričkoj“ izvedbi, treba pripremiti oko 2,5L tečnosti  za dopunu sistema, jer nije moguće skupiti antifriz bez prljanja i svakako prljav antifriz ne treba vraćati u motor. Ako se „potrefi“ zamena antifriza sa velikim servisom onda je ionako svejedno, i u odnosu na cene svega što se menja  antifriz i nije neka stavka.

Cenu rada ne bih komentarisao, jer  sada kad mi je i ovaj motor na ovom autu „prošao“ kroz ruke imam vrlo jasno mišljenje koliko to treba da košta. Ovo apropo jedne moje grube reakcije u ovoj temi na cenu rada za veliki servis na istom vozilu/motoru, iza koje apsolutno stojim. Nama dvojici je trebalo nekih 5-6 sati efektivnog  rada normalnim tempom i bez "prečica". U principu, posao je za jednog čoveka ali drugi dobro dođe kad treba nešto nategnuti, dodati, pridržati i malo zasmejavati jedan drugog. E, onda posao mnogo lakše ide!

~

< Šta se može desiti kad pukne PK kaiš ili zupčasti kaiš? >

Kaže majstor - pukao PK kaiš i podvukao se pod zupčasti. Sad da l' je bila u pitanju nestručna prethodna ugradnja ili nešto nije bilo zamenjeno kad treba, šta li - ne znam. U svakom slučaju, jedan ventil se odvalio i ušao u cilindar. Ceo cilindar se istopio kao da je od voska. Motor za bacanje... Čeka se nov motor.

~

< o non-interference motorima >

Stari Fiat "Fire" motori 1.1 i 1.2 su bili "non-interference", kao i Astra 1.7, Lada Riva 1.3.
Non interference engines su tako konstruisani da nema kontakta čela klipa sa ventilima kada je klip u GMT i ventili potpuno otvoreni. Po pravilu, to su bili benzinski motori starijih generacija sa relativno malim stepenom kompresije ili dizeli sa indirektnim ubrizgavanjem. Moguće je i da je na tom Opelovom 1.7 dizel-motoru oblik čela klipa bio takav da ne može doći do sudara klipa i ventila.  Pomenuta Lada Riva je imala takav motor. Prezupčio nekoliko puta zbog curenja ulja na semeringu radilice koji je natapao kaiš. Nekoliko puta iz razloga što mi je 5x bila lakša promena zupčastog na putu nego promena tog semeringa u servisu.

Bonus link:
Adresar i brojevi telefona Renault servisa i prodavnica delova - http://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=7372.0

Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #2597 poslato: 23.04.2018. - 10:19 »
Podeli temuIdi gore

Korektan post, potpuno. Upalo mi je u oči ovo:

Citat
- kvalitet vožnje (misli se na odnos vožnje na auto putu - gradska - međugradska). Kod nas je taj odnos dosta drukčiji nego u EU jer je tamo 75 - 85% vožnje na auto putu.

Ovo suštinski i jeste najvažniji razlog za raniju izmenu seta, osim eventualno lošijeg kvaliteta samih delova. Gorivo i putevi nemaju bitnog uticaja.

Citat
- učestalost startovanja hladnog motora (kod nas je prosjek 5 hladnih paljenja, dok je u EU 2). Generalno, vožnja relativno kratkih distanci (često se auto i ne zagreje kako treba, a već se motor gasi).

Nisam baš razumeo ovaj prosek. Da li je to dnevni broj paljenja motora? Nisam siguran koliko sam start motora utiče nepovoljno na kaiševe i španere, ali broj ciklusa grejanja i hlađenja verovatno ima uticaj.

Citat
- set PK (akronim od pljosnati kaiš???) (PK kaiš i njegov španer), formalno: kaiš za pogon dodatnih agregata i napinjača ili kanalni kaiš.

Poly-V, kanalni, a čuo sam i termin "polikanalni" kaiš. Mislim da je PK skraćenica od Poly-V kaiš. To je jedan od naziva u automobilskoj terminologiji koji se prenosi od jednog do drugog, a bez razmišljanja šta zapravo označava. Nešto kao korišćenje nepostojećih "jota", u merenju širine felne.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
vesnam15
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Žena
Starost: 43
Auto: renault grand scenic bose 3 1.6 dci 2012

renault grand scenic bose 3

« Odgovor #2598 poslato: 03.05.2018. - 12:13 »
Podeli temuIdi gore

Ako neko zna imao iskustva bio bih zahvalan da odgovori na sledece, imam grand scenic 2012 1.6 dci 130ks, auto je presao 200000 km ,uradjen mali servis kada je kupljen auto, e sad me interesuje kada se radi veliki servis na ovom motoru, kada se menja lanac, predpostavljam i vodena pumpa i sta vec spada u veliki servis konkretno kada je ovaj motor u pitqnju. Znaci savet, iskustva cena, sta tacno ulazi od delova za zamenu
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #2599 poslato: 03.05.2018. - 12:32 »
Podeli temuIdi gore

Ja bih na tvom mestu pod hitno otisao u neki krsten servis da proveri stanje svega toga sto si naveo .. Pa i PK kaisa i njegovih elemenata .. Vrlo moguce da ima delova za zamenu ...

Tih 1.6 dci motora na forumu ima jako malo, tako da neces puno saznati van servisa
Sačuvana

ivukoje
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 44
Auto: Laguna III Bose 2.0dci 175ks at, Twingo 3 SCe 70

« Odgovor #2600 poslato: 03.05.2018. - 13:42 »
Podeli temuIdi gore

Lanac za 1.6dci po Renault-u ima lifetime warranty, ali bolje proveri kakav je u nekom dobrom servisu. Što se tiče PK kaiša, na 2.0 dci se menja na 160k km napolju po servisnoj, a mislim da se tada menja i vodena pumpa. Ja bih svakako proverio kakvo je stanje svih navedenih elemenata.
Sačuvana

IsNoGood
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: 33
Auto: Laguna III dci175 BVA

« Odgovor #2601 poslato: 03.05.2018. - 14:30 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam to menjao baš na 160.000km 
Sačuvana

Pretpostavka je majka svih zajeba!
vesnam15
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Žena
Starost: 43
Auto: renault grand scenic bose 3 1.6 dci 2012

renault grand scenic bose 3

« Odgovor #2602 poslato: 03.05.2018. - 15:54 »
Podeli temuIdi gore

Auto je uvezen iz holandije bio je pod lizingom, kada sam proveravao u ovlascenom zadnji put je bio u ovlascenom servisu prosle godine u junu mesecu al mi nisu rekli sta je radjeno samo su mi prosledili listing kada je bio, provericu svakako
Ovako sam dobio listing

Zvao sam servis Panta pancevo, kad sam uzeo auto kod njih je oteran da se uradi mali servis, i raspitao se malo oko velikog servisa, ovako 1.6 dci je relativno nov motor na trzistu, lanac menjati tek kad pocne da se cuje, sto se tice vodene pumpe kako kaze na tom motoru je sa spoljne strane menja se tek kad propisa, u sustini menja se samo spaner, roler i pk kais a i to da pogleda majstor sa iskustvom.
Sad nadjoh i ovu sliku koju mi je poslao ovlasceni servis

« Poslednja izmena: 03.05.2018. - 18:06 od strane vesnam15 » Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 170 171 172 173 [174]   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 31 upita.
anything