Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
22.05.2018. - 07:43 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 125 126 127 128 [129] 130 Next   Idi dole
Autor Tema: Potrosnja ulja  (Pročitano 364950 puta)
0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
mire
Espace
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 41
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #1920 poslato: 14.05.2018. - 09:33 »
Podeli temuIdi gore

Ako si već uzimao motul, trebalo je da probaš x-cess 8100. No, svejedno.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
DS9
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 51
Auto: Citroen C3

« Odgovor #1921 poslato: 14.05.2018. - 11:39 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti na odgovoru dexkg

Činjenica je da su navodi proizvođača motora/vozila diskutabilni - i da oni tim navodima najpre štite svoje interese.

Po neko smatra da je motor problematičan ukoliko treba da dolije između intervala zamene, ali je takođe činjenica isti motor može iskazati višestruko manju ili veću potrošnju ulja u različitim uslovima - jer motori SUS mogu da funkcionišu ekonomično u vrlo širokim granicama (potrošnje ulja).

Na žalost - konstrukcija motora nije takva da on uopšte ne troši ulje jer je ono samo  (između ostalog) podložno isparavanju, najpre isparljivijih frakcija u okviru svog sastava. Ali, ta potrošnja ulja može biti minimalna  koju neko može konstatovati i kao neprimetnu ili kao ni_kap.

Takođe, ako bi neko recimo mogao tačno i precizno da npr. svakih 1000 km ispušta svo ulje i menja ga novim - konstatovao bi znatno manju potrošnju ulja, nego što je konstatuje ukoliko računski izvlači prosek iz potrošnje ulja tokom intervala zamene. Jer, ulje se i degradira vremenom i to tako da je potrošnja ulja izraženija u npr. drugoj polovini intervala, ili se može desiti da usled promene uslova eksploatacije i efekta izrabljivanja polimera/aditiva ona bude naglo izražena pred kraj intervala. Naravno da se tako nešto bitno umanjuje dolivanjem potrošenog ulja odnosno osvežavanjem (tj. povećanjem koncentracije) pojedinih aditiva.

Najjednostavnije rečeno - praktično je nebitno da li je motor tokom intervala zamene potrošio 0,2 L, 0,5 L ili 1,3 L. ukoliko je ta potrošnja relativno konstantna tokom više intervala. Nagli skok potrošnje ulja može da bude naznaka neke anomalije (koja može da ima veze i sastavom ulja), ali pre toga čovek mora da bude siguran  u to kolika je uobičajena potrošja ulja tog motora.

Generalizacija tipa "motor ne sme ni u kom slučaju da potroši npr. više o pola litre ulja za intervala zamene ukoliko je u dobrom stanju" je nešto što uglavnom ne odgovara istini. Sa naglaskom na definiciju "u dobrom stanju".  

Ako taj motor zadovoljava kriterijume tehničke ispravnosti i npr. troši gorivo u propisanim/očekivanim granicama - nebitno je da li će potrošiti pola litra ulja više ili manje. Ukoliko je znatna potrošnja ulja samo propratni efekat neke od tehničke neispravnosti - to je onda sasvim druga priča.

« Poslednja izmena: 14.05.2018. - 12:14 od strane DS9 » Sačuvana

dexkg
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 50
Auto: renault scenic 1.9 dci privilege

Bolje gram prakse nego tona teorije !

« Odgovor #1922 poslato: 14.05.2018. - 12:27 »
Podeli temuIdi gore

@Mire ako je to ulje po propisima za Scenica 2 onda cu ga svakako sipati. Gledao sam i njega ali mi savetovase odlicno je 6100 pa odatle ta odluka.

Hvala na savetu
Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1923 poslato: 14.05.2018. - 12:53 »
Podeli temuIdi gore

Pa, za scenic2 sa 1.9 dCi je odgovarajuće svako ulje po normi ACEA A3/B4, kako i piše u zvaničnom dokumentu http://www.aussiefrogs.com/forum/attachments/renault-forum/89692d1475485036-oils-aint-oils-6013a-oil.pdf

Ja među takvima svojim prijateljima sa dizelima  savetujem FAM Fenix Premium 5W-40, Nisotec Autoline 5W-40, Galax Racing 5W-40 ili npr. Modriča Optima Magnum 5W-40. Prva dva mi se posebno sviđaju jer su sniženog SAPS (mada nije previše nužno, niti se zvanično zahteva). Ko voli INA ulja, među njima može da izabere odlično INA Milenium.

Total/Elf, Motul...itd. - odlično i krasno, al` hvala lepo. Imam dovoljnog izbora i među onim gore pomenutim.
« Poslednja izmena: 14.05.2018. - 13:16 od strane DS9 » Sačuvana

zokce
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: Nije dostupno
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #1924 poslato: 14.05.2018. - 19:38 »
Podeli temuIdi gore

Eh, pa ko jos u Srbiji gleda na njih, pored ovolikih stranaca, osim tebe. Ulje se nekad uzimalo prvenstveno u prodavnicama autodelova, manje na pumpama, sad sve vise na pumpama, mada, siguran sam da prodajna mesta domacih brendova motornih ulja mogu na prste da se izbroje.
Sačuvana

Saćipko
Koleos
Na mreži Na mreži

Starost: 35
Auto: Scenic 2 ph2, 2.0 dCi; W203 Kompressor

Qualis vita, finis ita

« Odgovor #1925 poslato: 14.05.2018. - 22:12 »
Podeli temuIdi gore

Nisa pratio na casu. Da li 2.0 dci 110kw ima dpf? Bese i ulje mora da ima tu naznaku?
Sačuvana

Kad izadjes iz auta, zakljucas ga i ne okrenes se da ga ponovo pogledas, znaci da ne vozis pravi auto
DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1926 poslato: 15.05.2018. - 02:21 »
Podeli temuIdi gore

Hvala na napomeni, izvinjavam se,  greškom sam gledao K9K umesto F9Q.

Dakle u slučaju da F9Q ima DPF sledi mu prema onome što piše u dokumentu iz 2004 - 0W-30 ili 5W-30 po normi ACEA C3.
Da ne širim ponovo priču o tome  da bi bez problema mogla da se upotrebi i neka druga gradacija (npr. 5W-40) po istoj ACEA C3 normi, u takvom striktiom slučaju  tumačenja onoga što piše u pomenutom dokumentu - `ladno mu je odgovarajuće FAM Fenix Premium 5W-30, Nisotec Autoline 5W-30,  Galax Racing Plus 5W-30 ili npr. Optima Eco Plus 5W-30.  

« Poslednja izmena: 15.05.2018. - 02:24 od strane DS9 » Sačuvana

xrgrands
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 46
Auto: Grand scenic II ph2 2.0dCi automatic

« Odgovor #1927 poslato: 16.05.2018. - 02:03 »
Podeli temuIdi gore

Nisa pratio na casu. Da li 2.0 dci 110kw ima dpf? Bese i ulje mora da ima tu naznaku?
Moj ima i ima i nalepnicu na vratima. Ulje bi trebalo sa oznakom za dpf., ja sam zadnji put sipao yacco lube r 5w-30
Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1928 poslato: 16.05.2018. - 20:46 »
Podeli temuIdi gore

Pravilno (tj. najadekvatnije), s tim` što (to smo već pominjali) onaj dokumet iz 2004. pominje 5W-30 i 0W-30 po ACEA C3 za F9Q sa DPF iz Scenica2 - jer RN0720 tj. ACEA C4 u to vreme nije ni postojalo (tj. tadašnje preporučeno ulje je bilo serije Solaris po ACEA C3). Ove norme su kreirane tek par godina kasnije (2007-2008), dok su prve tri ACEA C norme prvi put ozvaničene 2004..

Odnosno, neko bi mogao da se razmišlja da i sada u taj motor sa dpf koristi ulje po ACEA C3, ali je ipak po RN0720 zgodnije zbog duže ispravnosti DPF (što ipak zavisi od dinamike potrošnje ulja).

Sad, ekonomski momenat u vezi razlike u ceni, i eventualna teža dostupnost ulja po RN0720 u odnosu na ulja po ACEA C3 (i u gradaciji 5W-40 što eventualno nekom motoru može biti zgodno) kojih ima svuda  - ide u prilog ulja po ACEA C3.
« Poslednja izmena: 17.05.2018. - 09:33 od strane DS9 » Sačuvana

Saćipko
Koleos
Na mreži Na mreži

Starost: 35
Auto: Scenic 2 ph2, 2.0 dCi; W203 Kompressor

Qualis vita, finis ita

« Odgovor #1929 poslato: 17.05.2018. - 09:25 »
Podeli temuIdi gore

Moj nema te nalepnice za dpf, i majstor je utvrdio da ga nema. Ali sam bez obzira sipao ulje gradacije 5/30. Nisotec. Nude popust od 30%
Sačuvana

Kad izadjes iz auta, zakljucas ga i ne okrenes se da ga ponovo pogledas, znaci da ne vozis pravi auto
DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1930 poslato: 17.05.2018. - 09:32 »
Podeli temuIdi gore

Pa, moje lično mišljenje je da si uradio odličnu stvar za taj motor - i što se gradacije a i norme tiče, i što se izbora konkretnog ulja tiče.. Taj nisotecov autoline 5W-30 po ACEA C3 sam video skoro na pumpi Autokomanda u Beogradu po ceni od nekih 560 din /L što je izuzetno povoljno za takvu klasu ulja. Mislim da je 5W-40ica jeftinija za nekih možda desetak dinara. - i oba ulja bih po ceni nazvao best buy. Da kojim slučajem ne koristim kruševačka maziva ta nisotecova 30ica bi mi bila prva među izborimai, ai prijateljima kojima odmah treba pouzdano ulje kažem da njega potraže.
« Poslednja izmena: 17.05.2018. - 09:42 od strane DS9 » Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 63
Auto: Renault Laguna II Grandtour 1.9dci 88 kW

« Odgovor #1931 poslato: 17.05.2018. - 20:18 »
Podeli temuIdi gore

Nije Renault.

Ako može savet-preporuka koje ulje umesto 10W30 za jednocilindrični četvorotaktni benzinski motor, pumpa za navodnjavanje. Po uputstvu je pomenuto ulje ali ga nisam video u prodaji.
Hvala.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1932 poslato: 18.05.2018. - 00:18 »
Podeli temuIdi gore

Nema ga u prodaju jer je gradacija 10W-30 tipična za američka i još neka tržišta (npr. japansko) - dok je u Evropi zamenjuje gradacija 5W-30 ili 0W-30.
Ja lično nemam iskustvo sa takvim mašinama, ali je suština ispoštovati API kategoriju ulja koja se navodi uz gradaciju.

Ako je to novija pumpa verujem da joj odgovaraju ulja po API SJ, SL ili novije norme. U principu, za letnje žege se može upotrebiti i neka 40ica iz npr. 10W-40 ili 5W-40 gradacije.

U tom smislu verujem da bi moglo da bude pogodno neko automobilsko ulje, a ja lično bih potražio ovu dole famovu sintetiku za četvorotaktne motorcikle jer mislim da je najkvalitetnija varijanta (kao i druga ulja namenjena 4-taktnim motorciklima)

http://www.fam.co.rs/proizvodi/26-ulja-i-te%C4%8Dnosti-za-motore-i-motorna-vozila/motorna-ulja-za-%C4%8Detvorotaktne-motore/43-fenix-sint-4-bike-sae-5w-40

Takođe, na primer neko od ova dva galaksova ulja http://www.rnbg.rs/proizvodi/galax-moto-speed/

Ako znaš naziv tj. model pumpe daj da potražimo uputstvo po internetu i vidimo šta se tačno traži. Koliko vidim Honda za svoje pumpe navodi gradaciju 10W-30 i monogradno ulje SAE 30  po normi API SJ - tako da izbor ulja i nije nešto kritičan jer će posao da završi i automobilsko ulje (iz 5W-30, 10W-40 ili 5W-40 gradacije).

Gradaciju 10W-40 ili 5W-40 bih izabrao ukoliko će pumpa da radi po letnjim vrućinama, a ulje iz gradacije 5W-30 za izvan letnje uslove. Izmena ulja je po uputstvu verovatno na dvadesetak sati rada pumpe.

Ko voli uvozna ulja, verovatno bi svašta moglo da se probere, od npr. Motula. Moguće je čak i da uvoznik za Srbiju tj. Mass Company nudi i 10W-30 gradaciju za  motorcikle..

Inače, ovo je trebalo da ide u opštu temu o uljima

« Poslednja izmena: 18.05.2018. - 01:07 od strane DS9 » Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 63
Auto: Renault Laguna II Grandtour 1.9dci 88 kW

« Odgovor #1933 poslato: 18.05.2018. - 18:24 »
Podeli temuIdi gore

Piše Honda, prošle godine kupljena i samo probana dva dana po nekoliko sati.
Treba da je koristim samo leti za zalivanje, znači u toplim danima.

Sipao sam ovo ulje

Administratori neka prebace u ogovarajuću temu. Hvala
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1934 poslato: 19.05.2018. - 12:38 »
Podeli temuIdi gore

Odličan izbor, by the book. http://cdn.powerequipment.honda.com/pe/pdf/manuals/31YE5620.pdf

Dole je izvod iz gornjeg uputstva za taj model honde. Sa obzirom da i za najviše temperature preporučuju monogradno SAE 30, ovo nisotecovo je tačno po preporuci, uključujući i tražene API norme. U vezi održavanja prilikom prvog korišćenja svo ulje treba promeniti nakon jednog meseca ili nakon 20 sati rada šta pre istekne, a zatim svakih 6 meseci ili 100 sati rada (šta pre istekne). Očigledno je da zahtevaju raniju promenu ulja motoru koji se razrađuje.

Inače, malo je diskutabilna ta temperaturna tabela koju je honda dala jer ispada da na višim temperaturama 5W-30 nije zgodno - ali je to varka.
5W-30 je sasvim odgovarajuće po viskozitetu i na višim temperaturama jer na 100 C ima sličnu/istu viskoznost i kao monogradno SAE 30, jedno što je sasvim pogodnoje od potonjeg na vrlo niskim temperaturama (tj. SAE 30 je neupotrebljivo na niskim temperaturama). Iz cele priče sledi da je odgovarajuća kinematička viskoznost ulja  za tu pumpu (na radnoj temperaturi tj. 100 C) nekih 10-12 cSt (ili mm2/s), odnosno da su automobilske 5W-30ice sasvim upotrebljive.  Ko mora da zaliva na preko 40 C verovatno će mu sasvim zgodno završiti posao i xW-40ica.  

« Poslednja izmena: 19.05.2018. - 16:36 od strane DS9 » Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 125 126 127 128 [129] 130 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.215 sekundi sa 38 upita.