Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
19.09.2017. - 13:49 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 2 3 [4]   Idi dole
Autor Tema: Ciscenje felni/felgi  (Pročitano 8726 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
zokce
Espace
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 56
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #45 poslato: 26.05.2017. - 11:39 »
Podeli temuIdi gore

No da se vratimo na temu - šta je ono što najviše zaprlja felnu? Sitna prašina sa kočnica, a s obzirom na to da se iste prave od gvožđa, i prilikom kočenja se razvijaju visoke temperature, prašina je čist gvožđe oksid (narodski - rđa). A šta dobro skida rđu? Soli tioglikoličke kiseline, i njihov natrijumski rastvor čini 15% sonaxa, i rđa se prosto zalepi za dotični rastvor i onda zbog gvožđa sve to poprimi onu karakterističnu crvenskato-ljubičastu boju kada reakcija krene da se odigrava. A kako se nešto odlepi od površine? Pomoću surfaktanata, a to su najčešće jedinjenja iz iste familije kao i vosak, i sastavni su deo svakog deterdženta, i onog za veš i onog za sudove, jednostavno umanje površinski napon i na taj način razdvoje dve različite tečnosti ili tečnost i čvrstu površinu, i njih ima oko 10% u Sonaxu. Dakle imate nešto što čestice rđe zalepi za sebe, i nešto drugo što omogući da to sve zajedno lako sklizne sa felne. I to je cela mudrost, nema nikakvih kiselina u igri...
Nije mi namera da hejtujem i isterujem nesto, posto sastav sonax tecnosti nisam procitao, zato sam i naveo `anjonski, ...` sto danas pise u sredstvima za ciscenje u domacinstvu, a smrdi hlor. A @valjan je dao dve oprecne tvrdnje, pa sad smo u nedoumici. 
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #46 poslato: 26.05.2017. - 13:08 »
Podeli temuIdi gore

So neke kiseline nije kiselina, tako da nije naveo ništa oprečno.
Sačuvana

Whatever the problem is, Clint Eastwood is gonna fix it.
boree
Global Moderator
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: Laguna 2 ph1

« Odgovor #47 poslato: 26.05.2017. - 17:30 »
Podeli temuIdi gore

Gvožđe je Fe u periodnom sistemu i zna se struktura, sve ostalo su legure gvožđa tzv čelik , a da se diskovi prave od sivog liva to bi bilo katastrofa u saobraćaju, baš iz razloga što se sivi liv ne sme naglo grejati pa hladiti (kočenje pa bara sa vodom).
Ja ako budem nekad čistio felne to će biti isključivo sa puromatom i doviđons.
Sačuvana

Boki90
Modus
Van mreže Van mreže

Starost: 26
Auto: Megane Grandtour 1.6 16v 2004, AR 156

« Odgovor #48 poslato: 26.05.2017. - 20:55 »
Podeli temuIdi gore

Kvalitetna sredstva za pranje felni nemaju nikakvu kiselinu, cak sta vise, PH neutralna su, da ne bi skidala vosak i slicne zastitne premaze. Ne znam konkretno za Sonax, ja koristim slicno sredstvo, Kenotek Xtra 4200. Felne detaljno perem u jesen, kad ih skinem, premazem voskom, spolja i unutra, isto to uradim i na prolece, pre nego sto ih namontiram. Uvek kad perem auto operem i njih navedenim sredstvom, ukljucujuci i unutrasnji deo felne, imam odgovarajucu cetku za felne, koju mogu da zavucem kroz otvore i tako istrljam unutrasnje delove.
Sačuvana

valjan
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Scenic II phI 1.9 dCi 130KS 2006.

« Odgovor #49 poslato: 26.05.2017. - 22:17 »
Podeli temuIdi gore

Pitajte Google ako meni ne verujete - "cast iron" ili po naški "sivi liv" je glavni materijal za diskove, a na trkačkim vozilima su to ojačana ugljenična vlakna ili razni keramički kompoziti. Pa gde ima gvožđa, ima i gvozdene prašine... Evo kupih danas novu bocu sonaxa, bilo na akciji, pa ću uslikati etiketu ujutro, ostavio sam ga u garaži, mada sastav možete i vrlo lako izguglati...
Sačuvana

boree
Global Moderator
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: Laguna 2 ph1

« Odgovor #50 poslato: 26.05.2017. - 22:40 »
Podeli temuIdi gore

Pa da, samo što mi odmah pomislimo na delove za traktore i kombajne, ono je sigurno mnogo kvalitetniji čelik 
Sačuvana

Stranice: Prev 1 2 3 [4]   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.1 sekundi sa 28 upita.