Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
23.10.2017. - 04:38 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 [2] 3 4 Next   Idi dole
Autor Tema: Uticaj velicine/tezine tocka na performanse automobila  (Pročitano 44517 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
valjan
Scenic
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 43
Auto: Scenic II phI 1.9 dCi 130KS 2006.

« Odgovor #15 poslato: 28.01.2014. - 09:48 »
Podeli temuIdi gore

A možda su ga samo metili na valjke, izmerili vreme reakcije pa izračunali zaustavni put, ko će ih znati - ne volem testove gde nije detaljno objašnjena metodologija, jer onda možeš da porediš babe i žabe. Kao kod AntiVirus testova, svaki proizvođač je uvek najbolji na testovima kad pogledaš njihove web stranice, a nigde ne piše kako je tačno testirano, u kakvim uslovima, na kom uzorku...
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #16 poslato: 28.01.2014. - 11:00 »
Podeli temuIdi gore

Pa bas to .. To na papiru moze da pise sta hoces, a u stvarnosti je druga prica u realnim uslovima. Nisi nikad na istoj temp, istom asfaltu, isto raspolozen, isto naspavan itd itd ima milion faktora bas u tom trenutku kad treba da kocis zanosna plavusa istrti sise pored puta i bam 
Sačuvana

dragan
Administrator
Van mreže Van mreže

Starost: 37
Auto: Renault Clio RS197, Ford Focus 2 ph1 1.6 16v tng, Renault Clio 2 ph1 1.4 16v tng

« Odgovor #17 poslato: 29.01.2014. - 00:02 »
Podeli temuIdi gore

Ne vidim zašto lutamo sa teme, ali ajde...

Uporedio si dva različita automobila, različite mase. Tih 70kg je jedan kinez manje unutra. Takođe, kočnice su različite, ali ne samo po prečniku. Ne znamo, na primer, kakve je pločice vw stavio da bi dobio 36m traga kočenja sa 100km/h.

Btw, gde si našao te podatke?
ok, hajde da pricamo onda dalje o kocnicama/tockovima/dimenzijama guma...
prvo, ne znam zasto sam uporedio dva razlicita auta. sama filozofija auta, i performanse su veoma slicne. sama razlika u masi je jedva vise od tezine kliovog rezervoara od 60l. da tih par desetina kg osetno utice, osetio bih razliku kad kocim sa punim rezervoarom ili na rezervi, sto se naravno ne oseti ( blago onom ko oseti te stvari ). pored toga, podaci o tezini se na razlicitim mestima razlikuju i za par desetina kg, ja sam naveo podatke sa cars data, a na zeperfs gde upisuju tezine vozenih automobila razlika u tezini klija i polo-a je mnogo manja...
ne znam sta si hteo da kazes ovim sa plocicama? svaki auto ce za potrebe nekoliko test kocenja imati dovoljno snazne kocnice da zablokira i dva broja i par cm sire gume i tockove od fabrickih, zar ne? evo ti i kontraprimer - clio rs182, 280mm/228mm, gume 205/45/16, laksi od poloa 150kg, trreba mu skoro 2m vise da stane sa stotke...kako ja to onda vidim, velicina kocnica ne znaci nuzno da ce raditi posao odgovarajuce, vec zavisi i od njihove konstrukcije, bas kako i ti kazes, a koja moze da ima sporedan efekat da mogu da se koriste i tockovi za broj-dva manji od onih koje fabrika ugradjuje...
cak i sam fabrika u startu ugradjuje razlicite velicine i dimenzije tockova...za mini cooper s sa istim dimenzijama kocnica cars data daje cak tri razlicita precnika i dve sirine gume u zavisnosti od godista ( kocnice 294mm/259mm, masa oko 1100kg, gume 195 i 205, na tockovima od 16, 17 i 18 cola )...
podatke uzimam uglavnom za cars data i zeperfs...
mozda gresim, nemam konkretnih iskustava sa kocnicama, ako znas nesto bitno vezano za plocice, udri  
« Poslednja izmena: 29.01.2014. - 00:07 od strane dragan » Sačuvana

El Bayanero
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Renault 5 TR, Renault Megane Coach 2.0 16v, R11T Ph.II, Concorde I Ph.II

« Odgovor #18 poslato: 29.01.2014. - 00:27 »
Podeli temuIdi gore

Ja jos dodajem "samo" nekoliko faktora, koji utiču na ubrzanje i kočenje sa velikim ili malim gumama.
Mjenjač i omjeri, duzina, debljina i tehnička osobenost poluosovina, težina samog diska, te optika trapa naročito zatur i nagib, amortizeri.

Nije dovoljno samo uporediti prividno iste automobile. Osim toga veci disk, kljesta i plocice ponekad ne daju željeni efekat. Napominjem da je prije 20 i kusur godina Renault 5 GTT imao, cini mi se 34m zaustavnog puta sa 238mm diskovima naprijed i nazad i gumama u dimenziji 195/55 13-cini se da je to domaci zadatak i dan danas.
Kod starijih automobila kad je u pitanju kocenje uvijek bi isao na malo veci glavni kocioni cilindar, te kvalitetne plocice i diskove u fabrickoj dimenziji. Nikad ne bih stavljao vece diskove i kljesta bez zamjene glavnog kocionog.

Jos jedna jako bitna stvar, prelaskom na 2" vece felge povecava se u vecini slucajeva i sirina samog tocka te je proporcionalno tome otpor vazduha i kotrljanja veci.......
Sačuvana

Mr. Weber & Mr. Garrett

Renault 5 Syndicate
dragan
Administrator
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Clio RS197, Ford Focus 2 ph1 1.6 16v tng, Renault Clio 2 ph1 1.4 16v tng

« Odgovor #19 poslato: 29.01.2014. - 00:43 »
Podeli temuIdi gore

Osim toga veci disk, kljesta i plocice ponekad ne daju željeni efekat.
kako ja to onda vidim, velicina kocnica ne znaci nuzno da ce raditi posao odgovarajuce, vec zavisi i od njihove konstrukcije,
nisam siguran koliku ulogu na brzinama do 100kmh uopste igra otpor vazduha sire gume, a otpor kotrljanja je manje vise direktno srazmeran, jer se vidi po potrosnji... sto se tice gtt-a, lose se secas, njemu je, kao i ostalim automobilima tog vremena trebalo daleko vise da stane... dimenzija guma i kocnica je ta -
http://www.cars-data.com/en/renault-5-gt-turbo-specs/37183
ali zaustavni put 5ice je u proseku oko 50tak metara...
http://www.zeperfs.com/en/fiche1820-renault-5-turbo.htm
pored toga, auto je par stotina kg laksi od ovih iz diskusije...
« Poslednja izmena: 29.01.2014. - 00:45 od strane dragan » Sačuvana

El Bayanero
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Renault 5 TR, Renault Megane Coach 2.0 16v, R11T Ph.II, Concorde I Ph.II

« Odgovor #20 poslato: 29.01.2014. - 02:03 »
Podeli temuIdi gore

Pomijesao si Turbo i Gt turbo i stavio si razlicite linkove. Ja sam pricao o GTTu koji je bio poznat po istom precniku diskova naprijed i pozadi i kratkom zaustavnom putu. Nema šanse da je 50ak metara, imam turbove kocnice i znam kako koce, a i pokusacu pronaci negdje u dokumentima tacan podatak-ustalom ti nije ni bitno za ovu temu.

Ovo za otpor ti je najbolje da probas, meni se cini da ipak ima uticaja.
Sačuvana

Mr. Weber & Mr. Garrett

Renault 5 Syndicate
dragan
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 29.01.2014. - 02:27 »
Podeli temuIdi gore

Da, stavio sam razlicite linkove, cars data za gtt gde se vidi da su kocnice kako ti kazes, a sa zeperfs gde je meren trag kocenja za turbo sa 160ks, koji uz to ima nazad i mnogo sire gume, jer nema podatka za gtt. E sad da on sa sirim gumama koci za 50m, a gtt sa uzim za 34m, ne mogu se sloziti cisto zbog tvog osecaja. Najbolje bi bilo kad smo vec pokrenuli to da das neki link posto su 80ih zaustavni putevi od ispod 40m bili rezervisani za superautomobile, pa i to ne uvek...

Sto se tice toga koliko se menja otpor vazduha gume u zavisnosti da li je sira ili uza cm-dva, za to mogu da se kladim u sta hoces da je zanemarivo u odnosu na gomilu drugih otpora na autu, i da nema sanse da se oseti ili isproba..

edit - nasao sam, bezveze su ga odvojili, 100-0kmh r5 gtt 44,9m
http://www.zeperfs.com/en/fiche317-renault-super-5-gt-turbo.htm
koci bolje od r5 turbo, ali i dalje dosta losije i od danasnjih normalnih porodicnih vozila, kamoli na 34m...
« Poslednja izmena: 29.01.2014. - 07:25 od strane dragan » Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #22 poslato: 29.01.2014. - 09:27 »
Podeli temuIdi gore

ok, hajde da pricamo onda dalje o kocnicama/tockovima/dimenzijama guma...
prvo, ne znam zasto sam uporedio dva razlicita auta.

Pa zato što jesu različiti. Mislim, nisu isti. Jedan je polo, drugi je clio. Right?

Citat
sama filozofija auta, i performanse su veoma slicne. sama razlika u masi je jedva vise od tezine kliovog rezervoara od 60l. da tih par desetina kg osetno utice, osetio bih razliku kad kocim sa punim rezervoarom ili na rezervi, sto se naravno ne oseti

Slažem se, ali ovde se radi o merenju, a ne o osećanju. Da pratiš BTCC video bi da tamo nekoliko prvoplasiranih iz jedne trke kao nagradu dobija balast za sledeću. Ti balasti su 45/36/27/18/9kg, od 1. do 5. mesta. Misliš da bi se oni zamarali balastima od kojih je najveći znatno manji od tih 70kg, ako oni nemaju nikakav uticaj na vožnju? U praksi, dešava se da neko pobedi u jednoj trci, a onda sa 45kg balasta bude četvrti, ili peti u sledećoj, koja se održava na istoj stazi par sati kasnije. Pričamo o automobilima koji imaju motore od 2 litra sa turbom i prilagođeni su trkama.

Citat
ne znam sta si hteo da kazes ovim sa plocicama?

Hteo sam da kažem da svi proizvođači kočionih pločica proizvode različite modele za iste automobile. Razlikuje se smesa od koje je napravljena kočiona masa, površina. Ova smesa znatno utiče na performanse kočnica, pogotovo kod više uzastopnih kočenja. Takođe, mogu da se razlikuju i klješta i da imaju 1, ili više kočionih cilindara...

Citat
svaki auto ce za potrebe nekoliko test kocenja imati dovoljno snazne kocnice da zablokira i dva broja i par cm sire gume i tockove od fabrickih, zar ne?

Tačno, ali najbolje kočenje se ne postiže blokiranim točkovima. Dobre kočnice treba da budu u stanju da drže brzinu okretanja točka na nekih 5% ispod brzine kretanja automobila kako bi se postiglo optimalno kočenje, tj. zaustavljanje posle najkraćeg pređenog puta. Da li su bilo koje kočnice na bilo kom automobilu sposobne da urade tako nešto?

Citat
kako ja to onda vidim, velicina kocnica ne znaci nuzno da ce raditi posao odgovarajuce, vec zavisi i od njihove konstrukcije, bas kako i ti kazes, a koja moze da ima sporedan efekat da mogu da se koriste i tockovi za broj-dva manji od onih koje fabrika ugradjuje... cak i sam fabrika u startu ugradjuje razlicite velicine i dimenzije tockova...za mini cooper s sa istim dimenzijama kocnica cars data daje cak tri razlicita precnika i dve sirine gume u zavisnosti od godista ( kocnice 294mm/259mm, masa oko 1100kg, gume 195 i 205, na tockovima od 16, 17 i 18 cola )...

Apsolutno se slažem. Pri projektovanju kočnica uzimaju se u obzir i dimenzije točkova. I to je jedan od razloga zašto proizvođač uvek navodi preporučene dimenzije felni i pneumatika. Na onom golfu kojim je testirano kočenje na različitim dimenzijama točkova proizvođač sigurno nije predvideo montažu toliko širokog opsega točkova, od 15 do 19 inča i širine 195 do 235mm. Zbog toga ne verujem ni da su kočnice optimalno projekovane za takav opseg.

Citat
podatke uzimam uglavnom za cars data i zeperfs...

Da li sam ja ćorav, ili na cars data nema podataka o tragu kočenja 100-0km/h? Uopšte ne vidim podatak, ali možda sam malo nestrpljiv da tražim sabajle...

BTW, na cars data piše za R5GTT da mu je radijus okretanja 9,8m. Ko okrene peticu na manje od 10 metara, a da ne upotrebi ručnu, svaka mu čast! Taj auto traži više puta za polukružno nego šleper!
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
dragan
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 31.01.2014. - 09:53 »
Podeli temuIdi gore

Pa zato što jesu različiti. Mislim, nisu isti. Jedan je polo, drugi je clio. Right?
da, a i jedan je sivi a drugi crni 

Slažem se, ali ovde se radi o merenju, a ne o osećanju. Da pratiš BTCC video bi da tamo nekoliko prvoplasiranih iz jedne trke kao nagradu dobija balast za sledeću. Ti balasti su 45/36/27/18/9kg, od 1. do 5. mesta. Misliš da bi se oni zamarali balastima od kojih je najveći znatno manji od tih 70kg, ako oni nemaju nikakav uticaj na vožnju? U praksi, dešava se da neko pobedi u jednoj trci, a onda sa 45kg balasta bude četvrti, ili peti u sledećoj, koja se održava na istoj stazi par sati kasnije. Pričamo o automobilima koji imaju motore od 2 litra sa turbom i prilagođeni su trkama.
stvarno te ne razumem, poredis strogo regulisani automotosport i obicne automobile. pa jel ti osetis promenu u performansama kad ti je pun i prazan rezervoar, evo od toga da pocnemo?

Hteo sam da kažem da svi proizvođači kočionih pločica proizvode različite modele za iste automobile. Razlikuje se smesa od koje je napravljena kočiona masa, površina. Ova smesa znatno utiče na performanse kočnica, pogotovo kod više uzastopnih kočenja. Takođe, mogu da se razlikuju i klješta i da imaju 1, ili više kočionih cilindara...
znam to, ali mi nije bilo jasno koji je cilj te recenice jer konstrukcija kakva god da je, efekat je taj da taj auto sa manjim kocnicama koci jednako dobro. da li su zbog toga kocione plocice za te kocnice skuplje, da li se brze trose, ili nesto trece je posebna prica, ali taj auto sa tri broja manjim kocnicama staje isto kao i ovaj sa vecim. mogucnost stavljanja manjih tockova zbog manjih tockova je samo nuspojava, nadam se da me razumes...

Tačno, ali najbolje kočenje se ne postiže blokiranim točkovima. Dobre kočnice treba da budu u stanju da drže brzinu okretanja točka na nekih 5% ispod brzine kretanja automobila kako bi se postiglo optimalno kočenje, tj. zaustavljanje posle najkraćeg pređenog puta. Da li su bilo koje kočnice na bilo kom automobilu sposobne da urade tako nešto?
najbolje kocenje, tj najkraci zaustavni put se na razlicitim podlogama postize na razlicite nacine. mislim da si u celu pricu bespotrebno uneo nacin rada i prednosti i mane abs-a. u nekim slucajevima ce ovaj nacin imati najkraci zaustavni put, u nekim nece, ali ce u svakim imati svoju drugu i glavnu prednost, upravljivost automobila...

Da li sam ja ćorav, ili na cars data nema podataka o tragu kočenja 100-0km/h? Uopšte ne vidim podatak, ali možda sam malo nestrpljiv da tražim sabajle...
nema na cars data, ima na zeperfs, zato sam ga i naveo...

Apsolutno se slažem. Pri projektovanju kočnica uzimaju se u obzir i dimenzije točkova. I to je jedan od razloga zašto proizvođač uvek navodi preporučene dimenzije felni i pneumatika. Na onom golfu kojim je testirano kočenje na različitim dimenzijama točkova proizvođač sigurno nije predvideo montažu toliko širokog opsega točkova, od 15 do 19 inča i širine 195 do 235mm. Zbog toga ne verujem ni da su kočnice optimalno projekovane za takav opseg.
na tom golfu je proizvodjac predvideo stavljanje 225 na 18kama. ako idemo u smeru povecanja dimenzija, svaki auto koji dolazi na 225/xx r18 ce moci da bez problema nosi i 235/xx r19. drugi smer, smanjenje tockova je samo stvar koja je omogucila testiranje manjih tockova. to cak i pise na slici tamo...
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 31.01.2014. - 14:27 »
Podeli temuIdi gore

da, a i jedan je sivi a drugi crni 

To ti pričam! 

Citat
stvarno te ne razumem, poredis strogo regulisani automotosport i obicne automobile. pa jel ti osetis promenu u performansama kad ti je pun i prazan rezervoar, evo od toga da pocnemo

Naravno da ne osetim! Ali, opet ti kažem - ti nisi okačio sliku koja prikazuje osećaje, nego vrlo precizna merenja! Kakve veze ima da li je u pitanju sportski, ili običan putnički automobil? Poenta je da razlika u masi znatno utiče na performanse i kod potpuno identičnih automobila, bez obzira na to da li si u stanju to da osetiš, ili nisi. Na kočenje, kao i na ubrzanje, utiče i otpor vazduha, na primer.

Citat
efekat je taj da taj auto sa manjim kocnicama koci jednako dobro. da li su zbog toga kocione plocice za te kocnice skuplje, da li se brze trose, ili nesto trece je posebna prica, ali taj auto sa tri broja manjim kocnicama staje isto kao i ovaj sa vecim. mogucnost stavljanja manjih tockova zbog manjih tockova je samo nuspojava, nadam se da me razumes...

Yup. Samo si me pitao da spomenem nešto o pločicama, pa sam to i uradio. Hteo sam da kažem da to što si uporedio clio i polo i rekao da i onaj s manjim koči jednako dobro, ne mora baš ništa konkretno da znači. Ako su kočnice po svemu iste, a samo po dimenzijama nisu, da li će i onda jednako dobro da koče? To ne znamo. Možda će nekad onaj auto koji ima veće kočnice u praksi kočiti lošije, ako su diskovi predimenzionisani za njegove potrebe.

Citat
mislim da si u celu pricu bespotrebno uneo nacin rada i prednosti i mane abs-a. u nekim slucajevima ce ovaj nacin imati najkraci zaustavni put, u nekim nece, ali ce u svakim imati svoju drugu i glavnu prednost, upravljivost automobila...

Ali ja uopšte nisam pričao o ABS-u! Nisam ga ni spomenuo, niti sam na njega mislio.

Citat
na tom golfu je proizvodjac predvideo stavljanje 225 na 18kama. ako idemo u smeru povecanja dimenzija, svaki auto koji dolazi na 225/xx r18 ce moci da bez problema nosi i 235/xx r19. drugi smer, smanjenje tockova je samo stvar koja je omogucila testiranje manjih tockova. to cak i pise na slici tamo...

Zato što se proizvođač 'určio i stavio velike točkove samo da bi auto lepše izgledao, a ne i da bi na taj način popravio performanse. Da si uzeo primer nekog auta čije su kočnice zaista u stanju da iskoriste 235/40 r19, onda bi teško imao isti trag kočenja i sa 195/60 r15.

Zamisli, na primer, neki aston martin sa ovim tankim gumicama... Misliš da bi zaista imao skoro jednak trag kočenja kao sa svojim fabričkim točkovima?

Čak i kvalitet pneumatika može da utiče na trag kočenja (pogledaj testove), a njihova dimenzija svakako to može.

Isto važi i za ubrzanje. Ako imaš zamišljen auto sa 50ks i staviš na njega 155/70 13, a onda probaš sa 235/40 19, sve su šanse da bi sa onim užim i manjim točkovima brže ubrzavao. Ali, ako taj auto ima 500ks, onda one prve gumice neće jadne biti u stanju da na podlogu prenesu silu i tako omoguće maksimalno dobro ubrzanje. Tako je i sa kočnicama. Ako točkovi ne mogu da drže podlogu dovoljno dobro da bi se sila kočenja u potpunosti prenela na podlogu, onda će se trag kočenja produžiti u odnosu na optimalne dimenzije točkova. Seti se koliko su se smanjile performanse formule 1 nakon smanjivanja dimenzija točkova, a i nakon uvođenja onih uzdužnih kanala čime se širina praktično dodatno smanjila.
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #25 poslato: 31.01.2014. - 14:42 »
Podeli temuIdi gore

Sustina je u ovom poslednjem pasusu, manje vise
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 31.01.2014. - 17:40 »
Podeli temuIdi gore

^^ Da, upravo tako.
Sačuvana

dragan
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 31.01.2014. - 18:23 »
Podeli temuIdi gore

Naravno da ne osetim! Ali, opet ti kažem - ti nisi okačio sliku koja prikazuje osećaje, nego vrlo precizna merenja! Kakve veze ima da li je u pitanju sportski, ili običan putnički automobil? Poenta je da razlika u masi znatno utiče na performanse i kod potpuno identičnih automobila, bez obzira na to da li si u stanju to da osetiš, ili nisi. Na kočenje, kao i na ubrzanje, utiče i otpor vazduha, na primer.
da, razlika u masi utice na performanse, ali se u tvom primeru radi o masama koje prave merljivu razliku za svet motosporta, tamo i par kilograma i par stotikni cini razliku, a kod obicnih vozila bas i ne.
Zato što se proizvođač 'určio i stavio velike točkove samo da bi auto lepše izgledao, a ne i da bi na taj način popravio performanse. Da si uzeo primer nekog auta čije su kočnice zaista u stanju da iskoriste 235/40 r19, onda bi teško imao isti trag kočenja i sa 195/60 r15.
onda po tvojoj izjavi ispada da ako bi na polo-a recimo stavio kocnice velicine onih na kliju stajao bi za 30m, ne 36?
Isto važi i za ubrzanje. Ako imaš zamišljen auto sa 50ks i staviš na njega 155/70 13, a onda probaš sa 235/40 19, sve su šanse da bi sa onim užim i manjim točkovima brže ubrzavao. Ali, ako taj auto ima 500ks, onda one prve gumice neće jadne biti u stanju da na podlogu prenesu silu i tako omoguće maksimalno dobro ubrzanje. Tako je i sa kočnicama. Ako točkovi ne mogu da drže podlogu dovoljno dobro da bi se sila kočenja u potpunosti prenela na podlogu, onda će se trag kočenja produžiti u odnosu na optimalne dimenzije točkova. Seti se koliko su se smanjile performanse formule 1 nakon smanjivanja dimenzija točkova, a i nakon uvođenja onih uzdužnih kanala čime se širina praktično dodatno smanjila.
sve se ja ovo slazem, ali je ovo banalizacija stvari. naravno da je i biciklom lakse vrteti pedale kod tankih gumica nego kod onih sa kramponima za off road, ali se tu radi o mnogo vecim procentualnim odstupanjima jedne dimenzije u odnosu na drugu...

daleko smo odlutali od sporne tacke, koja je bila

Ovo je besmislen test. Ako na taj auto mogu da idu i 15' felne i guma 195, onda on nema dovoljno jake kočnice da iskoristi 19' sa gumom širine 235.
evo, da bi video sa cim se ja konkretno ne slazem, da ponovim pitanje, posto sam i danas video u komsiluku fabiju rs na celicnim 15kama   
posto na poloa ocigledno moze da ide i 185/65 r15 tocak ( iako dolazi sa par cm sirim i dva cola vecim tockovima iz fabrike ) jer ima kocnice kolike ima, kad bi na taj auto stavili kocnice iste konstrukcije kakve ima i sada, samo velicine kliovih kocnica, da li to znaci da bi on stao za 30m umesto 36m na pneumaticima na kojima inace dolazi, posto bi jel imao vece i jace kocnice?
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 31.01.2014. - 20:07 »
Podeli temuIdi gore

da, razlika u masi utice na performanse, ali se u tvom primeru radi o masama koje prave merljivu razliku za svet motosporta, tamo i par kilograma i par stotikni cini razliku, a kod obicnih vozila bas i ne.

Znači, smatraš da 70kg razlike u masi ne može da napravi merljivu razliku na običnom automobilu?

Citat
onda po tvojoj izjavi ispada da ako bi na polo-a recimo stavio kocnice velicine onih na kliju stajao bi za 30m, ne 36?

Nisam to rekao. Ne verujem da bi moglo. U nekom trenutku više ne može da se povećava sila kočenja, a da točkovi ne blokiraju, koliko god da su kočnice dobre i kvalitetne. Ni širenjem točkova ne može u nedogled da se povećava sila koja može da se prenese na podlogu. U jednom trenutku će točkovi biti preširoki za masu i sposobnosti vešanja automobila i ta sila će opadati.

Citat
naravno da je i biciklom lakse vrteti pedale kod tankih gumica nego kod onih sa kramponima za off road,

Naravno da je lakše, ali ja nisam mislio na lakoću okretanja točkova, nego na sposobnost točkova da silu prenesu na put. Kod bicikla to nije problem. Teško da ćeš ikad uspeti da proklizaš pogonskim točkom na biciklu sopstvenom snagom, osim ako si na ledu.

Citat
kad bi na taj auto stavili kocnice iste konstrukcije kakve ima i sada, samo velicine kliovih kocnica, da li to znaci da bi on stao za 30m umesto 36m na pneumaticima na kojima inace dolazi, posto bi jel imao vece i jace kocnice?

Ne verujem ni da bi ovo moglo, jer sa točkovima s kojima redovno dolazi verovatno ne bi mogao da koči bolje nego što ga je fabrika napravila, ili makar ne bitno bolje. Ipak, verovatno bi sila kočenja koju bi te kočnice mogle da proizvedu bila veća nego kod fabričkih, pod uslovom da su i kočioni cilindri prilagođeni većoj kočionoj površini.

A onaj golf iz tvog testa s početka teme bi, smeo bih i da se kladim, mogao da koči bolje s točkovima 235-19, nego sa onim maleckim petnaesticama, kada bi mu se montirale dovoljno "sposobne" kočnice. A sa tim istim "sposobnijim" kočnicama i petnaesticama, verovatno se i ne bi baš proslavio.
Sačuvana

dragan
Administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 31.01.2014. - 22:43 »
Podeli temuIdi gore

mnoge stvari mislimo isto, osim ovog poslednjeg pasusa. ja sam siguran da druge kocnice ne bi napravile razliku u par kocenja kod tog golfa...

Znači, smatraš da 70kg razlike u masi ne može da napravi merljivu razliku na običnom automobilu?

moze, ali ta razlika je toliko mala i istu bi moglo da napravi za koju desetu manje napumpana guma, topliji/hladniji aflalt/vazduh, drugi primerak automobila ( razlociti motori u istom modelu cesto izbace razlicite ks na merenjima ) ili nesto deseto. i ovde smo otisli daleko, jer je prvobitna tvrdnja bila da se dva auta ne mogu porediti jer je jedan po deklaraciji jaci deset posto i tezi 5 posto, to je bilo sporno. onda tako ne mozes porediti maltene nijedan auto sa nekim drugim u klasi, jer im se tezina razlikuje za koju desetinu kg...

elem, deo razloga zasto sam i pokrenuo ovu temu je taj - da li se recimo meni licno isplati da jurim lakse felne i lakse gume na leto? vozicu auto jos dovoljno da ce mi trebati letnji set, i razmisljam unapred o tome...
do sada su licitirani koeficijenti mase tocka i do 10, neki prosek je bio 6-7. time bih, jureci laksi tocak ja "olaksao" auto zak i za neku trocifrenu kilazu ( mogu staviti oko kg laksu gumu, i neku skoro 2kg laksu felnu, to mu dodje 12kg ukupno manje na svim tockovima na autu, ili do ekvivalentno do 120kg manje u autu, sto se vec oseti u voznji ). zato sam okacio ovaj test, gde je razlika skoro 30kg u masi tockova donela dve desetinke na 1/4 milje i 3 desetinke na ubrzanju do stotke kod auta pribliznih performansi...
pored toga, postoji razlika ako skidas tezinu sa gume u odnosu skidanja tezine sa felne, jer tezina na gumi vise utice s obzirom da je masa dalje od centra rotacije i treba veca sila da se ugaono ubrza.
kacio sam vec testove gde se tezina jedne gume u 225/45/17 razlikuje i do 2,5kg, dakle najlaksi set je od najtezeg laksi 10kg. ti se mupe sigurno secas toga jer smo bas mi o tome pricali. vredi li to zahebancije ili ne, pitanje je sad...
« Poslednja izmena: 31.01.2014. - 22:43 od strane dragan » Sačuvana

Stranice: Prev 1 [2] 3 4 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.118 sekundi sa 49 upita.