Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
13.11.2019. - 18:14 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 Next   Idi dole
Autor Tema: Podmazivanje motora-problemi, saveti, rešenja, rasprave  (Pročitano 46234 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Dule
Scenic
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 53

« Odgovor #15 poslato: 02.09.2015. - 15:33 »
Podeli temuIdi gore

Ako već gledaš, jednako je loše voziti auto ako ima ulje na MAX kao i MIN. Sama činjenica da je MAX znači da je na samoj granici nečega......
Motor je ulavnom podmazuje bućkanjem, to jeste klipovi i stubline 100%.  Nivo ulja u motoru, određuje i količinu ulja u "vazduhu".   NIvo ulja je najkritičniji zimi. Kada je ulje hladno, i gusto, ne stigne na vreme da se vrati u karter, pa se desi da korito ostane suvo.  Povećana količina ulja takođe šteti, jer treba vremena da se ugreje.
Kad motor duva, stvara pritisak u bloku i uljnom prostoru, i ako je suviše ulja u "lebdećem" stanju, naravno da značajno povećava potrošnju ulja,
Koliičina ulja sintetičkog ulja za podmazivanje jednog motora kao DCI 1,9, je dovoljna i 2L. Naravno, kad bi karter bio tako oblikovan. Mnogo vozila ima u koja ide ukupno 2,5L do Max, pa šta fali??
Znači, vožnja na MIN ullja ne može da šteti.  MX nivo ulja i jeste definisan tako, da zdrav motor ne izbacuje ulje. Ali bolestan motor je druga stvar...
Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 65
Auto: Renault Laguna II Grandtour 1.9dci 88 kW

« Odgovor #16 poslato: 02.09.2015. - 15:40 »
Podeli temuIdi gore

Ne mogu da verujem, svašta.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
Dule
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 02.09.2015. - 15:43 »
Podeli temuIdi gore

Sbastijan, tvoj problem..... I ono od juče što misliš da se turbina "vrti" 2 minuta po gašenju (tako reče?), pa auto treba da radi 2 minuta?? A miliš da se turbina na "leru" ne vrti?? Pa kad ugasiš posle 2 minuta ona se i dalje vljada vrti neko vreme!?
Ne mogu ni ja sve da razumem, pa ne kažem "svašta".

razlika od MAX do MIN je definisana tako da ispravan auto se može voziti za jedan servisni interval bez dosipanja ulja. Zato sz danas svi karteri sa dvostepenom dubinom, ima glavni duboki deo, i pomoćni deo gde se višak ulja lakše razliva (kao inudacija - rezervoar). Mislim da nikome od nas nije teško da proveri nivo ulja. Na kraju, svaki Renault ima indikator nivoa ulja na instrument tabli.
Tkođe, veća količina ulja, više haba motor, stvara nepotrebne otpore, posebno haba uljne karike..... Ko se bavi autosportom veoma dobo zna ovo što sam napisao.
« Poslednja izmena: 02.09.2015. - 15:57 od strane Dule » Sačuvana

dendzo
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 47
Auto: megan 2 1.5dci 74kw exception

Vozi Miško!

« Odgovor #18 poslato: 02.09.2015. - 15:56 »
Podeli temuIdi gore

I ja mislim da ulje treba na  oko 2/3 od min do max
Zna li neko na mega  1,5dci 74kw koliko je ulja izmedju min i max?
Razlika izmedju nas i moderatora je u gumici..mogu da nas .... bez da ima posledica  connie_38
Sačuvana

"E... ili imaš "svoje" drvo. Tu dolaziš, nasloniš se, pričaš... lijepo je,
a što? Dani prolaze.... "
Gadafj
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 26
Auto: volvo v40 1.9 TD

« Odgovor #19 poslato: 02.09.2015. - 16:04 »
Podeli temuIdi gore

Ne kazem ja da ce da steti dokle god je iznad min, ali nije za preporuku da drzi mali nivo,pogotovu ako mu motor vec trosi ulje.
Da se nadovozem na gornji post, vozio sam auto, motor f8qt 1.9td, nije trosio ulje, sve radilo normalno. Terao sam autoputem, i to onako da ga produvam posto nisam odaavno ga gazio, kad sam stigao u BG, sa desne strane ceo auto isprkan uljem,provalim probio mi hladnjak ulja koji se nalazi ispred desnog tocka, dole sve masno..... Izmerim ulje, pre puta je bio na max, tj isto od kad sam uradio servis, a sad je pao ispod pola, dolio 1.5 od 2 litra koliko je razlika. Put je bio 113 km *iz GM do BG*, da sam isao do NS motor bi kaput.....
E recimo neko da ima problem kao ovaj drugar, i desi mu se ovo kao meni, a ulje ispod pola, tj na malom nivou kao sto ti kazes, moze da se pozdravi sa motorom...
Uglavnom manje ulja u karteru nije nacin da se smanji potrosnja ulja. Veci problem moze da napravi, nego da doliva povremeno ulje koje intezivirano sagoreva.
Moguce da je dovoljno 2 litra, ali kad bi motor bio na ravnom,tacnije izvadjen iz automobila, i onako na ispitnom stolu, gde nema inercija na fluid u karteru, usled cega bi pumpa ostala suva....
A koji to auto staje 2.5 litara do max? Mozda smart?, recimo 1.1 seicento 3.5 litra, a opet to nema veze sa 1.9 turbo dizelom, a ni sa ovom pricom.
Korito ostane suvo zimi??
A leba ti gde stane 5 litara ulja?
Ne bavim se autosportom, ali ajd objasni mi kako to veca kolicina ulja haba motor?
Inace vidim ovima na trkama motori prelaze po 500 000 km.....
P.S. Izvini na ovoliko pitanja, ali eto radoznao sam
« Poslednja izmena: 02.09.2015. - 16:07 od strane Gadafj » Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 58
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #20 poslato: 02.09.2015. - 16:08 »
Podeli temuIdi gore

Neki ovde izgleda da su jos u 19-om veku. Pa jos kada je iz putnickih automobila izbaceno podmazivanje motora buckanjem. To je kao da pokusavas da trcis kroz vodu do kolena. Zato i jeste maximum definisan, da radilica ne bucka u ulje. Cemu onda pumpa za ulje.
Sačuvana

Dule
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 02.09.2015. - 16:13 »
Podeli temuIdi gore

Ne bi se ja sa vama prepucavo, i ubeđivao.
Recimo Punto 1,2 za zamenu sa filterom je dovoljno 2,5 L. Skoda 1,2 HTP 2,5L....

U savremenim motorima u karteru imaju pregrade, kao i na uljnoj korpi poklopac , kao zaštita od inercije.
Kod većine auta, dovoljno je i 0,5L ulja da motor ima normalan pritisak zagrejanog ulja.
X puta sam ljudima ispustio tih 0,5L....

A to kad me pitaš "gde stane 5L" ulja, a ti odgovorim, da nisam pominjao baš tih 5L, nedo da kad je ulje na minimumu ili ispod, na velikom mrazu se desi da karter ostane prazan. A to je 2,5-3L.
Znači, kad je mraz -20, uzmu polusintetiku 10-40, te temperature, pa dolivaj ulje u tako hladan motor. Vidi koliko trenba vremena da prođe da se pokaže razliak na meraču.... Pa razmisli

zokce, ne znaš kao se motor podmazuje. Pročitaj negde po nešto pa da diskutujemo.
« Poslednja izmena: 02.09.2015. - 16:14 od strane Dule » Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 58
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #22 poslato: 02.09.2015. - 16:15 »
Podeli temuIdi gore

Dovoljno sam ja nacitan za tebe.
Sačuvana

Gadafj
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 02.09.2015. - 16:22 »
Podeli temuIdi gore

Pa nije rasprava nego diskusija.
Da normalno da imaju, vec 20 i vise godina, ali inercija opet postoji, uzmi casu vode pomeraj je pa gledaj kako se pomera voda
Zanimljivo ovo sto pises,nisam te razumeo ali izgleda da kazes da je 0.5 litra dovoljno u motoru Smiley
Nista vozi ti tako, ako uspes da isalstas do 3. dobar si.
Pa normalno da mu treba kad motor ne radi, doli ulje na motor u radu da vidis kako ce brzo da sidje, cak i na -20
A ne rece mi sto visak ulja haba motor? Ne vozimo svi trke, cak vise, vecina ovde ne vozi, pa ne znamo, ali bi voleli da znamo
Sačuvana

Dule
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 02.09.2015. - 16:27 »
Podeli temuIdi gore

0,5 L nije dovoljno ni u kom slučaju. A ja ti kažem da sam X puta ispustio tih 0,5L. I automobili su bili bez nekog vidnog oštećenja. Često na novimVW benzincima. Upravo, taj motor praktično i nije imao podmazivanje stublina i karika, a imao je normalan pritisak podmazivanja. Upravo, bućkanje - prskanje nije ni postojalo.
Evo, sadašnji moj službeni automobil sa motorm 1,2 HTP, kad sam ga zadužio imao je u motoruu 0,5L. Posle toga, prešao sam 50 000km, motor troši ulje, verovatno kao i pre toga.
« Poslednja izmena: 02.09.2015. - 16:30 od strane Dule » Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 02.09.2015. - 16:43 »
Podeli temuIdi gore

Dule:
Izvini za "svašta", napisao sam to jer sam do sada mislio da stvarno dobro poznaješ motore, prevario sam se.
Motori koji se podmazuju bućkanjem nemaju uljnu pumpu, sporohodni su i nije mi poznato koji automobili ih koriste.
Nivo ulja preko maksimuma je opasan pre svega zbog mogućeg "bućkanja" pri čemu bi nastala pena.
Ispod minimuma postoji opasnost da pri većem nagibu vozila uljna pumpa ne dohvati ulje pa time i nestane podmazivanja.
Što se potrošnje ulja tiče mali je uticaj nivoa u karteru, veći je rizik mali nivo, već je pisano zašto da ne ponavljam.

Količina ulja koja se gubi na odušku gubi se isparavanjem, do nekog kritičnog , preteranog produvavanja pored karika.
Količina isparavanja (za bilo koji fluid-tečnost) zavisi od:
1.osobina tečnosti, u ovom slučaju ulja
2.površine (ne nivoa) ulja koja je može se reći ista od min do max nivoa u karteru
3.temperature ulja
4.pritiska uljnih para, bolje rečeno iznošenja tih uljnih isparenja a na to utiče stanje motora (karika i cilindra) narodski rečeno "produvavanja motora". Kada je preterano "produvao" počinje da izbaca kapljice ulja zajedno sa uljnim parama.

Naravno da postoje još mesta na kojima se može gubiti ulje.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
Gadafj
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 02.09.2015. - 16:50 »
Podeli temuIdi gore

0,5 L nije dovoljno ni u kom slučaju. A ja ti kažem da sam X puta ispustio tih 0,5L. I automobili su bili bez nekog vidnog oštećenja. Često na novimVW benzincima. Upravo, taj motor praktično i nije imao podmazivanje stublina i karika, a imao je normalan pritisak podmazivanja. Upravo, bućkanje - prskanje nije ni postojalo.
Evo, sadašnji moj službeni automobil sa motorm 1,2 HTP, kad sam ga zadužio imao je u motoruu 0,5L. Posle toga, prešao sam 50 000km, motor troši ulje, verovatno kao i pre toga.
Sebesatijan ti je uglvanom napisao, ja sam hteo da kazem samo da posto zakljucujem da si mehanicar, onda i znas da ne mozes da istocis svu kolicinu ulja iz motora.
Obicno ostaje od 10-20% starog ulja. To mozes i da vidis kad recimo kad menjas ulje, treba da stane 5.6 litra a tebi stane 5....
Sačuvana

kapor
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Renault Clio Sport 172 ph1

« Odgovor #27 poslato: 02.09.2015. - 16:55 »
Podeli temuIdi gore

20% da ostane u motoru je mnogo. Jer bi u tom slicaju ja dosipao 4l a ne 5l kolilo sipam pri zameni, a maximim koji staje motor je 5,1l ulja.
Sačuvana

Dule
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 02.09.2015. - 17:11 »
Podeli temuIdi gore

20% ne može da ostane u motoru ni pod razno, ako se fiter menja. Ima nekih modernih dizela, na kojim je namerno napravljeni da se ne može ispustiti do 0,5L ulja.

Sebastijan je daleko od mehaničara.
Sebastijan, negde nađeš na internetu i kopiraš, a ne znaš o čemuu i pišeš.
Ja ovde nisam diskutovao o kvalitetu mot ulja, i njegovim karakteristikama. Piasao sam o nečemu drugom.
Kako ti kažeš "pritisak uljinh para" ne potiče od isparavanja ulja, nego od pohabanog motora i nezaptivenosti klipnog mehanizma, to jeste duvanja, koje se evakuiše preko sistema iberlaufa. Ako je to duvanje dovoljno jako, ponese sa sobom žive kapljice ulja, koje potiču od prskanja i bućkanja klipnog mehanizma i koritu ulja i glavi motora (ispod dekla ventila). Što više ulja, više i izbacivanaj, jer je veće bućkanje.
A to što pominješ penjenje ulja, - nemo j da se brukaš, jer je to rešeno pre 30 godina.

Pošto imaš drugo mišljenje, ajde objasni kako se podmazuju stubline i klipovi?? Ili kako se podmazuju sistem razvoda ventila, (određenih delova)
« Poslednja izmena: 02.09.2015. - 17:13 od strane Dule » Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 02.09.2015. - 18:44 »
Podeli temuIdi gore

Ja i nisam automehaničar pa i nije sramota ako pogrešim, sramota je što ti neznaš a predstavljaš se kao veliki stručnjak.
Ima merodavnijih i boljih poznavaoca motora od tebe i od mene svakako, ako budu voljni daće svoj komentar-objašnjenje.
Meni je jasno kako ti razmišljaš i neću više komentarisati tvoje pisanije.

Da dodam na tvoje predhodne komentare. Nigde nisam rekao da se turbina posle zaustavljanja motora vrti 2 minuta već da je PREPORUKA za turbo motore da se sačeka minut-dva rada na leru, ali ti "izvrćeš" moje pisanje kako tebi odgovara iz već poznatog razloga.

Pa nisam ni ja diskutovao o kvalitetu ulja (i ne poznajem tu oblast) već sam nabrojao šta utiče na intenzitet isparenja za bilo koju vrstu tečnosti, a ti mi i to pripisuješ, ne čitaš pažljivo šta drugi pišu.
« Poslednja izmena: 02.09.2015. - 19:05 od strane Sebastijan » Sačuvana

Gluvom priču pričati!
Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.106 sekundi sa 43 upita.