Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
19.09.2017. - 13:49 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
Autor Tema: Pritisak u gumama i odstupanja od nominalnih vrednosti  (Pročitano 3647 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Avenia
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 25
Auto: Renault Clio II 1.6 Si

« poslato: 30.04.2016. - 01:01 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav svima.

Imam nedoumicu oko pritiska u gumama, nisam uspeo da pronadjem odgovor na forumu, pa bih voleo da razresim dilemu... A nadam se da ce tema pomoci i jos nekom.

Od dvojice drugara (koji intenzivno prate automobilski svet) sam dobio informaciju da ne treba gledati preporucene vrednosti za pritisak u gumama u uputstvu zbog kvaliteta nasih puteva kako oni kazu. U mom slucaju je u pitanju Clio II 1.6 Si 1999. god i uputsvu pise da pri normalnim uslovima treba pumpati 2.3 i 2.0 napred i pozadi a pri vecem opterecenju za po 0.1 bar vise.

E sad, zanimaju me tri stvari.

1. Koliko ima smisla ta teorija da se ne treba pridrzavati upustva zbog nekvalitetnih puteva kod nas? Konkretno, oni su mi preporucili 2.2 i 2.0, pa mi nije jasno i zasto su smanjili napred a ne pozadi (preporuka je bila odokativna) ali mi se voznja cinila udobnije kad sam pokusao.
2. Sta tacno znaci vece opterecenje ako je nosivost 550kg recimo? Da li treba dopumpavati gume za slucaj cetvoro putnika sa srednjim prtljagom (znaci 350kg).
3. Sta vi preporucujete za pritisak u gumama za moj slucaj?
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 37
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #1 poslato: 30.04.2016. - 01:48 »
Podeli temuIdi gore

0,1 bar je jako mala razlika u pritisku podlozna i gresci merenja pritiska u gumi .. generalno manji pritisak znaci veca potrosnja i vece habanje gume.. veci pritisak manja potrosnja, mozda slabije drzanje gume na putu..
Sačuvana

Sebastijan
Laguna
Van mreže Van mreže

Starost: 63
Auto: Renault Laguna II Grandtour 1.9dci 88 kW

« Odgovor #2 poslato: 30.04.2016. - 10:39 »
Podeli temuIdi gore

Idealan pritisak bi bio kada guma ravnomerno po širini gazeće površine prenese teret na podlogu-put.
Taj pritisak bi mogao definisati sam proizvođač pneumatika, recimo neki dijagram: pritisak u zavisnosti opterećenja (trenutne nosivosti) za taj model gume.

Ne opterećuj se time, radi po uputstvu za taj autmobil.

Moj auto ima merenje pritiska u gumama, na pad pritiska ispod 1,9bar upozorava a ispod 1,5 predlaže zamenu-popravku. Posmatrajući auto na ravnoj podlozi na zadnjim točkovima čak do 1bara ne primećujem da je nedovoljno napumpana guma.

Nekada se pritisak proveravao palcem, vrlo malo je imalo gde da se izmeri manometrom.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
Avenia
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 30.04.2016. - 14:06 »
Podeli temuIdi gore

Kad smo vec i kod greske merenja, cuo sam da oni elektronski kompresori na NIS-ovim pumpama znaju da lažu. Imate li iskustva sa ovim?
Sačuvana

Sebastijan
Laguna
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 30.04.2016. - 14:23 »
Podeli temuIdi gore

Na putevima kuda najčešće vozim nema baš najmodernijih merila pritiska. Na Nisovim pumpama kupujem gorivo pa i na njihovim merilima sam proverio-uporedio i ima razlike za 0,2bara. Merila mogu biti preciznija, zavisi ko ih i kako kalibriše a dalje u eksploataciji sačuvati od potresa ako su mehanički manometri.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
Astrea kv
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 59
Auto: Laguna III 2.0 dCi 150 KS automatik Initiale; Twingo 1 1.2 16V Initiale

« Odgovor #5 poslato: 30.04.2016. - 14:24 »
Podeli temuIdi gore

Iako bi trebalo da su svi manometri i bazdareni i ujednaceni postoje znacajne razlike od uredjaja do uredjaja. Zato ja za kontrolu koristim moj manometar i njim dovodim pritisak na zahtevanu vrednost.
Sačuvana

jajajaja
Scenic
Na mreži Na mreži

Starost: 32
Auto: Megan II 1.4 16v sedan Clio 2 1.2 16v

« Odgovor #6 poslato: 30.04.2016. - 14:31 »
Podeli temuIdi gore

Meni na nisu kada napumpam na 2.2 na drugoj pumpi pokazuje 2.0 a kod vulkanizera 1.8. Tako da koristim srednju vrednost I pumpam na 2.4 na nisu.
Sačuvana

rajan
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 70
Auto: Renault Clio III 1,2 16v i Citroen 2CV6 "Žuća"

« Odgovor #7 poslato: 30.04.2016. - 14:33 »
Podeli temuIdi gore

Prilikom iznenadnog nailaska na tzv. UDARNU RUPU (termin koji smo navodno mi izmislili), čelične felne se krive, a aluminijumske pucaju. Imam neke iskusne drugare iz Jagodine, koji me nasavetovaše da za naše puteve pumpam gume jače nego što je po uputstvu, za najmanje 0,5 bara. I to za mali auto, a za veći proporcionalno još više.
E sad, poznato je da se prenapumpana guma neravnomerno troši, pa ovako drastične mere preduzimam samo kada idem da vozim po "minskom polju".
« Poslednja izmena: 30.04.2016. - 14:34 od strane rajan » Sačuvana

Spačekista medju sve samim rendžerima
bojankov
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Scenic 1.5dci 78kw

Cujes li? Ne cuje se a radi...

« Odgovor #8 poslato: 30.04.2016. - 14:34 »
Podeli temuIdi gore

Taksi sluzba koja vozi samo otvorene relacije, sluzbeno sam isao sa njima do Budimpeste i pricasmo, kaze svakih nedjelju provjeravaju pritisak jer na ta auta sto imaju ako bi im se potrosnja povecala samo 0.1-0.2 na godisnjem nivou bi to bilo par hiljada evra :-)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Sačuvana

Prvi renault u istoriji porodice :-)
Vidjecemo da li i poslednji...
Sebastijan
Laguna
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 30.04.2016. - 14:36 »
Podeli temuIdi gore

I ja nosim u kolima manometar koji sam dobio uz opremu kada sam kupio Ladu Samaru. Proveravam ga etalonskim manometrom na poslu jer mi je to doastupno.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
Avenia
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 30.04.2016. - 15:09 »
Podeli temuIdi gore

Meni licno nije toliko bitna potrosnja, odnosno hocu reci bitnije mi je da ocuvam trap... A i gume i felne...
Sačuvana

Aleks035
Modus
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Megane III grandtour ph2 1.5dci

« Odgovor #11 poslato: 30.04.2016. - 16:38 »
Podeli temuIdi gore

Pritisak u gumama treba kontrolisati kada su gume hladne. Ja sam pre neku godinu kupio Mišelin nožnu pumpu u Rodi i njome povremeno kontrolišem pritisak. Koštala je oko 2.000 din. Tačna je jer sam je uporedio sa pištoljem u Dunav centru koji je upravo bio vraćen sa baždarenja.
 Kome je to puno može kupiti samo manometar za kontrolu koji košta par stotina dinara. U tom slučaju najbolje je malo prepumpati gume na pumpi ili gde već, doći kući i ostaviti da se gume prohlade. Zatim manometrom ispustiti višak vazduha na željeni pritisak i to je to.
Sačuvana

Ultrena
Laguna
Van mreže Van mreže

Starost: 23
Auto: Renault Laguna II 1.9dci (74kw); Clio III 1.5dci(63kw)

« Odgovor #12 poslato: 31.01.2017. - 22:38 »
Podeli temuIdi gore

Danas sam se uverio da pritisak u gumama treba redovno kontrolisati, bar jednom mesecno ako ne moze cesce!
Vidim da je prednja desna mekana, odem da naduvam a ona na 1.2 bara Ostale mi deluju ok, ali reko ajde da proverim i njih kad sam vec tu, leva na 1,7 zadnje na 1,8  Da se prekrstim
A pitanje je da li je i taj na pumpi tacan
Sačuvana

Byk
Laguna
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: Laguna II PH2 1.9dci, Megane II 2.0 16v 138hp

« Odgovor #13 poslato: 03.02.2017. - 08:49 »
Podeli temuIdi gore

Loše felne. Nabubri farba pa pogura gumu na rubu.

Kada se menjaju gume, treba da dobro očiste ivice, rubove, i da nanesu onu crnu smesu kao lepak. I onda više neće puštati.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sačuvana

Astrea kv
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 59
Auto: Laguna III 2.0 dCi 150 KS automatik Initiale; Twingo 1 1.2 16V Initiale

« Odgovor #14 poslato: 04.02.2017. - 03:06 »
Podeli temuIdi gore

I korozija felne, a korozije ima u specifičnom obliku i na čeličnoj i na aluminijumskoj felni, može da bude dobar razlog za neodržavanje pritiska.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.118 sekundi sa 43 upita.
anything