Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
18.11.2019. - 08:10 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1] 2 3 Next   Idi dole
Autor Tema: Pneumatici za sve sezone (univerzalne gume)  (Pročitano 7477 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
acamilicko
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Auto: Megane I 1.9DTI

« poslato: 19.09.2017. - 17:36 »
Podeli temuIdi gore

Ne primetih temu, pa... Ako ima molim vas da admin spoji/obriše, whatever...

Uzeo sam Kleber Quadraxer 2 i generalno sam u prvih ovih stotinak km prezadovoljan. Pre sam na Fiesti menjao, letnje bile BF Goodrich a zimske, manje se vozim zimi, pa su završavale posao Wintere.
Sada zbog skučenog životnog prostora (nemam gde da čuvam gume) a i sračunao da će valjda jeftinije izaći, rekoh da probam celogodišnje.

Šta vi mislite, generalno kakvo mišljenje vlada o gumama za sve sezone?
Kakva su iskustva?
Sačuvana

Milenko_M
Kadjar
Van mreže Van mreže

Auto: Reno Clio 3 1,5 dci, 2007

« Odgovor #1 poslato: 19.09.2017. - 18:52 »
Podeli temuIdi gore

Strucnjaci ce sigurno reci da ne postoji guma za sve uslove i da su zimske za zimu a leti su lose,Isto tako letnje su za leto a zimi se guma ukruti i nije dobra.
U praksi Tigar Wintera je prava guma za sve uslove.Vidim da puno taksista vozi njih preko cele godine.Mada oni puno prelaze godisnje pa bi mogli da imaju 2 seta.
Ja sam sa predhodnim autom stalno vozio Wintera i jedno je sigurno da su trajale 50.000 km i 3 godine i prodao sam auto sa njima a nisu bile za bacanje.
Sačuvana

Astrea kv
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 61
Auto: Laguna III 2.0 dCi 150 KS automatik Initiale; Twingo 1 1.2 16V Initiale

« Odgovor #2 poslato: 19.09.2017. - 19:37 »
Podeli temuIdi gore

Ima ovde dosta njih koje smatraju da fabriku Tigar treba zatvoriti jer pravi očajne gume.
Sačuvana

acamilicko
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.09.2017. - 21:49 »
Podeli temuIdi gore

Kada sam kupio auto (jula ove godine) na njemu su bile wintere napred (pozadi neki michelin letnji, prastar). Wintere su bile iz 37 nedeje 2015-e, a već su bile znatno pojedene, tako da jedva imaju šaru 5mm.
Mislim da je wintera odlična guma - za zimske uslove. Prvo što sam primetio kada sam ih zamenio je da gume ne škripe pri normalnim uslovima vožnje po vrelom danu - u krivini, pri naglom ubrzanju, a posebno na kočenju.
Wintere po vrelom danu škripe u gotovo svim manevrima.
Sačuvana

Saćipko
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: 36
Auto: Scenic 2 ph2, 2.0 dCi, 110kw; Passat B6, 2.0 TDI

Qualis vita, finis ita

« Odgovor #4 poslato: 19.09.2017. - 22:35 »
Podeli temuIdi gore

Ljudi, wintera je zimska guma, a ne "all season" !
Sačuvana

Kad izadjes iz auta, zakljucas ga i ne okrenes se da ga ponovo pogledas, znaci da ne vozis pravi auto
acamilicko
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 19.09.2017. - 23:28 »
Podeli temuIdi gore

To se valjda podrazumeva, pa samo ime kaže... i kao što rekoh, odlična je za zimske namene.
Čuo sam na još par mesta da je svrstavaju u All season - ne znam odakle ta ideja 
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #6 poslato: 20.09.2017. - 06:28 »
Podeli temuIdi gore

Dobra je samo po snegu. Zimi po mokrom kolovozu je katastrofalna. Ne znam kako za takvu gumu možete da kažete da je odlična. Na svakom testu na kom je bila, dobila je nezadovoljavajuće ocene.

No, da ne bismo po stoti put ulazili u istu raspravu, ja više ništa neću pisati.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
Aleks035
Captur
Van mreže Van mreže

Auto: Megane III grandtour ph2 1.5dci

« Odgovor #7 poslato: 20.09.2017. - 07:49 »
Podeli temuIdi gore

Ja lično nemam iskustva sa all season gumama ali sam čuo i pročitao dosta pozitivnih komentara o Savi Adapto koja je , ako se ne varam, najjeftinija na našem tržištu.
Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 58
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #8 poslato: 20.09.2017. - 22:05 »
Podeli temuIdi gore

Wintera je odlicna zimska guma, ali meni je bila dobra i leti. Izgurala je oko 8 godina. Poslednje 2 godine je leti pomalo pistala, a kako je auto otisao u istoriju tako je i guma sa njim.
Sačuvana

acamilicko
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 20.09.2017. - 23:34 »
Podeli temuIdi gore

Savu Adapto sam hteo, ali nije je bilo u meni potrebnoj velicini (185 60 15), a ovaj quadraxer bese na nekom snizenju pa pade izbor na nju.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #10 poslato: 21.09.2017. - 11:08 »
Podeli temuIdi gore

Mislim da sam i ovde svojevremeno opisivao u nekj od tema, a na Citroen Forumu Srbije detaljno.

Dakle mom autu, koji vozi žena, C3 2006. je nakon što je nabavljen polovan 2011. - stavljene su GoodYear Vector 4 Season 175/65/R14, sve četiri nove, koje su u to vreme i nekoliko godina kasnije praktično bile referenca među All Season gumama, jer su u nekoliko testova (ADAC) bile predstavljene kao odlične. Pandan tim gumama je donekle Sava Adapto sa kojima su oni koje znam vrlo zadovoljni.

Elem, gume koje sam nabavio su bile Made in France, i po preporuci GY-a premeštane su napred nazad na svakih oko10,000 km. Jedan par je zamenjen kada mu je šara bila oko 2.5 mm na 46000 km, drugi par je zamenjen na 55000 km.

Auto se stalno voza po Beogradu, i tokom leta do Grčke i/ili Crne Gore, uz par izleta po Srbiji izvan zimskih uslova.

Kako se i može zaključiti na osnovu testova, tako su se te gume odlično pokazale kada je kiša tj. vlažan kolovoz i one su za tako nešto idealne. Ekstremne letnje temperature će ih brže ostariti, ali ne tako kao namenske zimske gume.

Na prednjoj osovini se habaju oko 1,5 mm na svakih 10,000 km. Ukoliko se pomeraju napred nazad, svakih 10,000 km - nakon 30000 će sve četori imati 4-5 mm.

Nakon dobrog iskustva sa tim gumama, odlučili smo da ih zamenimo sa  gumama koje je GoodYear načinio kao odgovor na Michelin-ove Cross Climate za koje se navodi da tokom leta imaju bolje performanse od ostalih AS, a da su tokom zime slično zadovoljavajuće.

Dakle nabavili smo novih četiri GY Vector 4 Season Generation II, koje za su razliku od prve generacije proizvedene u Poljskoj. Takođe, postoje i još neki detalji koji npr. razlikuju prvu i drugu generaciju tih guma. Šara je nešto drugačija, a recimo treadwear koji pokazuje mogučnost habanja tokom eksploatacije je kod prve verzije 300 dok je kod druge verzije 280 (dakle druga verzija se nešto više haba pod istim uslovima).

Elem, desio nam se peh posle par stotina km pa je zbog upada u rupu i kasnije vožnje od par stotina metara sa izduvanom gumom desna prednja uništena. Pošto je bilo snega a nijedan dobavljač nije imao jednu ovu gumu na stanju morali smo brzo da se snalazimo pa smo odmah otišli do kitkomerca i tamo uzeli i montirali dve prednje pirotske wintere, a u međuvremenu naručili jednu GY koja nam je posle 10ak dana stigla.

Nakon montiranja dve wintere -  žena mi  reče da joj je žao što nema sve četiri wintere jer joj je auto bitno stabilniji u ulicama koje nisu bile očišćene ili su pod ledom.

Nakon zime su skinute dve prednje wintere pa se vozi sa četiri gy gume na koje nema promedbe izvan zimskih uslova.

Verovatno bi neko imao primedbe na nekakav zvuk/buku u odnosu na letnje gume, ali tako nešto sasvim izostaje kada se sluša muzika u autu.

Btw, poslušao sam savet iskusnog vulkanizera koji mi reče "Nemoj da ih štediš sa pritiskom" - pa se gume duvaju 0.1 - 0.2  Bar više od preporučenog na stubu vrata, a pritisci se proveravaju svakih mesec, najduže dva meseca, posebno kada dođe do većih temperaturnih razlika.      
« Poslednja izmena: 21.09.2017. - 11:26 od strane DS9 » Sačuvana

Ice
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Renault Safrane Bacara V6 3.0, Renault Safrane BiTurbo Bacara V6 3.0

Zivot cine sitnice, ali 270HP puno pomaze

« Odgovor #11 poslato: 22.09.2017. - 19:56 »
Podeli temuIdi gore

da li je neko probao miselin cros climate? mene one zanimaju jer su one kao pravljene za nas jer mi nemamo 6 meseci godisnje snega, a iskreno smaranje mi je non stop menjanje guma
Sačuvana

Auto nikad nije gotov, uvek ima sta da se radi...
petarcirjanic
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 47
Auto: C3 1,4 HDI

« Odgovor #12 poslato: 22.09.2017. - 21:40 »
Podeli temuIdi gore

Koliko novca toliko muzike,imao sam vinteru na nekoliko vozila u razlicitim dimenzijama i za moje potrebe je radila posao s time sto je nekadasnja sava eskimo s3(mislim da se sada zove drugacije ili da je promenjena sara) za nijansu skuplja od vintere a dosta je bolja,imao sam i pomenutu savu na nekoliko vozila i  mislim da je bolja kupovina od Wintere.Sada treba da kupim dve gume za mog renaulta pa cu videti sta uzeti,od ovih boljih guma tipa bridgestoun,michelin itd nema nista jer je to za mene skupo.Inace wintera,sava itd sa oznakom M+S su gume za blato i sneg,nekada sam imao 4 M+S gume na celicnim felnama i dodatni komplet 4 letnje gume na felnama sto je najbolja kombinacija,sada ce naj verovatnije biti 4 M+S gume n felnama i 2 letnje gume na felnama za prednju pogonsku osovinu kad dodje leto.
« Poslednja izmena: 22.09.2017. - 21:41 od strane petarcirjanic » Sačuvana

IgorML
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Renault Scenic 2 1.6 16v

« Odgovor #13 poslato: 02.10.2017. - 22:58 »
Podeli temuIdi gore

da li je neko probao miselin cros climate? mene one zanimaju jer su one kao pravljene za nas jer mi nemamo 6 meseci godisnje snega, a iskreno smaranje mi je non stop menjanje guma
Meni su se odlicno pokazale. Nisam nasao bar posle skoro dve godine nikakvu manu u njihovoj exolploataciji. Lepo se ponasaju na snegu i po mokrom kolovozu a I na visokim temperaturama.Takodje uopste nisu bucne.
Mislim da su univerzalne gume veoma dobra prica u ovim nasim klimatskim uslovima gde zimi gotovo I da nema vise snega ( ne racunam planine) a iako ga ima traje 5 dana.. Velika je usteda jer nemate obavezu da placate vulkanizera za zamene a ko jos godisnje prelazi 10.000-12.000 km ima da mu traju godinama.
Ko ne moze da priusti sebi Meselin CrossClimat ili GoodYear FourSeason mislim da ce I Sava Adapto zavrsiti posao. Manite se Wintere i prica da he to All Season guma. Poterajte auto malo jace pa prikocite sa winterom na +30 C pa cete da vidite gde cete da zavrsite.
« Poslednja izmena: 02.10.2017. - 23:05 od strane IgorML » Sačuvana

acar
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 46
Auto: Megan II 1.5dCi

« Odgovor #14 poslato: 19.04.2019. - 09:49 »
Podeli temuIdi gore

Ono na sta svakako treba obratiti paznju je da je nemoguce napraviti gumu za sva godisnja doba koja bi bila dobra za svako (u poredjenju sa samo zimskom i letnjom).
Zato se proizvodjaci odluce da takvu gumu naprave kao vise zimsku ili vise letnju, da bi preformanse (i rezultati na testovima) bili bolji. Na primer, Michelin je medju najboljima pri kocenju na suvom, ali je medju najgorima pri kocenju na snegu.
Sada je vasa procena da li divljate leti pa vam treba bolja guma za suvo, ili vam je bitnije zimsko proklizavanje.
Tacno je da u gradovima ima sve manje snega, ali i dalje ima kise i poledice, pa i na to treba obratiti paznju. Dakle, ne samo kocenje po suvom i po snegu, nego i po mokrom, a takodje i akvaplaning.

Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.131 sekundi sa 45 upita.
anything