Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
23.01.2020. - 11:45 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1] 2 3 Next   Idi dole
Autor Tema: Ugradnja tempomata - Laguna 2  (Pročitano 6708 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Skolski
Captur
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 29
Auto: Renault Laguna II, ph1, 1.8 16v, 2002 89kW, TNG

« poslato: 12.04.2018. - 19:45 »
Podeli temuIdi gore

Zdravo svima. Ove subote sam odlucio da sam ugradim tempomat u mojoj Laguni 2, 1.8 16v.
Na zalost moja Laguna, za razliku od vecine njih, nema izvedenu instalaciju, tako da je bilo vise posla nego da vec imate. Doduse imala je izvucenu instalaciju do prekidaca za kvacilo.
Ugradnja je mogla da se izvede na 2 nacina. Kupiti delove i da sve izgleda kao oreginal ili kalemiti neke prekidace sa Citroena ili Pezoa ili nesto slicno.

Ja sam se odlucio za opciju 1 i kupio sam volan, spulnu sa senzorom polozaja, prekidac za tempomat i prekidac na kvacilu, sivi.
Na zalost nisam slikao postavljanje prekidaca na kvacilu, ali s obzirom da sam tu vec imao instalaciju, nije neka nauka da se stavi taj prekidac i utikne kabl u njega.

Za sve ovo sam koristio VISU semu koju sam skinuo.

Znaci na slici se vide sledeci ucesnici:
120 - ECU
645 - UCH
160 - Prekidac na kocnici
1081 - Prekidac za tempomat
689 i 331 - Prekdiaci na volanu
675 - Prekidac na kvacilu.

Ja sam probao da izbacim iz cele ove price UCH jer se on koristi samo za glavni prekidaz za tempomat, i na njega vezuje samo osvetljenje za prekidac i PROTECTED + AFTER IGNITION BRAKE LIGHTS FUSE koji je ionako vec doveden do prekidaca do kocnice, pa sam njega iskoristio. Za osvetljenje prekidaca i za masu sam iskoristio izvode do ESP prekidaca koje vec imam. Ukoliko vi nemate ESP, lako mozete da dovede od onog potenciometra za osvetljenje table ili za nivelaciju svetla.
Pa da krenemo. Moram da se izvinim sto nisam slikao skidanje volana i air bag-a, ali to mozete lako naci na netu. Ima neki poljak koji je sve snimao na YT, misim da je LagunaFan kanal, pa mozete tamo naci.

Pre svega je pozeljno skinuti akumulator zbog predostroznosti.
Korak 1 - skidanje volana
Da bi se skinuo volan, prvo mora da se skine air bag. Na poledjini volana postoji rupica u donjem delu. U njoj zavucite tanak srafciger i vucite air bag na gore. Lako ce se skinuti. Kad to odradite, air bag drze 2 konektora, njih pazljivo skinite. Kada skinete air bag, otkacite konektor za svirku. Volan drzi jedan sraf, torex, koga treba odsrafiti i skinuti ceo volan. Rezultat je na slici ispod:

Korak 2 - Skidanje oplate oko volana
Oplatu oko volana drze 2 toreksa. Kada skinete ta 2 toreksa skida se gornji deo posebno od donjeg i razgoliti se volan. Donje 2 slike kako to izgleda

Korak 3 - Skidanje konektora sa spulne
Da bi se skila spulna, treba da se otkace sledeci konektori.
Konektor do spulne, konektor do senzora ugla volana, konektor rucice radia i konektori ablendera i zmigavca. Ta 2 poslednja konektora nisu neophoda, jer mogu rucice da se skinu sa njima, ali ja sam ih svejedno skidao. Slike:

Konektor spulne

Konektor senzora polozaja volana

Konektor radia

Konektor ablendera

Konektor zmigavca

Plastike koje drze rucice ablendera

Korak 4 - Skidanje spulne
Spulnu drzi samo jedan sraf koji je sakriven iza jednog belog dela koji se povuce ka vama i otkrije se torex sraf. NJega skinite i malo jace povucite ka vama i skinuce se spulna.

Sraf

Rezultat

Korak 5 - Sredjivanje konektora spulne
Ja sam uz sve ove delove trazio od coveka da mi posalje i njihove konekotre sa po 20cm zice.
Da bi komande na volanu radile dzek mora da ima 6 konekotra. Gornja 2, sa oznakama 1 i 2 su za komande na volanu. Na dzeku lagano skinite zuti deo da bi mogli da ubacite ili izbacite buksnice.

Dobijen dzek od coveka

Moj dzek

Sredjen dzek

Korak 6A - Sredjivanje konektora tempomata/speed limtera
Prvo sto sam lemio je dovodjenje PROTECTED + AFTER IGNITION BRAKE LIGHTS FUSE kabla sa kocnice do prekidaca za tempomat.
Sa prekidaca za kocnicu mozete da birate izmedju 2 zuta kabla. Oni su na pozicijama A1 i B1 i deblji su od ostalih, tako da cete njih lako razlikovati. Kabl se odatle, vodi do konektora A2 na prekidacu za tempomat/speed limiter.
Meni je to najvise vremena oduzelo, tipa 30 minuta da to zalemim jer je skuceno i kabl od kocnice nije bas dug.

Dzek sa kocnice

Rezultat

Korak 6B - Sredjivanje konektora tempomata/speed limtera
Sledece sto sam radio je dovodjenje osvetljenja do prekidaca i dovodjenje mase na njega.
Ja sam iskoristio moje ESP prekidac za masu i osvetljenje.
Na ESP prekidacu A1 je +, dok je A2 -.
Sa ESP A1 konektora sam doveo kabl do konektor A1 na tempomat prekidacu.
Sa ESP A2 konektora sam doveo kabl do konektor B2 na tempomat prekidacu.

ESP

Rezultat

Rezultat full

Dramska pauza
Ovim je bio gotov maltene veci deo lemljenja po kabini. Sledeci koraci ukljucuju sprovodjenje kabla do motornog dela i njihovo lemljenje na ECU.

Korak 7 - Sprovodjenje kablova

Za ovo je idealno imati nekog da vam pomogne. Ja i cale smo pustili jednu lako savitljivu zicu ispod krila i gurnuli je kroz jednu rupu u motornom delu. Zatim zavezali zice za nju i zatim je izvukli nazad.

Zica u rupi ispod haube

Zica ispod krila kod vrata

Izvlacenje kablova

Izvuceni kablovi

Ja sam kablove provuko ispod kedera, ali sam ih pre toga stavio u jednoj gumi, da se ne bi skroz presekli, mada mozda i nije bilo potrebno, jer nije tu nesto previse ostro, a i ne pomera se, ali cisto je dobro da za svaki slucaj stavite nesto

Sredjeni kablovi(mada sada nisu ovako prepleteni jedan preko drugog)

Korak 8 - Lemljenje kablova na ECU
Ovo je po meni najzajebaniji i najsrtkaviji deo. Po onoj semi gore se vidi da je potrebno da se na ECU dovedu 5 kablova. Jedan sa kvacila, dva sa volana i dva sa prekidaca. Ja sam imao za kvacilo, tako da sam treba samo da nalemim 4 kabla. Kablovi se dovode do R262 konektora. Postoje 2 R262 konekotra i nalaze se ispod akumulatorskog dela. Na slici seme se vidi R262 GR i R262 MA. GR oznacava sivo i na francuskom je ja mislim gris ili tako nesto, a MA je maroon, sto je braon na francuskom. Nama je potreban braon konektor. Na slici dole se vidi kako sam ja lemio. Sa prekidaca za tempomat A3 ide na D1 od ECU, a B1 sa prekidaca ide na C1 od ECU. Sa volana od konekotra 1 ide do E1 od ECU i do konektora 2 ide do F1 od ECU. Nisam neki super dobar maher sa lemilicom ali sam odradio posao.

Sema lemljenja

Skinut akumulator

Skinuti konektori

Zalemljeni kablovi

Finalni rezultat

Nakon toga mozete sve da sredite i lepo usukate. Ja jesam, mada sam zaboravio da slikam.
Kada sve to uradite dovoljno je da stavite akumulator, startujete motor i stisnete prekidac za tempomat. Bilo na cruise control ili speed limiter, treba da se pojavi na tabli svetiljka za njih i da se na displeju pojavi SET ---. Ako se to pojavi, onda je vreme za probu. O nacinu koriscenja necu da pisem.

Rezultat

PROBLEMI
Kada sam sve vratio, odmah mi se ukljucila Air bag i ESP i Serv svetla. ODmah sam znao da sam kupio sjebanu spulnu.Krenuo sam da skidam air bag i na svu srecu bilo je to da nisam lepo uboo konekotre za air bag. Njih sam lepo vratio, Air bag greska je nestala ali ESP ostala. Problem je bio u senzoru polozaja. Na svu srecu taj deo se skida sa spulne, pa sam stavio moj senzor i sve je proradelo.

Eto to je od prilike, kako se gradjuje tempomat kod onog ko nema instalaciju.
« Poslednja izmena: 13.04.2018. - 08:18 od strane Skolski » Sačuvana

Sreća prati hrabre
zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 59
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #1 poslato: 12.04.2018. - 20:39 »
Podeli temuIdi gore

Iako meni nece da prikaze slike, lepo objasnjeno. Ja imam tempomat, ali sam imao problema sa `spulnom` pa mi je poznata demontaza i montaza. Lepo je sto si napisao kako se sta povezuje, sada ko hoce da stavlja tempomat ne mora da gleda u VISU.
Sačuvana

Skolski
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 12.04.2018. - 21:31 »
Podeli temuIdi gore

Sad sam primetio i ja da kad udjem preko incognito moda, da se ne vide slike.

Prepravicu post da se vide slike.

Edit: trebalo bi da su sada slike vidljive
« Poslednja izmena: 12.04.2018. - 21:54 od strane Skolski » Sačuvana

Sreća prati hrabre
Strahinja1985
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: BMW

« Odgovor #3 poslato: 12.04.2018. - 22:23 »
Podeli temuIdi gore

Jedna ispravka, 689 nije prekidač, to je konektor na špulni.
I jedna zamerka,  ne sviđa mi se kako si uveo kablove iz kabine u motorni prostor. Mogao si tamo gde prolaze i ostali kablovi ili bar kroz gumeni čep na  stubu.
Sačuvana

Skolski
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 12.04.2018. - 23:06 »
Podeli temuIdi gore

Sprovodjenje kablova moze na vise nacina, a ovaj mi je bio najlaksi. Nisam mogao da se guram i zavlacim, a ovo zavrsava posao, tako da sam se odlucio da odradim tako.
Sačuvana

Sreća prati hrabre
Strahinja1985
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 12.04.2018. - 23:59 »
Podeli temuIdi gore

Najlakši način, ne znači i ispravan način.
Tačno je da se sprovođenje provodnika može izvesti na više načina, ali ipak to treba izvesti na ispravan način. Način na koji si ti izveo, između kedera i lima, nikako nije ispravan, ni bezbedan. Lako može doći do oštećenja na izolaciji i kratkog spoja na masu, naročito jer si koristio jeftine provodnike za zvučnike, kod njih je izolacija prilično meka, lako se cepa.

Imaš i jednu grešku u kucanju, rukom pisano na papiru je u redu. Sa kontakta 2 konektora 689  ide na  F1 ( na konektoru R262) kao što se i vidi na Visu šemi, a ne na  D1 kako si napisao. Mogao bi to da prepraviš, ako se neko upusti u isti poduhvat da ne poveže pogrešno.
« Poslednja izmena: 13.04.2018. - 00:02 od strane Strahinja1985 » Sačuvana

Sledge
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 26
Auto: Renault Laguna II 1.9 dCi

« Odgovor #6 poslato: 13.04.2018. - 07:37 »
Podeli temuIdi gore

Eto barem sav taj trud nije bio dzabe,slazem se da si trebao kablove kroz gumeni gromet provuci do ECU,jer tamo ispod akumulatora i ide glavni snop kablova i izlaze malo izmad papucice kocnice,razlog greske na ESP-u je vjerovatno taj da je u kompjuteru ESP centrale trebalo izvrsiti kalibraciju senzora,jer je taj senzor dosao kalibriran sa vozila sa kojeg je skinut,tako da je vjerovatno ispravan,ako nigdje nije ispadao na pod,znam da taj tvoj radi,ali eto cisto da znas,ako bi se kasnije sta sa tvojim desilo.
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #7 poslato: 13.04.2018. - 08:12 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam kablove provuko ispod kedera, ali sam ih pre toga stavio u jednoj gumi, da se ne bi skroz presekli, mada mozda i nije bilo potrebno, jer nije tu nesto previse ostro, a i ne pomera se, ali cisto je dobro da za svaki slucaj stavite nesto

Sredjeni kablovi(mada sada nisu ovako prepleteni jedan preko drugog)

U pravu je Strahinja, ovo ti je najlošiji deo posla. Vidiš onaj gumeni čep na A stubu, odmah pored šarke? Mogao si kroz njega da provučeš kablove na unutrašnju stranu A stuba i da rešiš sve probleme. Ja sam tim putem vodio napajanje za pojačalo za subwoofer, a ti kablovi su daleko deblji. Na tvom mestu, ja bih taj deo ponovo odradio.
Sačuvana

Skolski
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 13.04.2018. - 08:29 »
Podeli temuIdi gore

Citat: Strahinja1985
Najlakši način, ne znači i ispravan način.
Tačno je da se sprovođenje provodnika može izvesti na više načina, ali ipak to treba izvesti na ispravan način. Način na koji si ti izveo, između kedera i lima, nikako nije ispravan, ni bezbedan. Lako može doći do oštećenja na izolaciji i kratkog spoja na masu, naročito jer si koristio jeftine provodnike za zvučnike, kod njih je izolacija prilično meka, lako se cepa.

Imaš i jednu grešku u kucanju, rukom pisano na papiru je u redu. Sa kontakta 2 konektora 689  ide na  F1 ( na konektoru R262) kao što se i vidi na Visu šemi, a ne na  D1 kako si napisao. Mogao bi to da prepraviš, ako se neko upusti u isti poduhvat da ne poveže pogrešno.

Kao sto sam napisao, kablovi su sprovedeni kroz jaku gumu pa onda keder naleze na nju. Tu je sve staticno, nema pomeranja, tako da nema razloga da pukne.
Ne kazem da vi ovo morate ovako da radite, uostalom ovo je samo okvirni tutorial za nekog ko ne zeli da plati 50-60e za ruke + delove da mu neko ovo odradi.

Da greska je u kucanju, ispravio sam.

Ukoliko imam vremena, mozda i sprovedem kablove kroz taj cep, ali uglavnom nista se ne nateze, nema trenja, poprilicno debela izolacija na preklopu, nema pomeranja, tako da mislim da to nema razloga da pukne,

Citat: Sledge
razlog greske na ESP-u je vjerovatno taj da je u kompjuteru ESP centrale trebalo izvrsiti kalibraciju senzora,jer je taj senzor dosao kalibriran sa vozila sa kojeg je skinut,tako da je vjerovatno ispravan,ako nigdje nije ispadao na pod,znam da taj tvoj radi,ali eto cisto da znas,ako bi se kasnije sta sa tvojim desilo.
Da, i ja mislim da samo treba da se iskalibrise taj drugi senzor, ali nema clip, imam samo onaj genericki OBD, tako da kad nekad kupim nesto ozbiljnije, verovatno cu da je iskalibrisem.
« Poslednja izmena: 13.04.2018. - 08:32 od strane Skolski » Sačuvana

Sreća prati hrabre
mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #9 poslato: 13.04.2018. - 08:50 »
Podeli temuIdi gore

Nemoj pogrešno da shvatiš primedbu, niko ne misli da omalovažava tvoj rad. Stvarno si veliki posao obavio, pogotovo pošto nisi imao pripremu za tempomat. Velika stvar je i što si celokupan posao podelio sa drugim članovima. Sada i drugi mogu bez problema da naprave isto.
Sačuvana

Skolski
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 13.04.2018. - 12:31 »
Podeli temuIdi gore

Naravno, nista lose.
Samo kazem, ovo je demonstrativnog karaktera i nije jedini nacin izvedbe.
Ideja je da se podeli sa svima i da ne mora neko da ti naplacuje 50-60e, jer stvarno ne mislim da je ovo posao koji vredi toliko, pogotovo za majstore koji ovo vec imaju u prstima.

Uskoro(jun, jul...) planiram da skidam celu tablu, jer moram da promenim klapnu za toplo-hladno, tako da cu ti za to verovatno da napravim slike i mozda tad bolje sprovedem kablove.
Sačuvana

Sreća prati hrabre
wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 40
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #11 poslato: 13.04.2018. - 12:34 »
Podeli temuIdi gore

Po meni ovo vredi 50 eura posla
Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 13.04.2018. - 19:12 »
Podeli temuIdi gore

Vec sam pohvalio trud, ali sam vec gledao da ljudi provlace zice ispod krila, ni ja ne bih tuda provlacio, to je stvar licnog izbora. Ko se razume u te stvari i ume da odradi sve ovo ostalo taj je svestan prednosti i nedostataka ovakvog provlacenja zica, i tu nema sta da se doda i oduzima. Ima tu i do razmisljanja u pravcu prioriteta na funkciji, a estetika je u drugom prioritetu, to ce kasnije.
« Poslednja izmena: 13.04.2018. - 19:15 od strane zokce » Sačuvana

Strahinja1985
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 13.04.2018. - 19:34 »
Podeli temuIdi gore

Ne bih se složio da je to stvar ličnog izbora. Za bilo koju prepravka vozila za koju je potreban atest ne bi nikad taj atest dobio sa ovako izvedenom instalacijom. Verujem i da niko ne bi prihvatio da mu majstor ovako izvede instalaciju.

Ne volim da vidim ovakve propuste, i da sam znao da će ovako da uradi ne bih ga podržao da to sam izvede, i objasnio mu gde se šta povezuje, a bio je na ivici da odustane i prepusti ugradnju majstoru. 
Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 13.04.2018. - 20:43 »
Podeli temuIdi gore

Slazem se sa tobom Strahinja, samo ako bi to radio majstor za novac. Ovo je uradi-sam varijanta, kakav atest. Ako cemo u sitna crevca, pa i felne koje nisu fabricke treba da se atestiraju, da se ispita njihov uticaj na bezbednost vozila. Nemojmo preterivati.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.199 sekundi sa 47 upita.