Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
19.12.2018. - 15:29 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1] 2 3 Next   Idi dole
Autor Tema: Shift solenoid  (Pročitano 1159 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Duško85
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 33
Auto: Megan 2 1.6

« poslato: 12.06.2018. - 19:05 »
Podeli temuIdi gore

Ćao drugari :-)  Pokušao sam kroz pretragu da nađem nešto o shift solenoidu, ali nisam našao, pa ovde pitam, ako negde postoji obrađeno ovo pitanje, ne zamerite. Meni je na dijagnostici izašao kod P0460, tu su prisutna 4 problema, a jedan od njih je shift solenoid e performance or stuck off. Bio sam danas do reno servisa i pitao ih o ovome, ali me cudno gledali, a ja sam bespomoćan, ne znam šta je tačno u pitanju. Auto je megan 2 1.6 83kw 2005 godište. Ostali problemi iz koda su solenoid varijabilne, 4 injektor i katalizator, ali to mogu rešiti, dok za shift solenoid zaista nemam informacije. Ako neko zna, molio bih da pomogne. Pozdrav
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 39
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #1 poslato: 12.06.2018. - 19:20 »
Podeli temuIdi gore

Pa moguće isto vezano za varijabilnu remenicu? Osim ako imaš automatski menjač
Sačuvana

Duško85
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 12.06.2018. - 19:52 »
Podeli temuIdi gore

Manuelni je menjač. Remenica je na prvom paljenju često zakrčala, a po dijagnostici bi značilo da je solenoid u pitanju, ostali simptomi su da auto ide jako slabo, sa 113 konja bi trebao znatno jače da vuče, muči se. Preostaje mi da zamenim solenoid i injektor, pa da vidim šta se dešava
Sačuvana

slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

Starost: 47
Auto: Alfa Romeo 1.6TS

« Odgovor #3 poslato: 14.06.2018. - 18:37 »
Podeli temuIdi gore

... Meni je na dijagnostici izašao kod P0460, tu su prisutna 4 problema, a jedan od njih je shift solenoid e performance or stuck off. Bio sam danas do reno servisa i pitao ih o ovome, ali me cudno gledali, a ja sam bespomoćan, ne znam šta je tačno u pitanju.

Ako si bio u ovlašćenom ili specijalizovanom Renault servisu nemoj da se čudiš što su te gledali čudno: oni greške znaju kao DF ili DTC, njima P0abc ne znači ništa u životu. Mogao si da ih pitaš to isto i na svahiliju - isto bi te gledali. Jednostavno, razlika u metodologiji između tebe i servisa.
Sačuvana

Improvizacija je majka svih...sekiracija.
Duško85
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 16.06.2018. - 10:26 »
Podeli temuIdi gore

Bio sam u ovlascenom servisu, ali im nisam pominjao kod P0460, samo sam pitao da li imaju solenoid i cenu, a nepoznato im je bilo kada sam pitao za gresku shift solenoid e performance or stuck off,mada sve koje sam pitao, takodje im je bilo nepoznato. Ja sam skinuo injektore, benzinske i plinske i detaljno ih oprao u kadici, sklopio nazad i rezultat je da auto ide neverovatno, tj. upravo onako kako i treba sa 113 konja, samo je ranije bio na 50 posto snage. Obrisao sam greske na dijagnostici i ne pokazuje vise nijednu, ali je ostao problem na hladnom startu,zakrci varijabilna,a tokom dana vise nijednom, samo taj prvi start,kada je bez ulja,a solenoid je verovatno ne napuni. Solenoid sam skinuo,povezao na akumulator direktno i on radi,pa mi je bilo nejasno,vratim ga na dzek, upalim auto,on nista. Uzmem unimer i ustanovim da je struja 11.40, a na solenoidu pise 13.5 VDC, sto znaci da je to mala struja da bi ga pokrenula. Nazovem juce elektronicara i on mi kaze da kompjuter daje struju na solenoid i da je ona promenljiva, visina gasa odredjuje voltazu, ali ja smatram da na startu motora on mora da se ukljuci, tada je najvaznije. Ako neko moze da pomogne oko ovoga, bio bih mu zahvalan, posto ne znam sta ciniti, da narucim drugi solenoid, nece ni on raditi ako stuja ne valja.Ja sam mislio da ona dolazi preko nekog releja i da je on stradao, pa zato daje manji napon. Ako moze neko da izmeri na svom autu na dzeku za solenoid na leru,pa bih znao za sigurno.Ne znam da li sumnjati na varijabilnu kada solenoid ne ukljucuje kada ga izvadim,a prilikom rada se ne cuje, ne melje, sem na hladnom startu.
Sačuvana

kapor
Kadjar
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Clio Sport 172 ph1

« Odgovor #5 poslato: 16.06.2018. - 12:01 »
Podeli temuIdi gore

Solenoid i ne pusta ulje kad je auto hladan. Tek kad dodje do radne temperature solenoid pocinje sa funkcijom
Sačuvana

slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 16.06.2018. - 12:04 »
Podeli temuIdi gore

@Duško85:

Na osnovu svega što si napisao biću slobodan uz svo dužno poštovanje prema tebi da ti dam 2 krajnje dobronamerna saveta;

1) nemoj da popravljaš ništa u šta nisi 100% siguran i za šta nisi osposobljen niti opremljen. Na osnovu napisanog ne znaš kako VVT radi uopšte .  Odlično je to što nakon pranja benzinskih i plinskih dizni te brisanja grešaka motor radi kao da ima svih 113 ks a pre toga je radio sa 50% snage. To je potvrda da taj deo možeš da odradiš sam.  

2) lek za simptom koji opisuješ u poslednjoj rečenici je zamena varijabilne remenice. Imaš na ovom forumu zaista dosta informacija i što je najbitnije iskustava u temi o varijabilnoj.

A inače da znaš:
- varijabilnom remenicom upravlja MCU tako što otvara/zatvara solenoidni ventil kroz koji ulje ide u remenicu;
- pri pokretanju motora solenoid je neaktivan ( zatvoren) i remenica je u položaju "0" ( neaktivna promena ugla otvaranja usisnih ventila) ; Isto stanje je i u režimu vršnih opterećenja. Znači, motor radi isto kao da nema varijabilnu;
- napon 13.5V DC je nominalni napon namotaja solenoida;
- solenoid nije sa promenljivom strujom na K4M motoru već u određenim režimima rada motora radi uključeno/isključeno;
- razlika u radu motora sa i bez varijabilne remenice je više teoretska nego što je praktična. Doduše, benzinac postaje malo elastičniji u nižim i srednjim režimima sa varijacijom ugla bregaste. I to ćeš pročitati u temi na osnovu iskustva član(ov)a koji su je blokirali da je ne bi menjali;

Za proveru da li MCU upravlja ventilom/solenoidom odspoji konektor sa ventila, na žice paralelno spoji sijalicu 21W, izvuci sijalicu ispod haube ispred šofer-šajbne i idi provozaj se. Ako se sijalica naizmenično pali i gasi, MCU i električna instalacija do solenoida su ispravni. Solenoid si već probao na akumulator i on je ispravan.

Znači, 99,9% "lek" je naveden gore pod 2)  .

Sačuvana

Duško85
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 16.06.2018. - 12:18 »
Podeli temuIdi gore

Slavko, hvala puno na savetima, prihvatam u potpunosti, slažem se da ne poznajem tematiku i da sve što sam uzmem da uradim, proizlazi iz pređašnjeg iskustva sa majstorima, tako da se pokazalo jako delotvornim kada sam nešto naučim i primenim. Niko mi nije tako lepo objasnio princip rada, majstor sa kojim sam pričao nije upoznat sa tim. Možeš li mi reći tvoje mišljenje, je li bolje zameniti varijabilnu, ili je blokirati i zna li neko ko to radi i po kojoj ceni?  Ja opet ne znam koliko je štetno da vozim u ovim okolnostima, samo na startu melje, u leru i voznji ne i da li je neophodno odmah reagovati sa zamenom ili blokadom?
Sačuvana

slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 16.06.2018. - 21:07 »
Podeli temuIdi gore

Nema na čemu Duško. Mi ovde ne čujemo zvuk koji ti se javlja na motoru a i da ga čujemo, jako teško je odrediti da li zvuk potiče od ozloglašene remenice ili potiče od hidropodizača prvog ili drugog cilindra motora. Hoću da kažem da to "zveketanje" može biti i od hidropodizača koji ne drži ulje. Moje mišljenje je da nema razloga da u ovoj fazi, dok se čuje kratkotrajno nakon pokretanja motora, da se upuštaš u bilo kakve operacije u vezi sa mehanizmom razvoda ( varijabilna ili hidropodizači). Ono što možeš da probaš sada da uradiš je da kupiš ( ima u Kit-Komerc radnjama) Liqui Molly aditiv za hidropodizače. Limenka je oko 300ml, košta oko 800 din . Sipa se u ulje odnosno direktno u motor kao da dolivaš ulje. Podrazumeva se da pre sipanja nivo ulja proveriš i da ne bude preko 1/2 na šipci ( hladan motor, horizontalna podloga). U nekim slučajevima značajno ili delimično umanji zveketanje i varijabilne i hidropodizača. Nakon sipanja normalno voziš automobil, zvuk se postepeno tokom neke kilometraže smanjuje i onda se ustali na nekom nivou. Ja sam ga pre par sedmica sipao u Alfu koju trenutno vozim iz istih razloga kao i ti ( razvaljena varijabilna i loši hidropodizači) i nakon recimo 400 - 500km zvečanje se značajno smanjilo i više se ne smanjuje. Ulje u motoru je 10W40, Castrol, polusintetika. Najjači dokaz je to da me poslednjih dana pumpadžije više ne premeštaju sa pištolja za plin na pištolj za dizel kao ranije   .
Da znaš i ovo: kod K4M motora ( i ne samo kod njega) svaka intervencija na varijabilnoj i/ili hidropodizačima zahteva demontažu zupčastog kaiša. Za pravilno zupčenje tog odnosno tih motora obavezna je upotreba specijalnih alata iz razloga što su sve tri remenice na konus i mogućnost greške pri zupčenju bez alata je jako velika. Sa alatima nema greške. Jedna od preporuka je i da se stari zupčasti i španer , ako su prešli više od 10000km, ne vraćaju na motor jer je moguća greška u napinjanju kaiša i posledično havarija motora. Iz tih razloga najveći broj vlasnika vozila sa simptomima koje i ti imaš odlaže intervenciju do termina za veliki servis. To je neka praksa sa tim motorom i tim simptomom. U komšiluku imam dvojicu ( jedna Laguna2 1.8 16V i jedan Espace3 2.0 16V ) koji ne znam koliko dugo već voze sa motorima koji toliko zveče da nerviraju kad prođu kroz ulicu. Ali voze bez posledica.

Tako da, probaj sa tim Liqui Molly aditivom za početak. Ne znači da će biti neke epohalne promene ali da škodi neće sigurno.
Sačuvana

bo ris
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: megan 2 1.6 sedan

« Odgovor #9 poslato: 16.06.2018. - 22:18 »
Podeli temuIdi gore

Lepo sve objasnjeno, mada izostao deo o blokadi varijabile, jel se skida zupcasti kad se blokira remenica i u kom se polozaju blokira, ako je Slavko upucen i raspolozen da nam pojasni

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока

Sačuvana

Duško85
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 16.06.2018. - 22:53 »
Podeli temuIdi gore

Hvala Slavko puno, ovo mi mnogo znaci, nesebicno delis svoja iskustva i upravo takvi ljudi cine forume izuzetno korisnim.
Gotovo sam siguran da je zvuk bas iz varijabilne, desna strana motora, desavalo mi se zimus kad je hladno da pri prvom paljenju se odmah ugasi, tek iz druge krene da zvecka i taj zvuk je mozda do 2 sekunde i prestaje, a citao sam na ovom forumu da su to jedni od simptoma,tako reci, pocetni. Cuo sam da molly ima izuzetna sredstva i uzecu ovih dana i bas cu da vidim rezultate, u svakom slucaju ne moze da skodi, a moze da koristi, sto bi rekao Lane Gutovic 
Veliki servis sam radio pre 7000, tako da cu videti koliko mogu gurati sa ovim, ali bih ja najsrecniji bio kada bih je blokirao,ali ne znam ko to zna i koliko bi to kostalo. Jednog majstora danas nazvao, kao kotiran u kraju i kazem mu problem, a on tvrdi da ne moze da se blokira varijabilna, gde sam to cuo, momak, tebi je to ventil otisao garant  Ako neko bude dosao do informacije ko zna da odradi blokadu, neka podeli sa nama, pa da vidimo sta je isplativije, ja bih to vrlo rado odradio na svom autu, posto varijabilnu na meganu smatram velikom manom.
Sačuvana

slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 17.06.2018. - 12:36 »
Podeli temuIdi gore

Imaš ovde sumirano gotovo sve iz teme o varijabilnoj remenici kod Renaulta: http://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=5875.msg766506#msg766506
Sačuvana

dzekbauer
Gost
« Odgovor #12 poslato: 17.06.2018. - 15:30 »
Podeli temuIdi gore

Na motoru Lagune II 1,8 16V, kad se radi veliki servis, tj. kad se menja zupcasti kais, obe bregaste se blokiraju specijalnim alatom (koji moze i da se napravi) u odredjenom polozaju, i radilica se postavi u odredjen polozaj, prema oznakama. Mislim da je to opisano u Haynesovom manualu. Na suprotnoj strani poklopca glave motora su ostavljena 2 tehnoloska otvora koja sluze da se umetne alat za blokadu bregastih osovina. Na otvorima su poklopci, koji se dobiju u paketu za veliki servis, jer se prilikom skidanja nepovratno ostete.
« Poslednja izmena: 17.06.2018. - 15:32 od strane dzekbauer » Sačuvana
slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 17.06.2018. - 17:28 »
Podeli temuIdi gore

http://www.taiwanautotools.com/Product/Detail.aspx?id=899
Sačuvana

Duško85
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 19.06.2018. - 00:38 »
Podeli temuIdi gore

Blokiranje varijabilne ne znaci blokada bregaste u postupku menjanja varijabilne, alat za to je povoljan i svako ga moze priustiti, ili napraviti, a pod blokiranjem sam mislio da se funkcija same varijabilne anulira, da ostane tu samo vizuelno i da vise nikada ne prouzrokuje probleme. Citajuci ovde na forumu, jos nisam nasao ko to uspesno radi, a taj poduhvat bi bio jedino pravo resenje, jer menjanje varijabilne koja toliko kosta, a ne obecava dug vek, je cisto bacanje para i cekanje novog recidiva.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.132 sekundi sa 51 upita.
anything