Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
21.11.2019. - 14:39 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
Autor Tema: Nizak pritisak Ulja  (Pročitano 872 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dzadzon
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 46
Auto: Scenic Megan 1.9 dci

« poslato: 17.07.2019. - 15:10 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav,
Hitno mi treba pomoc. Na Reno Senik 1.9 dci 2004, godiste se pojavila poruka Low Oil Presussre(Nizak pritisak Ulja). Uradjen Mali servis pre 20 dana, presao oko 2000km od tada, bio sam u Grckoj. Sta moze biti problem i da li sme da se vozi bar do kuce jedno 50 km.
Sačuvana

wcyber
Espace
Na mreži Na mreži

Starost: 40
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #1 poslato: 17.07.2019. - 15:12 »
Podeli temuIdi gore

moze biti da je stvarno nizak pritisak ulja, a moze biti i da je senzor riknuo .. ja da je moj auto, ja bi ga odslepao kod majstora
Sačuvana

dzadzon
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 17.07.2019. - 15:33 »
Podeli temuIdi gore

Hvala.
Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 65
Auto: Renault Laguna II Grandtour 1.9dci 88 kW

« Odgovor #3 poslato: 17.07.2019. - 20:47 »
Podeli temuIdi gore

Kakva je situacija pri prvom jutarnjem startu, da li se pali signalizacija tek kasnije kada se motor-ulje zagreje?
Da nije pogrešno ulje sipano ?
Moguće je ako si skoro kupio vozilo pa ti je ovo prva zamena ulja, da je predhodni vlasnik sipao gušće ulje jer je znao da motor ima problem.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
dzadzon
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 17.07.2019. - 21:05 »
Podeli temuIdi gore

Vlasnik sam automobila vec 4 godine. Auto redovno odrzavam u AC Stanic VRNJACKA bANJA, OVLASCEN RENAULT SERVIS. 19.06.2019 uradjen Mali servis, i posle toga sam presao oko 2000 km, isao sam u Grcku na odmor, vozikalo se i tamo podosta. Kada sam se vratio sa mora posle par dana blokirao mi levi zadnji tocak, ali to je bio problem zbog sajle rucne kocnice. Auto sam ostavio u servis i bio je kod njih nedelju dana jer sam sluzbeno van zemlje. Danas otisao drug da ga uzme, i na povratku od Vrnjacke Banje do Raske(inace tamo zivim), pojavila se pomenuta poruka, i zatim se ugasila. Veceras supruga palila auto, nije se pojavila poruka.
To je sto ti mogu reci.
Sačuvana

gorinjo
Clio
**
Na mreži Na mreži

Starost: 45
Auto: Renault Laguna 2 ph2 2.0 16v

« Odgovor #5 poslato: 17.07.2019. - 21:43 »
Podeli temuIdi gore

Ako je 1.9 sa 120ks, taj motor zna da ima problem sa uljnom pumpom. U svakom slucaju ja ga ne bih ni palio dok se ne utvrdi uzrok.
Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 18.07.2019. - 00:44 »
Podeli temuIdi gore

Pravo stanje može da ispita i potvrdi jedino dobar servis, ako ima dobrog majstora i opremu.
Mogu biti i "gluposti" u smislu loših veza sa senzorom-instalacijom, loš-začepljen filter ulja kao i cevovodi, hladnjak ulja...
.
Nažalost, najčešći uzrok kada počne da "žmirka" pa onda konstantno upozorenje pritiska ulja, bude loš motor kome ubrzo sledi remont.

Zamena uljne pumpe često dovede u zabludu da je ona uzrok problema.

Nova uljna pumpa normalno ima bolje karakteristike od stare pa će prebaciti prag upozorenja na kome je podešen senzor pritiska ulja. To dovede u zabludu kako "majstora" tako i vlasnika vozila da je uzrok uljna pumpa, ali nažalost posle izvesnog vremena, ne predugo, motor "zakove".

To znači da je motor već bio u lošem stanju, jednostavno odradio svoj radni vek.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #7 poslato: 18.07.2019. - 06:48 »
Podeli temuIdi gore

A možda je i ulje npr. previše razređeno gorivom (ako npr. dizne prelivaju).

Pošto je poprilična verovatnoća ovo što Sebastian navodi, onda mora da se meri pritisak ulja (sa referentnim uljem, dakle ACEA A3/B4) i npr. komresija motora. Tada će se više znati.
« Poslednja izmena: 18.07.2019. - 06:49 od strane DS9 » Sačuvana

Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 18.07.2019. - 10:33 »
Podeli temuIdi gore

Pre starta

start, ler gas

1400 o/min.

Vidi se rad regulatora pritiska ulja ulja, pritisak skoro isti. 4-4,2 bara.
Tako je bilo kod novog motora bez obzira na temperaturu motora, ulja i spoljne.
Zbog eksploatacije motora povećaju se zazori u rotirajućim elementima pa je propustljivost ulja veća što dovodi do pada pritiska ulja.
Motor ima preko 3600 radnih sati i dobar je još uvek bez obzira što se vidi pad pritiska ulja kada se zagreje.
Znači, kod novog motora nema razlike pritiska ulja oko 4bara bez obzira na broj obrtaja i temperaturu.
Sada kada se dobro zagreje, pritisak ulja na leru pada ispod zelenog polja.
Kada budem u prilici postaviću kakvo je ponašanje pritiska ulja zagrejanog.

Ono što hoću da istaknem je da pritisak ulja odnosno njegova prohodnost, u mnogome zavisi od temperature.
« Poslednja izmena: 18.07.2019. - 10:37 od strane Sebastijan » Sačuvana

Gluvom priču pričati!
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 18.07.2019. - 11:53 »
Podeli temuIdi gore

Da,  sasvim,  od temperature ulja - jer npr. kinematička viskoznost ulja značajno opada (tj. tečljivost se povećava) sa povećanjem temperature (za razliku od npr. gustine - zbog čega viskoznost i gustina nisu isto).

S tim što u vezi ovog konkretnog traktora, kada je već naveden, imam par pitanja.

Naime, u radioničkom uputstvu sigurno piše (ja inače ne poznajem traktorske motore pa zato i pitam) koliki treba da bude pritisak ulja na određenom broju obrtaja tj. RPM. Kod automobilskih motora je propisano da je taj pritisak po pravilu različit na raznim RPM.(obično se za dizele navodi npr. 1000 rpm i 4000 rpm).  

Ako nisam jasan - koliki je propisan pritisak ulja po radioničkom uputstvu, kolika je navedena temperatura ulja (verujem da stoji 80 ili 90 C) i da li je navedena jedna gradacija ulja (npr. 15W-40) ili nije precizirano?

Po ovome što navodiš (Znači, kod novog motora nema razlike pritiska ulja oko 4bara bez obzira na broj obrtaja i temperaturu). neko bi mogao da zaključi da je IMT npr. propisao isti pritisak ulja za različit RPM.  To onda sa svoje strane otvara nova pitanja.

To jest meni je čudno ako je tako propisao jer je to različito od onoga kako je na automobilskim motorima, a ako je drugačije propisao onda može da se komentariše zašto je na tom konkretnom motoru tako bilo kada je bio nov. Mislim, na istoj temperaturi (recimo na 90 C), a na različitim RPM je pritisak različit (dakle veći na više RPM), pa ako je isti onda to  deluje malo čudno (bar u poređenju sa automobilskim dizelima)..  

Na koliko RPM obično radi taj motor. tj. koji mu je raspon rpm?

Hvala

« Poslednja izmena: 18.07.2019. - 12:02 od strane DS9 » Sačuvana

mire
Espace
Na mreži Na mreži

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #10 poslato: 18.07.2019. - 12:00 »
Podeli temuIdi gore

@Sebastijan - Odlična ti je instrument tabla u laguni!

Šalu na stranu, zanimljiv mi je ovaj brojač sati rada. Ono ispod "pri 1500 obrtaja u minuti" praktično znači da on ne meri stvarne sate rada motora, nego verovatno broj obrtaja radilice. Otprilike, svakih 90.000 obrtaja mu je jedan radni sat. Nije baš idealno, ali svakako daleko značajni pokazatelj nego pređeni kilometri kad je lagun... pardon, traktor u pitanju.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 18.07.2019. - 14:48 »
Podeli temuIdi gore

Sada sam se vratio iz obilaska, termostat poremećen pa iako sam vozio brže nije motor mogao više da se zagreje od 60 C.

DS9

Uljna pumpa ima veći kapacitet protoka-pritiska nego što nov motor troši. Te pumpe imaju regulator pritiska i konkretno za ovaj prikazan motor on je podešen kao što se vidi  na 4,2 bara.
Dok je motor bio nov, pritisak je uvek bio oko 4-4,2 bara bez obzira na sve: broj obrtaja, spoljnu i temperaturu motora, opterećenje.
Jednostavo regulator uspeva da održi pritisak u svim uslovima. Kada su povećani prolazi za ulje usled habanja motora, povećava se količina protoka ulja pa posle izvesno povećanog protoka pumpa nema dovoljan kapacitet da regulator održi pritisak konstantnim.
Tehničku knjižicu imam ali mi nije pri ruci. Koliko se sećam nema podataka o odnosu pritiska ulja i broja obrtaja.
Na manometru se vidi zeleno polje koje predstavlja normalan-dozvoljen pritisak ulja 2 do 4,5 bara.
Inače zimus pri opterećenu na ler gasu pada na1.5bara.
Sam pritisak nije presudan već protok-količina ulja koja prođe da izvrši podmazivanje.
Viđao sam na drugim motorima gde je pritisak ulja na leru jedva iznad 0 na manometru pa se koriste bez problema.
Mislim da je bitan uzrok pada pritiska ulja. Kod pada pritiska usled ravnomernog-normalnog trošenja motora, motor može još u dobroj meri da se koristi. Viđao sam starije automobile koji se voze sa upaljenom lampicom za ulje.
Druga je situacija kada iz nekog oštećenja opadne pritisak, tu se problem mora otkloniti odmah.

mire

To je praktično zbirni brojač okretaja radilice. Pri brzini okretaja 1500 u min. sat je realan vremenskom satu.
Konkretno se radilica na ovom motoru okrenula 3621×60×1500 puta.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
mire
Espace
Na mreži Na mreži

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #12 poslato: 18.07.2019. - 15:34 »
Podeli temuIdi gore

Da, to je to. Baš sam tako i mislio. Svakako korisna stvar za radnu mašinu.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 19.07.2019. - 11:05 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti za ove informacije, to dosta objašnjava.
Koliko sam video po radioničkom uputstvu za imt 539, upravo je tako kako navodiš, dakle 2,2- 4 Bar bez navođenja RPM.
Sad, kod automobilskih motora raspon (adekvatnog) pritiska ulja u zavisnosti od rpm je donekle drugačiji, a inače je šteta što većina automobila nema cajger za pritisak ulja, nego samo kritično upozorenje.
« Poslednja izmena: 19.07.2019. - 20:54 od strane DS9 » Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.136 sekundi sa 42 upita.
anything