Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
20.01.2020. - 01:18 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 6 ... 195 Next   Idi dole
Autor Tema: Odrzavanje klime (filter klime, kabine, gas, podmazivanje...)  (Pročitano 655437 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Click
Koleos
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #15 poslato: 02.06.2008. - 11:36 »
Podeli temuIdi gore

Da li ovo važi i za zimski period?
Apsolutno.

Optimalna klimatizacija se može ostvariti samo ako svi delovi i sklopovi klime zajedno i usklađeno funkcionišu. Skupe kvarove je moguće izbeći redovnim korišćem klime. Potrebno ju je uključivati tokom cele godine jednom nedeljno na pet minuta, pa i zimi, kada može pomoći pri efikasnijem odmagljivanju stakala.
Dopunjavanje gasom klima uređaja može biti prilično rizično, pogotovo što to kod nas obavljaju nestručni majstori. Često se vrši dopunjavanje neodgovarajućim uljima, čak i freonima koji se poslednjih godina ne koriste za auto-klime. Naime, pogrešno je što se u nekim servisima dopunjuje samo gas. Potrebno je da se ispoštuje propisani odnos ulje ? gas, što je različito kod svakog modela klima uređaja. Takođe, veoma je teško utvrditi koja je količina gasa i ulja u sistemu. Izuzetno je važno u kom je trenutku klima prestala da hladi. Ako se to dogodilo dok je klima bila uključena, rashladna tečnost je iscurila na strani visokog pritiska i tada nema mogućnosti za dopunjavanje. Ako se smeša izgubila na strani niskog pritiska, tada je moguće dopuniti sistem, ali samo po strogo utvrđenim parametrima.

P.S. Još dva saveta.. Nikada nemojte da gasite/palite auto sa upaljenom klimom, suviše je veliki šok za sistem... Drugi- pre planiranog kraja vožnje 5 minuta ranije isključite klimu, ali ostavite upaljen ventilator da isuši isparivač kako se u njemu ne bi razmnožavale razne živuljke (mikrobi). Pozdrav od Clicka 
« Poslednja izmena: 02.06.2008. - 11:43 od strane Click » Sačuvana

Lela5
Gost
« Odgovor #16 poslato: 02.06.2008. - 11:48 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam servis radila u Valjevu, Totra Motors...tako se zove...kod njih sam i uzela auto.
Meni je majstor rekao da mi je iscureo gas, a zasto to vec ne znam i trebalo bi ovih dana da odem da ga napunim. e sad da li to podrazumeva da ce sipati i gas i ulje to ne znam...ali svakako da cu sad, nakon sto sam procitala ovo ovde, to pitati pre nego sto ista bude uradio.
Inace, ja klimu nisam od prosle godine ukljucivala jer nisam ni znala da bi je trebalo ukljucivati. Ne znam da li bi to mogao i da bude razlog sto je iscureo freon.
Sačuvana
Click
Koleos
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 02.06.2008. - 12:23 »
Podeli temuIdi gore

Sistem klime sto se fluida tice je hermeticki zatvoren i (kao takav) nema nikakve provere "freona" kao potrebe niti bilo kakvog odrzavanja. Ionako vecina modernijih klima sistema ima raznorazne senzore koji prate stanje i putem racunara obavestavaju vlasnika o buducim mogucim kvarovima(lampica sa kodovima ili direktno na displeju).Filter vazduha jeste potrebno menjati, to moze svako i sam a moze i da poveri posao servisu.
za poredjenje, kao pranje auta- moze svako sam a moze i da poveri servisu pranje.
Pogledajte uputstvo vaseg auta, nema ni slova o odrzavanju klime
Najcesci problemi su uzrokovani mehanickim ostecenjem cevi/creva kroz koje prolazi fluid i ostecenjem kondenzatora (kamenje).Drugi vrlo cest uzrok je neredovna upotreba klime svih 12 meseci i time povezano ubrzano starenje semeringa i kompresora (kada ne radi kompresor nema ni cirkulacije ulja a time ni podmazivanja sistema a bez podmazivanja zna se...brzi kraj).

U pogledu "dopunjavanja sistema", to je fakticki neizvodivo, jer se u sistemima klimatizacije od 1992 ili 93 koristi gas R 134a, umesto cuvenog R 12, koga je bilo moguce dopunjavati
Sustina je da ako je ista iscurelo, klima sistem mora da se isprazni, pa se evakuise, pa se napravi mesavina "freona" A i mesavina "freona" B pa se u tu mesavinu doda tacno odredjena gramaza tacno odredjenog ulja za konkretan kompresor i onda se sve to premeri i usisa preko porta niskog pritiska u sistem.
pa se premere pritisci u sistemu (ili kompjuter dijagnostike u autu preko presostata ukaze na problem i upali treptanje lampice/displej sa kodom greske) i ustanovi da li sarza tacna ili ima previse/premalo u sistemu.

Svaka greska u procentualnom iznosu pojedinog freona - komponenti(A i B) je katastrofalna po kompresor i uvod u laganu i skupu havariju.

Sačuvana

Cici
Megane
Van mreže Van mreže

Pol: Žena
Starost: 37
Auto: Clio III dCi (85) Expression

« Odgovor #18 poslato: 02.06.2008. - 16:59 »
Podeli temuIdi gore

Purflux AH143 13,14 € TTC  - antipolen

Ovo bi mi dobro došlo! Gde to ima da se kupi?
« Poslednja izmena: 02.06.2008. - 16:59 od strane Cici » Sačuvana

.
Click
Koleos
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 02.06.2008. - 18:32 »
Podeli temuIdi gore

To je za dvojku, Cici. Probaj u bilo kojoj radnji Renault delova ili ovde
BEO SYSTEM      11070 Novi Beograd

beosyst@eunet.yu

telefoni: (011) 3113 983
fax: (011) 2139 046
Sačuvana

nuk
VIP
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Espace

« Odgovor #20 poslato: 02.06.2008. - 22:21 »
Podeli temuIdi gore

Da li je moguce da na clio- u koji nema klimu ne postoji filter kabine, to sam cuo pa mi je nekako ne logicno posto ja na golfu imam filter iako nemam klimu?
Sačuvana

Alhemičar
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 36
Auto: Clio III 1.2 & Fabia II Combi 1.2

Cilj bira sredstvo .. ali ga ne opravdava.

« Odgovor #21 poslato: 03.06.2008. - 07:59 »
Podeli temuIdi gore

Moras imati filter kabine  ..bilo bi stvarno    i   :fart:   da to cudo ne postoji na vozilima bez klima uredjaja.
Sačuvana

Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.
Kod
Megane
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Clio 1.4 16v & Alfa Romeo 147 1.9 16v

« Odgovor #22 poslato: 03.06.2008. - 15:45 »
Podeli temuIdi gore

i meni je receno u servisu da palim klimu jednom nedeljno obavezno - kako leti (tada je ne gasim), tako i zimi. takodje vazi to sto je click mislim rekao da klimu treba iskljucivati 5' pre zaistavljanja kako bi se ''izduvala'' i kako se ne bi skupljali mikrobi.
Sačuvana

Aleksandar
Boki
Administrator
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Megan II 1.6 16V TNG+clio 1.2 d7f

« Odgovor #23 poslato: 03.06.2008. - 15:54 »
Podeli temuIdi gore

Isto tako klimu u autu treba paliti u leru(na malim obrtajima)a ne u voznji pod punim gasom
Sačuvana

Nisu sale za umove male
Dogac
SportLook
VIP
Van mreže Van mreže

Starost: 40
Auto: Megane III berlina 1.6 16v

« Odgovor #24 poslato: 03.06.2008. - 18:29 »
Podeli temuIdi gore

i meni je receno u servisu da palim klimu jednom nedeljno obavezno - kako leti (tada je ne gasim), tako i zimi.

Tako pise i u onoj knjizici koja se dobija uz nov auto! 
Sačuvana

"Samo svemir i ljudska glupost nemaju granice ... Samo za ovo prvo još uvek nisam siguran" (Albert Einstein, 1879-1955)
Kod
Megane
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Clio 1.4 16v & Alfa Romeo 147 1.9 16v

« Odgovor #25 poslato: 04.06.2008. - 09:25 »
Podeli temuIdi gore

zaista?! a ja sve nekako isao onom ''seljackom'' logikom ono ajde da cekam malo da uhvatim zaleta, bice mu lakse da povuce! vidis ti to.... ah da, moram da kazem da kad mi je potrebno malo vise snage za ubrzanje pri nekom obilazenju na magistralnom putu (kad je opterecen) ja iskljucim A/C i kad obidjem ja ponovo ukljucim A/C.... 
Sačuvana

Aleksandar
Lela5
Gost
« Odgovor #26 poslato: 08.06.2008. - 20:07 »
Podeli temuIdi gore

Evo mene....freon je zamenjen tako da sad klim aradi odlicno.
Medjutim problem je oko filtera kabine. Naime ispostavilo se da moj auto nema taj filter. Majstor mi je pokazao gde bi on trebalo da bude ( tamo gde ste mi i vi rekli, ispod one platike sa suvozaceve strane) i tu se nalazi samo nek aplastika a filtera nema. Da li je moguce da filter fabricki nije ugradjen? Ako jeste kako ja da resim problem sa recimo magljenjem stakla?
Sačuvana
Alhemičar
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 36
Auto: Clio III 1.2 & Fabia II Combi 1.2

Cilj bira sredstvo .. ali ga ne opravdava.

« Odgovor #27 poslato: 08.06.2008. - 20:12 »
Podeli temuIdi gore

Ne razumem..kako nema filter?         Mozda nema filtera tamo gde bi trebao da bude,ali ne mogu da verujem da ne postoji mesto koje je predvidjeno za filter,pogotovo sto imas klimu ali i da nemas..mora imati neki filter.
Sačuvana

Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.
Car
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 53
Auto: Renault Thalia Alize 1.4 + Fluence Authentique 1.6

Tko leti vrijedi ...

« Odgovor #28 poslato: 08.06.2008. - 20:19 »
Podeli temuIdi gore

Evo mene....freon je zamenjen tako da sad klim aradi odlicno.
Medjutim problem je oko filtera kabine. Naime ispostavilo se da moj auto nema taj filter. Majstor mi je pokazao gde bi on trebalo da bude ( tamo gde ste mi i vi rekli, ispod one platike sa suvozaceve strane) i tu se nalazi samo nek aplastika a filtera nema. Da li je moguce da filter fabricki nije ugradjen? Ako jeste kako ja da resim problem sa recimo magljenjem stakla?

Ako si iz Beograda nema potrebe da palis u Valjevo zbog redovnog servisa! Ja sam auto (isto Thaliu) kupio u Novom Sadu u Master-u, a sve servise radim u Reno Sava servisu na Mirjevskom vencu (Karaburma).
Sačuvana

Aleksandar Car
Lela5
Gost
« Odgovor #29 poslato: 08.06.2008. - 22:04 »
Podeli temuIdi gore

Pokazao mi je lepo gde treba da bude filter...neka plastika i ispod bi trebao da bude filter...on kaze da postoji mogucnost da treba cela ta plastika da se menja i onda se stavi filter. 
Ja sam, iz privatnih razloga, stalno na relaciji Beograd-Valjevo tako da mi je svejedno  u koji servis cu ici. Cisto sam posto imam mogucnost do sad isla u Valjevo jer kao sto rekoh tamo sam i uzela auto.

Ocigledno da cu ipak morati da odem u servis i vidim o cemu se radi, jer i meni je prosto neverovatno da nema filter.

« Poslednja izmena: 08.06.2008. - 22:29 od strane Exception » Sačuvana
Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 6 ... 195 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.342 sekundi sa 44 upita.