Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
07.12.2019. - 00:52 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 241 242 243 244 [245] 246 247 248 249 ... 279 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 852677 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
frenchkey
Scenic
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 55
Auto: Megane I, ph2, 1,4e RN; Scenic II, ph 1, 1,6 16V exception, LPG

« Odgovor #3660 poslato: 31.05.2018. - 13:14 »
Podeli temuIdi gore

a nekako sam navikao na taj SXR...
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #3661 poslato: 31.05.2018. - 15:33 »
Podeli temuIdi gore

Pa, to je by the book (sa obzirom da je Elf, i sa obzirom da zadovoljava ACEA A3/B4  a to što ima odobrenje RN0700  se može razmatrati i kao dodatna prednost/sigurnost, ali i kao nešto što nije nužno/ultimativno za godište dotičnog motora)

Moja napomena je isključivo lična preferenca ukoliko bi se odlučivalo među ta dva ulja (a oba) adekvatnih normi.
« Poslednja izmena: 31.05.2018. - 17:10 od strane DS9 » Sačuvana

amelonix
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Scenic 2.0dci

« Odgovor #3662 poslato: 20.06.2018. - 12:16 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav,planiram u 2.0dci 110kw bez DPF-a sipati ulje Liqui Molly 4300 5w30 acea c3,api sn/cf,pa da pitam sta mislite jeli uredno to ulje za Renault...
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3663 poslato: 23.06.2018. - 00:42 »
Podeli temuIdi gore

Nije.
Top Tec 4300 je ulje po ACEA C2 normi (a ne po ACEA C3) i nije baš odgovarajuće za 2.0 dCi.
https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000325/3740-TopTec43005W-30-19.0-en.pdf
Od liqui moly je odgovarajuće Top Tec 4100 5W-40.ili X-clean 8100 5W-40. Ukoliko baš želiš ulje gradacije 5W-30 sa preporukom za dCi (generalno uzevši RN 710) - takvo je npr. Shell Helix Ultra 5W-30.

Inače, da sam na tvom mestu (tj da biram sebi za scenic 2.0 dCi) potražio bih Optima Magnum 5W-40 ili Optima Eco 5W-40, bilo koja od ta dva, i da uživaš.

P.S.
Da je HDi motor u pitanju - bila bi druga priča jer navedeni top tec 4300 jeste odgovarajuć za PSA dizele.

Izgleda da je neko pogrešno ukapirao da je to ulje pogodno za Renault jer mu je neko drugi verovatno neprecizno rekao da je dobro za francuze misleći samo na HDi. Dakle HDi i dCi imaju različito propisana/preporučena ulja - odnosno PSA (tj Peugeot/Citroen) i Renault su drugačije (jedan od drugog) pisali preporuke tj. imaju različit pristup tome. Najkraće rečeno za HDi se dozvoljavaju tanka ulja (kakvo je top tec 4300), što nije slučaj sa Renault-om
« Poslednja izmena: 23.06.2018. - 22:28 od strane DS9 » Sačuvana

zelsav
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: MOVANO 2.5 Dti,Stilo 1.9mJTD

« Odgovor #3664 poslato: 27.06.2018. - 15:22 »
Podeli temuIdi gore

Celih 8 litara u kombi!   (G9U)
Bogami ce FAM da radi,samo da vidim koji 
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3665 poslato: 28.06.2018. - 09:42 »
Podeli temuIdi gore

Da, FAM ima prilično široku paletu za komrcijalna vozila i teške mašine tipa kamiona i autobusa. Koje je godište taj motor, dizel ili benzin.?

Na neviđeno - nema greške sa fenix superior plus (inače idealno i za automobile kojima odgovara po  acea a3/b4)
http://www.fam.co.rs/proizvodi/22-ulja-i-te%C4%8Dnosti-za-motore-i-motorna-vozila/motorna-ulja-za-komercijalna-vozila/23-fenix-superior-plus-sae-10w-40

samo je pitanje da li se želi neka povoljnija varijanta jer mislim da ovo ulje sa nekoliko odobrenja uopšte nije jeftino, i da li se može naći u prodaju.

Ukoliko se radi o nekoj starijoj mašini, svašta može da se probere, ključno je šta od ACEA normi traži Renault.
« Poslednja izmena: 28.06.2018. - 09:50 od strane DS9 » Sačuvana

zelsav
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3666 poslato: 28.06.2018. - 15:17 »
Podeli temuIdi gore

@DS9 Hvala na interesovanju,pre svega.
Deluje mi malo zamrseno posto prvi put vozim Renault a ne bih da neke stvari tek tako prepustim slucaju.Svakako nema zurbe posto je u motoru trenutno Motrio 5w30 u optimalnom intervalu(i vremenski i po kilometrazi)
Nisam se preterano trudio da pronadjem norme koje zahteva proizvodjac pa bi pomoc dobrodosla.Kombi je 2004.godiste,motor je Renault 2.5 DTi 84 kw G9U verzija sa dve bregaste.Nelogicno mi je da bi po broju motora(G9U A750...)trebalo da bude dci mada mislim da ne utice previse na izbor ulja.DPF nema,koliko sam video ali katalizator da i to ne jedan vec dva,po recima mehanicara.
U Svajcarskoj je na servisima sipano 0w30 sve do 100kkm,zatim 5w30,trenutno je kilometraza 145kkm.
Koliko sam uspeo da vidim,Motrio(bar do 2013) ima dve vrste 5w30 ulja:Premium(ACEA C4, RN720) I Premium (C2+),TDS za ova ulja nisam pronasao a vecina Oil finder-a preporucuje ACEA A3/B4 sa
SA do 1,5 % pa mi se u tom kontekstu cini zanimljivim FENIX Gold 0w30(dobar IV,odlican TBN)mada ne znam ni koliko kosta ni kako se moze nabaviti...
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3667 poslato: 28.06.2018. - 16:54 »
Podeli temuIdi gore

Prema donjem dokumentu, a koga u ovoj temi stalno pominjemo kada je reč o propisanim normama ulja za renault vozila posebno za godišta 2004. i bliskim -

http://www.aussiefrogs.com/forum/attachments/renault-forum/89692d1475485036-oils-aint-oils-6013a-oil.pdf

pomenuti motor se ugrađivao u vozila TRAFIC II i MASTER, i za oba je odgovarajuća norma ACEA B4, odnosno ACEA A3/B4 (jer su a i b norme objedinjenje).

To znači da će zadovoljiti svako ulje  sa tom normom, naravno  kada je odgovarajuće i prema klimatskoj tabeli.

Famov fenix gold je odlično ulje, doduše starije koncepcije, ali je njegova cena  oko 900-1000 din za litar (što je i logično za ulje sa udelom PAO).
U švajcarskoj ne bih imao dileme oko celogodišnje upotrebe i najtanjih ulja iz 5W30 gradacije, doduše nemam je ni za svoj auto ovde (koji se vozika po gradu, uglavnom) - ali za kombi-mrcinu koja mora da se gazi i maksimalno natovarena na ambijentalnoj temperaturi iznad 40 C - mislim da bih imao dilemu oko toga da li da se upotrebe ulja iz 10W-40 ili 5W-40 gradacije. 5W-30ica će doneti dugoročno uštedu goriva, zgodnija je uglavnom i zbog turbine, ali na velikim opterećenjima možda se uspostavi kao pretanka. Rekoh možda, a najverovatnije da neće.

Naravno da je u celoj priči najpovoljniji elf NF 5W-40 ili STi 10W-40. Takođe, ne previše skuplji SXR bi legao ko (_o_) na c(__)
Famova i ostala ulja bi uglavnom bila skuplja. E sad, ako nađeš na NIS pumpama Autoline 5W-40 mislim da si ubo odličnu stvar za nekih oko 550 din za litar, isto važi i za Autoline 5W-30. To što zadovoljavaju ACEA.C3 bih lično razmatrao kao prednost, ali to je moj lični stav.

Sad, sa obzirom šta  traži Renault - možeš da biraš gomilu raznih ulja. Ako nemaš poverenja u uvoznike, bar sa pumpadžijskim uljima (nis, gasprom, lukoil, eko, mol...) nema greške. Mislim, uljima koje su oni proizveli.

Btw, famova ulja se teško nabavljaju, ima ih na nekim privatnim pumpama i retko po prodavnicama i po pravilu manje kvalitetne varijante jer trgovci imaju veće rabate na slična ulja iz uvoza ili nekih domaćih firmi koje od skoro osvajaju deo tržišta (koje lično zovem - prepakivači sa iskustvom). Kome treba FAM najbolje da ih kontaktira telefonom i pita gde najbliže da nabave konkretno mazivo. Npr. na lukoil pumpama drže njihove automativne masti, ali ne i ulja.
« Poslednja izmena: 28.06.2018. - 17:20 od strane DS9 » Sačuvana

zelsav
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3668 poslato: 28.06.2018. - 17:43 »
Podeli temuIdi gore

Hvala za dokument,da sam malo detaljnije prosao kroz temu verovatno bih nasao..
Bas danas sam zagledao Autoline,MB 229.51 i 505 01 odobrenja zaista ulivaju poverenje,neka od Wolf ulja takodje,u istom cenovnom rangu.
Presudice verovatno praksa,posle Mannol 10w40,Repsol Multivalvulas 10w40,Motul 6100 Synergie+,Repsol 505.01 TDI,Shell HX7,
 u Stilo Van 1.9 mJTD(570 kkm presao) sipam Motul X-cess 5w40  i malo je reci da sam odusevljen,tako da ce i Renault dobiti isti tretman.
Sto se cene tice,na kantu od 20l mislim da je cena oko 900 dinara.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3669 poslato: 28.06.2018. - 18:23 »
Podeli temuIdi gore

Naravno, sa motulom xcess nema greške, osim toga ima autorizovanog uvoznika na srpskom tržištu tj. mass. Naravno da su i ostali odgovarajući ali bih izbegao one za koje nije sigurno poreklo.
« Poslednja izmena: 28.06.2018. - 18:24 od strane DS9 » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3670 poslato: 01.07.2018. - 16:33 »
Podeli temuIdi gore

Izvinjavam se za off - jedan član me je kontaktirao u vezi svog automobila, ali mu je sanduče puno,  pa ću ovde postaviti svoj komentar, jer verujem da donekle može značiti i nekom drugom

Na kraju kupljen g energy f synt 5w30 sa mb 229.5 umesto specifikacije A5, imao na umu Ravenol, i FAM gold ali ne i vremena da idem u potraznju golda. Prvi utisak jeste da pri paljenju vozila vise drzi obrtomer odnosno da mu treba vreme da opadne na ispod 1000. Cini mi se da kod prethodnog Yacco f lube je to skoro momentalno padalo. Ne znam da li je prethodno vec bilo degradirano pa zbog toga. Takodje mislim da je sa sadasnjim uljem sporije ubrzava i da nema fluidnosti kao da je nesto bucniji motor odnosno ima neki reckaviji zvuk, mozda zbog drugacijih aditiva. Za Dajmlerovu normu sam se odlucio zbog bolje zastite benzinskog motora ako je uopste ima. Planiram da sa trenutnim uljem idem za Grcku pa je i zbog toga pala odluka na jaci uljni film.

Pozdrav

Svi takvi utisci mogu biti varka, odnosno vrlo su subjektivni. Ako je ulje odgovarajuće po normama, nema  brige, bez obzira na (sitne razlike) utiske. Inače, jedna od varijanti utiska može biti i da se npr. motor manje čuje - a u suštini se (više) muči.

Hoću reći, bez analiza ili bar bez merača pritiska i temperature ulja, teško se išta može realno zaključiti. Uživaj, sve je to sasvim ok.
« Poslednja izmena: 01.07.2018. - 16:35 od strane DS9 » Sačuvana

dendzo
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 47
Auto: megan 2 1.5dci 74kw exception

Vozi Miško!

« Odgovor #3671 poslato: 05.07.2018. - 14:43 »
Podeli temuIdi gore

da li je neko koristio ulja Ravenol.... ja sam prvi put cuo

pricam sa poznanikom on zadnjih desetak god u svoje  automobile
Sačuvana

"E... ili imaš "svoje" drvo. Tu dolaziš, nasloniš se, pričaš... lijepo je,
a što? Dani prolaze.... "
Littmann
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 31
Auto: Megane 3

« Odgovor #3672 poslato: 05.07.2018. - 16:19 »
Podeli temuIdi gore

Nisu losa ulja.

Gesendet von meinem ALE-L21 mit Tapatalk

Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3673 poslato: 10.07.2018. - 22:16 »
Podeli temuIdi gore

da li je neko koristio ulja Ravenol.... ja sam prvi put cuo

Znači da nisi detaljnije pratio ovu temu - jer smo Ravenol više puta pominjali. Evo (osim i drugih forumaša) npr. u jednom mom pisaniju
https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg762864#msg762864

Najkraće rečeno - renomirani nemački proizvođač sa prilično dugom (sedamdesetogodišnjom) tradicijom.
https://www.ravenol.de/en/company/history.html

U Srbiji bi ovi dole trebali da su jedini ovlašćeni uvoznici ravenola  
Firma: Autokuća ANNUS d.o.o.
Adresa: Vareška br. 18-22,24000 Subotica
Tel: 024/41-55-366
http://www.ravenol.rs/pronadi-ulje

Nisu losa ulja.

Pa, mislim da bih pre rekao - ne da nisu loša, nego su neka/pojedina i vrhunska (što je slučaj i sa mnogim drugim proizvođačima maziva), po pristupačnoj ceni, a na osnovu pojedinih nezavisnih laboratorijskih analiza koje su urađene na ruskom tržištu..

Najiskrenije, ja još nisam video loše ulje od nekog proizvođača mašinskih lubrikanata - ali jesam video falsifikate u smislu da je nekakvo ulje zapakovano u ambalažu koja mu ne pripada, zatim (najčešće) pogrešno izabrano ulje za namenu, i vrlo često pogrešnu/diskutabilnu interpretaciju nekakvog/raznog utiska! o efektu konkretnog/korišćenog ulja.

U okviru ulja (različitih proizvođača) koja zadovoljavaju iste norme sve što bi smo mogli da pripišemo razlici među tim uljima je više vezano za različite uslove eksploatacije ili stanje (pohabanost) motora. Uz laboratorijske analize tih različitih ulja u istom motoru pod istim uslovima eksploatacije bi smo mogli da raspravljamo - konstatujući nekakve razlike, ali bi to celu stvar podiglo na gotovo akademski nivo, a i pitanje je koliko bi bilo značajno u praktičnom smislu.(tipa - X ulje zbog svog sastava u konkretnom motoru sa konkretnim gorivom i konkretnim načinom eksploatacije treba promeniti nakon 10000 km, a Y ulje istih normi drugog proizvođača treba promeniti nakon 10500 km).

U suštini, danas su (motorna) ulja toliko razvijena, a motori uglavnom toliko fleksibilni u mogućnosti korišćena raznih ulja koja su slično (ali ne i isto) koncipirana - da se najpre ima dilema da li je npr. u motoru starom 5 godina (a konstrukcijski npr. 15 godina) zgodnije koristiti ulje koje je koncipirano npr. pre 15, 10 ili npr. 5 godina. A svako od njih će završiti posao tako da će motor prilikom redovnog održavanja biti korektno funkcionalan npr. 300,000 km. Izabrati ono ulje koje će mu produžiti život za npr. 100,000 ili 200,000 km u odnosu na ono što proizvođač preporučuje (mada se može reći i - natura) je rebus sa popriličnim brojem nepoznatih. Obaška što većini koja uglavnom koristi isti auto do nekih oko 5 godina - tako nešto gotovo nema ikakav značaj. .

Ja toliko, za sada.
A inače o tome mogu i letnji dan do podne, kad imam za to vremena.       .
« Poslednja izmena: 10.07.2018. - 22:37 od strane DS9 » Sačuvana

nikolacube
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 29
Auto: Renault Megane

« Odgovor #3674 poslato: 07.08.2018. - 18:53 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav. Vozim senika 3 1.5dci 110hp. Kupljen pre 5 meseci, servis odradjen od strane prodavca. Sada posle 12000km, red je da ponovim mali servis. E sada... imam prijatelja koji radi sve, ali je moje da donesem delove. Sta mi predlazete gde da kupim, i koje motorno ulje? Vidim da su po servisima ubacili neko novo, elf je u drugom planu.
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 241 242 243 244 [245] 246 247 248 249 ... 279 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.161 sekundi sa 37 upita.