Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
24.10.2019. - 01:55 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 247 248 249 250 [251] 252 253 254 255 ... 278 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 838455 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 34
Auto: Renault Clio 3 1.2 16V 55kW

« Odgovor #3750 poslato: 14.10.2018. - 18:36 »
Podeli temuIdi gore

Mom bratu su rekli da bi sipali sta god on hoce, ali da je kao to ulje ok za taj motor. 
Ja sam bio sa njim, pa ni ja nisam bio pametan. 
Inace je u pitanju benzinac 1.4L, 16V i oko 65 kW snage.
Kupljen je kod tadasnjeg ovlascenog zastpunika Citroena za Srbiju. Sluzbeni je auto bio.
Presao pravih 247 hiljada i nesto.
Al mu tutnuli polusintetiku, kasnije sam video da na Totalovom sajtu predlazu i to ulje za taj motor.
A u knjizici pise 0W-30 ili 5W-30. Sto je full sintetika.
To me bas buni.
Ni za svoj auto nisam znao koje ide u njega, nego mi jedan prodavac rece da u njega ide 5W-40 i dao mi SXR.
Valjda me nije zeznuo. Jer od tada vec 4 godine sipam samo to ulje.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #3751 poslato: 15.10.2018. - 10:45 »
Podeli temuIdi gore

Cao drustvo.
Danas je moj brat radio servis na Citroenu.
U pitanju je C4 iz 2010-e.
Znaci kraj prve generacije.
I sipali su mu polusintetiku Total Quartz 7000 10W-40.
Ono sto i mene buni je to da su mu u servisu preporucili to ulje i sto se kroz celu servisnu knjizicu bas ono pominje.
Bio sam ubedjen da u njega ide bar 5W-40, ali ne cak ni ono, vec 0W-30 ili 5W-30, kako pise u knjizici.  
Da li ce da mu skodi nesto sto je sipana polusintetika umesto full?
Posto je motor novije konstrukcije. Ali je presao 247 i kusur hiljada. Ne znam tacno koliko preko 247 hiljada.
A voleo bih da znam te informacije i za ubuduce, kad moj motor ostari.
Za sad ima 35.000 na satu. Pa jos uvek sipam full sintetiku i to ELF Evolution 900 SXR 5W-40.

PSA je propisala različita ulja za različite motore (i različite njihove generacije) - tako da ne znači nužno da je greška to što je sipano navedeno Total 7000 10W-40, a koje inače zadovoljava PSA normu B71 2300.

Najjednostavnije rečeno - mora da se zna koji je motor u toj C4orki da bi se znalo da li je ili nije učinjena greška.

Takođe, na servisnom citroenovom sajtu se za svako vozilo prema njegovom VIN tj. broju šasije može proveriti tzv. PLAN ODRŽAVANJA u kojem su pobrajana dozvoljena motorna ulja, odnosno njihove norme. Koga to zanima a nije registrovan na servisni sajt - može da mi posalje VIN pa ću mu pogledati, inače je za one koje zanima održavanje citroena sasvim uputno da se registruju na  srpski nezavisni forum ljubitelja citroena tj CFS. Tamo će naći neopevano mnogo informacija, osim što će mu biti sasvim razjašnjeno šta citroeni zahtevaju od maziva, između ostalog ispisano u gomilama postova od strane moje malenkosti.

Pomisliti da nekom motoru sleduju (bilo koja) ulja iz nekakve gradacije tipa 5W-30 ili 5W-40 - je pogrešan način shvatanja zahteva za mazivima motorima u poslednjih dvadesetak godina. Jer, u okviru iste gradacije (tj. viskoziteta) postoje različita ulja, različitog sastava koja zadovoljavaju različite ACEA i proizvođačke norme. Zbog toga je moguće da ukoliko neko misli da nekom motoru sleduje npr. 5W-40 ulje - da time učini pogrešan izbor jer nije obratio pažnju na to da li ulje uz gradaciju (koja se po pravilu bira na osnovu ambijentalne temperature), zadovolja i baš onu normu koju zahteva konkretni motoru.

Inače, tom TU3 tj. 1,4 benzincu je prema PSA dokumentaciji sasvim odgovarajuće ulje koje je sipano tj. Quartz 7000 10W-40, a sasvim je druga priča što su mu osim tog ulja preporučena i još neka druga (Quartz 9000 5W-40, Ineo ECS 5W-30, Ineo First 0W-30), tj. po drugim normama (PSA B71 2296, PSA B71 2290, PSA B71 2312 - respektivno), i što su ta druga po pravilu kvalitetnija, odnosno realno mogu da izdrže veću kilometražu atakođe mogu i efikasnije pod određenim uslovima da podmazuju neke od delova motora.

Pošto je ta priča, tipa "Zašto PSA za isti motor i istu dužinu intervala preporučuje na isti način ulja različitig kvaliteta" - nešto o čemu sam na CFS veoma mnogo pisao, sve što mogu da kažem je da su PSA kao i njegov partner u poslu Total tako postavili stvari. Servis nije pogrešio, ali bi najverovatnije bilo zgodnije da je za taj motor sipano ulje po normi PSA B71 2296, a ne ono po normi PSA B71 2300.

Sasvim je četvrta priča to što PSA svojom najaktuelnijom dokumentacijom za sve zemlje Evrope (od krajnjeg severa do krajnjeg juga) favorizuje upotrebu Ineo First i Ineo ECS ulja, kako za dizele tako i za benzince, osim kod onih motora kod kojih je upotreba tih ulja neautorizovana, odnosno neodgovarajuća  

Što se elfovog SXR 5W-40 tiče to je ulje sa odgovarajućom RN normom a ona podrazumeva upotrebu u svim renault benzinskim motorima, za poslednjih petnaestak godina.

Ajd najkonkretnije:
1. Pogrešno si bio ubeđen.
2. Neće da mu škodi što je sipano to ulje, tj. polusintetika umesto full (a obaška što je i ova full suštinski polusintetika, ali je to peta priča), jer je i to ulje odgovarajuće za taj motor..

Ako imaš više pitanja u vezi pomenutog, a odnosi se na PSA tj. citroen, molim te registruj se na http://www.citroenforumsrbije.com/ , pa da tamo nastavimo u odgovarajućim temama

Hvala, a hvala i na pitanjima i komentarima.

« Poslednja izmena: 15.10.2018. - 11:17 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3752 poslato: 15.10.2018. - 13:10 »
Podeli temuIdi gore

Hvala DS9. 
Ja sam to pitao zbog brata, posto on vozi Citroena, a ni on ni ja nismo bili sigurni sta je ispravno za njegov auto.   
Ovde sam  zbog svog Renoa. 
Da te pitam jos nesto, ako moze.
Ovaj put je vezano za Renoovu normu. Koje su razlike izmedju RN700 i RN10 norme?
I da li postoji bitna razlika u kvalitetu ulja izmedju proizvodjaca, a koji ispunjavaju Renoovu normu?
Sa Elfom sam super zadovoljan. Bar sa SXR varijantom.
Nego sam video da dosta njih hvali Motul, pa zato pitam da li ima razlike u kvalitetu.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3753 poslato: 15.10.2018. - 15:05 »
Podeli temuIdi gore

Heh - odgovor na to pitanje je potraga za svetim gralom među onima koje to zanima.

Računaj da nema razlike među uljima koja imaju odobrenja (ne koja "samo"  zadovoljavaju specifikacije - jer ovo potonje tvrdi sam proizvođač ulja), mada kada se upoređuju dve stvari pogotovo dva rastvora koja mogu imati donekle različit sastav - uvek ima nekakve razlike, i te razlike mogu uzrokovati donekle različite efekte. Dakle ovo navodim imajući više u vidu raspravu na akademskom nivou - a u praktičnom smislu održavanja automobila praktično da nema razlike, mada se donekle mogu komentarisati istaknute specifikacije ulja, u smislu da je neko možda kvalitetnije od drugog.

Inače razlike između norme RN 0700 i norme RN 0710 se verovatno najlakše mogu uočiti pregledom sledeće lubrizolove alatke koju sam više puta pominjao, link dole. Treba znati da je prva norma namenjena benzincima a druga dizelima bez dpf kao i pojedinim renaultima sa dpf, a takođe jedno ulje može zadovoljavati obe te norme. Uočićeš da praktično nema razlike. Ja lično nisam imao prilike da vidim detljne opise tih renault normi pa moj komentar treba uzeti sa rezervom, jer verujem da postoje određeni detalji u kojima se te norme razlikuju (u najmanju ruku to što su predviđeni standardni testovi namenjeni da se urade na različitim motorima)

https://online.lubrizol.com/relperftool/pc.html

Btw, normalno je da dosta njih hvali Motul jer on proizvodi kvalitetna ulja pri čemu se na specifičan način etablirao na tržištu. S tim što mislim da ćeš na ovom forumu naći ljude za koje se sa pravom može reći da mnogo njih hvale Total tj. Elf.

Ja lično npr. hvalim i Motul i Elf i Fuchs i Addinol i Ravenol i Yacco i mrski mi Castrol uz još mrskiji mi Mobil1 a i još pun konac ostalih proizvođača maziva, a najpre nemam pojma koga od njih bih posebno kudio jer svi oni proizvode sasvim odgovarajuća maziva, ako su ona odgovarajuće izabrana za namenu..

Inače, u svoj auto sipam najkvalitetnije ulje kruševačkog FAM-a (Fenix PSA Energy, pandan totalovom Ineo ECS).
Ako mene pitaš FAM najviše hvalim, jer između ostalog imam laboratorijske analize njihovih ulja iz svog motora i ne pada na pamet da sipam bilo šta drugo dok mogu to da kupim. Ostali su takođe odlični, nema zbora, a neki su i odličniji.  Po prirodi stvari blendiranja maziva - ta rabota je vrlo dinamična, i najjednostavnije rečeno sami proizvođači menjaju sastav svojih ulja tako da nečija tvrdnja da je neko ulje bolje od nekog drugog vrlo lako može da vremenom bude pogrešna, osim što sasvim diskutabilne mogu biti premise na osnovu kojih je izrečena ta tvrdnja o razlici u kvalitetu.

-E` znaš, što sam nabavio dobro X motorno ulje, baš mi je bolje nego Y koje sam prethodno koristio!
-Ajde, a što je bolje?
-Bolji je zvuk motora i ne troši ni kap.
-A kako si to merio? I jesi li sasvim siguran da je to što si izmerio bolje ili lošije?
« Poslednja izmena: 16.10.2018. - 01:58 od strane DS9 » Sačuvana

bo ris
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: megan 2 1.6 sedan

« Odgovor #3754 poslato: 15.10.2018. - 15:14 »
Podeli temuIdi gore

Pozz DS9 vidim u postovima gore ljudi spominju nsf elf 5 40 ja kad sam radio veliki i mali servis dali mi ovo ulje na slici, al ja nisam ni citao ni gledao normu pa jel ok ovo ulje za 1.6 benzinca u m2

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока

Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3755 poslato: 15.10.2018. - 15:22 »
Podeli temuIdi gore

Ako je auto od godišta pre 2007-2008 jeste ok.
Sačuvana

bo ris
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: megan 2 1.6 sedan

« Odgovor #3756 poslato: 15.10.2018. - 15:28 »
Podeli temuIdi gore

Da, 2004,  k4m motor, mada sam na sl servisu hteo mozda da sipam motrio, e sad nisam pametan jedni kazu da je kvalitetnije od elfa a drugi nisu ubedjeni, cena im je slicna tako da ne igra ulogu

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока

Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3757 poslato: 15.10.2018. - 15:39 »
Podeli temuIdi gore

DS9
U potpunosti se sa tobom slazem u vezi Mobil1 ulja.
Krs tezak. Jednom sam ga sipao u Mazdu 323F i ceo blok motora je bio vlazan zbog njega.
Posle toga sam sipao Shell Ultra Helix H7 10W-40 i blok suv kao barut.
Tako da od Mobil1 bezim kao djavo od krsta.
Ako nema prevelike razlike u uljima za redovnu upotrebu, onda ne bih mnogo eksperimentisao.
Svakako hvala na detaljnim objasnjenjima.
Koje bi po vama bilo najbolje ulje za D4F 740 motor?
« Poslednja izmena: 15.10.2018. - 20:10 od strane Pac-Man » Sačuvana

Miki P
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Auto: Laguna

« Odgovor #3758 poslato: 15.10.2018. - 20:07 »
Podeli temuIdi gore

Da, 2004,  k4m motor, mada sam na sl servisu hteo mozda da sipam motrio, e sad nisam pametan jedni kazu da je kvalitetnije od elfa a drugi nisu ubedjeni, cena im je slicna tako da ne igra ulogu

Probajte Texaco ili Yacco odgovarajuca ulja inace veoma kvalitetna.
Sačuvana

fluensmen
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Fluence

Nemoj na silu, uzmi veci cekic!

« Odgovor #3759 poslato: 15.10.2018. - 22:57 »
Podeli temuIdi gore

I meni su sipali NF 5w-40.
Odgovara svim specifikacijama u servisnoj knjizici.
1.6 16v 110 ks  2014.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3760 poslato: 16.10.2018. - 01:41 »
Podeli temuIdi gore

@fluensmen

Elf Evolution 700 NF ne odgovara svim specifikacijama za Renault godište 2014. (tj. ne odgovara od godišta 2008.) - jer Renault od 2008. za svoje motore zahteva da ulje poseduje odobrenje po određenoj specifičnoj RN normi, a što u slučaju benzinskih motora označava norma RN 0700. Pomenuto NF ulje nema to odobrenje, ali ga zato ima SXR. Jednostavno rečeno - servis je trebao da sipa SXR a ne NF (koje potonje ima odobrenje za jednu od daimlerovih normi). Štete neće biti jer je i to ulje korektno, ali to pokazuje aljkavost servisa. Verovatno je najzgodniji savet da se interval skrati za recimo četvrtinu.

NF https://www.lubeoilgrease.net/wp-content/uploads/2018/07/EVOLUTION-900-NF-5W-40.pdf

SXR http://www4.total.fr/asia-oceania/australia/Technical%20Data%20Sheets/ELF/1.%20PASSENGER%20CAR%20ENGINE%20OILS/1.%20MINERAL%20OILS/2018/ELF_EVOLUTION%20900%20SXR%205W-40_BUV_042015_EN.pdf

Da, 2004,  k4m motor, mada sam na sl servisu hteo mozda da sipam motrio, e sad nisam pametan jedni kazu da je kvalitetnije od elfa a drugi nisu ubedjeni, cena im je slicna tako da ne igra ulogu

Zavisi šta se upoređuje - ali za taj K4M u tom godištu mu po dokumentaciji odgovara svako ulje po ACEA A3/B4 ili ACEA A5/B5.

Rekosmo da Motrio potiče od Lukoila i kao takvo nema razloga da ne bude korektno (prethodno sam u jednom od postova izneo lični stav da bih pre birao nego elf - ali to ne govori o nekvalitetu elfa nego o mojoj ličnoj preferenci)

Elf je renomirani proizvođač i ne vidim (veliki) razlog zašto bi se izbegavao, posebno jer je preporučen od strane Renault-a. Sa tim NF uljem, za taj K4M iz 2004. je by the book, dakle sve po propisu.

Gore ti je Miki P naveo neka od takođe kvalitetnih ulja ako želiš da promeniš proizvođača, a ako bi moj savet ja bih ti rekao da u taj motor sipaš jedno od sledećih ulja;

FAM Fenix Premium 5W-40
ili
http://www.rnb.rs/proizvodi/galax-racing/attachment/galax-racing-5w40/
ili
https://modricaoil.com/Product/Read/optima-magnum-sae-5w-40-producttype-7

a možeš da odeš i na nisovu pumpu i uzmeš Nisotec Autoline 5W-40

DS9
U potpunosti se sa tobom slazem u vezi Mobil1 ulja.
Krs tezak. Jednom sam ga sipao u Mazdu 323F i ceo blok motora je bio vlazan zbog njega.
Posle toga sam sipao Shell Ultra Helix H7 10W-40 i blok suv kao barut.
Tako da od Mobil1 bezim kao djavo od krsta.
Ako nema prevelike razlike u uljima za redovnu upotrebu, onda ne bih mnogo eksperimentisao.
Svakako hvala na detaljnim objasnjenjima.
Koje bi po vama bilo najbolje ulje za D4F 740 motor?

Pa, možda nisam bio jasan. Kada navedoh da su mi Castrol i Mobil mrski nisam to mislio zbog nekvaliteta već najpre zbog toga što za sobom imaju istoriju teških svetskih nesreća u smislu organizacije ratova, ekoloških katastrofa i tome slično.

Mislim, kvalitet im je neosporan, iako bi to moglo da se diskutuje kao i za svakog velikog proizvođača - koliko je on marketinški "naduvan".

Slučaj sa propišalim dihtungom Mazde 323 F  savršeno govori o tome koliko je taj Mobil efikasan jer su njegovi detergenti u kombinaciji sa eventualno sintetskim baznim uljem odradili upravo ono čemu su namenjeni. Druga je priča da li je to konkretno ulje bilo odgovarajuće za taj mazdin motor.

Većina Shell-ovih automobilskih ulja po pravilu ne sadrže "pravu" sintetiku ( tj. PAO)  za razliku od tadašnjeg Mobil-a koji je bio poznat po tome (a više nije, uglavnom) - pa je taj slučaj koji si opisao nešto zbog čega su vrlo kvalitetna ulja sa značajnijim udelom PAO bila optuživana da su neodgovarajuća tj. da deluju agresivno na dihtunge, kod nekih motora.

Da mene pitaš - ja bih se žalio što mazda nije stavila rezistentniji dihtung ili to što Shell ima manju koncentraciju ili manje efikasne aditive. Naravno da će biti suvo kada si nakon ozbiljne sintetike opravši motor sipao gotovo mineralno ulje koje ima i veći viskozitet.

Mislim, može i tako da se gleda na taj slučaj, a inače bih voleo da znam kako izgleda servisni navod za preporuku maziva toj mazdi.

Za motor D4F-740 isto važi kao i za gore pomenuti K4M, ako je ranijeg godišta od 2008. formalno/pravno mu ne treba ulje sa odobrenjem po normi RN 0700, pa može svako koje zadovoljava ACEA A3/B4 ili ACEA A5/B5. Potonja ulja su po pravilu tanja, u gradaciji 5W-30 ili 0W-30, i izbegao bi ih sa obzirom na godište i sa obzirom da renault  uglavnom insistira na 5W-40 gradaciji za svoje benzince dok tanja ulja samo navodi kao opciju za uštedu goriva. Na našem podneblju je ipak veća margina sigurnosti sa 40icama, ako pričamo o benzincima generalno.

Dakle, Elf NF, SXR, Motrio, Yacco, Texaco, Mobil, Lukoil - šta god želiš. Ako bi moj savet, tj da ja biram sebi šta bih sipao u taj motor, isto ono gore za K4M.

U tom izboru postoji zvrčka jer sam prvo naveo najomiljenije mi ulje u 5W-40 gradaciji, tj famov fenix premium, a koje je koncipirano i po ACEA C3, osim što zadovoljava ACEA A3/B4 (što je isti slučaj i sa nisotecovom varijantom) - za razliku od galaxove i i optimine varijante koja su klasična ulja po ACEA A3/B4 nešto starije koncepcije (i zbog toga bi moglo da se smatra da su za nijansu primerenija starijim motorima, mada je to tako izrečeno diskutabilno). To je inače ulje koje zaposleni u famu sipaju u svoje vremešne honde jazz nakon što su one izašle iz garancije, a za neke od njih znam da su ih bez problema terali i preko intervala od 20000 km. To ulje sam sipao i u svoj 1,4 hdi dizelčić pa znam šta mogu da očekujem, a ono je koncepcijski vrlo široko primenjivo, između ostalog i za ove motore koje pominjemo K4M i D4F.

Galaxova i optimina varijanta su uobičajen pristup i moglo bi da se kaže da su kao salivena za te motore, naravno kao i sve druge uobičajene 5W-40ice po ACEA A3/B4, mada međusobno upoređujuči je magnum sa nešto većim udelom sintetskog baznog ulja,

Inače, jedno od možda naboljih ulja takve koncepcije je INA Milenium 5W-40, i kada bi mi bilo milo njega bih najpre birao za ove motore. Ali mi nije previše milo, a baš su mi mili kruševački FAM, beogradski galax/rnb i modričina optima, osim što proizvode sasvim odgovarajuća maziva koja mi trebaju u životu, pa mi ono što stiže dalje od njih ič ne treba, osim transmisionog ulja u gradaciji 75W-80 po API GL-4+ (za šta koristim totalovo i motulovo) jer mi to omiljeni nemaju u ponudi.

Doduše i INA-u bih pre birao nego odlični Texaco, Mobil, Castrol, itd.
« Poslednja izmena: 16.10.2018. - 01:52 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3761 poslato: 16.10.2018. - 08:29 »
Podeli temuIdi gore

Za Mazdu sam uvek sipao polusintetiku 10W-40.
Od 1991 kad je kupljena.
Samo su tada bile druge norme, pa u uputstvu ne mozes da nadjes paralelu.
Sto se tice Renoa.
Jel to znaci da moze da se sipa bilo koje ulje po ACEA A3-A4 normi, iako ne ispunjava RN0710?
Sto se mog motora tice on je proizveden 2008, pa kad nesto trazim za auto po netu, uvek odaberem proizvodnju izmedju 2007 i 2009.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3762 poslato: 16.10.2018. - 12:07 »
Podeli temuIdi gore

D4F iz 2008.?
Njemu bi po servisnoj dokumentaciji trebalo da sleduje ulje po normi RN 0700 (ne 710, jer to primarno namenjeno dizelima, ali su odgovarajuća i ona kojima stoje obe norme, što je čest slučaj), dakle Elf SXR 5W-40 ili SXR 5W-30. Inače si napravio lapsus ne A3-A4, nego A3/B4.

Dakle suština priče je da je Renault  u periodu 2007-2008. kreirao svoje tri norme, RN0700, RN0710 i RN0720 (prva primarno namenjena tadašnjim benzincima, druga primarno dCi bez FAP, treća dCi sa FAP) i od kada ih je kreirao za motore narednih godišta zahteva ulja koja imaju odobrenje po određenoj normi.

Pre tog perioda je svojom dokumentacijom navodio da su preporučena ulja po ACEA normama (ACEA A3/B4 i ACEA A5/B5), što mogu sami proizvođači ulja da navode za svoje proizvode..

Ovlašćeni servis neće pogrešiti ukoliko vozilu sa D4F iz npr. 2006. godine sipa ulje koje nema odobrenje po RN0700, ali kome se navodi da zadovoljava ACEA A3/B4 - ali jeste pogrešio ukoliko isto uradi za vozilo sa D4F koje je npr. 2009. godišta.  Na primer, u prvom slučaju nema greške sa Elf Evolution NF 5W-40, a u drugom je to greška jer je trebalo da bude sipano Elf Evolution SXR 5W-40..
Prvo nema odobrenje od renaulta za normu RN 0700, drugo ga ima, a oba inače zadovoljavaju ACEA A3/B4 (posebna priča je što sxr u 5w-30 gradaciji zadovoljava ACEA A5/B5).

Iz svega toga možeš da zaključiš da je jedna stvar šta je motoru dovoljno/odgovarajuće da bi funkcionisao, a da je druga stvar šta proizvođač propisuje. Ovog drugog bi svi oni koji servisiraju renaulte trebali da se drže, a to bi trebao da je ultimatum ovlašćenim servisima.

To da ulje zadovoljava nekakvu normu, posebno ACEA, može (tj. to i radi) sam proizvođač ulja da napiše na ambalaži, a takođe on može da napiše i da njegovo ulje zadovoljava specifikacije norme RN0700 - ali to ne znači da to ulje ima odobrenje od Renaulta po normi RN 0700. Kada ulje ima odobrenje onda proizvođač ulja u specifikaciji i napiše da ono ima Approval (eng. odobrenje). Recimo, mnogim uljima je sam njihov proizvođač naveo da zadovoljavaju specifikacije RN700, ali mnogo manji broj ulja ima to odobrenje od Renaulta. Čisto kao primer jedno od takvih neElf ulja je motulovo X-cess 5W-40 https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/52/8100_X-cess_5W-40_%28GB%29.pdf?1503652273
ili na primer eurolovo ulje Super Lite 5W-40, dole možeš videti kako izgleda odobrenje koje im je izdao Renault )a koje je eurol postavio na svoj sajt)

http://www.eurol.com/nl/productbestanden/88879-e100092-approval-renault-rn0700-rn0710.html

Ako se pitaš kakva je razlika između ulja koja imaju odobrenja i sličnih koja ih nemaju (a proizvođač tvrdi da bi mogla da zadovolje RN specifikacije) -računaj da nema prevelikih razlika, ali da je sigurnije sa uljima koja imaju odobrenja. Ponavljam, njihova upotreba (ovih sa odobrenjima) bi trebalo da bude ultimatum za vozila nakon 2007-2008..

Da je moj taj  D4F iz 2008. ja bih mu opet najpre sipao ono gore što sam naveo (fam, galax, optima, nisotec, ina), ali to tebi ne_mogu/ne_smem da preporučim jer je tog godišta kada se zahteva ulje koje ima odobrenje po RN 700, dakle Elf SXR ili bilo koje drugo koje ima to odobrenje. Ja mogu za svoj groš da se igram i eksperimentišem, ali drugima savetujem da ne odstupaju od striktnih proizvođačkih zahteva.

Btw, specifičnost Renaulta je da za isti motor u različitim svojim vozilima može da propiše različite zahteve za ulje (tj. to je činio na osnovu servisnog dokumenta o izboru motornih ulja iz 2004.). Ja nisam imao prilike da vidim aktuelne servisne zahteve renaulta pa njih ne mogu detaljnije da tumačim.  Ono što piše u servisnoj knjižici bi trebalo da je zakon, ali takođe zavisi i kako neko tumači šta piše u knjižici. Lično, obratio bih pažnju na svaku reč jer to ume da pravi bitnu razliku da li je nešto samo preporučeno - ili se eksplicitno zahteva.

U vezi Mazde, ako si koristio stalno polusintetiku, a nakon toga sipao mobil1 uopšte nije čudo to što se desilo, a inače to pokazuje izuzetan kvalitet mobila koji je sprao naslage.  
« Poslednja izmena: 16.10.2018. - 12:33 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3763 poslato: 16.10.2018. - 16:40 »
Podeli temuIdi gore

Auto mi je proizveden 2008-e, zato mislim da je i motor od tada.
A sto se tice normi. Ja sam mislio da je RN 0710 novija u odnosu na RN 0700 i da je po specifikaciji i bolja.
To sam izgleda pogresio.
I ne secam se da u servisnoj pise nesto u vezi Renault normi. Pise klasicna podela ACEA, API i slicno. I koje su gradacije predvidjene.
Mene buni na primer to sto ELF NF nema preporuku od strane Renault, dok ga SXR ima.
Sto se ostalih normativa tice, oba ga ulja ispunjavaju.

To su slike direktno sa ELF sajta.

To sto je preporuceno, ne mora da znaci i da je po svaku cenu. Mozda i tu gresim. 
« Poslednja izmena: 16.10.2018. - 16:42 od strane Pac-Man » Sačuvana

fluensmen
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Fluence

Nemoj na silu, uzmi veci cekic!

« Odgovor #3764 poslato: 16.10.2018. - 18:22 »
Podeli temuIdi gore

Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 247 248 249 250 [251] 252 253 254 255 ... 278 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.146 sekundi sa 37 upita.
anything