Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
20.07.2019. - 05:48 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 267 268 269 270 [271] 272 273 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 807540 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #4050 poslato: 13.06.2019. - 16:28 »
Podeli temuIdi gore

Mislim da je to pitanje više za podforum Motor https://www.renaultforumserbia.com/index.php?board=111.0
osim toga odgovor striktno tumačeno zavisi i od temperature ulja.

Prema shell-ovom selektoru maziva zapremina motornog ulja koja se uliva prilikom redovnog servisa je 4.6 L. Pošto nikada nisam video servisni podatak nekog renaulta o razlici između maksimuma i minimuma mogu samo da pretpostavim da je ona 1-1,5 L i zbog toga verujem da je odgovor na pitanje - oko 4 L ulja.
Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Renault Clio 3 1.2 16V 55kW

« Odgovor #4051 poslato: 06.07.2019. - 20:24 »
Podeli temuIdi gore

Cisto iz radoznalosti pitam.
Da li je stetno i koliko, koristiti motorno ulje ACEA C3 norme u motoru koji zahteva iskljucivo ACEA A3?
Koliko vidim ACEA C3 je noviji standard, koji je namenjen motorima sa novijim EURO normama, zbog emisije izduvnih gasova.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4052 poslato: 07.07.2019. - 00:14 »
Podeli temuIdi gore

Na baš tako postavljeno pitanje je relativno teže dati odgovor - jer ACEA norme i C3 kao i npr. A3 su donekle menjane u različitim godinama.

Neko bi mogao da pita to isto, ali da npr. kaže da li je štetno koristiti ulje po ACEA C3 iz ACEA 2016 u motorima kojima je u knjižici iz npr. 2006 precizirano da koriste ulja po ACEA A3, a što znači da se ta norma odnosi na ACEA 2004. godinu?

Pa opet - teško da bi mogao da usledi kratak odgovor. Ako se pogledaju zahtevi/testovi ACEA, npr. https://www.acea.be/uploads/news_documents/ACEA_European_oil_sequences_2016_update.pdf
ja mislim da najbliže tačnom odgovoru sledeće: Ne, nije štetno. Eventualno bi pod odrežđenim uslovima moglo da bude i blagotvornije (koristiti ulje po ACEA C3 normi nego po ACEA A3).

Ako se pogleda defnicija ACEA C3 norme (i ostalih C), dakle u gonjem dokumentu strana 4. - lepo se vidi da su ta ulja namenjena i benzincima.

C3
Stable, stay-in-grade Engine Oil with Mid SAPS-Level, intended for use as catalyst compatible Oil at extended Drain Intervals in Vehicles with all Types of modern Aftertreatment Systems and High Performance Passenger Car & Light Duty Van Gasoline & DI Diesel Engines that are designed to be capable of using Oils with a minimum HTHS Viscosity of 3.5 mPa*s.  

Takođe - ACEA C3 norma i nije baš tako mlada, ima otprilike 15 godina
http://piercehome.us/Sprinter/ACEA2004OilSequences.pdf

Dakle gornji dokument je ACEA 2004. kada su prvi put uvedene ACEA C kategorije, dok u ACEA 2002  nisu postojale
http://roverworld.com/Downloads/oilsequences2002.pdf

Mislim da ako je odgovarajući HTHS, (u praksi to po pravilu znači odgovarajući viskozitet) da onda nema štete. Ovako nešto može se uglavnom primeniti za motore u poslednjih dvadesetak godina, dok kod određenih starijih konstrukcija koje eventualno zahtevaju veću količinu određenih elemenata je druga priča.

Posebna je priča što su određeni testovi različiti za ACEA A/B u odnosu na ACEA C norme, i to da su se oni menjali u različitim godinama, pa međusobno striktno tumačeno ne moraju da budu komparabilni.

U suštini sve zavisi od konkretnog slučaja. Recimo i obratno pod određenim slučajevima ne mora nužno da bude štetno - kada se npr. upotrebljava ulje po npr. ACEA A3/B4 umesto propisanog po ACEA C3.

Sad, štetnost - u kom smislu?
Da li će eksplodorati motor nakon 20 km vožnje sa neopropisanim uljem, ili npr. to da će biti potrebna generalka sa nepropisanim uljem nakon 400,000 km, a sa propisanim bi mogla da se radi npr. na 550.000 km? Ako mu pre toga nije sasvim zapušen katalizator/dpf, ili eventualna turbina otišla na remont.

Eh moj Alberte, sve ti je to relativno.  :

Najstriktnije - kada se već pitaš ovako nešto, ako ne želiš da ulaziš u eksperimente a želiš (i formalno-pravno) najadekvatniji izbor ulja, zaboravi ACEA norme (osim ako ne traži ulje isključivo po ACEA normama) - biraj po specifičnoj normi proizvođača motora, odnosno ulje koje ima njegovo odobrenje po normi koja je propisana tom motoru. U suprotnom, ako baš želiš da se igraš sa probavanjem ulja koja nisu striktno propisana saznaćeš nešto što drugi ne znaju jer ne koriste isti motor na isti način. Sad, da li će ti saznanje doneti radost ili žalost - pitanje je. Ja ću uglavnom pre da se kladim da će za određeni konkretan slučaj čak i nepropisani izbor eventualno biti zgodniji nego neki propisani. Samo što ja volim da se igram sa tim - a nekog to ne zanima niti želi time da se bavi.

Jer, proizvođač mašine je kroz servisnu knjižicu napisao nešto pa samo treba to ispoštovati. I nema dalje (i slovima tačka).

Doduše ima...sa obzirom šta sve proizvođači umeju da (ne)napišu  Da se prekrstim (kako bi u velikoj meri zaštitili svoje interese)
« Poslednja izmena: 07.07.2019. - 07:57 od strane DS9 » Sačuvana

Byk
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Laguna III 2.0dci 150hp, Megane II 2.0 16v 138hp, Twingo 1.2 16v 76hp

« Odgovor #4053 poslato: 07.07.2019. - 01:22 »
Podeli temuIdi gore

Koje ulje ide u Twinga II 1.2 16v?
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4054 poslato: 07.07.2019. - 07:49 »
Podeli temuIdi gore

Koje je godište taj twingo?
Sačuvana

Byk
Koleos
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4055 poslato: 07.07.2019. - 08:49 »
Podeli temuIdi gore

2008.
Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Renault Clio 3 1.2 16V 55kW

« Odgovor #4056 poslato: 07.07.2019. - 10:37 »
Podeli temuIdi gore

Ajd onda da uprostim. Vidim i ja da je komplikovnao pitanje.
Ti si mi vise puta preporucio Fam Fenix Premium. Eto, on je konkretno ACEA C3.
Da li ACEA C3 moze u moj motor da se sipa?
Posto se traze ACEA A i API norme. RN se nigde za benzinca ne pominje.
To je valjda nastalo kasnije. 2008-e ili tako nesto.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4057 poslato: 07.07.2019. - 11:01 »
Podeli temuIdi gore

Da je moj auto ja bih ga sipao, jer ulja koja zadovoljavaju ACEA C3 normu zadovoljavaju ACEA A3/B4 iz nekih ACEA godišta.  Po pravilu je ključna razlika u sulfatnom pepelu, što mislim da je ionako prednost ACEA C ulja. Ko neće da pretpostavlja on sipa tačno po knjižici. Za svoj auto sipam ono što mi je najzgodnije, drugima kažem da se u slučaju nedoumica drže servisne knjižice. Jer, svaki problem koji bi mogao da nastane kasnije neko bi mogao da kaže - e to ti je zato što nisi sipao po knjižici nego si slušao šalabajzera sa interneta.

Koje ulje ide u Twinga II 1.2 16v?

2008.

D4F motor?

U starijim godištima istom motoru je propisano (bilo koje) ulje koje zadovoljava ACEA A3 ili ACEA A5. Pošto je ovaj 2008. goište kada su uglavnom/već bile formirane RN norme, onda su mu odgovarajuća i ulja po RN 700, s tim što smo po mlađim knjižicama videli da od svojih normi Renault jedino insistira na RN0720 koja je potrebna za većinu dCi sa DPF, dok za benzinske motore praktično izjednačava odgovarajuće ACEA i RN norme, odnosno navodi knjižice ne pravi razliku među njima.

Kratka suština svega toga je - Elf Evolution SXR 5W-40 i to je by the book.

Da je moj, sipao bih mu već pomenuti famov fenix premium 5w-40 (identično koncipiran je i Nisotec Autoline 5W-40), ali i npr. Galax Racing 5W-40 ili Optima Magnum 5W-40. Inače, famova polusintetika  BM Extra 10W-40 pominje da je odgovarajuća za one motore po RN 0700, pa i to može nekome da bude zgodno (Nisotecov pandan je Autoline PS 10W-40 koji je takođe slično koncipiran).
« Poslednja izmena: 07.07.2019. - 16:53 od strane DS9 » Sačuvana

Byk
Koleos
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4058 poslato: 07.07.2019. - 16:58 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam po internetu pokušavao da nadjem odgovarajuće ulje i gradaciju ali nisam uspeo. Hvala na odgovoru svakako! Kao i uvek, veoma opširno, informativno i precizno.

Ja sam mislio da ide neko 5w30 ulje u taj moj D4F motor u Twingiću ...

Kakvo mišljenje o Motrio ulju 5w40, porediće ga sa pomenutima kao i sa elf-om?
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4059 poslato: 07.07.2019. - 17:23 »
Podeli temuIdi gore

U vezi Motrio - nemam nikakve bitne informacije, ali bih imao poverenja u njega jer ne vidim razlog da bi bilo problematično. Doduše, ne vidim razlog ni da se umesto njega ne koristi Elf, jer je prilično jeftin. Sad, to što serisi naduvaju cenu je druga priča. Inače bi me čudilo da iko drugi osim Total-a proizvodi Motrio ulja kada je Total/Elf ionako (pedesetogodišnji) partner Renaultu.  

Sad, u vezi toga da nisi našao po internetu odgovarajuće ulje i gradaciju - to je bar lako (poslednji link dole). Da, tom twingu može da odgovara i ulje gradacije 5W-30 jer su sva ulja po ACEA A5 u toj gradaciji, a neka od njih imaju approval/odobrenje po normi RN 0700. Dakle SXR 5W-30

https://oil-club.de/index.php?attachment/2175-elf-evolution-900-sxr-5w-30-02-2014-pdf/

Sad, to što i istoimena varijnta ali u gradaciji 5W-40 ima isti approval - je ono što može mnoge da zbuni. Posebno jer je razlika u viskozitetu na radnoj temperaturi velika. Da ne bih komplikovao stvari u ovoj temi na takvo pitanje zato sam pomenuo samo 5W-40 jer je to otprilike dummyproof. Renault je tako postavio stvari, pa bi sve nedoumice trebale da budu upućene njemu. Ja bih koristio 5W-30 po RN700, onima koji bitnije forsiraju motor je uglavnom zgodnije 5W-40, na ovom području,

http://www4.total.fr/asia-oceania/australia/Technical%20Data%20Sheets/ELF/1.%20PASSENGER%20CAR%20ENGINE%20OILS/1.%20MINERAL%20OILS/2018/ELF_EVOLUTION%20900%20SXR%205W-40_BUV_042015_EN.pdf

Inače što se traženja preporućenog ulja za Renault tiče: https://www.total-serbia.rs/sr/auto-maziva/auto-maziva/lub-savetnik
« Poslednja izmena: 08.07.2019. - 07:58 od strane DS9 » Sačuvana

Saćipko
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: 36
Auto: Scenic 2 ph2, 2.0 dCi, 110kw; Passat B6, 2.0 TDI

Qualis vita, finis ita

« Odgovor #4060 poslato: 07.07.2019. - 18:33 »
Podeli temuIdi gore

Koliko je realno da liqui moly 10/40 sa aditivom, utice na to da motor prestane da duva na cepu? Eventualno smanji potrosnju ulja na 1.9 dci sa 120hp

A da pri tom ne utice dodatno na ostecenje motora. Tipa, gradske price "zacepi sve u motoru i motor rikne posle cca1000km" Nego da se nastabi sa tim uljem u buduce
« Poslednja izmena: 07.07.2019. - 18:35 od strane Saćipko » Sačuvana

Kad izadjes iz auta, zakljucas ga i ne okrenes se da ga ponovo pogledas, znaci da ne vozis pravi auto
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4061 poslato: 08.07.2019. - 07:39 »
Podeli temuIdi gore

Nemam iskustvo, tj. ne znam. Možda u nekoj većoj koncentraciji (mada sumnjam ukoliko je zazor preveliki, eventualno nešto granično) , pošto npr. elfove 5W-40ice takođe imaju MoS2 u svojim uljima Evolution serije dakle SXR i NF.
Da mi treba pomenuti aditiv upotrebio bih volfram-disulfid tj WS2, što je uglavnom modernija koncepcija  modifikatora trenja, inače ovaj aditiv kod fama košta nekih oko 750 din za količinu dovoljnu za jedan motor.
https://fam.co.rs/slike/tehnicka_dokumentacija/ti-fam-aditiv-za-motorna-ulja_113_20180611132520.pdf

U suštini, bilo kakva značajna/nenormalna potrošnja ulja teško da će se na duže rešiti nekim drugačijim mazivom. - jer to što je uzrokuje uglavnom može samo da se pogorša.

Sad, (kad nema šta da se izgubi) može da se proba.neka kombinacija viskoznijeg ulja zajedno sa aditivom, pa otprilike da se prekrstimo kakvi će efekti da budu.

Ovakav aditiv je kontraproduktivan za dizele sa DPF (i npr. egr) jer sadrži veću količinu sumpora pa mora na to da se računa.

Ja bih lično probao elfovu jeftinu varijantu 5W-50, eventualno možda sa aditivom, pa da vidimo kako će da bude. Viskoznija ulja na hladno bih izbegao zbog turbine, mada bi mogle da se upotrebe i neke 10W-xx, osim kod ekstremno niskih temperatura.

Sad, ljudi rade svašta, teraju auto desetinama hiljada km koji troši kontinuirano i do  litar ulja na 1000 km, pa se ne potresaju dok im se kompletna računica u potrošnji ulja i goriva đuture isplaćuje. Al` motor koji ozbiljno duva definitivno ima veći problem sa potrošnjom goriva nego sa potrošnjom ulja, mislim ekonomski.

Dakle opet dolazimo na priču u kojoj je najbitnije - kolika je potrošnja ulja (i goriva) i da li je to (još uvek) prihvatljivo za korisnika.  

Neko ne može psihički da podnese kada konstatuje nedostatk ulja ispod sredine šipke nakon npr. 5000 km, jer je bukvalno shvatio poluinformaciju da dobar motor ne troši "ni kap" ulja, a sasvim je druga priča kada neko drugi za istu kilometražu mora da ulije količinu celog kartera. U prvom slučaju je rešenje kratka edukacija korisnika, u drugom poprilična količina novca u kombinaciji sa dobrim majstorom koji elegantno reši problem i usput zaradi lovu za fino letovanje.
« Poslednja izmena: 08.07.2019. - 08:09 od strane DS9 » Sačuvana

Megane IV
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Renault fluence, 1.6

« Odgovor #4062 poslato: 08.07.2019. - 08:41 »
Podeli temuIdi gore

Ulje ne valja ni da bude pregusto od onoga sto je fabrika propisala, kao ni prevelika kolicina u motoru. Moze da izbije na semering
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4063 poslato: 08.07.2019. - 09:22 »
Podeli temuIdi gore

U pravu si  pogotovo kada je motor sasvim u fabričkim tolerancijama, samo što u pojedinim slučajevima povećan viskozitet može da pravi razliku između više ili manje zaptivenog kompresionog prostora.

Motori koji se npr. koriste u moto-sportu po pravilu koriste viskoznija ulja u takmičenjima nego kada se voze po ulicama, pa time hoću da kažem da izvesno odstupanje za pojedine slučajeve ne mora da bude kontraproduktivno.

Kada ulje izbije na semering - po pravilu je semering već (bio) problematičan. Uglavnom, sa viskoznijim ulje je manja verovatnoća izbijanja ulja na semering.   
Sačuvana

Megane IV
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Renault fluence, 1.6

« Odgovor #4064 poslato: 08.07.2019. - 10:14 »
Podeli temuIdi gore

Nisam siguran da si u pravu.

Razmisli zasto na sipci postoji oznaka za maksimum? Sve preko goga pumpa prouzrokuje veci pritisak od propisanog. Stradace semerinzi
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 267 268 269 270 [271] 272 273 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.096 sekundi sa 37 upita.