Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
21.11.2019. - 07:12 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 273 274 275 276 [277] 278 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 847576 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #4140 poslato: 16.09.2019. - 13:58 »
Podeli temuIdi gore

Heh, welcome to the club

Pa, to bi trebalo najpre pitati Total i njegovog partnera u istom poslu tj. Renault.

Koliko ja vidim razni totalovi selektori daju donekle različite preporuke za taj clio3,  a ovo što opisuješ vidim za britanski selektor.
http://total-gbr.lubricantadvisor.com/]http://total-gbr.lubricantadvisor.com

Kod francuskog i globalnog/srpskog je nešto drugačije

https://www.total.fr/mon-vehicule/preconisation-huile-moteur.html

https://www.total-serbia.rs/sr/auto-maziva/auto-maziva/lub-savetnik

Što se knjižice tice, o tome sam već pisao - a suština je da Renault (za vozila od godišta 2007. kada je kreirao svoje norme) insistira na svojim normama jedino za dCi sa FAP kojima propisuje RN0720.

Za ostalo po onome kako je pisao u knjižicama - praktično izjednačava ACEA i svoje norme, odnosno ne insistira na svojim normama.

Mogli bi smo da poredimo razne varijante i obrazlažemo razlike - međutim stvar se svodi na izbor između 5W-40ice po ACEA A3/B4 i 5W-30ice po ACEA A5/B5 (dakle poprilično tanke 5W-30ice).

Ko ne razvaljuje motor žustrom vožnjom mogao bi da eventualno ima neki benefit od poprilično tanjeg ulja. Ako mu ipak dizne nalivaju gorivo, onda bi to tanje ulje moglo još više da se razredi pa da ima veći problem. Verovatno je 5W-40ica zgodnija varijanta za većinu. Ko je sklon eksperimentima mogao bi da proba npr.Evoltion 900 5W-30, kome stoji da zadovoljava RN0700 i ACEA A5/B5. .
Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Renault Clio 3 1.2 16V 55kW

« Odgovor #4141 poslato: 16.09.2019. - 14:15 »
Podeli temuIdi gore

Vozim normalno. U gradu, uglavnom menjam brzine na 2000 rpm, na otvorenom do 4000 rpm plafon.
Ne ganjam ga, ne ludujem za volanom. Presao je do sada 42.000. Iduce godine ce imati blizu 50.
Tako da bih mozda i mogao da prodjem sa 5W-30.
Al 5W-40 je sipan od kad sam preuzeo auto. Ne trosi mi ulje, jedino sto mi je sa ELF znao da zamasti crevo od iberlaufa. Tj. uljna isparenja su ga zamastila. Sad sa Lukoliom je suv kao barut.
Nego me samo bunilo to sto su razlicite opcije za isti motor.
Na nekim tim "savetnicima" nema takvih gresaka. Posto izaberes Clio 3 BR02 (sto je D4F 740 motor sa 16V i 75KS), tako da su oni precizniji od ovih sa godistima.
I ako moze neko da mi kaze kakvo je Mobil Super 3000 X1 5W-40 ulje?
Posto sa Super 2000 10W-40 nemam bas neka iskustva. Doduse, korisceno je jednu zamenu. Ne u Cliu, vec u drugom autu. I zbog toga sto 4L Mobil Super 3000 X1 5W-40 kosta skoro 3.800 kod Plattner-a. Da li je tolika cena zbog kvaliteta ili silnih odobrenja koje ulje poseduje?
Sintetiku imas i za 2.300 da kupis.
« Poslednja izmena: 16.09.2019. - 15:08 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4142 poslato: 17.09.2019. - 00:18 »
Podeli temuIdi gore

Da, možda bi mogao da pređeš na 5W-30, s tim što bih ja lično taj prelaz učinio tako što bih odstupio od onoga kako je Renault predstavio stvari.

On preporučuje ulje sa svojim odobrenjem u 5W-40 gradaciji  po normi RN0700 koje je veoma viskozno tj. na radnoj temperaturi, tj. ima 14.7 mm2/s na 100 C, dok u 5W-30 gradaciji po istoj normi je to ulje vrlo tanko tj. ispod 10 mm2/s. Zbog toga bih izabrao neku xW-30icu koja je negde na sredini te dve vrednosti, tj. recimo između 11-12 mm2/s. Takve 30ice postoje kao full SAPS i zadovoljavaju ACEA A3/B4, a postoje i kao low/mid SAPS pa zadovoljavaju ACEA C3. Ja bih verovatno izabrao drugu varijantu - a među njima mislim da bi vrlo efikasna bila recimo Total Ineo Efficiency 0W-30 ili npr. Mobil 1 ESP Formula 5W-30.

Doduše, zbog ličnih preferenci prema ovdašnjim proizvođačima ulja - za takav slučaj najpre bih upotrebio Nisotec Autoline 5W-30, i slične xW-30ice od FAM, Galax ili Modriče/Optime.

Posebna je priča što su ovakva ulja primarno razvijena/namenjena za dizele sa FAP/DPF - međutim ona jesu namenjena i benzinskim motorima tj. nije nikakva greška upotrebiti ih u njima.  Sad, propisane norme od strane renaulta i odstupanje od njih je kao što rekoh - lični eksperiment.

U vezi Mobil Super serije (3000, 2000...)  - računaj da više plaćaš ime nego kvalitet. Prava stvar kod mobila (tj. ono zbog čega eventualno odskače od konkurencije) je Mobil1 serija.  Sad pošto navodiš da koristiš lukoil - njegova komparabilna ulja bih znatno pre izabrao. Malo mi muka da finansiram i ratnu industriju SAD.  

Inače, ako si zadovoljan sa lukoilovim sadašnjim motornim uljem - nema baš mnogo bitnih razloga da prelaziš na drugo. Ukoliko baš želiš da eksperimentišeš - mislim da imaš i zgodnije izbore od pomenutih, npr. Yacco, Ravenol, Kroon...itd.

Ja lično za sebe i svoje prijatelje biram među FAM, Nisotec, Galax i Optima i to što oni nude mi je sasvim odgovarajuće, pa mi drugo i ne treba.

U slučaju da recimo upotrebiš Elf Evolution SXR 5W-30 - to bi bilo sasvim by the book (zbog ACEA A5/B5 i zbog RN0700). Možda to jeste za tebe najzgodniji izbor.

« Poslednja izmena: 17.09.2019. - 00:31 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4143 poslato: 17.09.2019. - 07:03 »
Podeli temuIdi gore

Pretpostavio sam da su obicne Mobil serije naduvane.
Mobil 1 FE 0W-40 kosta 5.600 pakovanje od 4L. Sto mislim da je previse.
Ono sto original mogu u svom kraju da nadjem su: pomenuti Mobil, Elf, Shell, Motul, Total, Liqui Moly (al nemaju ulje koje bih ja hteo i preskupa su) i sigurno jos neka, al manje poznate marke. Pumpadzijska ne racunam.
Od Elfa su tu SXR 5W-40 i 5W-30, Shell sa Helix Ultra i Helix HX8 obe u 5W-40, Motul 8100 X-Cess 5W-40 i Total Quartz 9000 5W-40.
To su viskoznosti koje odgovaraju za moj auto.
Mogu da porucim Yacco FR 5W-40 koje je sa dostavom 3000 i Yacco VX Premium LL 0W-40 koje je na PAO osnovi i sa dostavom je oko 4500.
U pravu si za ACEA A5/B5. Posto po knjizici mogu da koristim i ACEA A1 i A5 koji idu iskljucivo za atmosferce.
Dok ACEA A3/B3, A3/B4 mogu i u atmosfercu i turbaku da se koriste.
Tako da mozda uzmem i SXR 5W-30 na kraju.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4144 poslato: 17.09.2019. - 08:13 »
Podeli temuIdi gore

Pa, lično mislim da Mobil1 0W-40 sa obzirom da je to ipak Mobil1 serija - i nije preskup.

Od kompanije koja kreira strategije i razvoj lubrikanata je to za očekivati. Takva ulja (iz 0W-40 gradacije) su namenjena da pomire ekstreme, dakle veoma je tečljivo na niskoj temperaturi i dovoljno viskozno na visokoj. Kritičari tog ulja navode da ono upotrebom smanjuje svoj viskozitet (tj. polimeri mu se izrabe) i silazi u nižu gradaciju npr. 5W-30, mada bih ja tako nešto smatrao i za pozitivan efekat - kod recimo motora kojima odgovaraju ulja nižeg viskoziteta kao što je npr. taj clio3.  

Ova ulja što si naveo mu dođu default, Quartz 9000 5W-40 i njegov pandan Elf Evolution SXR 5W-40 mu dođu najekonomičniji izbori. Yacco FR 5W-40 bih verovatno najpre izabrao među njima, a moj lični izbor za takva ulja po ACEA A3/B4 bi u 5W-40 gradaciji bio Galax Racing, a takođe istoimeno ulje u xW-30 gradaciji.

http://www.rnb.rs/proizvodi/galax-racing/
« Poslednja izmena: 17.09.2019. - 10:49 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4145 poslato: 18.09.2019. - 08:20 »
Podeli temuIdi gore

Kontaktiro sam Galax i oni su mi odgovorili.

"Ivane za tvoj auto preporučujemo ulje Galax Racing Plus sae 5w-30 , u prilogu informacije o proizvodu"  

Poslali su mi tehnicki list istog i odobrenje od strane Mercedesa.
Rekao bih da je ono normal ili cak low SAPS. Jer ispunjava ACEA C3 i Dexos 2, uz klasicne API standarde naravno.
Video sam na njihovom sajtu i neka Galax Syntec ulja, al u online prodavnici nemaju 0W-30, 0W-40. Imaju samo 5W-30.
Ta su ACEA A3/B3, A3/B4 i A5/B5. I pise da imaju RN 0700/ RN 710. Ne sva tri. Samo ova dva 0W imaju i RN 0700/ RN710 odobrenje.

I da se ispravim. Nije Mobil 1 FE, vec FS. Tacna cena pomenutog ulja je 5.468 dinara.
« Poslednja izmena: 18.09.2019. - 19:24 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4146 poslato: 18.09.2019. - 22:43 »
Podeli temuIdi gore

Samo mala napomena - galaksova ulja nemaju RN odobrenje, nego oni sami navode da to ulje može zadovoljiti te speifikacije, kao i što tako čine i mnogi drugi proizvođači ulja (jednostavno rečeno - imaju odobrenje od daimlera samo za tu konkretnu MB normu koja je navedena na tom odobrenju).
Inače, mislim da im je preporuka zgodna, tj. da je ulje po ACEA C3 (ili npr. Dexos2) dobar izbor i za taj motor. Ja bih je poslušao.
Sačuvana

bo ris
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: megan 2 1.6 sedan

« Odgovor #4147 poslato: 19.09.2019. - 12:21 »
Podeli temuIdi gore

Ja prelomio i uzeo ovo

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока

Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4148 poslato: 20.09.2019. - 08:05 »
Podeli temuIdi gore

@ bo ris
Javi utiske, posle par hiljada km, da cujemo kakvo je.  
Ambalaza deluje mocno.  

Ovako, na nagovor mojih ukucana, koji pojma nemaju o uljima, samo znaju sta je skupo.
Odlucio sam se za sledeca:
1. Mobil 1 FS 0W-40,
2. YACCO Premium VX 1000 LL 0W-40,
3. Moutul 8100 X-Cess 5W-40 i
4. YACCO Lube FR 5W-40.
Definitivan izbor.
Mozda vise naginjem ka Mobil-u, al me izrazito visok TNB od 12.1 malo odbija.
Od 5W-30 sam ipak odustao. Jer 70% vremena vozim po gradu, a u Beogradu je leti katastrofa. Pa mi onda redje ulje ne bi vrsilo posao. I pre svega, zato sto je od prvog dana u njega sipano 5W-40 i to Valvoline, na prvom servisu dok ga je prethodni vlasnik odrzavao u garanciji u Hit Autu. Tako da eto jos jedne potvrde da ne mora ELF. Vec bilo koje sa odredjenim standardima. Palo mi je napamet ono prepisivanje sa pocetka teme, kako ovlasceni servis ne sipa ELF, vec nesto drugo.

« Poslednja izmena: 20.09.2019. - 10:21 od strane Pac-Man » Sačuvana

djiuliju
Administrator
Van mreže Van mreže

Auto: Clio 3 ph1 1.6 16v, Megane 2 ph2 2.0T

« Odgovor #4149 poslato: 20.09.2019. - 10:32 »
Podeli temuIdi gore

Previse si se opteretio nebitnim stvarima. U taj motor moz da sipas 10-40 i garantujem ti da za 100 hiljada neces da primetis nista dobro ili lose. A isto vazi i za sva ta ulja, nista ti tu neces da vidis, msm ne znam ni sta ocekujes. Elf, yacco, 5-40, sasvim dovoljno
Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4150 poslato: 20.09.2019. - 12:05 »
Podeli temuIdi gore

@ djiuliju

Dobro si me podsetio. Sad imam ozbiljno pitanje. Da li moze da se predje sa polusintetike na sintetiku, ako je motor presao skoro 260.000 km?
Tj. da li je pametno to raditi?
I na koliko se polusintetika menja, do 10.000 km ili manje?
Pitam zbog brata i njegovog auta. Posto je u njegov auto od prvog dana sipano 10W-40, znaci od prvog servisa (kad je bio nov), a brat ga je isto polovnog uzeo. Jos ga on dosta vozi. Mozda se i DS9 javi sa dodatnim pojasnjenjima. Nije mi hica. Tako da odgovor moze u nedelju da bude ili cak ponedeljak prepodne.
Nije Renault u pitanju, al mislim da ce informacije svakako koristiti i drugima.

Pisao sam ranije isksutva sa ELF, bilo NF, bilo SXR, da se ne vracam na to. Pomislice ljudi da ga ne podnosim. Od 2014-e do marta ove godine sam samo ELF i sipao. Licno mislim da postoji i bolje od njega.  
Nije isto voziti Tigar i Micheline gume ili Clia ili Fluense, Koleos.
« Poslednja izmena: 21.09.2019. - 08:14 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4151 poslato: 21.09.2019. - 23:32 »
Podeli temuIdi gore

Prelazak sa polusintetike na sintetiku (i obratno) - može u bilo kom trenutku. Naravno, ako su po normama i jedno i drugo preporurečeni.

I to zbog nekoliko činjenica. Prva je da su termini sintetika i polunsintetika kod motornih ulja nešto što nije sasvim kvantitativno i kvalitativno definisano, nego su više marketinški nazivi. Pri tome su tzv. polusintetike i tzv. sintetike, kao i npr. prave sintetike - međusobno sasvim mešljive.

Drugo, motorna ulja su tako koncipirana da ona sasvim mogu da ispune svoje osnovne funkcije (adekvatno podmazivanje u smislu zaštite od habanja, hlađenje, antikorozivnu zaštitu...) kada se pomešaju sa zaostatkom od prethodnog ulja koje je ostalo u karteru u količini do nekih 10% - a to što je zaostalo u karteru je ulje koje u sebi ima više materija koje bi smetale novom ulju, nego što bi mu smetalo čisto motorno ulje sa manje sintetike.

Ukoliko se pogledaju FAQ velikih kompanija kao što je npr. Mobil, vidi se da oni i zvanično kažu da nema problema kada se prelazi sa jedne varijante ulja na drugu
https://mobiloil.com/en/faq/ask-our-auto-experts/questions-for-auto-experts/what-will-happen-switching-from-synthetic-motor-oil-to-conventional-oil

Međutim - treba imati u vidu da sintetike uglavnom imaju izraženije detergente, i po pravilu su (ali ne i nužno) tečljivije - pa mogu rezultirati rastvaranjem naslaga na zaptivkama kod automobila koji su puno prešli, ukoliko je zaptivka već načeta. To znači veće ili manje procurivanje. Ja lično bih upotrebio sintetiku, a to što bi mi procurila zaptivka bi mi bio samo znak da je već bila načeta.

Ako čovek u startu koristi polusintetiku onda bi trebao da ima bitan razlog zašto bi to menjao ukoliko mu motor već funkcioniše na očekivani/željeni način. Pitanje je da li ima takav razlog.

Inače u vezi bratovljevog auta, da ne b smo ovde širili temu možeš mi poslati pp, pa ću odgovoriti kada budem imao vreme. Dakle model, godište, motor, KW. Naravno, jedino ukoliko ima razlog da nešto menja. Jer - svakakvi likovi piskaraju svašta po internetu, al` kad majstor kaže, to je onda zakon...

Btw, u vezi ovog,

@ bo ris
Javi utiske, posle par hiljada km, da cujemo kakvo je.  
Ambalaza deluje mocno.  

Ovako, na nagovor mojih ukucana, koji pojma nemaju o uljima, samo znaju sta je skupo.
Odlucio sam se za sledeca:
1. Mobil 1 FS 0W-40,
2. YACCO Premium VX 1000 LL 0W-40,
3. Moutul 8100 X-Cess 5W-40 i
4. YACCO Lube FR 5W-40.

Yacco FR 5W-40 se prema komentarima onih koji su ga koristili odlično pokazalo. Čisto lično, ne čudi me  - a to ulje bi među pobrojanima bilo i moj izbor.
« Poslednja izmena: 22.09.2019. - 06:56 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4152 poslato: 26.09.2019. - 12:07 »
Podeli temuIdi gore

Ne znam gde da pitam, pa da probam u ovoj temi o uljima.
Da li je bezbedno i preporucljivo voziti sa uljem u motoru jos dva,tri meseca, po isteku onih godinu dana od preporucenog intervala?
Pritom kilometraza nije prekoracena, vec je unutar propisanih 10-15 hiljada km, zavisno od vrste ulja.
Sačuvana

djiuliju
Administrator
Van mreže Van mreže

Auto: Clio 3 ph1 1.6 16v, Megane 2 ph2 2.0T

« Odgovor #4153 poslato: 26.09.2019. - 12:42 »
Podeli temuIdi gore

Brate je l si ti Stevo Zigon?    Teraj to i uzivaj, koga briga za par meseci ili hiljada gore dole
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 40
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #4154 poslato: 26.09.2019. - 12:48 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam poslednji put menjao ulje posle godinu i po dana, jer sam nesto prepolovio godisnju km ..
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 273 274 275 276 [277] 278 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.168 sekundi sa 37 upita.