Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
23.02.2020. - 13:41 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 276 277 278 279 [280] 281 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 876992 puta)
0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.
Miki P
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Auto: Laguna

« Odgovor #4185 poslato: 25.12.2019. - 17:48 »
Podeli temuIdi gore

Pac-Man
CeraTec aditiv je na bazi keramickih cestica i takodje nije pozeljan kod DPF sistema zbog potencijalne opasnosti da dospu u izduvni sistem i zapuse isti. Sto se tice Motula druge generacije rekao bih da se radi o manje vise istoj recepturi i fizicko hemijskom sastavu te je u pitanju marketinski trik. Shell Ultra je uglavnom bio po kinematickoj vis na 100 C blizi sae 30 uljima sto bi moglo biti prednost zbog kombinacije baznih ulja i izuzetno malog udela modifikatora viskoziteya (pojacivaca, polimera) Manji udeo modifikatora vis govori u uslovno receno stabilnom uljnom filmu jer viskozitet nije "vestacki" postignut. Zapravo akcenat je na brzom protoku ulja i smanjenoj potrosnji goriva te samim tim i ekologiji.
Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Renault Clio 3 1.2 16V 55kW

« Odgovor #4186 poslato: 25.12.2019. - 17:59 »
Podeli temuIdi gore

Sad koliko je verovati Nemcima.
Za Shell Helix Ultra kazu je uradjen downgrade. Jer se kod njih navodno pojavila i Shell Helix Ultra I. Da je Shell Helix Ultra Racing po specifikacijama kao stari Shell Helix Ultra.
U cemu je tacno razlika nisam citao. Pominju se GTL i HC metoda proizvodnje. Valjda sadrzi primese i jedne i druge.
Mozda je za njihovo trziste drugacije nego za nase. Nemam pojma.
Licno sam gledao Ultru, al me odvratilo to sto sam proctao na njihovom forumu.
« Poslednja izmena: 25.12.2019. - 18:17 od strane Pac-Man » Sačuvana

super_koza
Clio
**
Na mreži Na mreži

Starost: 132
Auto: 2x Scenic 3

« Odgovor #4187 poslato: 29.01.2020. - 01:47 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav!
Kako mi se bliži servis, počeo sam da nabavljam dijelove. Stigla su mi tri pakovanja ulja: dva Elf evolution full-tech FE 5W-30 i jedno Total Ineo ECS Fuel Economy 5W-30.
Kako su Total i Elf u principu jedna firma, pakovanja su im ista.
Međutim, primjetio sam male varijacije u pakovanjima, pa sam posumnjao da je možda riječ o plagijatima.

Datumi proizvodnje:
  • Elf flaša A: 23.01.2019
  • Elf flaša B: 29.10.2019
  • Total: 10.09.2019

Na svim bocama piše "Made in E.C.", a kupio sam ih preko Amazona (prodavac je Amazon, a neka random prodavnica koja prodaje putem Amazona).
Sve razlike sam uslikao i opisao. Vi ako imate neku bocu, ne bi bilo loše da provjerite šta kod vas piše pa da mi javite.

Naljepnice sa prednje strane su iste i imaju istu oznaku: 456094/Aj. Naljepnice sa zadnje strane se malo razlikuju: imaju drugačije oznake, drugačiji tekst i drugačije web stranice. Web stranica sa flaše A (www.lubricants.elf.com) ne radi.
Flaša B ima naljepnice nalijepljene dalje od ivice u odnosu na ostale flaše. Flaša A ima manje izražene tačkice kod ručke, ali flaša B ima drugačiji oblik tih tačkica (ćoškast/zaobljen kraj).

Klikom dobijate veće slike, pa će vam tako biti lakše uporediti razlike...

Da li mislite da ovdje može biti riječ o plagijatima, ili je samo druga fabrika ili razlika u seriji?
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 53
Auto: Citroen C3

« Odgovor #4188 poslato: 29.01.2020. - 12:25 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti na ovome.

Mislim da niko od nas ne može pouzdano da ti odgovori. Činjenica je da se totalova (i elfova) ulja blendiraju u nekoliko blendara po Evropi ( Belgija, Rumunija...), i još dosta izvan Evrope. Možda razlike potiču samo od toga.

Ja bih oko ovoga kontaktirao ljude iz Total-a mailom pa da vidim šta bi odgovorili. Doduše, kada sam im bio postavio jednostavno pitanje (da li da za svoj auto koristim jedno ili drugo od dva preporučena ulja različitih karakteristika) - nisu odgovorili.

Zbog ovakvih stvari bih ja lično koristio npr. neko modričino ulje po ACEA C3, međutim to je odstupanje od onog što piše u servisnoj knjižici. Rezon zbog koga bih to činio je da smatram kako bi razlika u nesagorelom ostatku koji bi eventualno završio u dpf - (a što uglavnom jedino suštinski razlikuje ACEA C4 tj RN0720 od ACEA C3) bila relativno zanemariva ukoliko potrošnja ulja nije bitno izražena. Naravno, to je samo moj lični rezon (tj. izbor) i ne zastupam da tako treba činiti kod motora kojima servisna knjižica propisuje ulja po RN 0720.
« Poslednja izmena: 29.01.2020. - 14:15 od strane DS9 » Sačuvana

super_koza
Clio
**
Na mreži Na mreži

« Odgovor #4189 poslato: 29.01.2020. - 13:30 »
Podeli temuIdi gore

Da, već sam sinoć poslao mejl Elfu, ali preko kontakt obrazca tako da nisam mogao poslati i slike.
U principu, ulje sam naručio preko Amazona, od Amazona, u Austriji.
Pošto nije riječ o nekom malom prodavcu koji koristi Amazon da prodaje svoju robu, već o samom Amazonu, malo mi je teško zamisliti da bi oni prodavali fuš robu.

Nadati se da će odgovoriti na mejl i izaći mi u susret sa pitanjima... 
U principu, uvijek imam opciju da besplatno vratim ulje... 

EDIT: Javili su mi se i tražili da pošaljem listu razlika koje sam primjetio kao i fotografije. Upravo sam im poslao sve, pa ćemo vidjeti kako će se stvari dalje odvijati...
« Poslednja izmena: 30.01.2020. - 12:53 od strane super_koza » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4190 poslato: 12.02.2020. - 13:41 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti. 

Nešto ne nalazim ovde smajli koji jede kokice, što će reći da željno čekamo odgovore.
Sačuvana

super_koza
Clio
**
Na mreži Na mreži

« Odgovor #4191 poslato: 12.02.2020. - 14:23 »
Podeli temuIdi gore

Da rezimiram:
  • Nekad u januaru sam telefonski zvao Elf/Total i objasnio im svoju dilemu, oni su zaprimili moj slučaj i rekli su da će se javiti.
  • Dana 29.01. dobio sam od Totala mejl gdje su me zamolili da opišem sve razlike u pakovanjima i da im pošaljem slike.
  • Dana 30.01. poslao sam potpun odgovor sa svim opisima i slikama.
  • Dana 04.02. poslao sam novi upit da vidim kakvo je stanje sa mojim slučajem.
  • Danas (12.02) sam poslao novi upit, budući da mi se cirka dvije sedmice nisu javili.

Kod kuće sam našao još jednu flašu Elf Full-Tech FE ulja koja je slična flaši A i Totalovoj flaši, mada postoje i neke sitne razlike. Dakle od četiri pakovanja koja imam, a koja sam kupio na istom mjestu, sva četiri su različita...
Okačiću i slike uskoro i ove stare flaše.  

U međuvremenu, naručio sam još dvije flaše, pa ćemo vidjeti kakve će one biti...

EDIT: Evo i zapažanja sa starog pakovanja...

Prednja naljepnica je ista kao i na ostalim flašama, flaša je slična flaši A, a pozicija naljepnice je slična flaši B. Kod proizvodnje je drugačiji nego na ostalim flašama.

Strana iza ručke je identična flaši A, sve sa tačkicama i logotipom pri dnu.

Zadnja naljepnica je identična flaši B i sadržajem i pozicijom.

Unutrašnjost ručke ima malo ispupčenje koje nisam primjetio ni na flaši A ni na flaši B. Ispupčenje je duž donje ivice šava.

Dno stare flaše je u potpunosti drugačije od ostalih flaša. Ima neka udubljenja koja nisam vidio na ostalim pakovanjima.

Skala ima brojeve iste veličine kao i flaša A, ali ne ide skroz do dna već do 0.5 litara.

Kakva je ovo šizofrenija j*bote...  
Ne mogu da vjerujem da budale ne prave jedno jedinstveno pakovanje, a ne da se ovako handrimo...

EDIT 2: Tek sam sad skontao da u starom pakovanju ima preko 2.5 litara ulja, što mi je neshvatljivo, budući da u motor staje 4.5 litara. Nadam se da stari nije dosipao neko ulje u flašu ili tako nešto...  

EDIT 3: Logično da je usuo u flašu neko staro Elf 10W-40 ulje... E jebi ga stari, ništa od tog ulja sad...
« Poslednja izmena: 12.02.2020. - 15:39 od strane super_koza » Sačuvana

Drobac
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Megan 1.9 dti

« Odgovor #4192 poslato: 12.02.2020. - 19:33 »
Podeli temuIdi gore

Imam 2 flaše Elfovog 10W40 ulja, sa prethodna 2 servisa, kupljene u istoj radnji. Flaša sa zadnjeg servisa je kao tvoja flaša B, a sa predzadnjeg kao tvoja flaša A. Radio sam ukupno 3 mala servisa na autu od kako sam vlasnik, sva 3 su rađena na oko godinu dana (prelazim oko 6500 - 7000 godišnje). Ono što sam primetio, to je da mi je nakon prvog servisa, auto potrošio oko litru ulja, a nakod drugog servisa pola litre. Nemam flašu sa prvog servisa. U čemu je fora, ne znam. 
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4193 poslato: 13.02.2020. - 14:47 »
Podeli temuIdi gore

Pa, fora lako može biti u različitoj dinamici eksploatacije auta. Dovoljno je jedno forsiranje autoputa od npr. 1000 km u visokim obrtajima pa da potrošnja ulja bude višestruka od uobičajene. Naravno, to ne mora (a lako može) biti jedini razlog u konretnom slučaju - ali bi moglo da se tvrdi da je u većini slučajeva tako (tj. taj razlog).

Hvala SuperKoza  

Btw,

Sad koliko je verovati Nemcima.
Za Shell Helix Ultra kazu je uradjen downgrade. Jer se kod njih navodno pojavila i Shell Helix Ultra I. Da je Shell Helix Ultra Racing po specifikacijama kao stari Shell Helix Ultra.
U cemu je tacno razlika nisam citao. Pominju se GTL i HC metoda proizvodnje. Valjda sadrzi primese i jedne i druge.
Mozda je za njihovo trziste drugacije nego za nase. Nemam pojma.
Licno sam gledao Ultru, al me odvratilo to sto sam proctao na njihovom forumu.

samo mala napomena, ovo nisam bio primetio ranije:

HC i GTL jesu načini (tehnologija) proizvodnje nekakvih baznih ulja - ali bi to trebalo shvatiti kao da se radi o različitim vrstama/osobinama dva različita bazna ulja (inače se bazna ulja mogu uglavnom mešati po želji, s tim što određene kombinacije nisu poželjne, tj. nisu poželjni određene kombinacije odnosa koncentracija).

Shell, kao i ostale velike kompanije/naftaši proizvodi razna bazna ulja (tj. osim HC [što se naziva III] i GTL [što se uglavnom naziva III+] proizvodi i bazna ulja nižih/ostalih grupa), dakle i druge.

Tvrditi da su uradili downgrade, tj. snizili kvalitet gotovog motornog ulja jer su npr. za neko ulje počeli da koriste GTL umesto prethodno korišćenog HC - ne mora da stoji, nego bi upravo moglo da bude suprotno, tj. da su sa upotrebom GTL baznog ulja povećali kvalitet (mada ni to ne mora da bude nužno, jer opet zavisi šta je sve ostalo ušlo u gotovo motorno ulje pored pomenute jedne vrste/klase/grupe baznog ulja). Eventualno bi to nekao mogao da tvrdi ako u ruci drži analizu (ili spektrogram) po kojoj se vidi da je aktuelno shellovo ulje sadrži veći udeo HC ili skroz HC, a a da je prethodna varijanta istoimenog ulja sadržala iskljućivo GTL bazno ulje.

Ne znam kakva je situacija sada, ali je Shell počeo da odavno da proizvodi GTL bazno ulje (tj. samostalno je razvio tehnološki proces za dobijanje baznog ulja iz gasne faze), oko 2013. i tada ga je koristio isključivo za svoje gotove proizvode tj. motorna ulja, odnosno nije ga prodavao drugima. Jedna od osnovnih prednosti GTL ulja je niska isparljivost (tj. niže od prethodnih) po Noku, ali kao što gore rekoh, to je samo jedna od bitnih stvari baznog (i gotovog ulja)

Da ne bih previše širio priču, jer ona za većinu nas ne bi imala praktični značaj (a što je osnovni smisao ove teme) - suština je najjednostavnije ispoštovati potrebne norme koje se nekoj mašini zahtevaju da zadovoljava mazivo.

Bitno je ne načiniti grubu grešku (kao pomenut slučaj da se u dCi sa FAP sipa aditiv sa molibden-disulfidom) a ko želi da sazna fine razlike moraće mnogo da čita ili se obrazuje, i da bude u kontaktu sa onima koji drže u ruci aktuelne analize - aktuelnih ulja.

Tehnologija proizvodnje (i tržište) je takva da ono što je važilo za jednu seriju ulja, ne mora da važi za sledeću istoimenog ulja. Ko će da upoređuje specifikacije iz različitih godina - u to će se lako osvedočiti kod mnogih (svetskih/najpoznatijih) proizvođača, kao što su Mobil, Shell, Castrol, Total/Elf...i još pun .!.<onac ostalih (tj. svi to rade, takva je industrija).

Od ulja se traži da zadovolji nekakve norme tj. standardne testove i nekakve fizičko-hemijske analize (tj. osobine).

Ako/kada bi ulja trebala da zadovolje kao u npr. farmaceutskoj industriji (ili ind. hrane), da npr. kilo ulja sadrži toliko_i_toliko ove supstance, pa toliko one... tj. da im je hemijski sastav tačno određen do npr. +/- 1 miligram - bila bi druga priča.

Ako bi, obratno, npr. standardi za hranu bili kao ind. maziva - onda bi smo kupovali hranu koja bi npr. trebala da ima konzinstenciju koju je neko propisao da bude npr. između kiselog mleka i pudinga, da miriše nekako, i da npr. nakon uzimanja hrane 50 zdravih osoba telesne mase od 70-80 kg može za određeno vreme da istrči 400 m atletske staze (bez prepona), pri čemu će tim radom sagoreti npr. 70% te hrane (ulkjučujući i sagorevanje radi održavanja telesne temperature) i sve to npr. u uslovima bez vetra, u propisanoj sportskoj odeći i obući, na temperaturi vazduha od npr. 15 C, vlažnosti... a ukus ili sastav - ama ko te pita i koga je briga za to, kada je prilagođeno da se time nešto nahrani, izvrši rad i nakon toga to nešto još neko propisano vreme bude zdravo (tj. da može 365 dana sukcesivno istrčati po 400 m [bez prepoona]).  

Je l` treba da trčiš ili da držiš predavanje na filozofskom fakultetu?

Ako treba ovo drugo - e tek se onda pitaj, a ako treba samo da trčiš svaki dan, ovo što je najpre razvijeno prvo za astronaute su ti propisali najveći svetski mozgovi, a smućkale najmoćnije svetske kompanije hrane, pa uzmi od koje hoćeš - ExxoMobingFood, ShitsеаFood, Castorfalselipid, TotaElwomit  i još pun .!.<onac ostalih (tj. svima je isti sastav, takva je industrija, a takvi su i propisi zemaljsko-planetarne zdravstvene dezorganizacije za korišćenje hrane pri trčanju).

I gledaj da ne pogrešiš, nego da uzmeš za svoj pol, visinu, masu, godište i atletsku disciplinu koju trčiš. Ako imaš određene sistemske bolesti ili si preživeo hiruršku intervenciju na organima za varenje konsultuj se sa iskusnim majstorom tj. bromatomehanonutricionistom da li će ti biti bolje da uzmeš pakovanje za suprotan pol koji ima nižu telesnu masu i veći broj godina starosti.

Ako bacaš kladivo, ili kamena s` ramena - treća je priča, tj. verovatno ti treba drugačije pakovanje.
Jer, i nije baš sve isti .!., iako sa praktične strane uglavnom jeste. Mislim, ako uglavnom trčiš oko 400 m bez prepona 365 dana, sledećih par godina - dok si garantovano zdrav.  
Posle toga...

srećno.      
« Poslednja izmena: 13.02.2020. - 18:19 od strane DS9 » Sačuvana

super_koza
Clio
**
Na mreži Na mreži

« Odgovor #4194 poslato: 13.02.2020. - 19:58 »
Podeli temuIdi gore

Imao sam vremena da zagledam naoko dok su mi radili servis pa sam pronašao jednu bačvu ulja koje sipaju.
Evo vam informacija, pa vidite da li vam je od koristi ili ne...

« Poslednja izmena: 13.02.2020. - 20:28 od strane super_koza » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4195 poslato: 13.02.2020. - 20:37 »
Podeli temuIdi gore

@DS9
Slazem se da se specifikacije menjaju. Noviji, stroziji i zahtevniji standardi dolaze i ulja moraju da ih ispune. Samo me eto zbunilo to, sto postoje tri vrste jednog te istog ulja, da tako kazem.
Suma sumarum, rekao bih da je na kraju, sve to isto. Sorry ako sam preterao u nekim stvarima. 
Sačuvana

Drobac
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Megan 1.9 dti

« Odgovor #4196 poslato: 13.02.2020. - 23:14 »
Podeli temuIdi gore

Pa, fora lako može biti u različitoj dinamici eksploatacije auta. Dovoljno je jedno forsiranje autoputa od npr. 1000 km u visokim obrtajima pa da potrošnja ulja bude višestruka od uobičajene. Naravno, to ne mora (a lako može) biti jedini razlog u konretnom slučaju - ali bi moglo da se tvrdi da je u većini slučajeva tako (tj. taj razlog).

Istim režimom je vožen u oba intervala. Uglavnom gradska vožnja. Nemam bord, pa nemam tačne informacije o potrošnji i prosečnoj brzini.
Sačuvana

Apple
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 37
Auto: clio II 1.5dci 80ks k9k702

« Odgovor #4197 poslato: 14.02.2020. - 08:33 »
Podeli temuIdi gore

@DS9 sta sipati u Clio 2 1.2 16v, zadnje sipanje Elf 5W40 RN700 ali ga trosi kao lud na 3000km 2L nema. Auto nema problema sa paljenjem niti se vidi na auspuh da dimi kao blesav pa da se kaze los motor,ne duva na iber niti na merac. Kontam da je jedino do teflona na ventilima al opet napominjem nema nikakvih problema na prvom paljenju niti baci neki dim tada... Motor presao 233000km

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4198 poslato: 14.02.2020. - 08:48 »
Podeli temuIdi gore

Galax racing (bez Plus) 5W-40 https://www.galax.rs/shop/galax-racing-sae-5w-40/
ili
Optima Magnum 5W-40 https://modricaoil.com/Product/Read/optima-magnum-sae-5w-40-producttype-7

To gore su čisto (dakle Full SAPS) ACEA A3/B4 ulja, a eventualno može da su u istoj gradaciji proba npr. i neko ACEA C3 ulje tipa Nisotec Autoline 5W-40 ili FAM Fenix Premium 5W-40. Dakle tih par ulja su ono što bih ja sipao da je taj clio2  benzinac moj.

Btw, koliko se sećam pre koju godinu sam prijatelju doneo famovu polusintetiku Fenix BM Extra 10W-40 za clio2 sa nekim (ne sećam se kojim) benzinskim motorom, i od tada koristi samo to ulje. Blizanac toj  polusintetici je nisotecova varijanta Autoline 10W-40.

Naravno, moglo bi da se navode još gomila ulja drugih proizvođača, a ovo je moj lični izbor za motor kome primarno odgovaraju ulja po ACEA A3/B4.

Istim režimom je vožen u oba intervala. Uglavnom gradska vožnja. Nemam bord, pa nemam tačne informacije o potrošnji i prosečnoj brzini.

Druga fora može biti da pogrešno tumačimo odmeravanje ulja. Prvo, termalno širenje (tj. povećanje zapremine usled povećanja temperature) kod mašinskih ulja je uglavnom oko dvaput veće nego npr. kod vode, pa deo razlika može biti i usled toga. Ko želi da bude siguran u količinu potrošenog ulja sa preciznošću od npr. +/- 0,1 L  morao bi da se zeza zajedno sa majstorom koji vrši ispuštanje ulja, i to u dve izmene, uz upotrebu par menzura, vaser vage i sl. Šipka tj. plastični merač pokazuje orjentaciono pa možemo i da pogrešno tumačimo ono što smo videli.

Ipak, to i nema neki poseban praktični značaj sve dok motor radi korektno. Da li je potrošio 0,5 ili 1 L ulja za ceo interval i nije previše bitno. Sad, ako smo npr. u pet poslednjih intervala imali nekakvu potrošnju ulja sa jednom vrstom ulja pa smo se u sledećoj osvedočili da je nešto ispalo duplo više - to može ukazati da razmišljamo o tome da li se nešto motoru promenilo, ili da eventualno promenimo vrstu korišćenog ulja.

@DS9
Slazem se da se specifikacije menjaju. Noviji, stroziji i zahtevniji standardi dolaze i ulja moraju da ih ispune. Samo me eto zbunilo to, sto postoje tri vrste jednog te istog ulja, da tako kazem.
Suma sumarum, rekao bih da je na kraju, sve to isto. Sorry ako sam preterao u nekim stvarima.  

Inače, suštinski nisi preterao, jedino što nema među nama neko ko bi potvrdio ili demantovao navedene razlike (doduše mogu da se pogledaju dostupne lab analize sa par sajtova, al` mene trenutno mrzi da to tražim za shellova ulja, možda kad budem imao više vremena) . Možemo samo da pretpostavljamo, ali ne i da tvrdimo. Međutim, kada i jedna i druga i treća varijanta zadovoljavaju normu/norme koje trebaju našoj mašini - onda razlike i ne moraju da budu bitne za praksu, tj. za dobar/korektan rad mašine.

Imao sam vremena da zagledam naoko dok su mi radili servis pa sam pronašao jednu bačvu ulja koje sipaju.
Evo vam informacija, pa vidite da li vam je od koristi ili ne...

Hvala ti za ovo. Ako bi nekoga zanimala informacija oko toga da li je ovo adekvatno/kvalitetno mislim da tu nema dileme (da jeste). Motrio je zvanično podržan od renoa, a recimo na nalepnici se vidi oznaka BE02 koja kaže da potiče iz blendare u Belgiji. Sad, ako neko falsifikuje nalepnice i lupa po buradima koje ne sadrže to što kaže nalepnica (ili u isto bure kasnije sipa/dopunjava nešto drugo), jednostavno ne znam šta bih rekao jer je za to nadležan neko ko se bavi kriminalnim radnjama.

Doduše, prođe u američki boibeni avion i izanđali mikroprocesor kojeg je vešt kinez našminkao da izgleda nov, a neće li kakvo motorno ulje da završi u nečijem karteru.

Kada je (kriminalna/nečasna) motivacija veća od rizika negativnih posledica - sky is limit.
« Poslednja izmena: 14.02.2020. - 23:53 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4199 poslato: 14.02.2020. - 19:57 »
Podeli temuIdi gore

Ne znam zasto. Al uvek sam imao averziju prema tecnostima iz burica. Ne mogu da kazem da je opravdano ili neopravdano.
Uvek sam bio za flasirano pakovanje. Nekako mi je to "sigurnije".
Mislim da Motrio ulja radi i Lukoil. Samo ne znam da li oni rade samo za Rusko trziste ili jos neko.

Ambalaza je Lukoil.

Kao sto to Wolf radi za Champion. Tj. Champion ulja su Wolf.
« Poslednja izmena: 14.02.2020. - 20:06 od strane Pac-Man » Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 276 277 278 279 [280] 281 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.342 sekundi sa 37 upita.
anything