Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
18.08.2017. - 07:03 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1] 2 3 4 Next   Idi dole
Autor Tema: Kako paliti auto - sa ili bez pritisnutog kvacila  (Pročitano 45320 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Click
Espace
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: 15.06.2008. - 19:35 »
Podeli temuIdi gore

Evo ovde odgovora na temu pokrenutu u anketama..
Oscilacije u obrtajima prilikom paljenja motora su najvece oscilacije u obrtajima u jedinici vremena na jednom motoru.
Aksijalni lezajevi su lezajevi ( dva polumeseca ) koji imaju funkciju prilikom upotrebe kvachila, dakle usled potiska , aksijalnog, na radilicu da je zadrze u poziciji i da drze zadatu geometriju ugla radilica/klipnjacha (90 stepeni) .

Lezaj je po konstrukciji klizni lezaj sa par kanala koji cistim curenjem ulja iz lezeceg lezaja dobijaju podmazivanje.
Ovaj lezaj (pardon, lezajevi) se haba kada se koristi kvacilo/kuplung, kako vam je blizi.. E sad, ono sto je interesantno, mogu da se okrenu - mimoidju na sastavu polutki i da se okrenu usled brzine rotacije.. Na ovaj nacin dolazi do promene geometrije ugla klipnjaca/radilica (normalno je da bude 90 stepeni, jel'te), sto povlaci dodatno enormno habanje letecih lezajeva i eto veselja

Zasto dolazi do habanja aksjalnih lezajeva.. Pa to se moze objasniti tzv hladnim startom kada ulje (motorno) nije dovoljno retko (lakotecivo) da prilikom prvog jutarnjeg starta dospe tamo gde treba, vec 1, 2 3 sec navedeni lezajevi ostaju "suvi" (vec sam rekao da se podmazuju preko letecih), a jos bivaju pritisnuti vasom levom nogom...

Pa kako da palimo onda auto? Univerzalni odgovor ne postoji..
Ukoliko vas automobil ima opciju da se ne moze upaliti bez pritisnutog kvacila, prinudjeni ste da  ga pritisnete (americki automobili sa rucnim menjacem, juznokorejci -  Hyundai Pony iz 1991 recimo, neki japanci). Ukoliko ta opcija nije aktivna, odgovor je sledeci:
1. Ukoliko  je u menjacu gusto ulje (80 ili 90, koje se i nalazi u najvecem broju Renaulta), iznad 12-15 C ne treba pritiskati kvacilo, dovoljno je da auto bude izbacen iz brzine.. Ispod te temperature pritisnuti kvacilo, cim motor proradi pustiti ga.. Na taj nacin se smanjuje napor anlasera.
2. Ukoliko je ulje u menjacu 20 ili cesce 30 (Merc, Ford, Volvo), uvek paliti bez pritisnutog kvacila, bez obzira na temperaturu..
Eto, to bi bilo to... Svako od nas je kupio auto da ga sluzi, ali treba znati ponesto o autu i ne mustrsti ga bez veze..
Sačuvana

Alhemičar
Laguna
Van mreže Van mreže

Starost: 33
Auto: Clio III 1.2 & Fabia II Combi 1.2

Cilj bira sredstvo .. ali ga ne opravdava.

« Odgovor #1 poslato: 15.06.2008. - 20:30 »
Podeli temuIdi gore

@ Click : Svaka cast kolega!    Ovo ne da nisam znao,nego..ni pod razno.    Ja licno,kvacilo u vecini slucajeva ne stiskam iz nekih meni logicnih razloga,ali detalje i prave razloge zasto to ne ciniti,stvarno nisam znao.Sad mi je drago sto sam nazovimo "pravilno" postupao.   

Naravno da ne treba biti rob auta po svaku cenu,to nikako  ..ali ako ocekujemo da nas auto dobro i verno sluzi,kad god smo u prilici da mu uzvratimo nekim znakom ili gestom paznje,to treba svakako uciniti,kako ovim tako i nizom drugih pravila i postupaka.Nije tesko biti fin. 
Sačuvana

Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.
Stragi21
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Laguna W204 Agila

« Odgovor #2 poslato: 16.06.2008. - 21:29 »
Podeli temuIdi gore

DA da nije tesko biti fin
Meni bilo cudno sto na cliu nije isto kao i na laguni da izbacis samo iz brzine,nego ja stiskao kvacilo misleci da ne moze da se upali na Start(slobodne ruke) barem mi nije uspelo iz prvog puta,kad ono ista stvar... Korisna informacija
Sačuvana

drMarty
Gost
« Odgovor #3 poslato: 17.06.2008. - 22:53 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam primetio da na R4 kad je jako hladno a palim ga sa stisnutim kvačilom lakše upali tj. lakše zavergla i po puštanju kvačila motor promeni zvuk,tj padnu mu obrtaji...Mislio sam da su neki gremlini,po običaju Inače auto palim nekad sa kvačilom nekad bez,ali kad je hladno uvek sa njim.
Hvala na informaciji
Sačuvana
zookarma
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 44
Auto: Renault Laguna 1.9 dci Karavan 2004

« Odgovor #4 poslato: 29.05.2009. - 21:56 »
Podeli temuIdi gore

Kasno marko ...     ja uvek stisnem kvacilo valjda zato sto je logicno zbog brzine ali po ovom moze i da se samo izbaci iz brzine zatim paliti ...   e sad za 1.9 dci ...  koliko vremena Leti a koliko zimi grejati motor  ??
Sačuvana

Signature
nenasan
Scenic
Van mreže Van mreže

Auto: renault laguna 1.9 dci 120ks,131ks,L 3 150 ks,kia pro ceed

« Odgovor #5 poslato: 29.05.2009. - 22:23 »
Podeli temuIdi gore

Ja na novom lagiju moram da pritisnem kvačilo da bih uopšte zaverglao,dok na starijem samo da je izbačen iz brzine,pa je to čak i fora kada je zima ja pritisnem dugme a dok grejači dozvole da se startuje, a ja u isto vreme otvaram kapiju u istom momentu nailazi komšija i kaže ebo te tvoj auto sam vergla,a ja njemu,ma jok to moja žena iz kuće pali daljinski da se zagreje da joj ne bude hladno.
Sve u svemu menjam auto kad mi se ukaže prilika za nešto drugo,tako da verujem da ni onaj vlasnik pre mene nije mnogo vodio računa o tim i tim stvarima,a da je klik u pravu u pravu je.
Sačuvana

zookarma
Clio
**
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Laguna 1.9 dci Karavan 2004

« Odgovor #6 poslato: 30.05.2009. - 00:14 »
Podeli temuIdi gore

Citat
a ja u isto vreme otvaram kapiju u istom momentu nailazi komšija i kaže ebo te tvoj auto sam vergla,a ja njemu,ma jok to moja žena iz kuće pali daljinski da se zagreje da joj ne bude hladno

Sačuvana

Signature
txe
Gost
« Odgovor #7 poslato: 02.08.2009. - 15:44 »
Podeli temuIdi gore

A zasto auto promeni zvuk kad se pusti kvacilo?I ja ga palim sa kvacilom i kad pustim smanji malo broj obrtaja..pozdrav
Sačuvana
Boki
Administrator
Van mreže Van mreže

Starost: 39
Auto: Megan II 1.6 16V TNG+clio 1.2 d7f

« Odgovor #8 poslato: 02.08.2009. - 16:26 »
Podeli temuIdi gore

Zbog loseg druk lezaja?
Sačuvana

Nisu sale za umove male
Noir
Gost
« Odgovor #9 poslato: 03.08.2009. - 10:59 »
Podeli temuIdi gore

A zasto auto promeni zvuk kad se pusti kvacilo?I ja ga palim sa kvacilom i kad pustim smanji malo broj obrtaja..pozdrav
Pa verovatno zato sto nalegne lamela i poveca opterecenje malo...
Sačuvana
Dogac
SportLook
VIP
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Megane III berlina 1.6 16v

« Odgovor #10 poslato: 20.11.2012. - 19:20 »
Podeli temuIdi gore

Ja po navici stisnem uvek kvačilo. 
Sačuvana

"Samo svemir i ljudska glupost nemaju granice ... Samo za ovo prvo još uvek nisam siguran" (Albert Einstein, 1879-1955)
zokce
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 56
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #11 poslato: 26.11.2012. - 19:52 »
Podeli temuIdi gore

Tema je vrlo zanimljiva, mada ja predjoh 120.000 km, po navici uvek palim sa pritisnutim kvacilom, tako su me ucili u autoskoli (davno).
Sačuvana

Crazy Laguna2.2dCi
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: 2 x Laguna 2 ph 1, ph2

« Odgovor #12 poslato: 26.11.2012. - 20:12 »
Podeli temuIdi gore

Ph1 sa, Ph2 i Das Auto bez.
Sačuvana

I don't drive fast, I only fly low.
RENAULT RULES!
Piros
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 49

« Odgovor #13 poslato: 26.11.2012. - 20:20 »
Podeli temuIdi gore

^^  kad nemas papucicu i ne mozes da stisnes kvacilo 
Sačuvana

makineki
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 37
Auto: Renault megane 1.9 dti, 2001

« Odgovor #14 poslato: 16.03.2013. - 23:21 »
Podeli temuIdi gore

Po nekoj navici uvek sa pritisnutim kvacilom
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 4 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 39 upita.
anything