Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
27.03.2017. - 13:27 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 22 23 24 25 [26] 27 28 Next   Idi dole
Autor Tema: Ulje za menjac  (Pročitano 104417 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
DS9
Modus
Na mreži Na mreži

Pol: Muškarac
Starost: 50
Auto: Citroen C3

« Odgovor #375 poslato: 04.05.2016. - 23:56 »
Podeli temuIdi gore

http://www.profaco.rs/proizvodi/ulja-za-menjae/ulja-za-automatske-menjace/elfmatic-j6-108.html

Za alternative imaš selektore koje sam složio dve strane ranije, pa se igraj,
http://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=796.msg690733#msg690733
a internetom ćeš lako naći distributere pomenutih brendova. Doduše omiljena mi Yacco ulja teško da ćeš naći u Srbiji.

kako stoje stvari pošto je menjač najverovatnije i fabrički naliven sa J6 verujem da je to i nabolja osim što je i najekonomičnija varijanta jer totalova Elf ulja imaju uglavnom niže cene. Profaco je inače njihov dugogodišnji distributer.
« Poslednja izmena: 05.05.2016. - 00:06 od strane DS9 » Sačuvana
Astrea kv
Megane
Na mreži Na mreži

Starost: 58
Auto: Laguna III 2.0 dCi 150 KS automatik Initiale

« Odgovor #376 poslato: 05.05.2016. - 10:48 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti na odgovoru mada sam vec pricao sa ljudima iz Profaka i na stanju su imali samo 2 litra J6 Elfmatik-a. Odmah sam pozvao Total Srbija i na svu srecu imaju ga na stanju, dogovorio sam da jos 2 litra proslede Profaku da ja sada ne otvaram novog komitenta jer to kupujem sada pa ko zna kada. Dobro si zapazio da je Elf nesto jeftiniji od ostalih "zvucnih" imena a u slucaju Renoa po meni je i bolji izbor jer ako nista drugo a ono ga barem proizvoidjac preporucuje. Inace, ovi iz Profaka komentarisu da se Elfmatic J6 izuzetno malo trazi.

Sačuvana
bojankov
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Scenic 1.5dci 78kw

Cujes li? Ne cuje se a radi...

« Odgovor #377 poslato: 05.05.2016. - 11:02 »
Podeli temuIdi gore

Nisam siguran za oznake itd ali koliko ulja staje i koje ulje se sipa u mjenjac scenica 1.5dci 78kw 6 brzina manuelni mjenjac? Je li se mjenja ili samo dosipa?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Sačuvana

Prvi renault u istoriji porodice :-)
Vidjecemo da li i poslednji...
xrgrands
Modus
Van mreže Van mreže

Starost: 44
Auto: Grand scenic II ph2 2.0dCi automatic

« Odgovor #378 poslato: 05.05.2016. - 16:55 »
Podeli temuIdi gore

... Doduše omiljena mi Yacco ulja teško da ćeš naći u Srbiji.

https://www.facebook.com/AutoservisMeda/photos/a.483537538354856.104201.435379359837341/1074723299236274/?type=3&theater
Sačuvana
DS9
Modus
Na mreži Na mreži

« Odgovor #379 poslato: 06.05.2016. - 20:01 »
Podeli temuIdi gore

Nisam siguran za oznake itd ali koliko ulja staje i koje ulje se sipa u mjenjac scenica 1.5dci 78kw 6 brzina manuelni mjenjac? Je li se mjenja ili samo dosipa?

Koliko ja vidim jedini manuelni sa 6 brzina u Scenic sa 1.5 dci je menjač pod oznakom TL4 6/1, a u njega ide 1.9 L ulje.

U tehničkim dokumetacijama ni jedan proizvođač neće navesti da se celokupno transmisiono ulje menja (pri standardnom nehavarijskom servisu)-
 - već je najčešće propisan interval nakon koga se nivo ulja proverava i po potrebi doliva.
I to je sasvim krasno za nekog ko kupi nov auto i npr vozi 5000 km godišnje, pa dok auto izađe iz garancije ostaje mu još poprilično godina nakon kojih bi trebalo proveriti nivo.  

Ali kada čovek teškom mukom skupi koju hiljadu evra pa kupi auto star 5,10,15... godina - pitanje da li se ulje doliva ili menja je poprilično irelevantno - i to iz više razloga-.

Moj dobar prijatelj mehaničar ume da kaže za polovne automobile koji se nude po inostranstvu za jeftine pare - ne prodaju ih oni što su dobri, nego što su loši.

Mislim, u najmanju ruku tim automobilima je i kada su bez bitnih kvarova - stiglo vreme za veće preventivne servisne itervencije. Da ne pominjem ono što se sastavi, opegla i našminka od par teško havarisanih automobila.

Ako znamo da transmisiono ulje košta maksimalnih dvadesetak evra za ceo kapacitet (od oko 2 L, za manuelni menjač) i da je postupak njegove zamene trivijalno jednostavan - doliti npr jednu trećinu svežeg ulja u dve trećibe poprilično oksidaciono izmenjenog, sa nekakvom količinom opiljaka, deluje kao lošija varijanta nego pustiti da svo staro ulje isteče (a ipak ostane neki procenat) pa usuti svo sveže.

Ovo gore se naravno odnosi na manuelne menjače kod kojih ni postupak izmene a ni izbor ulja nije toliko kritičan kao kod automatskih.

Kod menjača kojima je zatečeno/konstatovano kapanje/curenje ulja - moglo bi da se pretpostavi da je eventualno menjač ostao bez dovoljno ulja (u šta će se biti siguran ukoliko se proveri nivo dolivanjem, ili ispuštanjem) a u tom slučaju je manja količina najčešće bitno izrabljena  pa ako menjaču nije potreban servis delova onda će sasvim biti adekvatno da se ulije sveže ulje.

Onaj ko ispusti menjačko ulje iz automobila uveženog iz inostranstva sa kilometražom od 100,000+ km kada bude video kako izgleda to ulje  - teško da će se više pitati da li samo da dolije ili da promeni svo ulje..

Btw, ljudima obično ne pada na pamet i da je isto ulje od različite šarže baznog ulja - takođe donekle različito (tj. nije sasvim/dibidus isto), pa zahtev da se koristi identično ulje kao ono koje datira od pre npr. desetak godina - je jednostavno nemoguće ispuniti (al` nije ni potrebno).

Dešava se da promenom ulja dođe do efekta spiranja naslaga - pa onda može procureti načeti semering. Tako nešto se dešava i treba računati i na tu mogućnost. 

Odlično, hvala za link
« Poslednja izmena: 06.05.2016. - 20:36 od strane DS9 » Sačuvana
bojankov
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Scenic 1.5dci 78kw

Cujes li? Ne cuje se a radi...

« Odgovor #380 poslato: 06.05.2016. - 21:44 »
Podeli temuIdi gore

Znaci uzmem dva litra i zamjenim. Hvala puno. A koje ulje je najbolje i preporuceno za ovaj mjenjac? I zna li neko ima li donji cep za ispustanje ulja i gornji za sipanje? Prethodno auto nije imalo dva cepa pa je jedino moglo da se izvlavi crijevom i spricem :-)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Sačuvana

Prvi renault u istoriji porodice :-)
Vidjecemo da li i poslednji...
dendzo
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 44
Auto: megan 2 1.5dci 74kw exception

Vozi Miško!

« Odgovor #381 poslato: 06.05.2016. - 22:12 »
Podeli temuIdi gore

Kad god sam kupio auto ili kamion veoma je brzo doslo ulje u menjacu na zamjenu
Nikad nisam imao problema ni sa jednim mjenjacem ....  ne kazem da je zbog toga ... ali neka preventiva  jeste sigurno

Sačuvana

"E... ili imaš "svoje" drvo. Tu dolaziš, nasloniš se, pričaš... lijepo je,
a što? Dani prolaze.... "
DS9
Modus
Na mreži Na mreži

« Odgovor #382 poslato: 06.05.2016. - 22:40 »
Podeli temuIdi gore

A koje ulje je najbolje i preporuceno za ovaj mjenjac?

Preporučeno i najbolje - ne mora nužno da bude isto ulje. Mada, moglo bi da se kaže da sa preporučenim uljem nema nikakve greške i da je to najsigurniji izbor.

Renault za TL4 6/1 preporučuje ovo http://www.profaco.rs/proizvodi/ulja-za-menjae/tranself-nfj-75w80.html
i vrlo verovatno da najveći broj forumaša koristi to ulje, verujem sa sasvim pozitivnim iskustvom.

Da je moj menjač - sipao bih mu ovo https://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/143/original/Motylgear%2075W-80%20%28GB%29.pdf?1328624012
kao što to i jesam sipao u poslednjoj izmeni (pre 20000 km) u menjač mog C3. Ono je inače za nijansu viskoznije/deblje nego najveća većina ulja 75W-80 gradacije.

Inače, ako mi padne na pamet da ponovo menjam ulje (a to sam učinio dvaput za 50,000 km jjer se mom menjaču čuje neki od ležaja)  potražiću ovo https://en.yacco.com/product/169-bvx-r-500-75w80/

Mislim da koje god od pomenutih budeš izabrao biće sasvim odgovarajuće.

Ipak, izmenu ulja radiš na svoj rizik  jer nije mali broj majstora koji ne žele da rade izmenu transmisionog ulja -pošto im posle dođu mušterije i žale se da im se menjač čuje ili da je procureo neki od semeringa.

Mene baš briga ako/kada se to desi (na mom vozilu) jer sa obzirom kakav je izgled imalo prvobitno/fabričko kada sam uvezao auto - promenio bih ga pa taman da se menjač odmah raspao  

A izgledalo je isto kao ulje iz motora (1,4 HDi) odnosno sasvim_potpuno_zift crno. Tada je uliveno preporučeno totalovo BV Transmission 75W-80, pa je ono nakon 30000 km (kada je procureo drugi stari semering)  izgledalo sasvim korektno, uz nešto tamniju boju, a tada je moglo već da se razabere nezanimariva količina opiljaka (koja je doduše relativno uobičajena pojava kod menjača). Donja slika prikazuje tu situaciju, inače je lavor nagnut prema donjem delu slike pa su iznad sloja ulja vidljivi sitni metalni opuljci (koje magnet privlači što je kasnije provereno)

Btw, nemoj da sipaš više od tih 1,9 L ulja, jer je to količina koja se (najčešće) navodi kada se menjač otvara i opere pa nema ulja. Ispuštanjem (bez otvaranja) ostane neka količina (nekoliko procenata) i lično ne bih sipao više od npr. 1,7-1,8 L. Ako kojim slučajem budeš sipao 1,9 L - kladiču se da ćeš sledeći put ispustiti najmanje 2 L ulja iz menjača (ako ne bude curelo u međuvremenu).

« Poslednja izmena: 07.05.2016. - 08:14 od strane DS9 » Sačuvana
pedjoni1
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 33
Auto: Renault Laguna III 2.0dci,131ks,black edition 2010.god.,Renault Megane coupe II 1.5dci 2005.

Laguna limuzina najbolja mašina

« Odgovor #383 poslato: 07.05.2016. - 14:55 »
Podeli temuIdi gore

Promenjeno ulje menjača sa Total BV Transmission 75W-80.Nisam našao Elf Tranself NFP 75W80,ali je razlika sa zamenom neverovatno primetna.Lakše šaltovanje,prosto klizi kada menjam brzine.Ne verujem da je prethodni vlasnik menjao,jer sam Lagunu kupio u julu 2013g. sa 166.000km a sada imam 224.500km.Smatram da bi svako ko vozi polovnjaka a i novi automobil trebalo da prati servisne intervale iako naš narod voli da kupi polovno da mu bude kao novo i da nikada ništa ne menja.Želja je jedno a stvarnost je totalno drugačija   
Sačuvana
Astrea kv
Megane
Na mreži Na mreži

« Odgovor #384 poslato: 07.05.2016. - 18:16 »
Podeli temuIdi gore

Zanima me mnogo da li si video kako je izgledalo staro ulje? Opisi ga ako nije problem ...
Sačuvana
pedjoni1
Clio
**
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Laguna III 2.0dci,131ks,black edition 2010.god.,Renault Megane coupe II 1.5dci 2005.

« Odgovor #385 poslato: 07.05.2016. - 19:48 »
Podeli temuIdi gore

Bilo je baš mutno,ne mogu da kažem da je baš totalno crno ali je mnogo tamno i gusto
« Poslednja izmena: 07.05.2016. - 19:51 od strane pedjoni1 » Sačuvana
Astrea kv
Megane
Na mreži Na mreži

« Odgovor #386 poslato: 10.05.2016. - 09:29 »
Podeli temuIdi gore

Dobio sam ponudu za zamenu ulja u automatskom menjacu na L3 - 3.5 litra ulja Elfmatic J6 i 2 h norma sata tj. rad na zameni ulja prema uputstvu proizvodjaca menjaca i proizvodjaca vozila (ispustanje ulja na odredjenoj temperaturi, dolivanje novog ulja, kontrola paramatera putem racunara ...). Sve ukupno u ovlascenom/sertifikovanom od strane Renault Srbija servisu kosta nepunih 7000 dinara.
Sačuvana
Byk
Laguna
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Laguna II PH2 1.9dci, Megane II 2.0 16v 138hp

« Odgovor #387 poslato: 10.05.2016. - 15:12 »
Podeli temuIdi gore

2h? U jeee....

Sent from my D6603 using Tapatalk
Sačuvana
Astrea kv
Megane
Na mreži Na mreži

« Odgovor #388 poslato: 10.05.2016. - 17:20 »
Podeli temuIdi gore

Videcemo da li je malo mnogo ili je uh jee, imam i drugu ponudu gde je jedan ocepio k'o na panju "50 evra" a kada sam spomenuo da mi izda racun ispalo je da mu trazim da mi da pola kuce na poklon.
Sačuvana
pedjoni1
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #389 poslato: 10.05.2016. - 17:40 »
Podeli temuIdi gore

@Astrea kv

Mislim da je mnogo 7.000din iako je automatik.

Meni je manuelni menjac gde je npr.samo ulje izaslo 2.100din,ruke ne plaćam,ali ajde i da su mi uzeli za ruke 1.000din-1.500din,ispalo bi 3.000-3.500din.

Problem je što ti je kod njih ulje mnogo skuplje nego da sam kupiš i nađeš neki univerzalni servis i platiš samo ruke.Ja bih tako uradio   

Sačuvana
Stranice: Prev 1 ... 22 23 24 25 [26] 27 28 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.14 sekundi sa 42 upita.