Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
21.11.2019. - 14:42 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 6 ... 9 Next   Idi dole
Autor Tema: Višak ulja u motoru  (Pročitano 29770 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Alhemičar
Kadjar
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 36
Auto: Clio III 1.2 & Fabia II Combi 1.2

Cilj bira sredstvo .. ali ga ne opravdava.

« Odgovor #15 poslato: 15.08.2008. - 11:17 »
Podeli temuIdi gore

Evo,pogledao sam i u user manualu za Megane 2 sa identicnim 1.4 16v motorom,evo i slicice,nadam se da vidite da pise da se u 1.4 16v sipa 4.9L

Sačuvana

Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.
Chkoze
Gost
« Odgovor #16 poslato: 18.08.2008. - 17:28 »
Podeli temuIdi gore

Prilikom izmjene ulja u motoru, UVIJEK ostane malo starog ulja. Jedino da se skida karter i da se ostavi tako da kapa jedno sat vremena, možda bi tad iscurilo svo ulje napolje...
U pravilu, uzmeš količinu ulja koje je propisano, ali ne vjeruješ tome, nego majstor fino po sipanju novog ulja, ubaci manju količinu i onda provjeri nivo i po potrebi dospe još... I tako sve dok nivo ulja ne bude na odgovarajućoj skali. Obično je tim "majstorima" puno čekati pet minuta i to čestito odraditi. A i u uputstvu piše da je to "average" količina. Znači, polako sipaj i provjeravaj dok nivo ulja ne bude dobar.
A višak ulja u motoru je dosta opasan, zbog toga ti može "leć'" motor.

Sačuvana
AleksandarPG
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 48
Auto: Megane III 1,5 dci

« Odgovor #17 poslato: 19.08.2008. - 09:32 »
Podeli temuIdi gore

Juče bio prvi servis na Cliu III 1.2 tce ovdje u Podgorici. Cijena 86 eura. Ulje elf evolution SXR 5W40 (4 litra), zamijenjeni filteri goriva, vazduha i ulja, materijal 71 eur, a prvi servis( pregled vozila) 15 eur.

Međutim, desila se jedna stvar koja mi je ostala nejasna: u servisu su mi ulili oko 3,7 litara ulja u motor. Dovezao sam auto ispred kuće (prešao sam tačno 4 km) ii ostavio ga na ravnom oko 2 sata da se ulje spusti u karter kako bih provjerio nivo ulja. Naravno, u servisu su mi usuli preko oko 1 dcl (pola čašice od jogurta (IMG:style_emoticons/default/nami.gif) ). Pošto mi se to dešavalo i na prethodnim vozilima, već sam imao pripremljenu "aparaturu" za izvlačenje ulja iz kartera - malo veći špric u koji je ugurana dugačka i tanka plastična cjevčica. Izvučem mjernu šipku za ulje i kroz otvor od te mjerne šipke uvučem cjevčicu i izvučem višak ulja. Tako da sam sam izvukao taj 1 dcl.

E, tu je bilo moje najveće iznenađenje: ulje koje sam izvukao iz kartera (iz otvora gdje ulazi mjerna šipka) je bilo crno?! Odmah mi je palo na pamet da mi nije promijenjen filtar od ulja pa sam se podvukao pod auto. Sve ukazuje na to da je filtar od ulja promijenjen (čist je, izgleda nov, šasija ispod filtera je bila puna ulja,...). Otkud onda staro ulje? Da nije iz neke komore u karteru? Ili je ipak filter?

Zna li neko koliko staje ulja (sa filterom) u 1.2 tce motor?
Sačuvana

Click
Koleos
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 19.08.2008. - 16:10 »
Podeli temuIdi gore

Ta crna boja potice od starog ulja, tj nisu bili strpljivi da sacekaju da iscuri staro ulje do kraja, vec je ostalo oko 100-inak militara i prebojilo novo.. eh, taj Alliance 
Sačuvana

AleksandarPG
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 48
Auto: Megane III 1,5 dci

« Odgovor #19 poslato: 19.08.2008. - 17:26 »
Podeli temuIdi gore

Ta crna boja potice od starog ulja, tj nisu bili strpljivi da sacekaju da iscuri staro ulje do kraja, vec je ostalo oko 100-inak militara i prebojilo novo.. eh, taj Alliance 

Izgleda da će najprije biti da je to.

Hvala svima na pomoći
Sačuvana

Miloš
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 28
Auto: Renault Megane II 1.6 16V

« Odgovor #20 poslato: 26.04.2011. - 22:13 »
Podeli temuIdi gore

jeste sigurni da se nivo ulja meri kad auto odstoji 2 sata?
Sačuvana

SlObOdNi
VIP
Van mreže Van mreže

Starost: 37
Auto: Clio II 1.5dCi , R19 1.8ie coupe cabrio 113 KS

Clio

« Odgovor #21 poslato: 26.04.2011. - 22:59 »
Podeli temuIdi gore

kada je hladan, a koliko vremena treba, to...
Sačuvana

zrenjaninac
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 41
Auto: Renault Mégane Estate GT Line

« Odgovor #22 poslato: 26.04.2011. - 23:23 »
Podeli temuIdi gore

ja sam  negde  cuo  da  treba  od  12  do 24  sata    da bi   se sleglo ulje  iz filtera  al po meni  barem  3 do 5 sati je  dovoljno  da se slegne   to je moje misljenje  ako gresim neka me neko ispravi
Sačuvana

Miloš
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 28
Auto: Renault Megane II 1.6 16V

« Odgovor #23 poslato: 27.04.2011. - 09:52 »
Podeli temuIdi gore

Hmm ne bih rekao...  kad menjam ulje na motociklu (a i to je mašina) uvek blejim pored majstora on nakon što ispusti ulje, sipa koliko piše po specifikaciji dakle 3.5 litra, upali motor i ostavi ga da radi 2 minuta, ugasi i pregleda nivo ponovo, jer motor treba da ima dovoljno ulja u karteru i kad radi (zbog pritiska) a ne dok stoji, je l' tako?
Sačuvana

dm
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 53
Auto: Clio II 1.2 8V

« Odgovor #24 poslato: 27.04.2011. - 11:01 »
Podeli temuIdi gore

ja sam  negde  cuo  da  treba  od  12  do 24  sata    da bi   se sleglo ulje  iz filtera  al po meni  barem  3 do 5 sati je  dovoljno  da se slegne   to je moje misljenje  ako gresim neka me neko ispravi

Grešiš bogami. Ne daj bože da se filter prazni svaki put kada se gasi motor i da se iz njega sleže ulje. Takav motor bi vrlo brzo otpevao svoje. Kućište filtera ima ventil protiv pražnjenja a sam sistem cirkulacije ulja i bajpas ventil koji se otvara ako se filter začepi.
Sačuvana

mixXx
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 37
Auto: Megane Sedane 1.5 dci '07

« Odgovor #25 poslato: 24.04.2012. - 17:12 »
Podeli temuIdi gore

da malo osvježim temu

kod mene je nakod dosipanja (rasipalo ulje na uberlaufu uljnih para, zbog začepljenja odušaka motora) nivo ulja na max (radi pračenja, da li će nivo da se smanji ili ne)

međutim pošto je sad IMPROVIZACIJA u pitanju, nekakv osjećaj me proganja da nema viška ulja (iznad max).

zvao ovlašteni, šipka nova 60 KM, a ne daje mi se ta cifra za komad plastike

ako je i iznad max, to sigurno nije mnogo, možda 1-2 dl, šta da se radi
Sačuvana

"Nothing is more powerful than an idea whose time has come." V.H.
Ultrena
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 25
Auto: Renault Laguna II 1.9dci (74kw); Clio III 1.5dci(63kw)

« Odgovor #26 poslato: 25.04.2012. - 12:37 »
Podeli temuIdi gore

Ne valja kada ima menje ili vise ulja u motoru od propisanog. Ako ima nesto vise nego sto treba moze se desiti da motor to izbaci, na izduvnu granu, preko dihtunga, nekako. Bilo bi pozeljno da izvadis taj visak. Mozes da odes kod nekog majstora pa da ti izvuce preko cevcice (tako sad mnogi rade) i da budes miran! 
Ako ti bude dosadno, ti uzmi taj merac pa njim vadi kap, po kap! 
Sačuvana

DAJDZA
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 33
Auto: Laguna 2 ph 2 GT 2.2 dci FAP 2006 139konja

Renault Laguna 2.2 dci phase 2

« Odgovor #27 poslato: 21.08.2012. - 00:13 »
Podeli temuIdi gore

Nisam slican post nasao pa bi hteo da izlozim svoj problem i zatrazim pomoc ili savet......

Poslao sam Caleta da mi odradi servis u jednom ovlastenom servisu u R.S....
Presao je nekih 600 km od toga 80% je auto put..
Istu vece primetio sam da mi auto baca dim.....sto je bilo ne uobicajeno dosad je to radio samo kad mu se zapusi DPF-FAP filter
Proverim ulje kad oko 6,7 mm iznad max...zaprepascen znajuci da moze da dodje do kvara dosetim se i odmah do apoteke kupio crevo od katetera i veliku
spricu i izvucem 1 l ulja koje je uzgred mrko crne boje sto me je bacilo u razmisljanje da ulje uopste nije menjano...ali ajde dizel je to motor ulje odmah posle nekoliko
km dobije crnu boju......
Sad mi je na MAX. Zvao sam servis kao to je nemoguce u kompjuteru pise da je sipano 6.5 to je samo 300ml viska a ne 1 l.....kao dodjite resicemo...
Naglasio sam im ako u narednih 15000 km dodje do nekog kvara koji se moze povezati sa njihovim postupkom..da ce isti biti duzni da snesu troskove....
S' obzirom da je sipano stvarno previse ulja i da je predjeno dosta km.....pitam se koji su moguce posledice po motor?....Laguna je 2.2 dci i znam da visak ulja moze doneti stetu u FAP filteru "logicki razmisljano"?

Paznja svima....Na servisu insistirajte da budete tu kad se radi auto....ili ako niste u mogucnosti trazite da vam menjane delove vrate....

I ako moze savet za odabir ulja(motornog)?
Na svakom servisu sipaju Elf solaris,exelium ili Motrio 5w-30 sa ACEA B4 normom....a u servisnoj knjizi lepo pise da modeli sam ovim 2.2 dci FAP motorom moraju da iskljucivo koriste ulje sa istom normom ali 5w-40 gustinom.....Servis tvrdi da je to napisano bezveze.. Razmisljam najpametnije je odes u trgovinu kupis ulje(moje izbor bi bio Egde Turbo Diesel 5w-40
koje po standardima odgovara ovom autu) i dones kad se radi servis da promene i nemas brige.....

Hvala na savetima...... POZ

Sačuvana

banom81
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 38
Auto: Renault Megane II 1.5dci 2004

« Odgovor #28 poslato: 21.08.2012. - 22:57 »
Podeli temuIdi gore

Da nisi slucajno merio ulje kada je motor bio vruc, tj. nije se ohladio do kraja?
Sačuvana

gl340
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 58
Auto: Volvo 940/340

« Odgovor #29 poslato: 21.08.2012. - 23:09 »
Podeli temuIdi gore

Zavisi kada je meren nivo ulja, na hladnom motoru ujutru posle noci, ili nakon voznje na vrelom motoru nije isto pokazivanje traga na kontrolnoj sipci.

6-7mm na sipci nije nesto mnogo, i ne bi trebalo da nastane ikakva smetnja uobicajeno, ali ne poznajem specificnosti tog motora i koliko je bas za taj motor kriticna kolicina ulja.

Prvi problem koji se javlja kada ima previse ulja je penusanje ulja usled izrazitog mehanickog buckanja od strane sklopa radilice.
Pena ulja ne podmazuje dobro, a u sebi sadrzi vazdusne mehurice koji ne mogu da zamene cvrsti uljni film po kome plivaju pokretni delovi.

Ako je sistem recirkulacije uljnih para ok resen, ne bi trebalo da tako malo povecanje statickog pritiska usled povecanja visine ulja u karteru utice na zaptivke tj semeringe.

U svakom slucaju nije slucajno da postoji oznaka max a to znaci da to vazi i za servis pri radu kao ono sto je fabrika propisala.

Servis ocito nije dovoljno cekao da iscuri zaostalo staro ulje a napamet bez kontrole su ulili novo ulje "kako kaze kompjuter" bez provere.

Neko nije odradio posao kako treba, moguce i da ne zna pravilan postupak zamene ulja, ne bi bili ni prvi ni poslednji mehanicari za koje je to pretezak zadatak.

Moje misljenje je da posto je relativno brzo izvadjen visak ulja, ne bi trebalo ocekivati bilo kakve stetne posledice po motor. Ako se nije palila crvena lampica za nizak pritisak ulja (usled pene) velika je verovatnoca da nije ni bilo penusanja ulja niti losijeg podmazivanja.

Da se ponovim, vazno je i pri kojim temperaturama ulja se proverava nivo, u odnosu na to kako je fabrika propisala za pravilan zakljucak.

Ovo je samo moje msiljenje da jeste greska ali i da nije bas tolika da zbog toga strada motor tek tako, ipak su motori po pravilu vrlo tolerantni bilo na manjak bilo na visak ulja.
Sačuvana

Stranice: Prev 1 [2] 3 4 5 6 ... 9 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.124 sekundi sa 39 upita.
anything