Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
20.08.2019. - 11:49 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 172 173 174 175 [176]   Idi dole
Autor Tema: Mali servis  (Pročitano 566977 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
dadotb
Clio
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 47
Auto: Modus

« Odgovor #2625 poslato: 07.08.2019. - 08:29 »
Podeli temuIdi gore

hvala na sjajnom i iscrpnom odgovoru !!! sledece mijenjanje prelazim na Yacco oil

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #2626 poslato: 07.08.2019. - 10:10 »
Podeli temuIdi gore

Sačuvana

fantom_s
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 30
Auto: Renault megane III 1.5 dci 81 kW

...

« Odgovor #2627 poslato: 13.08.2019. - 13:57 »
Podeli temuIdi gore

Kada treba dosipati ulje, koliko se može tolerisati da nivo opadne?
Sačuvana

Dolazim ti kao fantom slobode i zato pokaži šta znaš.
wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 39
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #2628 poslato: 13.08.2019. - 14:00 »
Podeli temuIdi gore

Fabrika kaze kad dodje na minimum. Ti mozes dosuti kad god se osecas dobro povodom toga, a da ne prelijes maksimum.

Ako ne padne na minimum izmedju dve zamene ulja, ja ga ne dosipam. Vodila se vec teska polemika po tom pitanju ,da li je bolje i malo osveziti ulje u sred intervala. Ili se time opet nepotrebno dodaju neki sastojci ulja koji sluze za "ispiranje' motora prilikom zamene.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2629 poslato: 15.08.2019. - 09:48 »
Podeli temuIdi gore

Kada treba dosipati ulje, koliko se može tolerisati da nivo opadne?

Pa, veća zapremina ulja, generalno uzevši, može imati nižu (prosečnu) temperaturu u cirkulaciji, što je uglavnom povoljnije (ali ne nužno/ultimativno). Može se tolerisati do blizu minimuma, s tim što ja npr. lično mislim (tj. uglavnom činim) da nivo ulja treba da bude na nekih ne manje od 2/3 razlike između max i min. Zbog toga uglavnom dosipam manje količine potrošenog ulja, tipa od 0,25-0,5 L, što u mom slučaju dođe na oko 5000 km. Sad, dešavalo se da i nekim intervalima svoje c3ojke natempiram izmenu ulja tako da se ona izvrši kada je ulje na minimumu - ali sam shvatio da mi lično više valja da dolijem i pola litra ulja makar i koju stotinu km pred izmenu, nego da se voza sa minimumom i većom koncentracijom čađi. Trošak od npr. koju stotinu dinara za to doliveno ulje mi je zanemariv.

Inače, za one koji bi baš voleli da se igraju, može se razraditi šema dosipanja ulja uzimajući u obzir (prethodnu) potrošnju ulja od strane motora i pretpostavljeno rabljenje ulja (tj. smanjenje koncentracije pojedinih aditiva, ili npr. dinamika opadanja TBN) - pa to u praksi uglavnom izgleda tako da se vrlo male količine tipa 0,05 L - 0,2 L ulja dosipaju na npr. svakih 1000 km, - a sve u cilju da motor podmazuje ulje čije su većina osobina relativno bliske početnim (npr. koncentracija određenih aditiva). Za najveću većinu ljudi bi to delovalo glupo ili bespotrebno (što dokon pop i jariće krsti), ali ima nas i takvih koji uživamo u tome - kao što neko voli da npr. licka auto, ili se kilavi da mu muzika u autu bude zgodnija od fabričke.  

Činjenica je da prilikom projektovanja motora - inženjeri uzimaju u obzir (tj. projektuju) tzv. apsolutni minimum koji predstavlja zapreminu ispod koje motor ne bi smeo da radi, i ona je po pravilu nekih do par decilitara niža od običnog minimuma a sličan je slučaj i za tzv. apsolutni maksimum. Dakle to je vrlo uzeto u obzir i pažljivo sračunato. Kolike su tačno to vrednosti za određeni motor/vozilo trebalo bi pitati projektanta.

Dolivanje potrošenog ulja (iako nije dostiglo minmum) ima opravdanje u nekoliko bitnih činjenica i fizičkih zakona.

1. Tečnosti (pa i ulje) isparavaju (obaška što to u značajnijoj meri čine na višim temperaturama).
2. Motori sa unutrašnjim sagorevanjem troše ulje po dizajnu - neki više, neki manje, pod nekakvim uslovima više, pod nekakvim drugačijim uslovima manje.
3. Prilikom rada motora količina odnosno koncentracija pojedinih aditiva se smanjuje, a koncentracija pojedinih materija koje negativno utiču se povećava (cink, fosfor, polimeri...čađ, kiselost... - što se dolivanjem ulja manje/više nadomešta i neutrališe, respektivno.).

Neko razmatra razne alternativne varijante kako da održava auto, a nekome je sasvim dovoljno da čini ono što piše u korisničkoj knjižici. Treći ni ne čitaju korisničku knjižicu.

Kome je previše ono gore - wcyber je već rekao dao suštinu. 

Fabrika kaze kad dodje na minimum. Ti mozes dosuti kad god se osecas dobro povodom toga, a da ne prelijes maksimum.
« Poslednja izmena: 16.08.2019. - 08:03 od strane DS9 » Sačuvana

fantom_s
Clio
**
Van mreže Van mreže

...

« Odgovor #2630 poslato: 16.08.2019. - 08:07 »
Podeli temuIdi gore

Trebam na more a nedostaje možda 0.2 dcl ulja pa razmišljam da li da kupim i dospem. Hvala na iscrpnom odgovoru.
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2631 poslato: 16.08.2019. - 08:18 »
Podeli temuIdi gore

0.2 dci??? Kako si to izmerio? Razlika između min i max je 1.5 do 2 litre ulja
Sačuvana

skydriver6
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: oktavia RS 2.0 TDI

« Odgovor #2632 poslato: 16.08.2019. - 09:39 »
Podeli temuIdi gore

Mislio je na 0,2l verovatno. Ja ni na mazdi ni na škodi prošloj nisam imao potrebe da dolijem išta, čak mi i naraste nivo u škodi za 15000km zbog raznih prekinutih regeneracija sa kojima se nisam opterećivao puno tipa da obraćam pažnju na njih.
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2633 poslato: 16.08.2019. - 09:51 »
Podeli temuIdi gore

Da, naravno da nije mislio 0.2dcl, nego 2 dcl, ali opet, htedoh da dam informaciju o razlici izmedju min i max .. sto ce reci da je jedan podeok na dizelu 0.25 do 0.33l ulja ..
Sačuvana

siemprerosso
Twingo
*
Na mreži Na mreži

Starost: 34
Auto: Renault Megane III 1.5dci 110ks Bose

« Odgovor #2634 poslato: 16.08.2019. - 14:33 »
Podeli temuIdi gore

Kad sam uvezao auto sa 22000km, odradio sam mu i mali i veliki servis. Auto je stajao 3 godine pa nisam hteo da rizikujem. Bilo mi malo žao originalne pumpe za vodu, al šta sad.

Servisni interval je na 10000 km i ne nameravam to da menjam.
Ulje Elf 5w30 fulltech fe
Filter Ulja i vazduha: MAN
Filter klime: Bosch
Filter goriva: zamenjen na 22000 prilikom uvoza, određen interval od 40000km za zamenu. MAN takođe.

Aditiv za ulje: Liqui Moly MOS2 stavljan prilikom svakog servisa, a za sledeći planiram da stavim Liqui Moly CeraTec ili Motor Protect, još uvek se dvoumim
Sačuvana

fantom_s
Clio
**
Van mreže Van mreže

...

« Odgovor #2635 poslato: 16.08.2019. - 15:15 »
Podeli temuIdi gore

Ma omaklo se u kucanju, 2 dcl. Kazem otprilike, znam po proslogodisnjem dosipanju.
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2636 poslato: 16.08.2019. - 15:20 »
Podeli temuIdi gore

Znaci da ti na meracu fali jedna crta od maksimuma ?!
Sačuvana

fantom_s
Clio
**
Van mreže Van mreže

...

« Odgovor #2637 poslato: 16.08.2019. - 17:35 »
Podeli temuIdi gore

Nema crta, imaju neki rombovi i jedan je prazan, odmah ispod maksimuma. Ovako ti rombovi izgledaju otprilike, a nivo je kod mene jos malo iznad ove crvene linije.

« Poslednja izmena: 16.08.2019. - 17:38 od strane fantom_s » Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2638 poslato: 16.08.2019. - 18:28 »
Podeli temuIdi gore

Opušteno, to je za mene motor pun ulja

Moj merač je sa 6 podeoka podeljenih crticama
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2639 poslato: 17.08.2019. - 00:56 »
Podeli temuIdi gore

Naravno, nema potrebe za dolivanjem. Osim toga, nekih 0.2 L ulja je razlika u nivou između ohlađenog i vrelog ulja, na zapreminu od oko 4 L. Taj nivo na meraću je ta_man.

Nego,  

Kad sam uvezao auto sa 22000km, odradio sam mu i mali i veliki servis. Auto je stajao 3 godine pa nisam hteo da rizikujem. Bilo mi malo žao originalne pumpe za vodu, al šta sad.

Servisni interval je na 10000 km i ne nameravam to da menjam.
Ulje Elf 5w30 fulltech fe
Filter Ulja i vazduha: MAN
Filter klime: Bosch
Filter goriva: zamenjen na 22000 prilikom uvoza, određen interval od 40000km za zamenu. MAN takođe.

Aditiv za ulje: Liqui Moly MOS2 stavljan prilikom svakog servisa, a za sledeći planiram da stavim Liqui Moly CeraTec ili Motor Protect, još uvek se dvoumim

ovakva praksa, bar kada se radi o modifikatorima trenja tipa MoS2 ili npr. WS2 - anulira razliku između količine SAPS kod low SAPS ulja kakvo je navedeno Full Tech Fe. Najjednostavnije rečeno, diskutabilna je za dizele sa FAP/DPF. Optimalnu količinu molibdena inače imaju već gotova elfova ulja kao što je npr. SXR 5W-40.

Voleo bih da vidim odgovor Liqui Moly-ja na pitanje da li će količina sulfatnog pepela iz njihovih aditva uticati na DPF kod 1,5 dCi+FAP i da li bi pokrili troškove zamene DPF-a kod Renault motora koji je pod garancijom?

Takođe, da li za 1,5 dCi+FAP preporučuju više svoj aditiv na bazi cerateca ili ove na bazi MoS2 ili motor protect (za koji verujem da sadrži WS2, mada je meguće ida fgrešim)? I takođe, da li smatraju da se ne treba držati navoda iz korisničkih knjižicа nekih proizvođača (taj navod nisam video u kjnižici za megana) da ne treba koristiti dodatne aditive za ulje.

A onda bih njihov odgovor poslao renaultu i tražio mišljenje od njih. Mislim, bilo bi zanimljivo  

Ako je Liqui Moly kreirao svoje Top Tec 4400 ulje sa odobrenjem od Renaulta za normu RN0720 (koju dakle poseduje i Elf Full Tech Fe-5W30) da li onda oni preporučuju da se tom ulju doda i aditiv?

Inače je zanimljivo da za pomenuto ulje u objašnjenju - LM daje identičnu rečenicu koju navodi i za MoS2 aditiv (da je posebno pogodan za katalizatore i turbine)

Specially for the new generation of passenger cardiesel engines from Renault. Suitable for turbochar-gers and catalytic converters.

Suština priče je zaštitni aditivi, generalno uzevši,u gotovom ulju imaju optimalan balans. Povećanje koncentracije nekog od aditiva pomera taj balans u nekom pravcu - sa određenim pozitivnim ali i eventualno negativnim efektima. Pitanje je samo koliko će se koji ispoljiti i koliki će njihov odnos biti u konkretnom motoru pri konkretnoj eksploataciji.  Možda će oni biti takvi da pozitivni budu izrazito značajniji nego negativni, koji se možda i ne ispolje. A možda bude i obratno. Na kraći rok je prva varaijanta verovatnija.

« Poslednja izmena: 17.08.2019. - 01:39 od strane DS9 » Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 172 173 174 175 [176]   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.141 sekundi sa 38 upita.
anything