Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
20.08.2019. - 11:50 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 175 176 177 178 [179] 180 181 182 183 ... 194 Next   Idi dole
Autor Tema: Veliki servis  (Pročitano 706668 puta)
Sledge i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 58
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #2670 poslato: 03.01.2019. - 22:46 »
Podeli temuIdi gore

Dobar ti kriterijum 
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 39
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #2671 poslato: 03.01.2019. - 22:49 »
Podeli temuIdi gore

jbg, slabije mi nekako bolje zvuci od losije .. manje tragicno Smiley

5w40 zimi sgurno bolje legne turbini na hladno paljenje od 10w40.. plus sigurno ima jos nekih parametara .. ako se dobro secam 5w40 je ful sinteticko ulje, dok je 10w40 polusintetika ?
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #2672 poslato: 04.01.2019. - 04:18 »
Podeli temuIdi gore

Huh, to je sasvim diskutabilno (a mislim da smo već odavno obrazlagali razlike o tome šta suštinski podrazumeva kada neko ulje nazove polusintetičkim ili sintetičkim, a što su termini koji ne daju detaljan uvid u to kakva je zaista priroda tj. sastav tog ulja)  

Široko korišćene 5W-40ice su najčešće u prednosti u odnosu na široko korišćene 10W-40ice (a izuzetaka ima u obe gradacije), s tim što nekome te prednosti uopšte ne moraju da znače, a u određenim slučajevima mogu da mu budu kontraproduktivne.

Ipak, mogu se direktno upoređivati samo konkretna ulja, i eventualno se može potražiti i neka od njihovih aktuelnih laboratorijskih analiza, radi direktnog poređenja.

U slučaju Totala (odnosno Elfa) postoje određene specifilčnosti - recimo to da poslednja objavljena laboratorijska analiza npr. ulja Quartz 7000 10W-40 (koje je vrlo slično koncipirano kao Elf evolution 700 STI) pokazuje da je ono fortifikovano molibdenom (što ranije nije bio slučaj), uz odlične karakteristike za ovakvu klasu polusintetičkih ulja, što je i slučaj (u vezi sadržaja molibdena) sa NF 5W-40, ali nije slučaj sa SXR 5W-40.

Ipak, ni laboratorisjke analize svežih ulja ne mogu sasvim tačno opisati da li će neko ulje biti zgodnije u odnosu na drugo, ukoliko su ta ulja koncipirana po istim normama. Na tako nešto odgovara analiza rabljenog ulja, ali nema se čest slučaj identičnih uslova eksploatacije istog motora sa dva različita ulja koja bi da se porede.

U vezi konkretnog slučaja tj. upotrebe  10W-40 ili 5W-40 gradacije u ovom meganu sa 1,9 dTi tj. F9Q iz 2002., svaki od suprotnih stavova (tipa 10W-40 vs. 5W-40) može da se sa dobrim argumentima zastupa.

ima u knjižici par gradacija u odnosu na spoljnu temperaturu, mislim da do -20 preporučuju 10w40 gradaciju.

Renault bi mogao donekle da se nazove egzemplar među proizvođačima automobila/motora jer u (aktuelnim) preporukama za upotrebu ulja on daje samo najniže ambijentalne temperature, ali ne daje najviše (letnje), a što je takođe bitno (donekle slično u nekim preporukama čini i Daimler). Time eventualno čak može i da dovede nekoga u zabludu da npr. nikako ne sme da koristi gradaciju 5W-40 jer eto u njegovom području ne pada temperatura ispod npr. -15 C, pa zato treba isklučivo koristiti npr. 10W-40.

Peugeot je npr. detaljniji u vezi toga (starija servisna knjižica) http://2.bp.blogspot.com/_w6wXmVfveXI/Sa1AusgUUfI/AAAAAAAAAKU/WISj7mV0L-4/s400/07.jpg
a takvih primera ima još gomila.

« Poslednja izmena: 04.01.2019. - 04:27 od strane DS9 » Sačuvana

slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

Starost: 48
Auto: Alfa Romeo 1.6TS

« Odgovor #2673 poslato: 04.01.2019. - 14:08 »
Podeli temuIdi gore

Sve u svemu ulje je kao riblja čorba: važna je dobra osnova a bolja je što ima više "špecija" i što je režim kuvanja prefinjeniji. I opet, ista čorba nekome odgovara a nekome ne.
Nas laike ovde interesuje šta da radimo po pitanju ulja u uslovima kada nam motor troši ulje, koksuje naslage u motoru, imamo/nemamo DPF i ostale emisione "munje" i slično. Koja uja smeju ili ne smeju da se mešaju u smislu dolivanja, da li uja utiču/ne utiču na semeringe i zaptivače i slično. Šta da upoređujemo na etiketi pakovanja ulja u odnosu na fabričke preporuke? I naravno, zlata vrede iskustva iz prakse tipa "ono ulje mi je trošio a ovo sad troši mnogo manje" ili "ono ulje sam ispustio čisto iz motora a ovo crno posle 500km" i slično.
Sačuvana

Improvizacija je majka svih...sekiracija.
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2674 poslato: 08.01.2019. - 11:50 »
Podeli temuIdi gore

Svaki motor SUS (Sa Unutrašnjim Sagorevanjem) po dizajnu troši ulje pri svom radu,  a ta potrošnja zavisi od uslova eksploatacije, stanja motora i osobina ulja koje ga podmazuje.

Zbog toga je različit pristup tj. metodologija rešavanja tog "problema" ili problema - u zavisnosti da li je potrošnja ulja uobičajena, povišena ili neprihvatljiva. U prvom slučaju se ne čini ništa posebno, u drugom se u zavisnosti od propisanih normi za konkretni motor može probati sa uljem drugačijeg viskoziteta ili isparljivosti, u trećem se planira skorašnja servisna intervencija ili reciklaža motora ukoliko je servisna intervencija finansijski neprihvatljiva. U suštini svaki slučaj motora je poseban slučaj.
Postoji posebna tema o potrošnji ulja https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=1788.msg773461#msg773461

Dizel motopri sa DPF  su posebno osetljivi na povećanu potrošnju ulja jer nesagoreli ostaci iz ulja bitno doprinose zapušavanju DPF-a, ali pošto je njima propisano ulje određenih normi alternative su ograničene i diskutabilne.

Sve u svemu, što se laika tiče - sve piše u korisničkoj knjižici, a svodi se na to da potrošeno ulje treba doliti.

Koksovanje, tj. nakupljanje naslaga u motoru je uglavnom posledica zanemarivanja intervala zamene ulja, i/ili odstupanja od korišćenja ulja propisanih normi. A posledica koksovanja je povećano habanje motora i povećana potrošnja ulja. Uklanjanje naslaga se može učiniti brzo sa eventualnom upotrebom ispirača motora ili upotrebom propisanog ulja uz bitno skraćenje intervala. Ipak, za ovako nešto bi trebalo biti siguran da li je uopšte potrebno.. Eventualno bi mogla da bude zgodna praksa da se npr. na svakih npr. pet intervala zamene ulja odradi jedno ispiranje motora sa adekvatnim ispiračem, ali je to najčešće nepotrebno kada se koriste ulja propisanih normi i odgovarajućeg intervala.

U vezi mešanja ulja - postoji nekoliko mitova (u raznim kombinacijama) u vezi toga a koji su najčešće posledica nedovoljnog poznavanja sastava ulja. Potrebno je naglasiti da je naejefktnije ne mešati razna ulja nego koristiti određeno propisanih normi - ali da nema nikakve štete od mešanja ulja koji zadovoljavaju iste norme. Dakle, ako motoru lseduje ulje po normi npr. ACEA A3/B4, i u njemu je npr. Elf Evolution NF 5W-40, neće biti nikakve štete ako se u motor dolije npr. Elf Evolution SXR 5W-40 ili npr. Quartz 9000 5W-40.  Današnja ulja istih normi po pravilu imaju isti tip detergentskih supstanci (recimo na bazi salicilata) zbog kojih bi trebalo biti donekle oprezan pri mešanju raznih ulja, jer ukoliko su različiti postoji neka (minimalna) verovatnoća da bi supstance iz jednog ulja mogle smanjiti aktivnost ovih iz drugog ulja, ili međusobno odreagovati, smanjujući efikasnost mešavine.

Takođe, proizvođači ulja redom naglašavaju da nema štete od korišćenja drugačijeg ulja (a propisanih normi) nakon što je u prethodnim intervalima korišćeno drugo ulja.

U vezi obražanja pažnje šta piše na etiketi - bitno je znati da su ulja svrstana u različite gradacije (to je ono što najistaknutije piše), i da u servisnim knjižicama piše da u zavisnosti od ambijentalne temperature treba koristiti neku od gradacija, a takođe i da ona trebaju da zadovoljavaju određene ACEA ili Renault norme.

Da ne ulazim u detalje (a koga interesuje ima ih  u namenskoj temi https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg789024#msg789024 ) - sve potrebno piše u korisničkoj knjižici.

U vezi boje tj. zacrnjenja ulja - to nije baš neki pouzdan znak. Laboratorijske analize rabljenog ulja pokazuju i da i ulja koja su gotovo sasvim crna na izgled , mogu biti i dalje adekvatna  donekle za upotrebu. Koliko je neko ulje tamno pokazuje da li u motoru ima više ili manje naslaga. Ekstreman slučaj je korišćenje nenamneskog ulja koje se brzo degradira, ali tako nešto nije karakteristično za ulja propisanih normi. Dizel motori će uglavnom ubrzo nakon zamene imati tamno ulje jerće se sveže ulje pomešati sa zaostatkom u kome su rastvoreni produkti sagorevanja, dok će ulje iz motora koje sagoreva plin dugo ostati i dalje manje/više svetlo.

Ako se odradi ispiranje motora, ili se redovno bitno skraćuje interval (što ovo drugo nije potrebno niti je ekonomski isplativo, niti je adekvatno sa aspekta nekakvog odnosa prema životnoj j sredini), onda će ulje duže biti svetlije, jer je u motoru manje ostataka sagorevanja.

U vezi iskustva  tipa  ono ulje se trošilo onoliko a ovo drugačije - moje iskustvo nije previše striktno upotrebljivo (doduše nekome može i da kaže nešto) jer se ono odnosi na preporučena ulja za npr. PSA 1,4 HDi motor. Tako npr. vsa tri ulja koji su se koristili u mom motoru sukcesivno, Total Quartz 9000 5W-40, FAM Fenix Premium 5W-40 i FAM Fenix PSA Energy 5W-30 (ovo poslednje se koristi poslednjih šest izmena) su iskazala praktično istu potrošnju ulja za nekih 480-520 sati rada motora, odnosno 12-15000 km. Odnosno, za taj interval se zajedno sa izmenom ulja ukupno ulije 4,5 L a ispusti se 2,8-3 L rabljenog ulja i to se održava na gotovo istom nivou ovih oko 80,000 km koliko je auto kod mene. Prosečna brzina je po pravilu 25 km/h sa obzirom da se auto gotovo 90% maltretira po Beogradu

« Poslednja izmena: 08.01.2019. - 14:42 od strane DS9 » Sačuvana

slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

Auto: Alfa Romeo 1.6TS

« Odgovor #2675 poslato: 08.01.2019. - 15:41 »
Podeli temuIdi gore

Hvala puno na odgovoru, ovaj post zlata vredi.   
Sačuvana

Improvizacija je majka svih...sekiracija.
Fluence2010
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 35
Auto: Renault Fluence, 1.6 16V, 2010.

« Odgovor #2676 poslato: 11.01.2019. - 09:33 »
Podeli temuIdi gore

Juče sam išao do GumaM, ovlaštenog servisa u Mostaru, na veliki servis. Prethodni veliki servis je rađen 2014. godine sa ~70 000 km na satu, ovoga puta je ~130 000 km na satu. Računao sam da je 5 godina starosti kaiša i 60 000 km dobra prilika za veliki servis.

Izašlo me 344 evra. Napisaću malo opširnije o cenama kad uhvatim vremena da prepišem sve.

Zapažanja:
 - kretenima sam fino rekao da ovoga puta ne želim ulje ELF Evolution 700 STI 10w40. "Servisni savetnik" je to ukucao u komp - hteo sam ELF Evolution 900 SXR 5w40.
Fakturu sam proverio kući i vidim da su opet sipali 10w40.
Nabijem ih.

DS9 se seća da sam ga pitao šta da sipam i da je prokomentarisao da je za moj motor navedeno 10w40 gruba greška servisa...

- iako ovlašteni servis za Reno, Nisan i Dačiju, vidio sam na kamerama da rade i servis 2 Golfa 4, Passat B8 i Pežo 307.

- nakon zamene, kada sam krenuo nazad kući, čuo sam blago krčanje na oko 2 000 obrtaja. Pretpostavljam da je to faza kada se kaiš adaptirao, jer se nakon 3-4 kilometra taj zvuk više nije čuo.

Pa molim da mi neko potvrdi ili demantuje ovo.
Vidiću i danas kako se ponaša.
Sačuvana

djiuliju
Administrator
Van mreže Van mreže

Starost: 33
Auto: Clio 3 ph1 1.6 16v, Megane 2 ph2 2.0T

« Odgovor #2677 poslato: 11.01.2019. - 13:53 »
Podeli temuIdi gore

Nema tu sta mnogo da se adaptira, ako se bude culo i dalje reklamiraj.
Sačuvana

Fluence2010
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2678 poslato: 11.01.2019. - 14:04 »
Podeli temuIdi gore

Ne napisah i da su ga oprali i usisali za džabaka. To im nisam tražio, valjda gratis.

Danas sam čuo u par navrata taj "šum". Ne mogu da procenim od čega je, možda i nije od kaiša, ali jedno je sigurno - nije ga bilo pre velikog servisa.

Znači, traje po 2 sekunde, kratko i ne čuje se više. Nema pravila kad će da nastane, a desi se uretko. Pratiću i dalje stanje.

Još sam primetio danas da pogotovo kad je hladan, baš trese kada polazim prvom brzinom.

To mi je sve čudno, jer sam rekao da detaljno prekontrolišu sve delove, i stanje auta 6h su radili i rekli da je auto u odličnom stanju...
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2679 poslato: 12.01.2019. - 11:40 »
Podeli temuIdi gore

DS9 se seća da sam ga pitao šta da sipam i da je prokomentarisao da je za moj motor navedeno 10w40 gruba greška servisa...

Hvala ti na podsećanju, ali ne mogu sada da nadjem tačno taj odgovor, međutim pitanje je da li sam tada striktno tumačeno i bio u pravu.

U poslednje vreme sam i na osnovu tvoje knjižice naglašavao da je Renault tako napisao preporuke da on gotovo i da ne insistira na svojim normama osim u slučaju dCi+FAP, a da u nekim slučajevima može da se tumači da su odgovarajuća i mineralna ulja (isto koliko i sintetička) i za najnovije motore.
https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg789051#msg789051

Ukoliko tvoj motor ima turbinu (tj. ukoliko se na njega odnosi tabela iz knjižice Benzinski motori sa turbokompresorom ili Renault Sport gde je gradacija ohraničena na 5W-40, 0W-40, 5W-30 i 0W-30, onda je 10W-40 promašaj, dok ukoliko se radi od atmo. benzincu onda nije.

Zaista ne mogu da se setim na osnovu kog navoda (u servisnoj dokumentaciji) sam naveo da je 10W-40 gruba greška - pa ako možeš pomozi mi da to nađemo.

Ipak, zaista je glupo da servis i na insistiranje da se sipa SXR koji je po svim osnovama odgovarajuć, to ne učini.

« Poslednja izmena: 12.01.2019. - 13:12 od strane DS9 » Sačuvana

Fluence2010
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2680 poslato: 12.01.2019. - 13:46 »
Podeli temuIdi gore

Ovde si pisao
https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=198.msg768503#msg768503

Ovde sam sabrao info za veliki servis:
https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=944.msg772022#msg772022

A ovo je poruka šta je rađeno za prvi veliki servis:
https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=944.msg771233#msg771233
Sačuvana

Neletaksista
Captur
Van mreže Van mreže

Auto: Scenic 1.6 Exception 2007

« Odgovor #2681 poslato: 12.01.2019. - 14:40 »
Podeli temuIdi gore

Moze li mi neko reci kakvi su INA setovi zupčastog?

Gesendet von meinem Redmi 5 Plus mit Tapatalk

Sačuvana

Fluence2010
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2682 poslato: 12.01.2019. - 14:58 »
Podeli temuIdi gore

Na dobrom su glasu, imaš u mojoj prethodnoj poruci sve info i komentare za INA. Pregledaj linkove.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2683 poslato: 12.01.2019. - 23:23 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti vrlo Fluence.  

Moraću ponovo da dam objašnjenje tj. izvinjenje - da sam pogrešio (tj. suštinski nisam, ali bi bilo od mene glupo reći da je Renault pogrešio, a na osnovu čega servis može regularno da uradi ono što suštinski zaslužuje u$ranu motku ).

Vrlo sličnu grešku sam načinio i članu sličnog nicka kao tvom tj fluensemen-u, a zahvaljujući kome imamo navode servisne knjižice iz 2014. Dakle sve, tj suština piše u donjoj poruci

https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg784482#msg784482

Kome nije očigledno, ponoviću tu suštinu.

Moja zabluda (je bila), a verujem i mnogih drugih - to da Renault insistira tj propisuje isključivo ulja sa svojim odobrenjima RN 0700 i RN710 za vozila od godišta kada je kreirao te norme (dakle oko 2008.).

Međutim - navodi servisnih knjižica novijih vozila (od dakle oko 2008.) to demantuju, jer po tome kako i šta piše u tim knjižicama, Renault u isti koš stavlja ulja po ACEA, API i po svojim RN 0700 i 0710 normama, što suštinski znači da servis nije obavezan da koristi ulja po RN normama, a što osim što obesmišljava postojanje tih normi (tj. obavezu njihovog korišćenja), sasvim dovodi u zabludu nekoga ko logično očekuje da će sam Renault da jasno naglasi kako korišćenje ulja po njegovim normama ima prednost nad korišćenjem ulja po opštim tj ACEA i/ili API normama.

Zato i jesam u onoj gore poruci sa linka napisao da sam bio u zabludi i da se izvinjavam fluensmenu, a kako stoje stvari treba da se izvinim i tebi (i naravno svim drugima koje sam doveo u zabludu).  

Slično objašnjenje sam dao i ovde  https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg789051#msg789051    
jer sam u zabludi bio dok nisam uvideo kakvi su navodi servisnih knjižica u različitim godištima.

E` sad - čoveku ne može niko da zabrani da misli kako su ulja po odgovarajućim Renault normama adekvatnija od onih koja zadovoljavaju samo odgovarajuće ACEA i/ili API norme.

To je na kraju krajeva savim logična i najverovatnija istina jer su zahtevi (koje nisam imao priliku da vidim, tj. nemam uvid u detalje RN normi) takvi da osim što su oni identični za većinu parametara koje opisuju ACEA norme, sigurno je dodato još nekoliko parametara koji se odrađuju na renoovim testnim motorima, a ne na ne-renault motorima kako se to čini sa ACEA normama.

Nadam se da je time jasno o čemu se ovde radi

Btw, u vezi cele stvari, donekle u smislu odbrane servisa - jer mu dođe da i njima treba da se izvinim,  
oni mogu da kažu da su sipali jeftinije ulje radi toga da korisnik ne plaća nepotrebno više (a sipano mu je ulje po propisu, tj. po navodima knjižice).

To donekle tj. formalno može da ima smisla (a suštinski je bez_veze) jer ima i takvih korisnika koji bi mogli da smatraju da ih servis zavlači sa skupljim uljem.

Ponavljam, sva ova pisanija su posledica toga što su preporuke u servisnoj dokumentaciji i knjižicama napisane tako kako jesu.
Da se prekrstim 290

Verujem da bi inženjeri koji pišu te preporuke njih napisali konkretnije - ali da su ih advokati i marketinški stručnjaci revidirali, skratili i sl.

Sad, verovatno je sasvim posebna priča odnos Totala/Elfa prema Renault-u, ili Renaulta prema ACEA (čiji je Renault član), al` verujem da sa ovim to vrlo ima veze.

U vezi INA, njihovi ležaji su često prva/fabrička ugradnja, i može se računati da su sasvim pouzdani/odlični.

https://www.schaeffler.com/remotemedien/media/_shared_media/08_media_library/01_publications/automotiveaftermarket/brochure_1/download_4/saam_3/schaeffler-aftermarket-brochure-ina-engine-en-7565.pdf

Kao što se vidi, INA je jedan od brendova Schaeffler koncerna, uz dobro poznate Luk, Ruville ili npr. FAG

« Poslednja izmena: 13.01.2019. - 00:10 od strane DS9 » Sačuvana

Fluence2010
Clio
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2684 poslato: 13.01.2019. - 00:06 »
Podeli temuIdi gore

Hvala tebi DS9, nema potrebe da se izvinjavaš 

Mene je samo iziritiralo to što sam eksplicitno tražio navedeno ulje 5W-40, a oni sipali drugo, mimo moje volje.
Briga me ako je skuplje, naglasio sam da ga sipaju.

Sledeće male servise ću videti da radim u Trebinju, malo me je iziritirao taj domuzluk.

Opet, hvala na objašnjenjima!
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 175 176 177 178 [179] 180 181 182 183 ... 194 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.195 sekundi sa 38 upita.