Svaki motor SUS (Sa Unutrašnjim Sagorevanjem) po dizajnu troši ulje pri svom radu, a ta potrošnja zavisi od uslova eksploatacije, stanja motora i osobina ulja koje ga podmazuje.
Zbog toga je različit pristup tj. metodologija rešavanja tog "problema" ili problema - u zavisnosti da li je potrošnja ulja uobičajena, povišena ili neprihvatljiva. U prvom slučaju se ne čini ništa posebno, u drugom se u zavisnosti od propisanih normi za konkretni motor može probati sa uljem drugačijeg viskoziteta ili isparljivosti, u trećem se planira skorašnja servisna intervencija ili reciklaža motora ukoliko je servisna intervencija finansijski neprihvatljiva. U suštini svaki slučaj motora je poseban slučaj.
Postoji posebna tema o potrošnji ulja
https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=1788.msg773461#msg773461Dizel motopri sa DPF su posebno osetljivi na povećanu potrošnju ulja jer nesagoreli ostaci iz ulja bitno doprinose zapušavanju DPF-a, ali pošto je njima propisano ulje određenih normi alternative su ograničene i diskutabilne.
Sve u svemu, što se laika tiče - sve piše u korisničkoj knjižici, a svodi se na to da potrošeno ulje treba doliti.
Koksovanje, tj. nakupljanje naslaga u motoru je uglavnom posledica zanemarivanja intervala zamene ulja, i/ili odstupanja od korišćenja ulja propisanih normi. A posledica koksovanja je povećano habanje motora i povećana potrošnja ulja. Uklanjanje naslaga se može učiniti brzo sa eventualnom upotrebom ispirača motora ili upotrebom propisanog ulja uz bitno skraćenje intervala. Ipak, za ovako nešto bi trebalo biti siguran da li je uopšte potrebno.. Eventualno bi mogla da bude zgodna praksa da se npr. na svakih npr. pet intervala zamene ulja odradi jedno ispiranje motora sa adekvatnim ispiračem, ali je to najčešće nepotrebno kada se koriste ulja propisanih normi i odgovarajućeg intervala.
U vezi mešanja ulja - postoji nekoliko mitova (u raznim kombinacijama) u vezi toga a koji su najčešće posledica nedovoljnog poznavanja sastava ulja. Potrebno je naglasiti da je naejefktnije ne mešati razna ulja nego koristiti određeno propisanih normi - ali da nema nikakve štete od mešanja ulja koji zadovoljavaju iste norme. Dakle, ako motoru lseduje ulje po normi npr. ACEA A3/B4, i u njemu je npr. Elf Evolution NF 5W-40, neće biti nikakve štete ako se u motor dolije npr. Elf Evolution SXR 5W-40 ili npr. Quartz 9000 5W-40. Današnja ulja istih normi po pravilu imaju isti tip detergentskih supstanci (recimo na bazi salicilata) zbog kojih bi trebalo biti donekle oprezan pri mešanju raznih ulja, jer ukoliko su različiti postoji neka (minimalna) verovatnoća da bi supstance iz jednog ulja mogle smanjiti aktivnost ovih iz drugog ulja, ili međusobno odreagovati, smanjujući efikasnost mešavine.
Takođe, proizvođači ulja redom naglašavaju da nema štete od korišćenja drugačijeg ulja (a propisanih normi) nakon što je u prethodnim intervalima korišćeno drugo ulja.
U vezi obražanja pažnje šta piše na etiketi - bitno je znati da su ulja svrstana u različite gradacije (to je ono što najistaknutije piše), i da u servisnim knjižicama piše da u zavisnosti od ambijentalne temperature treba koristiti neku od gradacija, a takođe i da ona trebaju da zadovoljavaju određene ACEA ili Renault norme.
Da ne ulazim u detalje (a koga interesuje ima ih u namenskoj temi
https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg789024#msg789024 ) - sve potrebno piše u korisničkoj knjižici.
U vezi boje tj. zacrnjenja ulja - to nije baš neki pouzdan znak. Laboratorijske analize rabljenog ulja pokazuju i da i ulja koja su gotovo sasvim crna na izgled , mogu biti i dalje adekvatna donekle za upotrebu. Koliko je neko ulje tamno pokazuje da li u motoru ima više ili manje naslaga. Ekstreman slučaj je korišćenje nenamneskog ulja koje se brzo degradira, ali tako nešto nije karakteristično za ulja propisanih normi. Dizel motori će uglavnom ubrzo nakon zamene imati tamno ulje jerće se sveže ulje pomešati sa zaostatkom u kome su rastvoreni produkti sagorevanja, dok će ulje iz motora koje sagoreva plin dugo ostati i dalje manje/više svetlo.
Ako se odradi ispiranje motora, ili se redovno bitno skraćuje interval (što ovo drugo nije potrebno niti je ekonomski isplativo, niti je adekvatno sa aspekta nekakvog odnosa prema životnoj j sredini), onda će ulje duže biti svetlije, jer je u motoru manje ostataka sagorevanja.
U vezi iskustva tipa ono ulje se trošilo onoliko a ovo drugačije - moje iskustvo nije previše striktno upotrebljivo (doduše nekome može i da kaže nešto) jer se ono odnosi na preporučena ulja za npr. PSA 1,4 HDi motor. Tako npr. vsa tri ulja koji su se koristili u mom motoru sukcesivno, Total Quartz 9000 5W-40, FAM Fenix Premium 5W-40 i FAM Fenix PSA Energy 5W-30 (ovo poslednje se koristi poslednjih šest izmena) su iskazala praktično istu potrošnju ulja za nekih 480-520 sati rada motora, odnosno 12-15000 km. Odnosno, za taj interval se zajedno sa izmenom ulja ukupno ulije 4,5 L a ispusti se 2,8-3 L rabljenog ulja i to se održava na gotovo istom nivou ovih oko 80,000 km koliko je auto kod mene. Prosečna brzina je po pravilu 25 km/h sa obzirom da se auto gotovo 90% maltretira po Beogradu