Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
B

Problem: alternator / regler

Započeo banem, 31.12.2008. - 09:36

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

banem

Od skoro, od kad je hladno, kad ga palim na kratko se čuje neki kaiš (valjda?) bzzz na kratko i posle nikakvih problema. Kao da prokliza na kratko. Kad je ugrejan i palim ga ne čuje se, u vožnji je sve normalno. Znači - samo kod paljenja kad je hladan. Da li je to nešto ozbiljno? Imam još oko 1500 km do malog servisa, da idem odmah ili da sačekam? Uzgred, veliki servis bez PK kaiša urađen pre 8500 km, trenutno na satu 79500 km (veliki servis zato što je prošlo pet godina od kupovine).

Alhemičar

Da li zvuk lici na neku vrstu "crvrcanja"?
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.

Click

Cekaj mali servis, no big deal  :yes:

banem

Citat: Clioman poslato 31.12.2008. - 10:38
Da li zvuk lici na neku vrstu "crvrcanja"?

Nije, više liči na... hm, samo na bzzz. Ne kao kod Golfa ili Zastave kad škripi.

roki_actros

E i kod mene se isto to desava i ustanovio sam da je do klinastog remena koji vrti vodenu pumpu i altenator...Cuje se par sekundi i nestane...Bojim se da je prenategnut ili su lezajevi altenatora rekli byby :laugh:

banem

Citat: roki_actros poslato 31.12.2008. - 14:51
E i kod mene se isto to desava i ustanovio sam da je do klinastog remena koji vrti vodenu pumpu i altenator...Cuje se par sekundi i nestane...Bojim se da je prenategnut ili su lezajevi altenatora rekli byby :laugh:

Ili je otpušten? Pošto je zima, pa se metal skupio.

rotkod

Taj zvuk kod mene je proizvodio kaiš koji ide preko vodene pumpe, naime pumpa je dala svoje i počela polako sliniti, kočiti... Isto pri paljenju. Kada je skinuta, probali smo je okretati Vrtila se teže i pravila otpor... zamenjena i problem rešen! Nestao zvuk!

SlObOdNi

#7


Nego, slucajnosti... i meni se to juce javilo...  :banghead:  :tup:
Imam problem da mi alternator ne puni odmah, cim startujem motor, vec tek posle nekog vremena, i to traje vec nekih mesec dana jer nikako da skupim para za to da resim  :nezna:
E sad, juce pocne da se cuje taj zvuk... :mad:
Neko mi kaze da to moze da bude kais od alternatora, da se rasusio...
U reno savi mi rekli da je remenica, a da se cuje zbog spanera koji je otisao ?! znaci, trebalo bi raditi veliki servis, koji je radjen pre 25000  :blink: ...
Jos u jednom servisu sumnjaju na remenicu... :??:

Doduse, jos niko nije pogledao, sve je cisto "sta bi moglo da bude"... u ponedeljak cu ga voziti na servis, pa ce neko da isprlja ruke i da skine alternator, pa cu nadam se znati sta se desilo :)

Ako neko ima ideju sta bi moglo da bude, rad sam da cujem :)

remark

Zar nemas garanciju od velikog servisa? Ja sam ga skoro odradio i dobio garanciju 60.000 km.
potpis :)

SlObOdNi

Problem je sto sam ja auto uzeo pre mesec dana, i tada je sve funkcionisalo savrseno :)
Izgleda da je tacno da auto zimi pokazuje sve boljke...

Ne znam bas da li ce mi priznati takvu garanciju, auto je van garantnog roka, a to je uradjeno valjda pocetkom 2007e?

aleksandar.o

ako se zvuk javlja samo kod paljenja onda 99% ti je do alternatora ,nista strasno ali idi kod elektricara i resice ti za nekoliko crvenih

SlObOdNi

E pa ovako:

Resim ja da odem do servisa zbog svega toga i jos nekih par sitnica, pa odlucim da odem do Reno Save...
Tamo ostavim auto juce, skinu alternator, kazu da je PK kais u sasvim solidnom stanju... :nezna:
Odneli alternator kod nekog svog majstora, i on im kaze danas da je otisla neka ploca sa diodama. :nezna:
Naravno, to ne moze da se poruci i mora ceo alternator da se zameni  :mad: kazu, oko 380 eura, plus ruke  :help:

Kazem, javicu se za sat vremena, okrenem par ljudi i svi se krstili na to... Doduse i meni nije jesno, da je otisla ta elektronika, kapiram da ceo alternator ne bi radio a on je de facto radio, osim sto kad "kresnem" auto nemam dovoljan napon prvih par sekundi dok ne dam gas 2-3 puta.
Takodje, to mi ne objasnjava onaj zvuk, elektronika ne "skripi" i "cvili".

E sad, okrenem ih, zahvalim im se i kazem spakujte mi auto kako je bio, jos jednom pitam da li su pregledali kais i spaner, odgovor koji sam dobio je bio "Pa mi smo odmah krenuli od alternatora, to nismo gledali, a kolega je pogledao PK kais - kaze da je u redu"  :blink:

Sutra cu voziti auto kod nekog lika u Kozarcevoj, cuo sam pricu od par ljudi da radi korektno, zakazao sam danas...

I dalje mi nije jasno da li je moguce da je istina to sto su mi rekli? A opet, onaj zvuk verovatno znaci da jos nesto nije u redu, verovatno spaner...



aleksandar.o

Citat: SlObOdNi poslato 27.01.2010. - 19:45
E pa ovako:

Resim ja da odem do servisa zbog svega toga i jos nekih par sitnica, pa odlucim da odem do Reno Save...
Tamo ostavim auto juce, skinu alternator, kazu da je PK kais u sasvim solidnom stanju... :nezna:
Odneli alternator kod nekog svog majstora, i on im kaze danas da je otisla neka ploca sa diodama. :nezna:
Naravno, to ne moze da se poruci i mora ceo alternator da se zameni  :mad: kazu, oko 380 eura, plus ruke  :help:

Kazem, javicu se za sat vremena, okrenem par ljudi i svi se krstili na to... Doduse i meni nije jesno, da je otisla ta elektronika, kapiram da ceo alternator ne bi radio a on je de facto radio, osim sto kad "kresnem" auto nemam dovoljan napon prvih par sekundi dok ne dam gas 2-3 puta.
Takodje, to mi ne objasnjava onaj zvuk, elektronika ne "skripi" i "cvili".

E sad, okrenem ih, zahvalim im se i kazem spakujte mi auto kako je bio, jos jednom pitam da li su pregledali kais i spaner, odgovor koji sam dobio je bio "Pa mi smo odmah krenuli od alternatora, to nismo gledali, a kolega je pogledao PK kais - kaze da je u redu"  :blink:

Sutra cu voziti auto kod nekog lika u Kozarcevoj, cuo sam pricu od par ljudi da radi korektno, zakazao sam danas...

I dalje mi nije jasno da li je moguce da je istina to sto su mi rekli? A opet, onaj zvuk verovatno znaci da jos nesto nije u redu, verovatno spaner...




sasvim je moguce da ti je otisao alternator ako dugo vremena nisi obracao paznju na taj tako zvani suvi start alternatora ,mislim da ga tako zovu
ta elektronika je koliko ja znam jedna ploca sa diodama
a moguce je da je originalni alternator ,toliko koliko su ti rekli.
moj savet ti je da odes kod elektricara koji rade alternatore i da ti stave drugu polovnu plocu a oni to imaju i naplatice ti oko 50 evra ,ili da nadjes drugi ceo polovan alternator na nekom otpadu
nisi naveo o kom se autu radi

SlObOdNi

klio, 1.5 dci, 2001
Auto je kod mene nekih mesec i po dana, odmah na pocetku sam uradio mali servis i trazio da mi provere ceo auto. Tada su izvalili da mi alternator ne puni odmah cim "kresnem", ali tek sada mogu da odvojim nesto para da to resim.
Najvise me brine taj zvuk, znaci da nije samo do te ploce sa diodama...

aleksandar.o

#14
Citat: SlObOdNi poslato 27.01.2010. - 22:37
klio, 1.5 dci, 2001
Auto je kod mene nekih mesec i po dana, odmah na pocetku sam uradio mali servis i trazio da mi provere ceo auto. Tada su izvalili da mi alternator ne puni odmah cim "kresnem", ali tek sada mogu da odvojim nesto para da to resim.
Najvise me brine taj zvuk, znaci da nije samo do te ploce sa diodama...

sada si naveo da su ti rekli da ti alternator nije dobro punio,to je upravo ono sto sam i pomislio
da se odma ogradim ja nisam majstor ali sam malo upoznat sa tim problemom
od ispravnosti tih dioda ti zavisi punjenje alternatora
ako neke ne rade onda ni alternator ne puni dovoljno tj onoliko koliko je predvidjeno
pusti ti reno servis i idi kod nekog elektricara koji radi alternatore a trebao bi svaki autoelektricar da radi alternatore i oni ce ti naci resenje ,da ti zamene plocu sa diodama i taj deo sto stvara taj zvuk,ja mislim da ga zovu suvi start alternatora a naplatice ti oko 50 evra ili nadji polovan na nekom otpadu,ali to uradi pre nego ti vrisne akumulator,jer kada ne puni alternator onda vuce vise struje iz akumulatora i onda vrisne akumulator