Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_Sauriann

Problem: merac / senzor spoljne temperature

Započeo Sauriann, 14.01.2009. - 23:29

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pkrisz74

#330
Obe žice otkinute... :place:


Kada ih spojim pokazuje temperaturu od 23C. Da li ima veze koja se sa kojom spaja, jer nema nikakve dodatne šare?

pkrisz74

Konačno rešen problem posle male gimnastike sa ovim senzorom za merenje spoljne temperature. Naime, prvo sam ustanovio nakon skidanja stakla i spoljne obloge retrovizora da su oba provodnika senzora prekinuta unutar zgloba retrovizora. Spajanjem istih (u obe kombinacije) je displej počeo da pokazuje temperaturu ali pogrešno. Opet skidanje i dalja gimnastika, sheme, tabelarne vrednosti otpornosti senzora... ustanovio sam da je senzor neispravan. Naručio sam drugi senzor (polovan original) i kad sam ga preuzeo odmah sam izmerio vrednosti i video da su OK sa time i ponadao da će biti OK. Montirao sam senzor i displej sada pokazuje tačnu spoljnu temperaturu (uporedio sam sa više drugih automobila od mojih poznanika koji imaju merenje spoljne temperature). Uraaa...

Na ovaj davač-senzor spoljne temperature dolazi napajanje direktno sa štampane ploče displeja i to na dva kablića: braon (-) i zelenom (+5V) koji se spaja preko džeka (ženski) ispod unutrašnje (u kokpitu) trouglaste plastike retrovizora. Na "muškom" delu džeka retrovizora koji je zašrafljen za samu plastiku kućišta retrovizora se ovi kablovi nastavljalju i to dva crna kablića do samog senzora.

Nadam se da će nekok poslužiti ovaj post za ubuduće. Bilo kakva pitanja neko da ima slobodno može da mi se obrati. Kad budem imao vremena onda ću malo eksperimentisati sa NTC otpornikom i dodatnim otpornicima da vidim koja kombinacija daje dobre rezultate. Pokušaću da napravim mali senzor i da upakujem u kućište starog-neispravnog senzora.

Pozdrav.   

mire

Gde si nabavio polovan? ja se sve kanim da ga zamenim kod ćaleta, ali nikako da to uradim... Kod njega prikazuje oko 10C više nego što treba. Da li ima neki konektor u retrovizoru, ili mora da se lemi?

zac


djiuliju

Ja stavio pravljen. Za sad radi ok. 

milan035

Koliko je precizan kad temperatura ode u minus?

djiuliju

Ne znam...mislim da nisam jos uvek video manje od -3, -4, ne secam se. Nocu kad je najhladnije auto mi je garaziran. Videcemo kad zakove zima. Istina, ja sam ga stavio da ga imam cisto, kod mene ne utice na rad klime, pa i da nije najprecizniji bas, nije strasno. Mada bih rekao da je precizan

wcyber

Ja kad sam promenio desni retrovizor za neki ne bas originalni, od onda mi prikazuje 2-4 stepena manje nego sto napolju jeste ..

mire

djiuliju, ti si ga pravio, ili si kupio pravljen?

djiuliju

Ma jes ja, moj majstor to pravi. On mi povezao. Izgleda kao original, posto mu neki lik lije od plastike. Testirao ga on, grejao, stavljao u zamrzivac, sta ja znam...meni je ok. 

pkrisz74

Citat: mire poslato 27.12.2016. - 13:31
Gde si nabavio polovan? ja se sve kanim da ga zamenim kod ćaleta, ali nikako da to uradim... Kod njega prikazuje oko 10C više nego što treba. Da li ima neki konektor u retrovizoru, ili mora da se lemi?

Naručio sam od Željka iz Obrenovca i čovek mi poslao. Verujem da ljudi koji valjaju polovne delove imaju i taj deo na prodaju, jedino ako su voljni da rastave retrovizor i prodaju samo senzor.

Senzor se mora lemiti (preporučujem) jer nema konektor u retrovizoru.

mire

Hvala. Videću i ja sa Željkom... Da sredim to ćaletu. Nije problem lemljenje, ali bilo bi lakše da ima konektor.

Boki

Kad vidis sa Zeljkom javi,i burazeru na sivom cliu brljavi taj senzor :shit:
Nisu sale za umove male

djiuliju

Milan pitao kako meri na hladnoci,ja bih rekao da je dosta precizan


Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока


milan035

#344
Hvala na informaciji. :ok:
Još samo da ga rasklopiš pa da konačno saznamo kako se pravi, odnosno koje su komponente korišćene. :zubo:
Ja sam jednom pokušao, ali bezuspešno, pa sam stavio polovan, dvaput :banghead: