Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
A

Elektronski merač nivoa ulja u motoru, poruke za ulje na tabli...

Započeo AccA, 21.01.2009. - 18:24

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mimi1980

Citat: joda poslato 28.02.2011. - 16:42
Pozdravljam sve kolege,
u mom Cliu sam nedavno menjao ulje itd. proveravam redovno nivo na mericu-sipku kako ko vec to zove.
Nivo po njemu je nesto iznad sredine prema max.
Kada ujutru proverim na racunaru od kola on pokaze da mi fali jedan kruzic odnosno ima sve kruzice sa leve na desno sem zadnjeg.
E sada, kada se vozika pa u toku dana ponovo proverim sa putnim racunarom onda su svi kruzici na broju i na merici ista situacija kao i ujutru.
Stalo je u njega oko 4.6L i presao sam oko 1000km i nista se na merici nije promenilo.
Dali da sipam jos onih 0.4L sto mi je ostalo ili da ostavim ovako?
Ko je u pravu? putni racunar ili merica?

Joda,dok sam imao Clia,bila mi je slična situacija kao i tebi.Po šipci,tek malo preko pola.A na displeju je uvek bilo 5 ili 6 kružića.

P.S.A odgovor na tvoje pitanje?Kako sam uzeo Fiestu,ostaje mi samo šipka.  :laugh: Nema na displeju podataka o nivou ulja.Svakako veliki plus za Reno.  :respect:

MarCoM

Ја sam  imao problem da nađem šipku kada se polomila,pa na jedvite jade našao u ovlašćenom servisu metalnu i odrali me...ali,nema veze.Ja,lično provereravam i jedno i drugo.BC kada se setim,a šipku bar jednom na 1000km.Do sada su se više-manje poklapali. :skace:
Да се зна ко тресе шљиве,а ко чека у потоку!

SlObOdNi

Spojio sam teme,posto je vec pricano o tome.

Sto se dolivanja tice, nemoj da naspes ostatak odjednom. Malo po malo, da ne  bi imao uljepreko max. Moze se desiti da kada sipas 5l imas preko max crtice ;)

Byk

Drugari, imam mali problem.
na bordu mi pokazuje da mi je ulje samo DVA KRUZICA, dok na sipkici je ulje skoro pa do vrha, taman kako treba.
da li neko zna o cemu se radi?

Byk

kako onda uopste meri? otkacio bih akumulator ali me mrzi opet posle da namestam radio i prozore.... ali ako budem morao ...

kilija06

Kod mene na meracu ulja na bordu mi ujutru pokaze pre prvog paljenja sve kruice kad ga upalim i napravim koji kilometar i opet proverim fali 1 ili 3 kruzica kontam da je to ono ulje sto ga paci gore na bregastu?Sta mislite?

Xigo

Vidim svi lepo pisete i pominjete kruzice, na board-u ali ne mogu nikako da ustanovim kako da ja dodjem do kruzica na board-u na Sceniku II, da mi pokazuje kad upalim kola da je nivo ulja u redu? Ranije mi je to pokazivao i toga je nestalo./ Kako da to aktiviram ponovo?

Xigo

Znam al ne pokazuje, a pokazivao je. Ne znam da li ima neka fora kojom se aktivira to pokazivanje?

meganed97

Je l zna neko gde se tacno nalazi merac ulja za BC? Kontam da je negde sa leve strane posto kad je auto nagnut na desnu stranu pokaze manje a na levu vise.
I interesuje me kako on funkcionise... da li kao merac za gorivo (plovak) ili ima neki senzor? :nezna:

Citat: Stragi21 poslato 09.01.2010. - 11:41
Ako je sipkica kao na clio 3 onako izuvijana ko joj moze verovati :nezna: nekako mi to ne moze izmeriti tacno

Nema to veze, ona se ispravi kad udje u motor
_______:renault:_______
Vožnja sa osmehom

Xigo

Citat: direstraits poslato 15.03.2011. - 20:07
Trebalo bi nakon paljenja da pokaze poruku: OIL LEVEL OK. Nakon toga pritisnes dugme BC-a na rucici brisaca i BC prikaze kruzice. Bar je tako kod mene.
Saznao sam sto mi ne pokazuje OIL LEVEL OK na bordu: crko mi je senzor koji daje podatke o tome, a kosta negde oko 6.000,00 dinara.

VeljkoM100

Da li držati nivo ulja bliže min, sredina ili blizu max?
Interesuje me prvenstveno za starije modele, 1.9D F8Q, a i za nove, ko zna možda jednog dana i ja kupim board, senz, comp, servis, 21 000 evrića, za sad me kolje samo tih 21000 evrića...

mixXx

obzirom da se ne odnosi na vrstu ulja ( a vezano je za ulje) a sadrži podatak vezano za ulje, evo jedne nove teme :respect:

sve počinje ovako:

kada okrenete ključ na kontakt dobičete ovaj prikaz




oznaka 1 pokazuje da je ulje u redu (vjerovatno nivo i kvaliteta ulja)!

ako za vrijeme ispisa ove poruke stisnete dugme za poništavanje (oznaka 2)

u međuvremenu će se pogasiti lampe koje trebaju da se pogase i dobičete sljedeči prikaz



tj. pojavit će se nekoliko krugova poredanih horizontalno (kod mene je bilo ukupno 6, od početka do kraja display-a)

trenutno (od jučer) mi pokazuje kao na slici kao da fali jedan krug!!!


ono što se nameče samo po sebi, jeste pitanje, koliko je mjerodavan ovaj elektronski pokazivač ulja?

zatim ono što mene interesuje, koliko ovih kružiča je normalan nivo ulja (od početka do kraja displaya ili treba ovako kao kod mene da fali jedan krug)? vjerovatno bi se u slučaju da fali ulja pojavila pruka da nije sve u redu s uljem!

da malo obrazložim, jučer sam ga malo oštrije vozio i malo brže (160 km/h konstantno nekih 10-20 km) i tačno se osjeti kako poslije auto malo bolje (neznatno ali bolje vozi) povlači, ali eto fali jedna oznaka na ovom mjeraču (več prošlo 2 mj od zamjene cca 2500km prešao)!
"Nothing is more powerful than an idea whose time has come." V.H.

zokafesb

Nevjerujte tim oznakama na tabli, displeyu ... već jedino sigurno mjerenje je ono ručno ispod haube... evo malo detaljnije kako se to radi....

Osim redovitim servisiranjem vozila, postoji i takozvani preventivni pregled koji možete odraditi u svega par minuta, ne zahtijeva tehničko predznanje, a time možete pomoći sebi i vozilu. Nakon toga možete uživati u nesmetanoj vožnji i izbjeći mogućnost financijskog šoka uslijed mogućeg zaribavanja motora zbog nedostatka ulja u motoru. Bitno je naglasiti da je riječ o potrošnji do cca. pola litre ulja na 10.000 km, sve što je iznad toga, znači da bi motor trebalo odvesti na ,,generalno uređenje". Kod rabljenih vozila, bilo bi idealno, pregledavati nivo ulja svaka dva do tri tjedna, radi svoje sigurnosti i barem dok ne upoznate potrošnju ulja svog motora.

Potrebno:
Ulje za motor (1 litra)
Lijevak za dolijevanje,neka bude čist,da nećistoće nemogu ući u motor.
Krpa za brisanje,ako prolijete ili pokapate ulje
Krpa za brisanje ruku od eventualne prljavštine

Kako doliti ulje
1. Doznajte kojeg proizvođača ulja vaš serviser koristi za motor kod redovitog servisa, kakvo je ulje (sintetičko, polusintetičko, mineralno) i koje gradacije (10W-40, 5W-40 itd), te si zapišite i spremite negdje.
2. Kod dolijevanja ulja motor mora biti hladan. Ako ste ugasili vozilo sačekajte pola sata da se motor ohladi, jer pri visokoj temperaturi, volumen ulja se povećava, "širi se". Očitanje na štangici za provjeru razine ulja neće biti točna (npr.ako fali ulja u motoru mjerite nakon što ste vozilo ugasili, razina ulja na štangici bi mogla očitati da ulja ne fali ili da ga ima previše).
3. Potražite štangicu za ulje i izvucite je van, obrišite o krpu, vratite natrag u utor iz kojeg ste je izvadili do kraja. Taj postupak je nužan zbog ostataka ulja, te prskanja na štangici, što utječe na pravilnu provjeru razine ulja.
4. Sačekajte par sekundi, ponovno izvucite štangicu i očitajte razinu ulja. Znači da pogledate oznake ,,Min" i ,,Max", te utvrdite gdje je sadašnja razina ulja, jer je štangica uronjena u posudu za ulje na motoru. Vratite je na mjesto.
5. Ako je oko oznake ,,Min"(minimum) i niže, znači da treba dosta ulja, a ako je oko oznake ,,Max"-maksimum, onda je potrebno par decilitara ulja za motore ili manje.
6. Na vrhu motora potražite čep(najčešće je žute boje) i odvrnite ga. Zatim izvucite štangicu za mjerenje razine ulja do tri centimetra (ne do kraja), radi lakšeg dolijevanja ulja.
7. Stavite lijevak u rupu za dolijevanje ulja u motor i ulijte decilitar ulja (ako je mjerenje pokazalo razinu između oznaka ,,Min" i ,,Max" ili nižu, a pola decilitra ako je blizu oznake ,,Max". Sačekajte da se ulje "slegne" u posudi za ulje u motoru, cca. 30 sekundi do minute. Izvadite štangicu za ulje, obrišite je o krpu radi bolje točnosti mjerenja i vratite na mjesto do kraja. Ponovo izvadite štangicu i očitajte novu vrijednost razine ulja.
8. Ako nije došla do oznake ,,Max", ponovite postupak broj 7. dok ne dođe do te oznake.
9. Kad ste dolili ulje do oznake iz postupka 8. uklonite lijevak. Obrišite ulje oko rupe za dolijevanje ulja. U slučaju kapanja, vratite čep na rupu i lagano ga zavrnite natrag dok vam ne pruži otpor. Zatim umetnite štangicu za mjerenje nivoa ulja na njeno mjesto, i pritisnite je do kraja.
10. U početku provjeravajte da li ste sve iz stavke 9. učinili ispravno, ponavljajući stavku barem jedanput. Zbog toga da vam čep ne bi ispao u vožnji, da ne ostanete bez ulja i da vam preko otvorene štangice za mjerenje razine ulja ne iscuri ulje.
11. Kad ste sve pravilno učinili, zatvorite poklopac motora, obrišite ruke od nečistoća i onda možete upaliti auto. Napomena: Ako ste slučajno ulili decilitar ulja više, motor vam to može tolerirati i ništa se strašno neće desiti. A ako ste, prije dolijevanja, ustanovili da je razina ulja na štangici za mjerenje na oznaci "Max", nije potrebno dolijevati ulje i nikako to nemojte činiti. Oznaka ,,Max" je na štangici za mjerenje razine ulja sa vrlo dobrim razlogom. Zato uvijek pazite što radite i radite to polako, svjesno, opušteno i sigurno.

SlObOdNi

Da dodam samo, to se mora raditi na ravnoj podlozi, ukoliko je vozilo na nagibu, nece se tacno ocrtati na meracu :yes:

MarCoM

Да се зна ко тресе шљиве,а ко чека у потоку!