Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
26.01.2020. - 21:48 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 122 123 124 125 [126] 127 128 129 130 ... 134 Next   Idi dole
Autor Tema: Potrosnja ulja  (Pročitano 494182 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 53
Auto: Citroen C3

« Odgovor #1875 poslato: 28.10.2017. - 07:50 »
Podeli temuIdi gore

Lično mislim da nećeš moći za kraću kilometražu da izvedeš (pravi/tačan) zaključak da je razlika u potrošnji ulja vezana za jedno ili drugo gorivo. Kada motor koristi adekvatno ulje - gotovo da je zanemarivo koje se gorivo koristi (jer su ulja pogodna za benzin adekvatna i za plin), mada jeste zgodnije za plin koristiti ulje koje je sa nešto smanjenim sadržajem SAPS (izuzetak je ako se benzinom razređuje ulje - pa onda ispadne da je potrošnja ulja veća sa njim).

Elfovo ulje Evolution 900 SXR je sasvim za preporuku (iako ga striktno motor tog godišta ultimativno ne zahteva), mada su odgovarajuća sva ulja koja zadovoljavaju normu ACEA A3/B4, prvenstveno iz 5W-40 gradacije (ako ćemo da biramo kvalitetnije).  Ali zbog nešto većeg viskoziteta, ulja iz 10W-40 gradacije (a koja su manje kvalitetna, uglavnom) mogu dati nižu potrošnju ulja, posebno ako se gleda na manju kilometražu.

Dakle stvar je kao što si video iz cele gornje priče poprilično diskutabilna.

Ja bih nekom svom prijatelju (kao što i činim) rekao da tom motoru sipa - FAM Premium 5W-40 ili Nisotec Autoline 5W-40 ili Optima Magnum 5W-40.  Ovo poslednje modričino pogotovo ako se koristi benzin kao gorivo, prva dva i ako se koristi plin - jer su ona po sastavu ACEA C3 ulja

Preporuka je suštinski - bilo koje (kršteno) ulje gradacije 5W-40 koje zadovoljava ACEA A3/B4 (a pogotovo ona koja zadovoljavaju normu RN0700 iako se ona ultimativno ne zahteva jer je motor ranijeg godišta od kreiranja te norme). Ako ćeš da se držiš toga da Renault preferira Elf - pomenuto SXR je odlično (ono dakle zadovoljava i RN0700). Mislim, za ovo poslednje to kažu ljudi, a ja verujem onima koji to kažu - s` tim što su mi miliji fam, nisotec i modriča za koje znam da su adekvatni.

Ako baš hoćeš poduži spisak preporuka ulja -
LUKOIL LUXE SAE 5W-40 full syntetic (jer pod istim imenom ima i semi-synthetic),
MOBIL 1 NEW LIFE 0W-40,
Motul Xcess 5W-40,
Liqui Moly Synthoil High Tech 5W-40,
Quartz 9000 5W-40,
inače, meni najmiliji od uvoznih - Yacco Lube FR 5W-40

i t.d. još pun konac.!.  ulja vrlo renomiranih proizvođača. kojih ima na tržišru

Biraj ago što ti srcu drago.

Prelazak sa jedne gradacije na drugu, kao i razlike u uslovima eksploatacije teško mogu da daju pravi zaključak u vezi potrošnje ulja - jer bi isto ulje moralo da se koristi u nekoliko izmena, pošto sa manje kvalitetnog ulja može da se desi i nešto izraženija potrošnja (zbog spiranja), ali je i to sasvim diskutabilno. Takođe, nešto tanje ulje, a to su 5W-40ice u odnosu na većinu 10W-40ica, takođe može dati nešto veću potrošnju ulja

Ono što tebe na kraju krajeva zanima je da sipaš korektno ulje i da saznaš okvirnu potrošnju ulja  (a što je već rečeno i prikazano da je ekstremno varijabilno) za neki duži period tipa 2000,5000,10000 km. Kako stoje stvari ona će biti na nekom nivou od npr (uobičajenih/prihvatljivih). 1-2 L od izmene do izmene. Razlika na šipki od 5 mm je poprilično diskutabilna - jer ona može označavati manjak ulja  ali može označavati i isti nivo ulja pod drugim uslovima (temperature, nagnutosti, vremena čekanja slivanja i sl).

Dakle sipaćeš kvalitetno ulje, a onda pod istim uslovima odmeravaj šipku. Ako bi to činio toliko često kao što ja činim, došao bi otprilike do zaključka da u suštini nemaš pojma da li je motor potrošio npr.  0.7 L ili 0,9 L. ali da si siguran da nije potrošio manje od 0,5 L niti više od npr. 1 L

Da bi bio sasvim siguran koliko šipka pokazuje, morao bi da se zezaš sa svojim majstorom prilikom ispuštanja ulja - tako što ćeš novog sipati npr. jedan litar manje od maksimuma. Onda nakon što povuče filter i čekanja, beleži gde je taj nivo, a zatim isto to i za maksimum.

Po prirodi stvari, što čovek nešto više sazna - sve je manje kategoričan u tvrđenju stvari koje su poprilično varijabilne.

Ako su pri svemu tome performanse vozila korektne a jedino trebaš da npr. dvaput dospeš po pola litra ulja do sledeće izmene (na npr. 10000-12000 km) - mislim da bi mogao da otvoriš šampanjac.

U vezi poslednjeg pitanja

Da li neko možda zna koliko je ulja u pitanju od min do max na meraču ovog motora?

- ja sam tragao po nekim renoovim uputstvima da nađem podatak o tome kolika je razlika na njihovim meračima između max i min. - i to nisam našao. Dok npr. za sve citroene od 1999-2008. imam precizan podatak o toj razlici jer je eksplicitno navedena u njihovim servisnim uputstvima.

Kod renoa je to u zavisnosti od motora verovatno slično kao i kod drugih proizvođača, dakle 1 ili 1,5 L,  a kod onih kod kojih je zapremina kartera veća od 5 litara verujem da je verovatno i 2 L.

Treba znati da inženjeri osim maksimuma i minimuma - definišu i tzv. apsolutni maksimum kao i apsolutni minimum i to su uglavnom vrednosti koje su za oko pola litre veće i manje, respektivno (ali njih treba izbeći), mada se može raditi i o nižoj razlici. Najzgodnije je da nivo bude (sasvim zagrejanog ulja) bude u poslednjoj trećini razlike, mislim pri maksimumu, i naravno nikad preko njega.. .

Ako budeš učinio onako kako sam gore naveo da sipaš manje od litra maksimuma - praktično ćeš izbaždariti svoju šipku. Naravno, pod uslovom da se prethodno dobro (15ak minuta) ispusti sasvim zagrejano, tj vrelo ulje (80+ C.), jer njega uvek zaostane u nekom sitnom procentu, najčešće u količini do oko 0,3 L..

Na kraju,dole je prikaz toga koliko  npr. ja još uvek nisam siguran kako  merač moje c3ojke sasvim tačno pokazuje - iako sam se vrlo tvrdio da to saznam (a znajući podatak o zapremini od 3,75 L i razlici minimuma i maksimuma od 1,5 L)

Dakle tu se mogu videti moje dve pretpostavke o tome koje nivoe pokazuje merač. Fali obeležena (brojevima) treća pretpostavka po kojoj eventualno najveća polja pokazuju 0,4 L. A ulivajući  po manje zapremine ulja - imam dokaze da mogu biti sve tri varijante u pitanju. Inače razmišljam da postoji i još koja mogućnost.

Ipak, jednostavno se uspostavlja da u motor ukupno sipam 4,5 L ulja za 480-520 sati rada motora (tj. 13000-15000 km), i da ga na kraju ispustim u količini od 3 L.

Bitno je da korektno ide, ne troši puno goriva i da je bezbedan - a sve to jeste.
« Poslednja izmena: 28.10.2017. - 14:15 od strane DS9 » Sačuvana

remaaa
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 32
Auto: renault Laguna, Dacia Duster

« Odgovor #1876 poslato: 09.12.2017. - 14:05 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav svima, prvi topic i to nazalost negativan.
E ovako auto je Dacia Duster ali sa renault motorima  2013 1.5dci 81kw auto je presao oko 170.000 Kod mene je 2 mjeseca odrzavan je u Renault/Dacia servisu od kako je kupljen ja sam drugi vlasnik. Promijenio sam ulje stavio sam Castrol Edge 5w40. Na 1000km potrosio pola litre. Isao sam kod Renault mehanicara koji mi je rekao da ovi motori nisu skloni potrosnji ulja i nevjeruje mi da je mogao da potrosi toliko ulja. Sto se tice auta, normalno se ponasa vuce pali sve kako treba, sve sam provjerio nema nigdje da curi ulje motor je suv. Na auspuh pored dpf filtera ne baca dim. Da li neko ima predstavu sta bi moglo da bude gdje da pocnem gledati, Hvala vam unaprijed.
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 40
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #1877 poslato: 09.12.2017. - 14:07 »
Podeli temuIdi gore

Prati dalje, mozda je greska u  merenju nivoa ? Ili si puno puta prveravao nivo ulja pa zakljucio da ga brzo trosi ?
Sačuvana

aboki85
Moderator
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Scenic 2 ph1 2.0T, Kangoo 1.5dci

« Odgovor #1878 poslato: 09.12.2017. - 14:10 »
Podeli temuIdi gore

Ako ima dpf, kao sto pises, to ulje nije odgovarajuce. 5w30 i Acea C4, tj sa RN0720 odobrenjem.

Sent from my XT1635-02

« Poslednja izmena: 09.12.2017. - 14:26 od strane aboki85 » Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #1879 poslato: 09.12.2017. - 15:17 »
Podeli temuIdi gore

A po kilometraži, turbina bi mogla da bude blizu svom kraju.
Sačuvana

Dule
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1880 poslato: 09.12.2017. - 16:44 »
Podeli temuIdi gore

Ono što ću ti reći Castrol Edge je ulje koje motor troši a neki ga gutaju.
Izbacuj ta go**a iz auta (plus je ogromna verovatnoća da je diviljak). Od Kastrola je odustao i VW zbog sličnih zajebancija.

ELF sa RN 0720.....   Pod hitno.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1881 poslato: 09.12.2017. - 21:50 »
Podeli temuIdi gore

Da, ovo što je Dule naveo je prilično oštro, ali bih gotovo sasvim potpisao.
Inače, znam i za neke beogradske iskusne servisere za MB/Daimler, koji su odustali od Castrola jer nisu mogli više da garantuju kvalitet svojim mušterijama. Prešli su na Mobil jer on ima ovlašćenog/generalnog distrinutera u Srbiji (za razliku od castrola). Sa Elfom je lako, samo se treba obratiti Profaco-u.

Na donjem linku je moje objašnjenje u vezi ulja po normi RN 720, tj. uljima za Renault/dCi sa FAP

https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=5261.msg675831#msg675831

Btw, kako i reče wcyber lako se čovek prevari sa merenjem nivoa ulja jer je to zavisno od gomile faktora, pa je pitanje da li fali npr. 0,3 L ili npr. 0,7 L, a čini nam se da fali 0,5 L.

Inače, pošto je auto održavan u Renault servisu - bilo bi zanimljivo saznati koja su mu ulja prethodno sipali. Ako u više izmena nisu sipali Elf Evolution Full Tech FE (ili bilo koje drugo koje ima odobrenje po normi RN 0720) - treba ih streljati
( mislim  : )

Pogotovo ako na računima piše dvosmisleno (tj. nedorečeno/ne_sasvim_precizno) o kom se ulju radi, a naplaćena visoka cena za namensko ulje.
« Poslednja izmena: 09.12.2017. - 21:56 od strane DS9 » Sačuvana

dukisa
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 29
Auto: Renault laguna 1.9 dci 2007 paris initiale

« Odgovor #1882 poslato: 09.12.2017. - 23:37 »
Podeli temuIdi gore

Drugari jedno pitanjce, koliko "crtica" je treba da potroši laguna 1.9 dci 130ks? ili ne treba ni jednu? za sada posle 6 000 mi je sve puno, ali jel postoji neka tolerancija tipa 2? do 10 000?
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1883 poslato: 10.12.2017. - 08:27 »
Podeli temuIdi gore

Očigledno te je mrzelo da detaljnije čitaš temu.
Da nije, video bi da se pisalo o tome kako i različiti uslovi eksploatacije (čitaj različiti vozači istog vozila/motora) rezultuju različitom potrošnjom ulja. Ja lično ne pamtim tačan Renaultov navod o toleranciji koju pominješ, ali je ona višestruko veća nego što je to uobičajeno kod dobro održavanog motora koji se umereno eksploatiše u ne sasvim ekstremno teškim uslovima eksploatacije (npr. kod drugog francuskog proizvođača motora tj. PSA - tolerancija koju pominješ je za razrađene motore - 0.5 L na 1000 km za benzinske, i 1 L na 1000 km za dizel motore - što bi u crticama bilo da nestanu sve crtice za oko 2000 km).

Pošto pokazivanje crtica, tj nivo od strane senzora zavisi od npr. količine koja je startno ulivena onda to može uticati  koliko će se crtica prikazivati.

Najjednostavnije rečeno, možeš otvoriti šampanjac her je motor u korektnom stanju i ne iskazuje znatniju potrošnju ulja.
« Poslednja izmena: 10.12.2017. - 08:29 od strane DS9 » Sačuvana

dukisa
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 29
Auto: Renault laguna 1.9 dci 2007 paris initiale

« Odgovor #1884 poslato: 10.12.2017. - 13:52 »
Podeli temuIdi gore

Očigledno te je mrzelo da detaljnije čitaš temu.
Da nije, video bi da se pisalo o tome kako i različiti uslovi eksploatacije (čitaj različiti vozači istog vozila/motora) rezultuju različitom potrošnjom ulja. Ja lično ne pamtim tačan Renaultov navod o toleranciji koju pominješ, ali je ona višestruko veća nego što je to uobičajeno kod dobro održavanog motora koji se umereno eksploatiše u ne sasvim ekstremno teškim uslovima eksploatacije (npr. kod drugog francuskog proizvođača motora tj. PSA - tolerancija koju pominješ je za razrađene motore - 0.5 L na 1000 km za benzinske, i 1 L na 1000 km za dizel motore - što bi u crticama bilo da nestanu sve crtice za oko 2000 km).

Pošto pokazivanje crtica, tj nivo od strane senzora zavisi od npr. količine koja je startno ulivena onda to može uticati  koliko će se crtica prikazivati.

Najjednostavnije rečeno, možeš otvoriti šampanjac her je motor u korektnom stanju i ne iskazuje znatniju potrošnju ulja.

Da me je mrzelo jeste da se ne lažemo Smiley
Hvala Pazi znam npr da mi clio 1.5dci nije trošio ni crticu.. pa čuh za 1.9 dci 130ks da je tolerancija kao veća.. 2-3 crtuce, pa sam smao hteo da proverim jel je tačno što sam čuo ili ne.. i naravno pričamo o normalnoj vožnji, šarenoj. Zgazim ga na svakih 1000 km čisto zbog auta
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1885 poslato: 11.12.2017. - 23:23 »
Podeli temuIdi gore

Ko god da je naveo veću "toleranciju" - to što je naveo odstupa od onog što se navodi u servisnoj dokumentaciji koja po pravilu navodi istu "toleranciju" za sve tipove benzinskih ili dizel motora (razlicito). Doduše, umeju navodi da budu drugačiji ako se upoređuje ono što je fabrika pisala pre dvadesetak godina u odnosu na ono što se piše npr. sada.

Generalno uzevši tolerancija u potrošnji ulja je takva - da je sasvim uobičajeno da između dve zamene može da fali i pola od ukupnog broja crtica, a i više.

Moje lično mišljenje je da ljudi  uvek poistovećuju nisku potrošnju ulja, odnosno to da ne fale crtice - sa time da je motor u dobrom stanju. Iako to jeste najčešće tako, to ne znači da je pravilo. Navešću citat jednog od iskusnih servisera sa nezavisnog citroen foruma Srbije koji je na tom forumu i istoj ovakvoj temi rekao sledeće:

"To što vi odmeravate meračem/šipkom u karteru (a može se reći i to što odmerava senzor pa se prikazuje kao crtice na displeju) - ne mora da bude samo ulje. Što sam ja imao jednog dobrog keca devedesetih, taj je i dolivao u karter".

Inače, po pravilu veći dizel motori su skloniji da potroše više ulja za istu kilometražu (ili npr. sati rada) pod istim uslovima u odnosu na manje mašine - ali su razlike kod automativnih motora takve da tehnička dokumentacija navodi iste tolerancije za slične motore koji se ne razlikuju previše u veličini.

Ipak, iskustveno se nakon nekoliko godina u upotrebi nekog tipa motora dođe do zaključka da on u odnosu na prethodnu generaciju ili na sličan ali amnji motor ima drugačiju dinamiku potrošnje ulja.

Međutim, za nekog ko normalno tj. šareno vozi - ovako nešto je sasvim diskutabilno, a i nebitno da li je motor potrošio jednu ili četiri crte za npr. 8000 km. U oba slučaja može otvoriti šampanjac, a još bolje ako ga iskombinuje sa npr. tatarskim biftekom. Čisto da nožem malo obrije pomenuto meso i namaže na lebac sa puterom - jer mu karike nisu obrijale cilindre pošto mu je podmazivanje motora odlično.

« Poslednja izmena: 11.12.2017. - 23:44 od strane DS9 » Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #1886 poslato: 12.12.2017. - 07:27 »
Podeli temuIdi gore

Stoji to za dolivanje u karter, ali se gorivo u ulju i oseti, ako imaš bar malo osećaja.

Sa druge strane, taj problem je upravo bio svojstven automobilima iz sedamdesetih i ranijeg perioda, koji su imali mehaničku pumpu za gorivo koju je pokretala bregasta osovina, ili drugi pokretni sklop motora. Pri popuštanju membrane, gorivo je iz pumpe oticalo putem sa najmanjiim otporom, a to je onaj koji ide pravo u motorno ulje.
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 40
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #1887 poslato: 12.12.2017. - 09:57 »
Podeli temuIdi gore

Tako je meni na skodi kroz tu membranu odlazilo gorivo u rezervoar .. Dobra stvar je sto ti nivo "ulja" raste   
Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 59
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #1888 poslato: 12.12.2017. - 14:39 »
Podeli temuIdi gore

I to se obicno primeti kad se zagrejan na semaforu ugasi i nece da upali.
Sačuvana

Dule
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1889 poslato: 12.12.2017. - 15:21 »
Podeli temuIdi gore

Jako je često nalivanje goriva u motorno ulje na pojedinim novim dizelima sa DPF. Kad radi regeneraciju DPF, zna da nasvira gorivo u karter. I to baš dosta. Zato se na novim dizelima nikako ne preporučuje dolivanje ulja do maksimuma. To se smatra mnogo opasnije od vožnje ispod minimuma ulja.
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 122 123 124 125 [126] 127 128 129 130 ... 134 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.127 sekundi sa 37 upita.