Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
20.07.2019. - 05:39 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 ... 134 Next   Idi dole
Autor Tema: Potrosnja ulja  (Pročitano 463793 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Bistro
Kadjar
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 51
Auto: Laguna2 * 2.2 DCi 2003 Initiale Renault Clio2 F2 1.5 DCi 2003

Siva Krstarica

« Odgovor #1905 poslato: 08.03.2018. - 11:49 »
Podeli temuIdi gore

Meni vec 14000km ulje stoji na 2 do 3 kockice, merac (sipka) pokazuje na sredinu izmedzu min. i max. nisam dolio ni kapi izmedzu izmena sada ovih dana se spremam da promenim ulje. Smatram da ce motor isto raditi i da je dovoljno ulja i kad su sve 6 kockice i kad je samo jedna (isto kao sto ce motor isto raditi kad ga vozis sa punim rezervoarom ili na rezervi  )
Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 58
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #1906 poslato: 08.03.2018. - 13:29 »
Podeli temuIdi gore

Nisam siguran da je neophodno sipati ceo litar ako nije palo do minimuma, jer bi inače mogao da preteraš preko maksimuma. Ja bih ili sipao pola litra ili sačekao da nivo padne na minimum. Kod mene je otprilike litar razlike izmedju minimuma i maksimuma.
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 43
Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #1907 poslato: 08.03.2018. - 15:10 »
Podeli temuIdi gore

Nije samo litar razlika između minimuma i maksimuma na 1.9dCi.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
Mazzy
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 31
Auto: Renault Laguna II 1.9 dCi

« Odgovor #1908 poslato: 08.03.2018. - 19:04 »
Podeli temuIdi gore

A dobro, 4,5 litra stane.ne odnosi se sipka na sve. Ako su spale 3 crte, to je mozda pola litra.

To sam i nasuo (0,5L)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Sačuvana

mawerik013
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 33
Auto: Laguna 2 1.6 16v

« Odgovor #1909 poslato: 27.04.2018. - 18:26 »
Podeli temuIdi gore

Ljudi, zna li neko gde je na Laguni senzor pritiska ulja, poceo auto da mi pali crvenu lampicu za ulje uz poruku stop. Ima ulja, sve deluje ok, ulje ima 13000 km ali ke Motul 5w40.
Sačuvana

mire
Espace
Van mreže Van mreže

Auto: Laguna III GT 2.0T 205

« Odgovor #1910 poslato: 27.04.2018. - 19:03 »
Podeli temuIdi gore

Možda uljna pumpa, možda ležajevi radilice. Ja bih otišao do servisa.
Sačuvana

Show them no fear, show them no pain.
Sebastijan
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 64
Auto: Renault Laguna II Grandtour 1.9dci 88 kW

« Odgovor #1911 poslato: 27.04.2018. - 19:14 »
Podeli temuIdi gore

U većini slučajeva lampica za pad pritiska ulja  u motoru podseća da je vreme pripreme za "udaju" vozila, nažalost je tako.
Sačuvana

Gluvom priču pričati!
Sledge
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 26
Auto: Renault Laguna II 1.9 dCi

« Odgovor #1912 poslato: 27.04.2018. - 19:41 »
Podeli temuIdi gore

Kod 1.9dCi motora senzor za pritisak ulja se nalazi kod filtera za ulje,odnosno malo ispod njega,bijeli okrugli konektor,a vadi se sa dubokom 16 ili 17 gedorom(ne sjećam se tačno).Sad ne znam je li sve isto kod benzinskog motora,ali pogledaj,vjerovatno je na prednjoj strani oko filtera ulja.
Sačuvana

mawerik013
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1913 poslato: 27.04.2018. - 22:17 »
Podeli temuIdi gore

Hvala Sledge... Uspeli smo da ga nadjemo i zamenimo, sad je sve ok.Kvar otklonjen za 10 min, deo dobio gratis.
Sačuvana

singer
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: 44
Auto: laguna 1.8 rxe

kupujem samo kola koja imaju svoj tim u F1!!!

« Odgovor #1914 poslato: 28.04.2018. - 11:05 »
Podeli temuIdi gore

cek cek, jel ti upalio i ne gasi ili pali pa gasi povremeno(na leru)?
Sačuvana

mawerik013
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1915 poslato: 28.04.2018. - 18:09 »
Podeli temuIdi gore

Pali gasi, dok vozim.
Sačuvana

dexkg
Captur
Van mreže Van mreže

Auto: renault scenic 1.9 dci privilege

Bolje gram prakse nego tona teorije !

« Odgovor #1916 poslato: 12.05.2018. - 09:19 »
Podeli temuIdi gore

Ulje Motul 6100 synergie sae 5w40 Scenic 1.9 dci. Auto presao 142800 kilometara, pre 5000 zamenjeno ulje. Pre toga ELF Excelium potrosio 500 gr na 10000, sada potrosio 850 gr na 5000. Napominjem ulje koje sam sipao je MOTUL i to po savetima ovde sa foruma. Otisao kod majstora nema plavicastog dima, auto suv, vuce ko lud, potrosnja goriva normalna, pali na prvu, a majstor mi savetuje da sipam kod njega ELF iz bureta da se ne zezam sam i da garantuje da nece biti potrosnje. Sta Vi mislite. Takodje kaze da se MOTUL probio na moto ali da bas i nije uspeo na automobilskom trzistu. Pozdrav
Sačuvana

Byk
Koleos
Van mreže Van mreže

Auto: Laguna III 2.0dci 150hp, Megane II 2.0 16v 138hp, Twingo 1.2 16v 76hp

« Odgovor #1917 poslato: 13.05.2018. - 00:49 »
Podeli temuIdi gore

Svasta cu jos da procitam...
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #1918 poslato: 13.05.2018. - 16:48 »
Podeli temuIdi gore

Pa jes`. К`o kad bi neko rekao npr.  honda je uspela na moto tržištu ali nije na automobilskom. Il` Castrol uspeo kod volksvagena al` nije kod renoa. Pa šta?.

Prvo, Motul proizvodi dobra ulja, kao i što ga proizvodi Total (čiji je Elf brend) i ostali veliki igrači svetske industrije mašinskih lubrikanata, a svi oni imaju različite klase ulje tj. različite cene (pa one međusobno nisu za poređenje, kao i što nije za poređenja ekonomska vrednost/veličina neke kompanije u cilju određivanja "kvaliteta" ulja, pa još kroz potrošnju u nekakvom motoru).

Potrošnja ulja, pogotovo u nevelikim količinama (konstatovano ocenjivanjem nivoa ulja na meraču) ne može biti parametar za ocenu nekakvog kvaliteta ulja. Ako mi neko kaže da je auto potrošio 500 gr (obaška što je mislio na zapreminu tj. 500 mL odnosno 0,5 L) ili 850 mL - reći ću mu da je između ostalog termalno širenje motornih ulje (tj. ugljovodonika) značajno, pa da se u prvom slučaju možda radi o 0, 6 L, a u drugom slučaju o npr. 0,7 L. Jer je greška merenja, tj. šacometrije merača/šipke (kao i senzora nivoa) poprilična.

Više puta sam naglašavao u ovoj temi da je merenje (potrošenih) malih količina ulja kao što je ta od 0,5 L - vrlo teško, osim ukoliko neko neće da prilikom ulivanja ulja koristi menzure i termometar, i da to isto čini prilikom ispuštanja ulja. Ili, osim ako hoće da obeležava motorno ulje radioaktivnim elemntima pa da ih meri kroz izduv kako se to radi po svetskim laboratorijama u cilju preciznog merenja potrošnje ulja pd strane nekakvog (testnog) motora SUS.

Da li smo sigurni da smo pod istim uslovima izmerili ulje na nultom kilometru i na 5hiljaditom?
Pošto sam ja to često radio (pokušavajući da budem siguran) - sve što mogu da kažem je da nisam uspeo da postignem iste uslove, i da mi je greška merenja bila značajna. Kad su drugačije napumpane gume - i tada je nivo malo drugačiji (a da ne govorim o drugim varijablama) - pa onda čovek teško može da bude siguran da li je 0,5 L možda 0,6L - ili je možda 0,4 L.

Osim toga,  uslovi eksploatacije istog motora mogu biti bitno različiti  tako da u nekom trenutku favorizuju izraženiju potrošnju ulja.

I šta kaže majstor, da neće biti potrošnje ulja?

Odlično, imam zabavu za zezanje u slobodno vreme.  Prvo bih ga pitao - kako definiše potrošnju ulja?  Da li da se nivo na meraču šipki neće promeniti do kraja intervala, ili da će se nivo u karteru smanjiti za toliko da neće biti potrebe za dolivanjem, odnosno da se neće oglasiti senzor nivoa?

Za prvi slučaj bih mu ponudio opkladu od 1000 evra - da će se nivo sigurno smanjiti za 5000-10000 km, posebno u slučaju da se kune kako je savršeno odradio dizne pa ne prelivaju u karter.

E` sad, da sam majstor - kako da dobijem opkladu?
Ulje naliti preko maksimuma. Ako popusti neki semering, još bolje, biće posla. Ta_man da nabijem na nos donešeno ulje koje uništava semeringe, a ne ovo na koje imam rabat. Je l` sam se ja džabe maltretirao pola života po tuđim kanalima i čumezima da bih svakom bio socijalna ustanova.  I još `оće da voze dizel koji troši k`о zippo. Ako stvarno potroši - pa nisam ti ja kriv što nisi `teo da menjaš creva ili što su ti loše reparirali turbinu.

Kako da vozač sigurno dobije opkladu, tj. da potrošnja ulja bude primetna čak i za majstora?

Ne računajući  izvlačenje ulja što bi bilo čist falsifikat, motor treba dobro nagaziti od Srbije do Norveške, naravno sasvim natovaren, i vozati po ograničenjima gde ih ima, i maksimalno koliko može da ide tamo gde nema ograničenja. Za nedelju dana se vratiti do majstora da pogleda nivo na meraču.  Prethodno utvrditi sa majstorom da je nivo na meraču na samom maksimumu ali ne i preko toga. Po mogućstvu, sa majstorom izmeriti vruće ulje - a nakon povratka iz Norveške ohladiti ulje u karteru pa doći do majstora sa mlakim i nikako vrućim uljem. .

Kada se bude ocenjivao nivo u karteru, na početku merenja zadržati bar nekoliko sekundi merač u vođici, a na kraju merenja (nakon puta do Norveške i natrag) merač odmah izvući nakon potapanja.

Inače (bez zezanja), ja lično (i personalno) obožavam svog majstora, zna da sam blesav u vezi izmene ulja, i da treba samo da skine filter, otvori čep kartera, stavi lavor pod njim, sačeka dvadesetak minuta montirajući nove filtere i da zatvori karter.
Podlošku koja je od punog bakra mu ne dam da menja (što nije dobra praksa), jer joj se dimenzija nije promenila ni u prošlih šest izmena, a baš mi nešto milo da ostane deo koji sam zatekao na autu. I to samo zato što ima finu ruku i za najnežnije aluminijumske kartere tj. navoje.

Onda me gleda kako sipam 0,3 L manje od navedene zapremine kartera i to da me ne zanima koliko pokazuje merač ((prvih par izmena se krstio, al` više to ne radi). To ću ionako da pažljivo osmatram sutradan, na baš vrlo vrlo ravnom, po uputstvu iz korisničke knjižice. Kada za par hiljada km nivo bude opao, dodaće se količina bliska maksimumu, i to će se ponavljati dok se ne ispuni interval od godinu dana ili 500 sati rada motora, šta pre istekne.  Na kraju intervala se pokaže da se u motor ukupno sipalo 4,5 L,  a da je iz motora ispušteno 3 L, varijacija je nekih +/- 0,2 L  i to se održava na sličnom nivou u poslednjih 70,000 km, na autu koji je kupljen star pet godina sa nepoznatom kilometražom.

Btw, kod plastičnih merača postoji i efekat da u zavisnosti od vremena (sekundi) koliko merač ostane u vođici - nivo bude niži ili viši. Pri čemu je taj efekat različit na različitim temperaturama (ulja), jer je i viskoznost istog ulja različita na različitim temperaturama.

Al` što bi napisao Herman Hese - to je samo za ludake.

Za normalne i/ili pismene ljude sve piše u korisničkoj knjižici, pa između ostalog i da potrošeno ulje treba samo doliti, i nastaviti do kraja intervala. Doduše u renaultovoj piše i da je preporučeno koristiti Elf ulja, nije precizirano da l` iz bureta ili manjih pakovanja.

Sad, i u mojoj piše da treba koristiti Total ulja, al` sam skoro u opštoj temi o motornim uljima napisao šta mi trne https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg773347#msg773347 zbog toga što PSA preporučuje Total, ili što možda najpre Total tera PSA da preporučuje Total, a ne npr. Castrol, koji je preporučen nemačkim narodskim autovima! i sličnim gospodarima prstenova, umesto da im je preporučen recimo Fuchs ili Liqui Moly. Ili npr. takođe domaći im Addinol.

Post Scriptum (ozbiljno)

Ako se ima poverenja u majstora, tj. dobro je ostati sa njim u dobrim odnosima ako je dobar - što da ne, neka on sipa ulje i preuzme odgovornost za potrošnju ulja. Al` to što je dizel motor potrošio 0,85 L za 5000 km ne mora uopšte da bude do manjeg il većeg "kvaliteta" ulja, odnosno sklonosti da se neko od njih više troši u istom motoru, nego zbog različitih uslova eksploatacije i zbog konstatovanog nivoa ulja pod različitim uslovima.

Suštinski - nismo sigurni ni da li je za 10,000 km elfovo ulje potrošeno u zapremini od baš 0,5 L, niti da li se motulovo potrošilo  baš 0,85 L za 5000 km.Obe konstatovane količine su uobičajena posledica rada motora (pod nekakvim uslovima). Takođe, optimalan rad motora, tj. potrošnja goriva nam već kaže da je tako. Višestruko više od toga bi bilo zabrinjavajuće.
« Poslednja izmena: 14.05.2018. - 12:33 od strane DS9 » Sačuvana

dexkg
Captur
Van mreže Van mreže

Auto: renault scenic 1.9 dci privilege

Bolje gram prakse nego tona teorije !

« Odgovor #1919 poslato: 14.05.2018. - 08:50 »
Podeli temuIdi gore

@DS9 i ostalima, izvinjenje za gramazu  prosto nisam razmisljao. Iz tvog teksta, a i po citanju sa neta neka optimalna potrosnja ulja na 10000 je izmedju 0,1-0,3 l u zavisnosti od tipa i modela motora. Moja racunica se krece na 0,17 l, tako da smatram da ovo nije nista strasno za predjenih nepunih 143000. Najzad u upustvu pise i ovo
"It is normal for an engine to use oil for   
lubrication and cooling of moving parts   
and it is normal to top up the level be-
tween oil changes.
However, contact your RENAULT   
Dealer if more than 0.5 litres is being   
consumed every 600 miles (1000 km)   
after the running in period."
tako da majstor gubi opkladu. A ukoliko predje 0.5 l onda posetiti majstora sto je opet po meni mnogo.
Preporuceno ulje po upustvu je ELF EVOLUTION SXR 5W-40 ACEA A3 / B3 / B4 , a sipao sam MOTUL zato sto ga dosta hvale i kako mnogi kazu i po forumima. Sad dodatno je i to sto ima dosta falsifikovanog ELF-a, a kao da nema i MOTULA? Kit komerc verovatno prodaje originale? Svestan cinjenice da nemam izbora vraticu se na ELF kako je bog i Reno rekao  jer je manje trosio ELF.
Jos jednom hvala na odgovorima i izvinjenje na napravljenoj gresci gram-litar !
Puno pozdrava svima
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 ... 134 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.117 sekundi sa 38 upita.
anything