Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_Alhemičar

Folije za stakla (zatamnjivanje)

Započeo Alhemičar, 31.03.2008. - 14:50

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Alhemičar

Da..vidis,kad si rekao da si isao na 35%,ja sam mislio da je to % ali u smislu zatamnjenja a ovo kod tebe je % propusnosti svetlosti..da pokusam strucno da se izrazim   :rotfl:  Ali dobro,50% je onda svuda 50%..i po jednom i po drugom racunanju,zar ne?   :nezna: 
Sad sam se jos vise zbunio posto sam mislio da idem na 25% zatamnjenja..a sada kad vidim ovih tvojih 35% propusnosti(to je kao da se ide na 75% zatamnjenja) to mi deluje sasvim ok! Poludecu!  :tup:
Video sam kako je koleginica Cici zatamnila svoja stakla,ona je isla na 50%.Super izgleda ali mi vec pomalo vuce na "mafiju" a ja ne bih da me svaki policajac na ovome svetu samo zbog toga zaustavlja,zato sam ja mislio ici na 25% zatamnjenja..taman da mi sunce ne przi previse..

Sorry ako sam bio konfuzan oko ovih procenata,samo sam razmisljao na glas..sto ne mora znaciti da sam ista pogodio   :celb1:  a mozda nesto i jesam..videcemo sve kada odem kod majstora pa kad mi on fino da svoje ponude i objasni sta je sta!
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.

Exception®

Sad ste me skroz zbunili sa ovim procentima, matematika i ja nismo baš na "ti" :celb1:. Moguće da i ja grešim :nezna:. Nisam duuugo bio kod Cile, svašta je moguće...
ΕΛΛΑΣ

nebojsa

Citat: Nebojsa poslato 31.03.2008. - 14:41
pa sto se tice folija, ovde u bg ja nisam video da se drugojacije klasifikuju... tj sto je propustljivost manja to je i procenat manji, tako bar i meni ima neke logike...medjutim i jedno i drugo vidjenje je TACNO...kako god da okrenes :)

cici-no :) vuce na mafiju zato sto je cici mafija.. a ovo je bas onako diskretno ko sto bi ja zeleo :)

Alhemičar

Slazem se..ovo je ipak vise varijanta za svaki dan bez da privlacis previse paznje..

Cici je mafija!   :rotfl:    :nezna:
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.

Cici

Citat: Nebojsa poslato 31.03.2008. - 14:53
cici-no :) vuce na mafiju zato sto je cici mafija..


Kako me zna čovek, pa to ti je... :bigl: Slažem se sa Cliomanom za postotke, zavisi jel se gleda propustljivost ili stepen zatamnjenja.
.

Cici

Citat: Bojan_NBG poslato 01.04.2008. - 21:19
Ako te zaustavi pandur, ništa mu neće značiti da li imaš 25% ili 50% zatamnjenja... :yes:

Koliko ja znam, dozvoljeno je 25(27)%. Upravo zato i služe ti atesti. Naravno da se vidi golim okom kad je rađeno zatamnjivanje, pa makar i najblaže...
.

Bojan_NBG

#6
Ma imam i ja "atest". Ali validni atesti su samo oni iz Vinče, sa Mašinskog itd. Običan atest je samo za foliju, a kad se folija stavi na staklo, onda se menjaju karakteristike samog stakla i treba ti "atest na stakla sa folijom". E sad što se ljudi iz Vinče prave ludi i neće da atestiraju folije na staklima to je druga stvar...A i uz validan atest, mora i u saobraćajnoj da piše "vozilo sa zatamnjenim staklima" ili tako nekako. Ja sam pokazao moj atest nekim "poštarima" kad su me zaustavljali i upalilo je možda 2 puta, sa ostalima sa morao drugačije...Npr sa interventnom nikad nisam imao probleme, nikad nisu ni tražili atest, niti bilo šta...Kažu da će po novom zakonu, precizirati da samo vozila državnih službi mogu da imaju tamna stakla...A opet, živimo u Srbiji - sve se može... :fucka:


Cici

#7
Ovde možete diskutovati o svemu vezanom za stavljanje folija u boji na stakla, tj. popularnom zatamnjivanju. :)

Ja mogu pomoći sa nekim od informacija, s' obzirom da sam radila ovo na svom autu... Dakle, folija ima raznih, i kvaliteta i boja. Najčešće se na auto stavljaju folije u crnoj boji, što je i najprirodnije, i na svim kolima se uklapa. Kao merilo dobrog kvaliteta i sigurnog opredeljenja, svakako su folije marke Llumar, čija ugradnja u proseku košta 100€ i zaista garantuje kvalitet. Tu je još par dobrih marki, ali to će kolege možda bolje znati. Uvek se možete opredeliti za "pijačne" folije od par stotina dinara, ali time sebi garantujete jedino loš izgled vaših stakala, najčešće prepunih brojnim linijama i štraftama, tj. ogrebotinama, pa čak i rupicama i naborima, koje neminovno nastaju pri aplikaciji takvih folija. Folije, sem "styling" efekta, donose i izuzetnu prijatnost u vožnji, a istina je i da prilično štite od sunčevih zraka. Obično se za označavanje folija koriste procentne oznake koje predstavljaju stepen zatamnjenja (25, 35, 50%...). Moguće je i obrnuto označavanje, koje predstavlja meru propusnosti svetla kroz folije (tada veći postotak označava svetliju foliju). Ukoliko se odlučite za ovo, preporučujem čoveka koga zovu Laci i iz Sremske Kamenice je. Njegov rad je na mojim kolima i sve je apsolutno perfektno odrađeno, tako da je savršenstvo potpuno realno očekivati bilo gde da radite... :) Sve eventualne mane govore samo o nekvalitetu radnika. Takođe, tu je i momak po imenu Siniša, iz Futoga, a Beograđani nek izreklamiraju "svoje". ;)


Prvih par postova su izvučeni iz druge teme, a dalju priču očekujemo od vas... :wavey:
.

Exception®

Negde sam već napisao ali ne mogu da nađem: Renault kao dodatnu opremu nudi već iskrojene folije po dimenzijama stakla za skoro sve modele. Ne shvatam toliku polemiku oko policije :??: Pa ajd' neka dokažu da folije koje su na mom autu nisu original Renault i da moj auto nije već fabrički tako isporučen ;)...

Cila iliti Lacika: 064/178-32-56  :respect: :fucka:
ΕΛΛΑΣ

Dogac

Navešću vam sada par odredbi u Srbiji važećeg PRAVILNIKA O DIMENZIJAMA, UKUPNIM MASAMA I OSOVINSKOM OPTEREĆENJU VOZILA I O OSNOVNIM USLOVIMA KOJE MORAJU DA ISPUNJAVAJU UREĐAJI I OPREMA NA VOZILIMA U SAOBRAĆAJU NA PUTEVIMA ("Sl. list SFRJ", br. 50/82, 11/83 - ispr., 4/85, 65/85, 64/86, 22/90, 50/90 i 51/91 i "Sl. list SCG", br. 1/2003 - Ustavna povelja):

                                           4. Uređaji koji omogućavaju normalnu vidljivost

                                                                   Član 42
Pod uređajima na vozilima koji omogućavaju normalnu vidljivost u saobraćaju na putu, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se:
1) vetrobran i spoljna prozorska okna kabine i karoserije;
2) uređaj za brisanje vetrobrana (u daljem tekstu: brisač vetrobrana);
3) uređaj za kvašenje spoljne strane vetrobrana (u daljem tekstu: perač vetrobrana);
4) ogledalo koje vozaču omogućava osmatranje puta i saobraćaja (u daljem tekstu: vozačko ogledalo).

                                                                   Član 43
Pod vetrobranom, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se okno na čeonoj strani motornog vozila.
Vetrobran i sva okna na motornom ili priključnom vozilu moraju biti ugrađeni i izvedeni tako da je opasnost od telesne povrede vozača, putnika i prolaznika u slučaju njihovog loma svedena na najmanju meru. Vetrobran i takva okna moraju biti otporni na atmosferske i toplotne uticaje.
Vetrobran mora, pored uslova iz stava 2. ovog člana, ispunjavati i sledeće uslove:
1) da je izgrađen od dovoljno providne materije, čija se providnost ne menja;  :ok:
2) da ne pokazuje nikakvu znatniju deformaciju predmeta koji se kroz njega gledaju;
3) da u slučaju prskanja zadrži providnost koja je vozaču potrebna da bi nastavio sigurnu vožnju do zaustavljanja vozila. :ok:

                                                                    Član 59
Kabina za vozača na motornim vozilima mora ispunjavati sledeće uslove:
1) da u pogledu dimenzija, vidljivosti, stepena vibracije, izolacije od buke, grejanja, ventilacije i zaptivenosti ispunjava uslove koji obezbeđuju normalan rad vozaču i njegovim pomoćnicima;
2) da je sedište vozača široko najmanje 0,45 m i da po svojoj konstrukciji i materijalu od kog je izrađeno omogućava vozaču udobno sedenje za upravljačem;
3) da su okna prednje i bočne strane kabine izrađena od providnog materijala.  :ok:

To je to što se zakona tiče.Sad da čujem tumačenja...  :too:
"Samo svemir i ljudska glupost nemaju granice ... Samo za ovo prvo još uvek nisam siguran" (Albert Einstein, 1879-1955)

Alhemičar

Ja ovde nisam procitao nista konkretno i decidno..kaze na par mesta "normalna vidljivost"..to je sada relativna stvar i moze biti slobodna procena sluzbenog lica   :yes:   Kroz neka zatamnjena stakla se vidi odlicno(mozda i isto)dok kroz neka se bas i ne vidi najbolje   :nezna:
Da se ja pitam..naveo bih precizno i jasno,sta sme a sta ne sme..ako sme,u kolikoj meri sme i tako..
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.

Exception®

Ništa konkretno nije definisano a kad čitam član 43 tačka 2... Koliko Zastava je fabrički stizalo sa šajbnama "sa dioptrijom" :celb1: :celb1: :celb1:
ΕΛΛΑΣ

Dogac

Ja sam stavio ove folije od 35% (u mom slučaju to je 65% zatamnjeno) i vidi se ODLIČNO iz auta, verujte mi da je razlika baš minimalna u odnosu na šoferku koja nije zatamnjena!Čak i spolja kad gledaš auto vidi se lepo osoba u njemu.Mislim da policija neće cimati zbog ovakvog zatamnjena.

Evo slika da vidite razliku:

nezatamnjen


zatamnjen

"Samo svemir i ljudska glupost nemaju granice ... Samo za ovo prvo još uvek nisam siguran" (Albert Einstein, 1879-1955)

Cici

#13
To tvoje je 35% zatamnjeno. Moje je 50%... :) (kad već moram da pišem! :celb1:)

Slikaću auto prvom prilikom kad otopli, na sunčevoj svetlosti (pošto je tako i kolega), pa da uporedite i vidite da se i kod mene providi unutra ;) Drugo je kad padne mrak ili kad je loša osvetljenost spolja... :klap:

.

Alhemičar

@ dogac : Da,ja ipak mislim kao i koleginica,da je kod tebe zatamnjenje 35% jer kod nje je 50% a njena satkla izgledaju tamnija!
@ Cici : Pomaze li to zatamnjenje protiv jakog sunca..prosle godine sam pred 1. maj vozio za C.Goru..leva ruka mi je izgorela od sunca   :rotfl:  a nisam mogao nista uciniti,moram voziti   :nezna:  I da li smanjuje uticaj sunca na zagrevanje kabine..pretpostavljam da je na oba pitanja odgovor da,ali ipak pitam da bih cuo info. iz tvog licnog iskustva.   :wavey:
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.