Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_Alhemičar

Folije za stakla (zatamnjivanje)

Započeo Alhemičar, 31.03.2008. - 14:50

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Cici

#15
Apsolutno da za oba pitanja! :yes: Jedino što u ovom drugom slučaju ne pomažu puno kod mene, jer crni lim mog auta dostiže neverovatnu temperaturu leti na suncu kad stoji. :fucka:

Zaista je mali šok kad u vožnji spustiš staklo i kad te "opiči" sunce, tada shvatiš koliko znače... :)
.

nebojsa

ja bi takodje apelovao da svako ko zeli tamna stakla ipak stavi prave folije tipa Lumar ili Sun Gard i profesionalno ih ugradi, jer ovo sto se prodaje na buvljaku moze biti jeftino al svakako nije prijatno za ok...., moj drug je fenomenalno ugradio sam folije, al uzeo ih je nna buvljaku i ja sam samo krozsoferku gledao jer mi su mi nekako te foljie blokirale pogled, smetale su mi i za oci, zvuci cudno ali istinito...dok kod pravih i kvalitetnih folija to se ne oseca...

Alhemičar

@ Cici : I kod mene je slican problem jer je auto tamnije plave boje pa se brzo zagreje..eee metalik siva ili bela su za ljude koji zive na moru,to potpisujem!
@ Nebojsa : Verujem ti,to ti je isto kao kada kupis naocare za sunce ali na buvljaku,nemaju UV zastitiu,tebi se cini da ti stite oci od sunca a zapravo ti "rasturaju" oko..verujem da i ove kvalitetne folije imaju bar neki nizi nivo UV zastite!?
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.

nebojsa

da da , u Grckoj se folije stavljaju na papir od doktora da imas problema s vidom ili da koza ne sme da ti bude puno na suncu :)...al to uvek mozes da sredis...

Upravo ta komparacija za naocare... ko ima neke shit i neke original recimo vidi pravu razliku...., ove "original" so ko lek za oci...

Dogac

Citat: Cici poslato 03.04.2008. - 16:25
To tvoje je 35% zatamnjeno. Moje je 50%... :) (kad već moram da pišem! :celb1:)

Slikaću auto prvom prilikom kad otopli, na sunčevoj svetlosti (pošto je tako i kolega), pa da uporedite i vidite da se i kod mene providi unutra ;) Drugo je kad padne mrak ili kad je loša osvetljenost spolja... :klap:


Ovde gde sam ja stavljao foliju ovako racunaju:50% je najsvetlije pa 35% je tamnije pa 20% josh tamnije...znaci veci procenat oznacava vise svetla.Sve to zavisi kako gde...
"Samo svemir i ljudska glupost nemaju granice ... Samo za ovo prvo još uvek nisam siguran" (Albert Einstein, 1879-1955)

Bojan_NBG

One obične folije sa buvljaka su najjeftinije, ali su i najgoreg kvaliteta, jer već posle godinu dana počinju da blede, iscrtavaju se crte na zadnjem staklu od grejača itd. Lumar su standardno dobre folije, neko je spomenuo i Sun-Gard, za koje sam isto čuo da su ok. Ja imam nemačke Bruxafol, već 9 meseci i meni su odlične. U Beogradu zatamnjivanje radi onaj Ivan iz Kumodraža (Lumar), a ja sam radio u Borskoj (firma Mimac - Bruxafol). Meni je najveća korist od folija pri jakom suncu, jer fantastično smanjuju bljesak, a noću nema nikakvih problema pri parkiranju.  :ziveli:

Click

Citat: Clioman poslato 03.04.2008. - 16:43

@ Cici : Pomaze li to zatamnjenje protiv jakog sunca..prosle godine sam pred 1. maj vozio za C.Goru..leva ruka mi je izgorela od sunca   :rotfl:  a nisam mogao nista uciniti,moram voziti   :nezna:  I da li smanjuje uticaj sunca na zagrevanje kabine..pretpostavljam da je na oba pitanja odgovor da,ali ipak pitam da bih cuo info. iz tvog licnog iskustva.   :wavey:
Pomaze jedino atermicka sofersajbna.. + bocna stakla u boji.. To ti je iz licnog iskustva.

renault-misha

sto se tice folija sa buvljaka jesu losijeg kvaliteta ali meni ne blede imam ih vise od godinu dana samo se malo na ivicama prozora malo odlepljuju (jer se otvara prozor). Lumar folija je za nase uslove tj dzep najbolja
deda mraz je poranio..... :-)

Mr.Black

#23
I ja da dodam po nesto,
kao i cici stavio sam Lumar foliu 50% zatamnjenosti u Novusu (naravno Laci je tu upetljao svoje prste)
i prezadovoljan sam, jako je dobrog kvaliteta i daju ti garanciju 5 godina za folije, znaci sa pravom, a i osim lepog izgleda auta
tu je ona korisna strana ( fantazija za putovanja leti, ne goris ko cvarak na suncu ).
A i zandara sto se tice nisam imao nikakvih problema a i da dodje do toga tu je atest iz Vince koji kad im pokazes slosi im se od
onih silnih formula o prelamanju svetlosti i zakona koji su tamo navedeni tako da cim krene da cita odma ti vrati i kaze vozi druze.   

banem

Verovatno će i kod nas biti kao na zapadu, deo već jeste.

To će reći da smeju da se zatamne samo stakla iza vozača, oba sa strane i staklo petih (trećih) vrata. Fabrički zatamnjena stakla ne moraju na atest, ali svaka izmena mora da se atestira. Sigurno postoji tumačenje ili mišljenje nadležnog ministarstva šta znači "dovoljna vidljivost", a za to su ovlaštene određene institucije kao što je Mašinski fakultet koji će to tačno izmeriti, pa se zato i zove atestirano - zadovoljava pravila.

Slično važi i za treće štop svetlo, gde se vidi koliko je naš zakon zastario. U njemu piše da se prednja i zadnja svetla montiraju uvek u paru, a svi novi automobili imaju treće štop svetlo što bi, po našem zakonu, morali da demontiramo.

Exception®

Citat: banem poslato 16.04.2008. - 09:21
Sigurno postoji tumačenje ili mišljenje nadležnog ministarstva šta znači "dovoljna vidljivost"

Prvo nek reše ovo:

Citat: Exception poslato 03.04.2008. - 09:02
Ništa konkretno nije definisano a kad čitam član 43 tačka 2... Koliko Zastava je fabrički stizalo sa šajbnama "sa dioptrijom" :celb1: :celb1: :celb1:

Da se ne bih ponavljao, za skoro svaki :renault1: postoje fabrički isečene folije u katalogu dodatne opreme... Ajd' sad :cop: , šta je naknadno stavljeno a šta je fabrički :wtf: . Metodom zbunjivanja :rofl:
ΕΛΛΑΣ

banem

Citat: Exception poslato 16.04.2008. - 09:38
Prvo nek reše ovo:

Da se ne bih ponavljao, za skoro svaki :renault1: postoje fabrički isečene folije u katalogu dodatne opreme... Ajd' sad :cop: , šta je naknadno stavljeno a šta je fabrički :wtf: . Metodom zbunjivanja :rofl:

Vidi, naša supermen policija je sposobna da odokativnom metodom (imaju pravo na to!) utvrde da li su naknadno zatamnjena ili ne. Ako im se baš digne mogu da te teraju na vanredni tehnički. U praksi se to još ne radi, ali sa novim zakonom će verovatno početi.

Pre nekih 10 godina sam platio kaznu jer su policajci sedeći u svom autu u pokretu utvrdili s daljine od 200m da nisam ustupio pravo prvenstva prolaza. Onda sam se raspitivao i čuo da oni imaju pravo na takve odokativne procene i bolje da platim kaznu. U zapisniku što je stigao je pisao da je vozilo kome nisam ustupio pravo prvenstva prolaza kočilo tako da se jasno čula škripa kočnica, a taj čovek bio bar 50m od mene. :) Onda sam pronašao njegovu adresu i telefon i zvao ga da mi da iskaz u moju korist, ali se na taj broj niko nije javljao. Na kraju sam platio...

Sve u svemu, možda su zatamnjena stakla zgodna, ali će se naša država setiti kako da izvuče para od ljudi koji su to učinili.

Exception®

Citat: banem poslato 16.04.2008. - 09:44
Sve u svemu, možda su zatamnjena stakla zgodna, ali će se naša država setiti kako da izvuče para od ljudi koji su to učinili.

Vidiš, ni ja se sa takvim stvarima ne bih igrao, to stoji. Ali bih stavio kvalitetne npr. Lumar folije i to neke najsvetlije sa recimo 75% propusnosti (naravno ne na šajbnu). A ovo gore što si naveo :hm: ... Ipak smo mi još uvek na žalost "balkaniše švajne" koje će se opet dosetiti kako nadmudriti državu... Igra mačke i miša ;)
ΕΛΛΑΣ

Dogac

E pa dok ne počnu da me cimaju ili dok ne izađe novi pravilnik,uredba ili zakon ja ću da vozim ovako zatamnjeno i da uživam!
A posle ću lepo da skinem i gotovo.  :beee: :beee:
"Samo svemir i ljudska glupost nemaju granice ... Samo za ovo prvo još uvek nisam siguran" (Albert Einstein, 1879-1955)

Dogac

#29
Nisu mi skidali stakla i koštalo me 90e.
A video sam plave folije,i mnogo su dobre!!!Ima ih jedan lik na polu ovde u Užicu a polo je plav.Mnogo se bolje uklapaju na plav auto nego crne folije!

Inače razlika je neverovatna što se tiče prženja sunca!!!Kad stavim ruku ispred zatamnjenog stakla skoro ne osećam sunce a  ispred šoferke koja nije zatamnjena isprži me!!  :hura: :hura:

Do sada nikakva cimanja od strane policije...ama baš ništa!  :fucka:
"Samo svemir i ljudska glupost nemaju granice ... Samo za ovo prvo još uvek nisam siguran" (Albert Einstein, 1879-1955)