Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_Apple

Problem sa podešavanjem smera vazduha kod automatske (digitalne) klime

Započeo Apple, 29.10.2013. - 22:51

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mixXx

Mozda je  :OT: ali jel neko moze da mi objasni... Megane sedan 2007, ekran klime/ventilacije izgleda kao na slici.
Dakle ono što me interesuje, kada podesim temp kao na slici recimo 18,5 stepeni i zadam AUTO, zavisno od temperature vani/ili u kabini... Tako da ako je temp u kabini ispod zadane, sistem hladi sa AC i obrnuto.
Ono sto me interesuje, na ovom rezimu, koje su klapne otvorene/zatvorene!?
Također sam shvatio ako na ovom rezimu auto, ugasimo AC, sistem i dalje pokusava da prilagodi zadatoj temperaturi samo bez klime.
Medutim, pitam se također ako na auto rezimu povecamo puhanje ventilatora, više nije automatski, puse zadatim stepenom vrtnje ventilatora, ali i dalje ne pokazuje polozaj klapne, gdje puse?
Hvala unaprijed na odgovorima  :ziveli:

"Nothing is more powerful than an idea whose time has come." V.H.

baki800

U auto režimu položaj klapni je promenljiv, kao i jačina duvanja, zato na displeju ne vidiš u kom položaju su klapne i kojom jačinom duva.

Čim bilo šta ptitisnes preuzeo si kontrolu, i sistem više ne radi automatski već kako ti želiš.
Znaci u auto režimu možeš samo podešavati temperaturu sve drugo podešava automatika kako bi što bolje održala zadatu temperaturu.

Auto ima više smisla na grejanju, nego na hladjenje, jer ti kad udjes u kola automatska podešavanja ti nikad neće odgovarati, naročito ako je napolju malo toplije jer zadatu a pri tom tebi prijatnu temperaturu u maloj kabini je teško postići pa sistem duva jako što nama ne prija.

Na grejanju je već druga priča, tu nikom ne smeta jako duvanje samo da što pre zagreje.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

mixXx

Hoces reci da na automatskom modu klapne nisu uvijek u istom polozaju? To mora da zavisi od necega... Ako je tako :)
Meni vise ima logikeda otvori sve ili neke klapne (ne osjetim da duba u noge) i tako dve drzi dok je automatski.
Eh sad, provjereno i dalje pokusava postići zadatu temperaturu ako na auto stisneš (ugasis) AC.
Nakon pojacavanja/umanjenja puhanja/ventilatora izasao je iz auto moda, ali i dalje nema smjer duvanja... U kojem polizaju su tada klapne?

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

"Nothing is more powerful than an idea whose time has come." V.H.

frenchkey

u onom u kojem su ostale prilikom izlaska iz automoda. Otprilike svuda pomalo, nešto više prema grudima i šajbi, manje u noge ako je hlađenje bilo u pitanju

mixXx

Aha... Jel to znaci da tokom automoda mjenjaju polozaj?

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

"Nothing is more powerful than an idea whose time has come." V.H.

baki800

Naravno da menjaju položaj u auto modu.

Na primer, kad je napolju jako vruće automatika zatvori skroz ulaz toplog vazduha spolja da bi brže ohladila unutrašnjost pa tek kad razladi otvara, mene to užasava.

Automod ja uglavnom koristim za grejanje tu radi bez greške, ili ako je neka umerena temperatura kabine.

U kom su položaju krilca ostala možeš da vidiš kad ptitisnes dugmiće za promenu položaja, isto tako i jačinu duvanja.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


zokce

Kod njega je malecak displej, ne pokazuje polozaj regulatora smera.

mixXx

Da. Da... Prikazuje...

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

"Nothing is more powerful than an idea whose time has come." V.H.

zokce

Na displeju se pokazuje koji smer duvanja je otvoren, ali se ne prikazuje koji je tacan polozaj, to se vidi samo na dijagnostici kao procenatualni iznos. Nisam siguran da se neko bavio time koliko je koji smer otvoren kad je manuelni mod, pretpostavljam da je 100%, dok neko to ne ispita sa dijagnostikom. U auto modu to regulise racunar klime.

mixXx

Ok... Pretpostavka na manuletnom je da vecim dijelom duva kako display pokazuje.
Auto mode racunar regulise... Na osnovu kojih parametara?
Koji mu parametar kaze zatvori klapnu u noge, a otvori u vjetrobran... Npr...
Prelaskom u manuleni mod smo rekli da ih ostavlja u zadnjem polozaju u kojem su bile neposredno pred izlazak iz auto moda.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

"Nothing is more powerful than an idea whose time has come." V.H.

baki800

Prvi parametar je temperatura unutrašnjosti i spoljašnjosti i željena temperatura.

Ako hoćeš da ohladis na 18 a napolju pakao, nema šta da duva u noge već isključivo u gornju zonu jer tamo je vrelina.
Isto tako ako je napolju minus neće da duva u tebe hladno dok god ne smlaci vazduh.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


frenchkey

odradio dezinfekciju klime (reda radi iako nije smrdilo) i promijenio filter. Stari je bio grozno prljav. Primjeti se da malo jače puše izgleda da je bio poprilično zapunjen prašinom







baki800


frenchkey

da, izgleda gušći i finiji. a opet ovaj je original....

I original ima pamučne ''lepeze'', a ovaj stari kartonske, pa zato ne može biti toliko puno pregrada

zokce

Jos dva parametra su i vlaznost vazduha u kabini i osuncanost (da li sija sunce ili je oblacno). Kako je isprogramiran racunar klime nije poznato, alu uglavnom je onako kako je vec opisano. Gde se nalaze senzori, ima vec opisano na forumu.