Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
B

Kupovina felni

Započeo banem, 17.04.2008. - 07:46

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

banem

Citat: click poslato 18.04.2008. - 23:56
Pa vozis camac ako vozis celave gume. Drugo, najveca dimenzija za obicnog Clia III je za onaj od 1.6 16 v, a on bas i nije tako lagan, kao ni Sport koji ima 2000 ccm ispod haube i 197 ks. I treca stvar, te dimenzije su fabricki proracunate, dakle to su radili ljudi kojima je to posao i koji su zavrsili skole za to... Tako da ne bi trebao da imas problem sa aquaplaning-om, pogotovo ako imas dobru gumu. :yes:

A ja to zbog one tvoje "a može i više...". :)

Nenad

svaki daljni OT će se sankcionorat, pročitajte još jednom početak cijelog topica i vrlo jednostavnog pitanja, a otvorite si zaseban topic pa raspravu vodite u drugom topicu koji će biti vezan za gume, fabričke dimenzije, clio sportu i njegovih 197 KS-a itd...

Hvala

Exception®

Citat: click poslato 18.04.2008. - 22:02
Najveca dimenzija koja ide na Clio III ( a da nije Sport) je 195/50 R 16 i pumpa se napred na 2.4 a pozadi na 2.2.
Na Sportaka ide 215/45 R17, isti pritisci.. Naravno da moze i vise, ali su ovo homologovane dimenzije  :yes:

A kakva je razlika između 195/50 R16 i 205/45 R16? Evo i fotka, pa pogledaj. Šta znači homologovane dimenzije od strane Renault-a? Ovo pitam jer ja imam ove druge navedene gume a npr. kod "Sekulića" sam dobio podatak da je upravo 205/45 R16 najveća homologovana dimenzija za Clio III. A kad pogledaš po računici, guma je šira ali nižeg profila što mu dođe na isto :nezna:

ΕΛΛΑΣ

Click

To znaci da bi recimo u EU imao probleme da registrujes auto sa tim gumama, tj morao bi na poseban tehnicki pregled i homologaciju da bi ti upisali novu dimenziju u saobracajnu dozvolu. U suprotnom, u slucaju bilo kakve rutinske kontrole na putu, mogao bi dobiti opasnu kaznu. Ima jos zackoljica...

Exception®

Ma znam šta znači homologovane :laugh:, ali u prevodu ispada da "Sekulić" nema pojma :wtf:
ΕΛΛΑΣ

banem

Da vam pričam kakvi sve papci drže prodavnice.

Pogledam na Internetu na www.4gume.com i nađem da u ovde u Kikindi ima prodavnica koja ima Michelin Energy gume. OK, kad nema druge biće dobre. Dimenzije koje mi trebaju su prema atestu 185/55 R15.

Uđem ja u radnju tamo sedi jedan mladić i jedan mrzovoljni čiča.

Pitam ja za Michelin gume tih dimenzija, a oni sve uf, oh, ne znamo... Onda čiča kao iz topa: takve dimenzije se ne proizvode. A šta će vam to, gde ste našli te dimenzije? Rekoh, pa u knjižici od auta, ta veličina je atestirana. Odgovara: ne znam odkud im to. Nisam hteo da kažem da sam na Internetu našao tu dimenziju i da ih baš oni imaju.

Tu uskače mladić: imamo samo ove Tigar Prima, te idu na Hondu (?). Ja gledam, vidim sportske šare na njoj. Rekoh, a to je verovatno za veće brzine guma i verovatno skuplja? Kaže, jeste za do 240 km/h, ali nisu skupe, sve četiri 18.200 (225€). Na to se ubacuje onaj čiča: ah, pa te Michelin su preko 100€! Mislim se, pa šta, mogu da kupim i tebe i celu radnju zajedno.

Ajd dobro, iznerviran izađem napolje, neću kod njih kupiti ni šrafić za ventil. Možda kad se smirim. :)

Nego, kakve su te Tigar Prima? Evo linka http://www.4gume.com/auto-gume/o-gumi/7623/ Vredi li to da stavljam?

nebojsa

ja sam hteo to da stavljam na thaliju...al ove energy saver su me izasle bukvalno isto, ako ne malo skuplje. Ove Prima su kao sportske, imaju sportsku saru, ortak koji je radio u Tigru ih je onako pristojno hvalio...ne preterano al ih je pohvalio :)...inace vidim sve cesce da neki "nabudzeni" automobili voze te gume tako da...valjda su ok...ko ce ti ga znati...mada gledaj kako ja gledam na to..., ko ima skup i brz auto, nemu treba skupa i brza guma :) ...a za neku normalnu voznju ti ne treba najnormalnija :)
inace Michelin Energy se ne proizvode vise, vec od Oktobra 07 je pocela nova serija Energy Saver, koje i ja imam na Thaliji, i platio sam jednu 4500, sto je manje nego 100e :)
Takojde, prijateljska preporuka su takodje i Kumho i Toyo.

banem

Citat: Nebojsa poslato 22.04.2008. - 11:35
inace Michelin Energy se ne proizvode vise, vec od Oktobra 07 je pocela nova serija Energy Saver, koje i ja imam na Thaliji, i platio sam jednu 4500, sto je manje nego 100e :)
Takojde, prijateljska preporuka su takodje i Kumho i Toyo.

Ma da, mislio sam na Energy Saver, nego ja onako skraćeno "Energy". ;) Kumho nema u blizini (na potezu Kikinda - Senta - Horgoš), a Toyo ovde niko ne drži. Šta znam, možda i stavim te Tigar, ali mi deluje seljački da na običan Clio stavljam sportske gume.

banem

Evo, legle felne i konačno letnje gume. Morao sam da balansiram između cene i što boljeg kvaliteta. Sad ostaje da vidim jesam li se zeznuo ili ne. Ujedno hvala svima na pomoći u drugom topicu (naročito Exceptionu!) kod saveta i odabira.

Ovako, montirao sam Kormetal (www.kormetal.com) 15" model formula, ali ne čiste sive, već zatamnjene ka unutra koje su nešto skuplje. Čiste sive su 6000 din/komad (73€), zatamnjene su 6600 din/komad (80€). Koliko sam našao po raznim forumima, kažu da su dobre felne. Kupljeno kod Tadića u Beogradu (http://www.infotim.co.yu/tadic/) - ne znam šta će mu ona politička poruka, ali hajde dobro, svako može da stavi na svoj sajt šta hoće - koji je uvoznik Kormetala i raznih guma, dakle prva ruka, pa ima najbolje cene. Valjda. :)

Stavio sam na felne gume Fulda 185/60, gledali smo tamo po katalozima i piše baš ta dimenzija, ja sam mislio da ide 185/55. Guma je 5400 din (65€). Evo i par slika kako to izgleda:









Inače, izgleda mnogo bolje uživo nego na fotkama.

danijelzg

Druze pa za Clio II je 185/55/15 a za Clio III je 185/60/15. Kakav to katalog preporucuje takve gume?  :??:

Inace,felne su bas ok. :)


banem

Citat: danijelzg poslato 16.05.2008. - 19:52
Druze pa za Clio II je 185/55/15 a za Clio III je 185/60/15. Kakav to katalog preporucuje takve gume?  :??:

Inace,felne su bas ok. :)

'bem ga. Gledali smo po godištu (2003.) tamo piše 185/60.

Boki

Mnogo lepe felne odmah kao da je drugi auto!
Kazi mi dal znas koliko su te felne ali 14?
Nisu sale za umove male

banem

#72
Citat: Boki poslato 16.05.2008. - 21:13
Mnogo lepe felne odmah kao da je drugi auto!
Kazi mi dal znas koliko su te felne ali 14?

Video sam slične, mislim da su 4600 - ili je to 13"(?). Nazovi 011/2781-401, javiće se jedna ljubazna gospođa. Ne zna da li imaju baš ovaj model u veličini 14".

Vidi ovako. Idi na www.kormetal.com. Traži felne modele Tornado, Lotus, Phoenix, Mirrage, Formula (ove moje) ili Summit. Te imaju na lageru u veličini 15" (juče stigao šleper), verovatno i 14". Uostalom, da ne lupam, nazovi pa pitaj. I javi koje si montirao. :)

....

Dodatak: montaža je naravno gratis. U cenu felne je sve drugo što treba, tako da je cena konačna. Ako te pitaju hoćeš li gratis plastične ventile ili metalne, uzmi metalne koje mnogo bolje izgledaju. Jedan metalni ventil je 200 dinara.

Boki

Citat: banem poslato 16.05.2008. - 22:01
Video sam slične, mislim da su 4600 - ili je to 13"(?). Nazovi 011/2781-401, javiće se jedna ljubazna gospođa. Ne zna da li imaju baš ovaj model u veličini 14".

Vidi ovako. Idi na www.kormetal.com. Traži felne modele Tornado, Lotus, Phoenix, Mirrage, Formula (ove moje) ili Summit. Te imaju na lageru u veličini 15" (juče stigao šleper), verovatno i 14". Uostalom, da ne lupam, nazovi pa pitaj. I javi koje si montirao. :)
Hvala za telefon,bas cu nazvati da vidim cenu  a za montiranje cu jos videti   :yes:
Nisu sale za umove male

Alhemičar

#74
Auto ti odlicno izgleda sa ovim felnama,ali bas fino!  :too:  Jedino sto kaze i Danijel,ta dimenzija mi deluje pomalo velika..ali ipak,na tvom autu deluje sasvim ok.Jos bolje sto nisu bas niskoprofilne gume,malo ce ti biti udobnije a i lakse ce ti felne "podneti" nase puteve koji ponegde lice na svajcarski sir!  :)

Sve u svemu,meni se bas svidjaju!  :wavey:
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.