Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Powered by
Plus hosting
Toggle full width forum
Dobrodošli,
Gost
. Molim vas
prijavite se
ili se
registrujte
.
1 čas
1 dan
1 nedelja
1 mesec
Zauvek
Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Pretraga
Vesti:
RFS na
Facebook
-u
RFS na
YouTube
Početna
Pomoć
Prijavljivanje
Registracija
Renault Forum Srbija
»
Renault
»
Saveti pri kupovini
»
Testovi Renault vozila
»
Tema:
Test: Renault Thalia 2 - 1,4 16V & 1,5 dCi
« prethodna tema
sledeća tema »
Štampaj
Stranice:
1
Idi dole
Autor
Tema: Test: Renault Thalia 2 - 1,4 16V & 1,5 dCi (Pročitano 3654 puta)
0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.
Storia
Kadjar
Trenutno vozim: Clio Storia 1.2 8v
Poruke: 3.717
Pol:
Lokacija: Novi Beograd
Starost: 44
Test: Renault Thalia 2 - 1,4 16V & 1,5 dCi
«
poslato:
06.06.2010. - 10:09 »
preuzeto sa b92.net
Renault Thalia se pridružuje sve većoj grupi automobila koji za relativno nisku cenu nude savremenu tehnologiju i visok nivo komfora. Benzinac ili dizel – stvar je ličnog afiniteta, vozili smo ih uporedo.
Piše: Aleksandar Bursać, Izvor: Auto magazin
Grupa najjeftinijih automobila sa puno opreme po pristupačnoj ceni je sve veća. Renault Nissan grupacija je još jednom dala svoj doprinos i to novom generacijom modela Thalia, koja se vraća na tržište u nešto izmenjenom obliku, sa više komfora i boljom opremom. Imali smo prilike da se uporedo upoznamo sa benzinskom i dizel verzijom, koje su imale "ekspresion" paket opreme. Benzinac zapremine 1,4 litra sa 16 ventila i 72 kW (98 KS) ima cenu od 9.990 evra, dok dizelaš sa 1,5 dCi motorom snage 47 kW (65 KS) košta 10.990 evra.
Time je Thalia zadala slatku glavobolju kupcima koji se razmišljaju između Punta Classic, jedne od Dačija ili Astre classic. Važno je napomenuti da su gore navedene cene regularne, odnosno da se ne radi o "čišćenju" prošlogodišnjih zaliha, kada se dešava da proizvođači ponude atraktivne cene, ali koje važe za vrlo ograničen broj vozila iz prošlogodišnje proizvodnje.
Nova Renult Thalia je detaljno restilizovana verzija stare, koja je u stvari sedan verzija Clija druge generacije. Fabrika je dosta uštedela zbog toga što auto nije u potpunosti iznova konstruisan, ali je ipak dosta toga promenjeno. Novi su ne samo detalji, nego čak i ram, odnosno konstrukcija, na kojoj se izmene najlakše vide na "C" stubu koji je dobio mali prozor. Ujedno, to je jedan od detalja koji novu Thaliu čini bitno lepšom od stare.
Baš taj stub je ranije bio jedan od najružnijih delova na Thaliji, kao posledica ne baš spretnog produžavanja karoserije Clija II. Nova verzija je daleko elegantnija, sa dosta hromiranih detalja kao što su lajsne na prednjoj masci i poklopcu prtljažnika. Ručice za otvaranje vrata su umesto sa Clija II pozajmljene sa Dačije Sandero.
Na žalost, nepromenjen je ostao otvor tovarnog prostora koji je nešto uži nego kod Logana. Kada smo već kod prtljažnika, njegova zapremina od 506 litara je i dalje impozantna za automobil "B" segmenta. Na njegovom dnu sa unutrašnje strane se nalazi rezervni točak, što je zgodno za one koji bi da ugrade gas.
Thalia inače dolazi iz turske fabrike, a kvalitet sastavljanja delova i završne obrade je na tradicionalno visokom nivou.
Ipak, prvi utisak nakon ulaska u kabinu Thalije je bio pomalo razočaravajući zbog tvrde plastike staromodne teksture, ali i zbog vetrobrana koji je delovao previše vertikalno i blizu vozaču. Nervirala nas je i visoka pozicija modernih metlica brisača za koje se ne može reći da zaklanjaju vidik, ali ipak su preterano uočljive.
Međutim, već na drugi pogled, Thalia je potvrdila svoj limuzinski karakter. Mekano podešeno ogibljenje, udobna sedišta i dobre vozne karakteristike pomažu da zauvek zaboravite na mane uočene na prvi pogled.
U odnosu na prethodnu generaciju Thalije, kabina je pretrpela najmanje promena. Donekle je promenjena komandna tabla sa novim instrumentima, koji su najsličniji onima na Meganu II. Novo je i senilo instrumenata, kao i gornja površina cele table.
Donji deo je ostao isti kao i na Cliju II, uključujući točak upravljača i komande klima uređaja, ali i tapacirunge u vratima.
Posle nekoliko dana vožnje, utisak je da je kabina ipak kvalitetnija nego kod Dačije. Ne samo zbog toga što nema krckanja i škripanja plastike, nego i zbog kvalitetnijih tkanina upotrebljenih za tapaciranje cele kabine. Plastika jeste tvrda, ali je ukupna atmosfera dosta bolja i luksuznija nego kod rumunskog "brata".
Veoma važna stavka prilikom kupovine automobila ove cenovne kategorije je oprema. Većina proizvođača se hvali niskim početnim cenama, ali ti automobili su praktično "goli". Renault je na našem tržištu ponudio Thaliju sa dva paketa opreme, "autentik" i "ekspresion".
Skuplja verzija ima gotovo sve što je neophodno za udobnu i sigurnu vožnju. Standard su prednji vazdušni jastuci, a bočni se doplaćuju i to svega 323 evra, što svakako preporučujemo. Električni podizači zadnjih prozora koštaju dodatnih 145 evra i njihovi tasteri se nalaze (kao u Dačijama) neposredno iza ručice menjača, tako da ih mogu koristiti svi putnici u automobilu. Sa spiska standardne opreme su skinuti i elektro pokretači retrovizora jer auto u proseku vozi samo jedan vozač, pa nije potrebno često podešavanje. Ko želi, za njih doplaćuje 118 evra a uz to dobija i merač spoljne temperature.
Verovali ili ne, za doplatu je ostala samo metalik boja, kao i lepo dizajnirane aluminijumske felne prečnika 15 inča čija cena iznosi svega 363 evra.
Dakle, "klima", daljinska centralna brava, Renaultov radio MP3 CD sa komandama na volanu, putni kompjuter i već pomenuti podizači prednjih prozora su deo standardne opreme.
Thalia je auto koji se podjednako dobro ponaša u gradskoj, ali i vožnji na otvorenom. Dakle, ako vam treba jeftin, udoban i moderan auto sa velikim prtljažnikom, ona je u samom vrhu suženog izbora. Pregledna karoserija omogućava lako manevrisanje po gradu, a mekano podešeno ogibljenje i udobna sedišta neće zamarati ni na dužim relacijama. Za razliku od Dačije koja je nešto tvrđa i višlja, Thalia bolje upija neravnine na putu.
Izbor motora je napravljen da zadovolji potrebe kupaca sa plićim džepom. Najmanji benzinac 1,2 16V namenjen je onima kojima performanse nisu previše važne i neće prelaziti puno kilometara. Veći benzinac 1,4 16V je daleko ozbiljniji u pogledu performansi i neće se stideti da se uhvati u koštac sa bržim i skupljim automobilima.
Jedini dizelaš u ponudi je 1,5 dCi u najslabijoj verziji sa 47 kW (65 KS). Nagradiće vas malom potrošnjom, ali u pogledu brzine i ubrzanja ćete morati da budete strpljiviji.
Kako bismo najbolje uočili praktične sličnosti i razlike benzinca i dizelaša u svakodnevnoj upotrebi i preneli vam što objektivniji utisak, paralelno smo vozili obe varijante i menjali se za upravljačima.
Nećemo okolišati, simpatije članova redakcije su definitivno na strani benzinca. Poznati Renaultov motor zapremine 1,4 litra sa 16 ventila je praktično doživeo drugu mladost. Poznat je od ranije, iz Clija II i Megana II. U njima se nije baš proslavio jer je bio prilično lenj, a trošio je dosta.
Novi sistem ubrizgavanja sa kojim ispunjava euro 4 norme o emisiji izduvnih gasova mu je povratio život i to vrlo uspešno. Elastičnost pri niskim obrtajima je značajno poboljšana, a smanjena je i potrošnja. Sa umerenim ubrzanjima i ranijim "šaltovanjem" menjača potrošnja se po gradu kreće oko osam litara benzina na 100 kilometara. Manje strpljivom vozaču benzinac će trošiti oko fabrički deklarisanih 10 l/100 km.
Ubrzanja su vrlo solidna i pri nižim obrtajima, a motor se lako zavrti i do 6.500 o/min. Njegova živahnost i odlučna ubrzanja su nešto što će mu dati veliku prednost u odnosu na dizelaša koji je namenjen daleko mirnijoj vožnji bez naglih ubrzanja.
Potpuno drugačijem karakteru ova dva automobila doprinose i drugačiji menjači i kvačila. Menjač u benzincu je starije konstrukcije sa "rikvercom" pored "prve", ali mu to ni malo ne smeta, naprotiv; precizniji je, nešto dužih ali prijatnijih hodova. Menjač u dizelašu je poslednje generacije, sa "rikvercom" ispod pete. Lakši je za baratanje, ali nije prijatan kao stari dobri iz benzinca.
Velika razlika je i u kvačilima. Sportskom karakteru benzinca doprinose korpa i lamela koje "hvataju" vrlo nisko, dok je kod dizelaša situacija potpuno obrnuta.
Sa dosta manje snage i slabijim ubrzanjima dizel verzija je namenjena manje temperamentnim vozačima. Njena prosečna potrošnja po gradu od oko 6,5 l/100 km jeste dosta manja, ali je benzinac hiljadu evra jeftiniji. Taman toliko košta kvalitetan sikvent gasni uređaj koji će cenu vožnje značajno sniziti u odnosu na dizelaša. Na kraju krajeva, razlika u ubrzanjima i maksimalnoj brzini uopšte nije zanemarljiva.
Kada se sve uzme u obzir, naše simpatije su definitivno na strani benzinca koji je ne samo daleko zanimljiviji za vožnju, već je i jeftiniji za održavanje. U odnosu na konkurentske motore iste zapremine, Renaultov 1,4 16V je u samom vrhu po pitanju performansi i potrošnje.
Osnovna oprema je vrlo bogata i uključuje čak i komande audio uređaja na volanu. Spisak opcija je kratak a najskuplje su alu felne prečnika 15 inča koje koštaju 365 evra.
Instrumenti su pozajmljeni sa Lagune II, uključujući mali displej i indikatore. Putni kompjuter je standardni deo opreme. Crvenog polja nema, kao i kod ostalih Renaulta sa kraja devedesetih.
Benzin ili dizel – pitanje je sad
Najjača benzinska verzija je za hiljadu evra jeftinija od dizelaša. Taman za tu razliku u ceni može da se ugradi kvalitetan gasni uređaj. Time su na strani benzinca ne samo daleko bolje performanse već i ekonomičnost. Prostora u prtljažniku ima više nego dovoljno tako da rezervni točak neće smetati, a umesto njega se može ugraditi toroidna boca zapremine četrdesetak litara. Još jedna od prednosti benzinca su i niži troškovi održavanja.
Za čitaoce kojima brojke na ekranu puno znače:
Renault Thalia
Motor 1,4 16V 1,5 dCi
Zapremina (ccm) 1390 1461
prečnik i hod (mm) 79,5x70 76x80,5
snaga (kW/KS) 72/98 pri 6000 o/min 47/65 pri 3750 o/min
obrtni moment (Nm) 127 pri 3750 o/min 160 pri 1900 o/min
Transmisija
Pogon na prednjim točkovima, petostepeni manuelni menjač
Kočnice
Dvokružni kočni sistem sa dijagonalnom raspodelom, servo, četvorokanalni ABS
napred ventilirajući diskovi, 259 mm
nazad doboši
Upravljač
tip nazubljena letva
Oslanjanje
napred mekferson, trougaona ramena, spiralne opruge, teleskopski amortizeri, stabilizator
nazad torziona osovina, spiralne opruge, teleskopski amortizeri
Karoserija
Dimenzije (mm) 4261/1940/1439
međuos. rastojanje (mm) 2473
trag točkova (mm) 1406/1385
rezervoar (l) 50
prtljažnik (l) 506
masa (kg) 956 980
naplaci 5,5J 14
pneumatici 175/65 R 14T
Performanse
maksimalna brzina (km/h) 185 160
ubrzanje 0-100 km/h (s) 11,5 16,5
Potrošnja (l/100 km) 5,4/7,0/9,9 3,6/4,5/5,7
Oprema – paket expression:
centralno zaključavanje sa daljinskim standard
električno podešavanje retrovizora opcija
svetla za maglu standard
električni podizači prednjih prozora standard
električni podizači zadnjih prozora opcija
radio MP3 CD sa 2 zvučnika standard
komande audio uređaja na volanu standard
upravljač podesiv po visini standard
vazdušni jastuk za vozača i suvozača standard
bočni vazdušni jastuci opcija
ABS standard
putni kompjuter standard
izofiks kopče za dečija sedišta standard
metalik boja opcija
klima uređaj standard
aluminijumski naplaci opcija
vozačevo sedište podesivo po visini standard
Za:
Udobnost
Bogata oprema
Dobra zvučna izolacija
Protiv:
Visoka pozicija brisača
Tvrda plastika
Uzan otvor prtljažnika
Ocena:
Obnovljena Thalia nudi dobar odnos cene i kvaliteta. Siromašna verzija praktično ne postoji, a u odnosu na Logana je tiša, udobnija ali ipak za nijansu manja. Izbor motora je prilagođen finansijskim mogućnostima naših građana – benzinac je dosta jeftiniji i pruža bolje performanse, dok je dizelaš rasterećen i ekonomičan.
«
Poslednja izmena: 12.01.2011. - 12:50 od strane SlObOdNi
»
Sačuvana
Možeš imati oči a i dalje biti slep
cucko
Twingo
Trenutno vozim: renault thalia
Poruke: 3
Pol:
Lokacija: Beograd
Starost: 74
Odg: Test: Renault Thalia 2 - 1,4 16V & 1,5 dCi
«
Odgovor #1 poslato:
02.03.2017. - 09:25 »
Odličan automobil nepravedno zapostavljen i nepravedno osuđen kao vizuelno ružan. Automobil je veoma kvalitetan i pouzdan, spreman da zadovolji sve zadatke koje mu vozač postavi. Motor može a povuče podosta i da izdrži velike napore, potrošnja je korektna a o gepeku sve pohvale!!!
Sačuvana
Štampaj
Stranice:
1
Idi gore
« prethodna tema
sledeća tema »
Renault Forum Srbija
»
Renault
»
Saveti pri kupovini
»
Testovi Renault vozila
»
Tema:
Test: Renault Thalia 2 - 1,4 16V & 1,5 dCi