Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_Sebastijan

Podmazivanje motora-problemi, saveti, rešenja, rasprave

Započeo Sebastijan, 14.12.2014. - 14:12

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

zolee

Ovo postaje interesantna rasprava. Samo se nemojte svadjati tj. vredjati. Mozda samo pričate paralelno..

Sebastijan

Stvarno je bilo "dosadno" na forumu dok je neko bio odsutan  :D
Gluvom priču pričati!

Dule

Sebastijane, ništa pogodio nisi. Tvrdio si da motor treba da radi 5 minuta (posle si reka kao 2), da se ne prekine podmazivanje dok se turbina ne zaustavi...... A to je pogrešno, druže.  Za 5 minuta se ztaustavi i turbina HE Đerdap.......   Pročitaj šta si pisao. A oni koji znaju, su rekli da motor radi dok se turbina ne ohladi na prihvatljiv nivo.
Drugo, sve obo oko podmazivanja, si omašio. Skini čep za nalivanje ulja, daj gas i vidi kako se motor podmazuje.... Biće ti jasno.
Nema potrebe da se ubeđujemo. Nije mi normalno da čitaoci ovoga foruma, stvari shvate potpuno pogrešno.
Onaj ko nezna nauči. Ali oni što su pogrešno naučeni, a imaju želju da druge uče, su naopako opasni.

Seti se neki dan kako si ljude učio da popravljaju regler.... Cirkus..... Nisam ništa hteo da ti kažem , jer samn mislio da si nekaka električar..... ali sad ispade i mehaničar. Imaš ti želju i osnov, ali nemoj na fiktivnim stvarima i pogrešnoj postavci garditi činenice,
Ja se tebi izvinjavam.... Ovo što pišem, radim više od 30 godina..... Školu neću da pominjem, da druge ljutim, nije ni bitna na kraju.

kapor

Dule  jel mozes da nam okacis neki link sa objasnjenjem za podmazivsnje motora, tipa "buckanjem",prinudnim sistemom sa mokrim i suvom karterom? Da se i mi sa manje znanja uputimo u tematiku.

boree


Dule

Ne bi da ispadne "sprdnja" oko svega.
Evo postavljeno je jednostavno objašnjenje, ali i to po nešto fali.

kapor, što se tiče "suvog kartera", on se primenjuje na sportskim motorima kraćeg veka trajanja i motrciklima, sa drugačijom konstrukcijom. Postoje ovakvi motori koji i nemaju lagere sa belom legurom, nego igličaste ležajeve., kao motori u F1 i sl. (kao dvotaktni motori)
A osnovna razlika u podmazivanju, je što imaju bar 2 uljne pumpe, ali i značajno povećan broj i kapacitet mlaznica za podmazivanje, što na klipnjačama, i montiranih na bloku po potrebnim pozicijama za raspršivanje. Pored ostalog, upravo ovaj sistem na sportskim motorima, sperčava veći gubitak ulja na iber i značajno smanjuje trenje i može se podešavati intenzitet podmazivanja. Takođe, ovakvo ulje je lako usmeriti u hladnjak, a za rezervoar se na motorciklima često koristi i ram. Dobitak je i smanjenje težišta jer karter ne postoji, pa se motor postavlja niže.
Običan motor često nema prskalice, već samo običnu rupicu na klipnjači, čiji je prevashodni zadatak da postoji definisan protok ulja po svim lagerima radilice. Pojačani motori ili turbo motori imaju obično po jedno mlaznicu, koja prska u najopterećeniju taćku, obično ka gornjoj pesnici i radi hlađenja klipa sa unutrašnje starne.

Kažem, ne bi da ispadne sprdnja kao uvek..... A linkove ćete vi već naći bolje od mene.

kapor


Dule

Ne moraš baš korostiti čist izraz "bućkanje", ali da radilica i klipni sistem raspršuju prskaju, dohvataju ulje iz kartera, je pravi izraz.   Kako je rešeno na 2,0 RS ne znam, ali mislim da je klasični karter i sve standardno. Predpostavljam da ima pojačane mlaznice - prskalice.  Ali i na "suvom karteru" glavnina podmazivanja ide tako što kolenasti sistem razbacuje ulje. Samo ga na kraju pumpa pokupi sa dna, Samo što ovo ulje koje razbacuje kolenasti sistem uglavnom potiče iz prskalica. A prskalice su usmerene u bitne tačke. Ali ne sve, jer je naravno nemoguće.4


edit:
svaki motor sa klasičnim karterom predstavlja nekakv mešovit sistem podmazivanja. Pojednini motori, da bi smanjili trenje uranjanja radilice u ulje, postavljaju različite vrste horizointalnih pregrada, pri čemu pojačavaju sistem brizgaljki. Obično u ovakve motore ide manje ulja. itd

kapor

Onda kod mene nije klasicno kao sto kazes jer moj motor ima pregradu izmedju radilice i kartera.a kako radilica razbacuje ulje u suvom kerteru kad u njemu nema ulja?

Dule

evo sad sam dopunio post u vezi pregrada.....


edit
Jednostavno, cilj je lebdeće sitne kapljice ulja. Takođe. ulje koje se sliva iz gornejg dela motora, (glave) pada  delom po kilpnom mehanozmu koji ga raspršuje. I ovo veoma varira od tipa motora. Neko motori imaju ogroman protok ulja u glavi, a neki zanemarljiv. Podmazivanje motora je složena pojava i posebna za svaki motor.
Jednostavno, izvadite merač i isturijajte motor, pa ćete shvatiti šta većim delom  raspršuje ulje po motoru. Ili u deklu na glavi motora.

mire

Kako to misliš da se pregrade postavljaju da bi se smanjilo trenje?

Kad radilica ne dodiruje ulje, onda trenja ni nema.

Uzgred, ne kažem da ne grešim, ali ne znam kada sam poslednji put čuo za motor koji se podmazuje uranjanjem radilice u ulje. Šta više, čini mi se da je to prilično loš koncept.

Dule

Mire, naspi vodu u pleh pa probaj da poneseš. A zamosli šta radi ulje u karteru u toku rada. Zato i nije dobro da pojedini motori rade dugo na leru u mestu.
Da se radi samo o sistemu uljne pumpi, kao o sistemu suvog kartera, i 1L ulja bio bi dovoljan za podmazivanje motora kad je vruć. Samo toliko da održi pritisak.

palma

Tako je mire.
Lezajevi (lezeci) se podmazuju putem hidrodinamicke lubrikacije, a ne uranjanjem radilice u ulje..  jedan od dobrih nacina da se ona "razbije".

Dule

Nije priča o podmazivanju ležeći  i letećih lagera. To bar nije sporno, nego o podmazivanju cilindara i klipova, kao i delova glave motora (pojedinih, ne mislim na ležajeve bregaste i osovinice klackalica), Naravno  i svega na uljnim vodu, tipa turbina, hidropodizača i uljnih španera.

palma

Dule, ako tvrdis da radilica "udara" o ulje prilikom svoje rotacije kod standardnih automobilskih modernih motora, onda se bojim da ih nisi puno video rasturenih. (ja jesam slucajno jedno stotinak rasturao).