Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_acamilicko

Pneumatici za sve sezone (univerzalne gume)

Započeo acamilicko, 19.09.2017. - 18:36

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

wcyber

Bome, za divljanje si uvek na ivici bilo koje gume da imaš

zokce

One sto slabo koce na mokrom su dobre za driftovanje, a obratno za spaljivanje. Kako ko voli.
Ja sam jednom `odriftovao` sa puta.

daxsm

Kupio sam auto sa letnjim Michelin gumama. Prednje su odlične dot 2018 a zadnje jako loše dot 2012.

Planiram na zimu uzmem sve 4 zimske a do tada sam hteo polovne pozadi da stavim. Da ne kupujem sad 4 letnje pa onda za koji mesec 4 zimske.

E sad, da li je ok kombinovati letnje napred za za sve sezone nazad? Kakve su inače Nokian Weatherproof kao gume?

DS9

#18
U principu jeste, u smislu kada zadnje gume imaju veću trakciju od prednjih kako ne bi bežao zadnji kraj. Međutim, ukoliko nove letnje imaju veću trakciju od starih all season, onda bi moglo biti da je bezbednije da su letnje pozadi, ali se u tom slučaju gubi prednost letnjih guma. Sad, upravljivost, bezbednost....
Mišlenov video je sasvim zanimiljiv i edukativan, a po njima zaključak je jasan da je bezbednije novi par guma staviti pozadi.

https://www.michelinman.com/US/en/safe-driving/tire-safety/mixing-tires.html

Razni ljudi imaju razne prioritete.

Neko bi (npr. ja) na tvom mestu sada uzeo dve nove all season pozadi, a ostavio dobre letnje michelin napred, a za zimu uzeo dve nove zimske i stavio ih napred. Odnosno,  all season gume bi ostavio na zadnoj osovini, a na prednjoj bi menjao par po sezonama. Ko zahteva idealnu kontrolu i zimi i leti, onda sve četiri namenske.

momcilo82

Uveren sam da opravdanost kupovine, tj. upotrebe all season guma najviše zavisi ne od cene istih (mada je to bitna stavka) nego od konkretnog područja u kom se koriste. Imam priliku da jednom godišnje provedem neko vreme na severu Nemačke, primetio sam da mnogi vozači tamo koriste 4S gume. Razlog je prost - letnje temperature veoma retko prelaze 25 stepeni dok su zime otprilike kao ovde ali sa veoma malo ili nimalo snega. Kada se na to dodaju jake cene montaže/demontaže (65-70e za set 16-inčnih točkova), all season je tamo čest izbor.

Sa druge strane, kod nas neretko leto zna da veže po nekoliko paklenih nedelja (30+ stepeni) a svedoci smo da je ove zime bio sneg do kolena uz -10 stepeni, i to u gradovima. Veliko je pitanje koliko su  takve gume na ovom klimatskom podneblju dobar izbor. Ako ništa drugo, pitanje je koliko su ekonomski opravdane jer će se posle jednog jačeg leta pretvoriti u žvakaću gumu, koliko god da se su dobre (skupe).

wcyber

I ja sam odustao od te varijante. Uzeo sam 4 polovne conti zimske gume i juče 2 nove michelin letnje.. Miran sam neko vreme

momcilo82

Citat: daxsm poslato 03.08.2019. - 20:42
Kupio sam auto sa letnjim Michelin gumama. Prednje su odlične dot 2018 a zadnje jako loše dot 2012.

Planiram na zimu uzmem sve 4 zimske a do tada sam hteo polovne pozadi da stavim. Da ne kupujem sad 4 letnje pa onda za koji mesec 4 zimske.

E sad, da li je ok kombinovati letnje napred za za sve sezone nazad? Kakve su inače Nokian Weatherproof kao gume?
Identična situacija kod mene, 2 skoro nove prednje i stare zadnje letnje DOT 2013, s tim što već imam zimske. Za nepuna dva meseca ćemo svakako montirati zimske gume, moj Vam je savet da sačekate proleće i pazarite još dve nove letnje i mirni ste. U svakom slučaju, ja planiram tako da uradim.

jajajaja

Ja vozim ove michlen cross climate nekih 25k km i relativno sam zadovoljan. Zadovoljan sam jer ne moram da se zezam sa vulkanizerima, nosam gume tamo ovamo, posebno sto imam problema sa ledjima. Jednom sam ih samo rotirao napred nazad i to je to. Lepo funkcionisu leti i po kisi nikakvih problema nisam imao. Umeren sam vozac. Zaglavio sam se jednom u blatu, trebalo mi sat vremena da izadjem, sa sve nekim daskama. Takodje kod tasta se zaglavljujem po snegu/ledu redovno jer on zivi na brdu, i ima strmo dvoriste tako da krecem uzbrdo, a sneg ne cisti pa vi vidite. On sa clio 2 i winterama izlazi bez vecih problema.

fokus

Na gumama ne treba stedeti nikako. Automobil preko njih ima jedini kontakt sa podlogom. Moze auto da ima vrhunske performanse, ali ako se montiraju lose gume dzaba ti sve. Na primer video sam BMW 5 a Barun gume montirane...Zakljucak donesit sami.

wcyber

skupi auti sa jeftinim gumama, to mi je pravi hit ..

momcilo82

Citat: fokus poslato 20.09.2019. - 09:25
Na gumama ne treba stedeti nikako. Automobil preko njih ima jedini kontakt sa podlogom. Moze auto da ima vrhunske performanse, ali ako se montiraju lose gume dzaba ti sve. Na primer video sam BMW 5 a Barun gume montirane...Zakljucak donesit sami.
Na gumama apsolutno ne treba štedeti ali taj primer sa BMW 5-icom nije baš najbolji - Barum nije Goodyear ili Michelin ali daleko od toga da je đubre.

Ubedljivo najgora pojava na našim putevima su gospoda sa automobilima čija registracija košta 100.000 din ali štede tako što voze Wintere cele godine, i to dok se šara skroz ne pojede. Pazi, ok mu je da plati 800e svake godine za registraciju ali mu je žao da plati 250-300e jednom u pet godina za set letnjih guma.  :fiju:

zokce

Vrlo cesta i dosta uobicajena pojava. Najbitnije je da se pokaze glamur, a iznutra jadac.

trile93

Doduse me isto tako nervira sto u 80% slucajeva vidim da su gume automobila pored mene (na semaforu) zimske...iako je naravno leto. Da li je svest o vaznosti guma na toliko niskom nivoum
Ovo pojava je vezana podjednako i za starije i novije automobile.

Sent from my LG-H860 using Tapatalk


IgorML

#28
Kod mene Miselinke Cross Climat posle 35.000 km voznje bukvalno zrele za kantu.
Malo veci uspon  kod porodicne kuce  ako je mokro postaje misaona imenica. Samo proklizavaju,cak i pri minimalnom gasu.
Stavio pre 2-3 nedelje napred Savu Eskimo a ove otkotrljao pozadi.
Sa Savom zimskom nemam nikakvih problema na pomenutom usponu kad je mokro.
Cross Climat vidno potrosene posle samo 35.000km.Iako sam na prvoj stranici ove teme vec pisao da sam posle 2 god zaista bio zadovoljan posle te 2 god te gume vise nisu bile to. Da ne govorim da sam se proslu zimu za njima jedva iskobeljao iz ne tako velikog doduse poprilicno mokrog snega.
Sledece leto idu u kantu. Ne verujem da cu ovakav model guma pozeleti da montiram na vucnu osovinu jer ako one rade posao samo 20.00 km onda im cena ne opravdava kvalitet.

wcyber

Problem je sto mi sad imamo jako dugo i toplo leto, a to uništava tu kvazi zimsku gumu koja je vise za neke temp do maks 25 preko leta.