Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_acamilicko

Pneumatici za sve sezone (univerzalne gume)

Započeo acamilicko, 19.09.2017. - 18:36

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

wcyber

Ne teram ja nikog nista, samo predlazem .. Posto se povelo pitanje o drzanju u zimskim uslovima ..

Evo ja vozim tu continentalku od zimus, korona me sprecila da je zamenim za letnju, sad me vec mrzi da je menjam u julu mesecu.. auto ne vozim puno, bas da vidim sta ce se desiti toj continentalki preko leta .. za sada nista ..

sto se drzanja tice, dobro se ponasa i po suvom i po kisi, a nije ni bucna ko vecina zimskih guma ..

opet kazem, sve zavisi sta ko ocekuje od auta, gume, koliko i po cemu vozi ;)

meganed97

Kako stoje stvari, letnje gume više nikada neće na moj auto. Nemaju nikakav grip po blatu, što je potpuno normalna situacija i tokom letnjeg perioda.
_______:renault:_______
Vožnja sa osmehom

mire

TS850 je fantastična guma koja se uopšte ne troši brzo, ali nikako nije dobra za upotrebu leti. To je besmislen savet.

Citat: meganed97 poslato 12.07.2020. - 16:19
Tigar/Riken All Season su po uzoru na Michelin CrossClimate. Više letnja, nego zimska... i po materijalu i po šari.

Vrlo optimistična tvrdnja. Ni crossclimate se nisu baš sjajno pokazale, a cenim da ove domaće ne bi njoj ni do kolena bile.

Shoga

Ne znam kako su se pokazale ali 100 evra po gumi da dam ne zelim. Plus jos felne. Sto je mnogo, mnogo je

wcyber

Ja uzeo 4 polovne za 180 eura u ekstra stanju. Vozim ih tako od decembra. Mrzi me sad da ih menjam jer svakako slabo vozim. Korona pobedila :D

Na žalost, bez 100 eura po 16" gumi nemoj da računaš na bolji kvalitet..

Opet, ne znam koliko prelaziš u kom godišnjem dobu, odnosno po kakvim uslovima voziš..

meganed97

Citat: mire poslato 12.07.2020. - 20:18
TS850 je fantastična guma koja se uopšte ne troši brzo, ali nikako nije dobra za upotrebu leti. To je besmislen savet.

Vrlo optimistična tvrdnja. Ni crossclimate se nisu baš sjajno pokazale, a cenim da ove domaće ne bi njoj ni do kolena bile.
Od Michelin Alpin sigurno traje kraće. To potpisujem. :write:

CrossClimate imaju mali problem po ledu. Po snegu i blatu, ako ništa drugo,  završavaju posao što bi se reklo. A u letnjim uslovima, po testovima, imaju bolje rezultate i od većine letnjih guma. Meni je ovo ekstra guma. Pogotovo kada imaš zime kao što je bila ova sada.
_______:renault:_______
Vožnja sa osmehom

mire



Citat: wcyber poslato 12.07.2020. - 21:13
Ja uzeo 4 polovne za 180 eura u ekstra stanju. Vozim ih tako od decembra. Mrzi me sad da ih menjam jer svakako slabo vozim. Korona pobedila :D

Uništićeš ih pa ti posle za zimu neće valjati.

wcyber

tja, videcemo.. mozda ni sad nije kasno da ih izmenjam .. al vec je pola jula

super_koza

Hm, zanimljiva tema.  :yeah:

Što se mene tiče, jedini uslovi pod kojima bih razmislio o univerzalnim gumama su:

  • Živim u području gdje nema puno snijega
  • Ne idem na zimovanja i slično
  • Nemam uslove za skladištenje drugog seta guma

Ako planiram bilo kakvo zimovanje, univerzalne gume ispadaju iz računice.
Finansijski ove gume nemaju nikakvu prednost, osim uštede pri zamjeni guma ako nemate drugi set feluga jer ih mijenjate duplo češće nego klasične gume.
To im je ujedno i prednost jer ćete uvijek imati mlađe gume, a i manje je posla oko njih.  :hmm:

Vožnja zimskih guma ljeti je takođe zanimljiva...

Zimske gume su po definiciji mekše od ljetnih i zbog toga se preporučuju pri hladnijim vremenskim uslovima.
Ako ih vozite ljeti, one će praviti puno više trenja, pa će se i više trošiti i više goriva ćete potrošiti.  :kafa:

Ja sam prošle godine vozio neke Sava Eskimo, jer nisam bio zadovoljan kako su se ponašale zimi i htio sam da ih bacim.
Rezultat je bio taj da su se gume doslovno potrgale. Šara je na pojedinim mjestima otpala, kao da je neko kašikom izdubio šaru na pojedinim mjestima.  :krsti:

Druga problematika je dužina kočenja i upravljivost...
Kad sam ja vozio te Sava zimske tokom ljeta, ruku na srce, nisam primjetio neku razliku.
Istina, ne divljam i imam prilično trom 1.5 dCi.

Npr. SAT je pravio neki test i zaključio da je kočioni put na suhom i pri 100 kmh za ~6 metara duži kod zimskih guma.
Austrijanci su radili sličan test i zaključili da je kočioni put na mokrom duži za ~6 metara kod starih zimskih guma u odnosu na nove ljetne gume.



E sad, meni je sporno kako su tu testirali ovo. Bukvalno staviš na dva ista auta različite gume i voziš. To je ok.
Problem je što su stavili ljudskog vozača koji treba da u tačno datom momentu kad dođe do neke tačke pritisnuti kočnicu.
E sad, kako je razlika 6 metara, a brzina 100 kmh, lako je izračunati da bi auto sa ljetnim gumama imao isti zaustavni put kao sa zimskim, ako bi vozač počeo kočiti za 0,22 sekunde kasnije.
To nam govori da je vremenska razlika toliko mala, da ljudska reakcija može imati presuđujući faktor u dobijanju rezultata.

Njemci su radili sličan test i zaključili su slične stvari.
Oni kažu da je kočioni put duži što je veća dubina šare i što je topliji asfalt, pa tako ako imate 4 mm šare kočioni put je oko 5 metara, dok u najgorem slučaju može biti i do 16 metara...

Svi kažu da je i upravljivost zimskih guma ljeti lošija, ali tu već nisam mogao ništa rezonovati...  :write:

Guglov prevodilac dobro prevodi, pa ga iskoristite ako ne znate njemački. :)

Što se mene tiče, ja mislim da se isplati stare zimske gume pokušati prodati, a ako to ne upali, onda ih voziti još jedno ljeto i baciti.
Na kraju, gume su jedina stvar koja nas drži na cesti, pa tu ne treba previše škrtariti i cjepidlačiti... :ziveli:

wcyber

#54
sto se tice ovih kontinentalki, one imaju visoke ocene i na suvom i na kisi u poredjenju sa nekim drugim zimskim gumama..

s obzirom da sam ih kupio polovne, mogu ih sad i namerno ostaviti celo leto da vidim bas sta ce im biti .. \

za sada, samo sam ih par puta vozio na temperaturama vecim od 30C,, najvise je bilo 33C .. voznja od 50-ak km novi sad - zrenjanin ,.,  u povratku je vec bilo hladnije

verovatno postoji neka granicna spoljna temperatura kada se guma prekomerno ostecuje ..

sto se preporuka tice, nadjoh ovo uputstvo od continentala, gde su kao granicu naveli 7C za upotrebu zimskih i letnjih  guma

https://blobs.generaltire-tyres.com/www8/servlet/blob/2113698/3bf2b3fdecf55055ed13a723d5eff564/databook-data.pdf

nisu naveli neku kriticnu temperaturu za ostecenje zimske gume, samo spominju performanse ..

za ostecenje letnjih UHP guma spominju voznju ispod -20C


e, da, zaboravih da napomenem.. za sada vidim leti samo nizu potrosnju u odnosu na zimu.. kao i svake godine

Shoga

Slazem se da nema ustede sa All season gumama, ja ih nisam ni stavljao vec su bile na autu koji sam nedavno kupio. Zato cu pred zimu kupiti zimske gume i celicne felne a ove cu ostaviti za leto jer su ko nove. Kupio bih zimske 195/65 i mislim da ima da se nadju za recimo 6000 po gumi neke sasvim pristojne. Necu naravno uzimati najjeftinije ali moze se valjda naci dobra guma i za 50-tak evra.

djiuliju

Za te pare sasvim dobra guma u dimenziji 195/65 R15, cak i za manje ima Sava, Barum, Uniroyal, sasvim solidne gume za zimu

meganed97

@wcyber
Ja sam vozio Michelin Alpin leti. Ništa specijalno se ne dešava. Niti se troši nešto brže. Letnji Continental se brže troši. :celb1:

@Shoga
Kažeš 100€ za CrossClimate 15". U Kemoimpex  ih imaš za 70 €.
https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/gume-za-sve-sezone-195-65-r15-91h-crossclimate-fp
_______:renault:_______
Vožnja sa osmehom

Shoga

Citat: meganed97 poslato 13.07.2020. - 12:03
@wcyber
Ja sam vozio Michelin Alpin leti. Ništa specijalno se ne dešava. Niti se troši nešto brže. Letnji Continental se brže troši. :celb1:

@Shoga
Kažeš 100€ za CrossClimate 15". U Kemoimpex  ih imaš za 70 €.
https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/gume-za-sve-sezone-195-65-r15-91h-crossclimate-fp
To nije zimska guma vec all season. Ja sam pitao iskljucivo za zimske gume jer all season vec imam

Shoga

Citat: djiuliju poslato 13.07.2020. - 11:54
Za te pare sasvim dobra guma u dimenziji 195/65 R15, cak i za manje ima Sava, Barum, Uniroyal, sasvim solidne gume za zimu
Hvala, pogledacu