Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.

Fluence 2011. problem sa klimom - senzor temperature isparivaca ili nesto drugo?

Započeo kkor, 29.07.2020. - 15:11

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

kkor

Vozilo: Renault Fluence 2011. 1.5 dCi (105KS), ako nekom moze koristiti za konkretniju pomoc, mogu podijeliti broj sasije.

Mozda malo oduzim sa opisom, ali vise volim da bude kompletan i da sto vise pomogne nekome ko meni zeli pomoci.


Prije oko mjesec dana povremeno se desavalo da klima ne radi ispravno (gotovo uvijek je koristim na Auto, osim kad treba brzo odlediti/odmagliti stakla) bez obzira na podesenje temperature i bez obzira na vanjsku/unutrasnju temperaturu. Iz otvora za ventilaciju izlazi zrak vecom brzinom ako je u vozilu mnogo toplije od zadane temperature (bas kao sto i treba), ali taj zrak nije ohladjen vec je u pitanju obicni zrak uvucen sa vana. Moj laicki utisak je da se u tim situacijama kompresor uopce ne aktivira (ne cujem karakteristicni zvuk, ne osjetim na zvuku motora, obrtajima u leru i snazi da ima to dodatno opterecenje). Sada je 'novost' da je u posljednjih 15ak dana problem uvijek prisutan.

Vozio na dijagnostiku u najbolji (najzvucniji) sevis klima uredjaja u gradu, mozda cak i u BiH, na dijagnostiku -- njihova dijagnoza je kvar na senzoru temperature isparivaca. Kazu da su dijagnostikom ocitavali 'lude' vrijednosti na tom senzoru, te su obrisali greske vezane za njega, nakon cega je klima potpuno ispravno radila nekih 2-3 dana i onda opet isto. Savjet je bio da, bez obzira na to sto je nakon brisanja greske sve ispravno radilo, nabavim taj senzor da ga zamijene.

Kataloski broj senzora je 277239067R, a izgleda ovako kao na slici (oznacen strelicom): https://prnt.sc/tn8zpu. U ovlastenom servisu dio kosta 45e (sto nije problem) i cekao bi se 15-20 dana (sto bih volio izbjeci), ali kad sam pokazao konkretnu namjeru da ga narucimo i da uplatim avans, pocela je prica kako ne mogu garantovati ni taj rok isporuke, bla bla, nakon cega sam 'povukao rucnu' za tu narudzbu. Pokusao sam nabaviti polovan dio sa otpada, ali nazalost poslali su mi pogresan koji izgleda jako slicno (donji senzor na slici). Pri razgovoru o cijeloj situaciji u ovlastenom servisu, glavni serviser me 'molio' da ne narucujem i ubjedjivao da je jako mala sansa da je kvar zaista na senzoru, te da u 10 godina nikad nije cuo da je neko imao problem sa senzorom temperature isparivaca (naravno, njihov prijedlog je da kod njih ponovo uradim dijagnostiku kvara).

Zajedno smo pokusali ommetrom testirati ispravnost senzora (termistor), nema ponasanje niti kratkog spoja niti prekida u kolu, koliko se sjecam otpornost mu je oko 1.2kOhm ili nesto slicno tome, i u skladu sa ocekivanjima mijenja se prilikom zagrijavanja senzora. Takodjer, moje poznavanje ovih stvari mi takodjer govori da je gotovo nemoguce da senzor promijeni svoju temperaturnu karakteristiku (i ima 'neocekivan' otpor), osim u slucaju da je pretrpio fizicko ostecenje ili radio u uslovima izuzetno ekstremnog pritiska i temperature. Ne iskljucujem da grijesim, ali igrom slucaja elektronika mi je jedno vrijeme bila struka na poslu.

Svaki savjet ili sugestija je od izuzetne koristi, a prvenstveno me zanima sljedece:
1. Kako biste postupili u mom slucaju: pratili upute klima servisa i ipak narucili senzor, neovisno o vremenu isporuke; uradili dijagnostiku u ovlastenom servisu; ili nesto trece
2. Sa jednog auto-otpada sam dobio informaciju da imaju senzor temperature isparivaca pod kataloskim brojem 3815358670, slika: http://prntscr.com/tqjuo5 koji 'na oko' izgleda identicno kao moj senzor, ali naravno ne mogu znati da li je temperaturna karakteristika termistora identicna kao kod mog senzora (cak i ako njegovo kuciste fizicki jeste isto). Postoji li nacin da se nekako provjeri da li su ova dva dijela kompatibilna? Ako bi odgovaralo, ovaj senzor bih mogao dobiti u roku od jednog dana, i to bi mi za jako male pare barem rijesilo dilemu da li je problem sa senzorom temperature isparivaca ili ne.

Hvala ekipa!

wcyber

A instalacija do senzora, konektor na senzoru, je sve provereno ?

kkor

Nazalost ne bih znao, ali mislim da nije. Rado bih sam provjerio instalaciju sve do upravljacke jedinice, ali bez neke sheme sumnjam da bih se lako snasao. Hvala na savjetu, mozda da zatrazim od istih servisera ili nekog novog da ispita konkretno to.

kkor

Citat: wcyber poslato 29.07.2020. - 15:15
A instalacija do senzora, konektor na senzoru, je sve provereno ?

Danas provjerio oboje i djeluje ok, otpornost senzora mjerena na njegovom konektoru i ima uredno ocitanje, te mjeren napon na konektoru instalacije i iznosi ocekivanih 5V u slucaju odspojenog senzora. Ono sto jos planiram uraditi (danas nisam imao jumpere) jeste 'izvuci' zicama privremenu vezu na izvode senzora tako da mogu mjeriti napon dok je senzor spojen na konektor - trebalo bi biti izmedju 0 i 5V i kontinualno se mijenjati ovisno o temperaturi senzora.

Ako to bude uredno, po mom misljenju kvar nije ni na senzoru ni na instalaciji.

Delboy981

Dalibor

geler