Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
L

Odrzavanje klime (filter klime, kabine, gas, podmazivanje...)

Započeo Lela5, 02.06.2008. - 09:00

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Exception®

Nemam pojma ko radi za/u Master/u :nezna:, ali znam da su meni na licu mesta dopunjavali freon :ok:. Ja bio prisutan :yes:
ΕΛΛΑΣ

sasha

A kod mene nije u pitanju freon. Treba procistiti dovode vazduha, ne znam da li ce se time petljati ovlasceni servis ali pitacu.

Alhemičar

Citat: Exception poslato 03.09.2008. - 10:45
Nemam pojma ko radi za/u Master/u :nezna:, ali znam da su meni na licu mesta dopunjavali freon :ok:. Ja bio prisutan :yes:

Pa da..ali kod tebe je bio neki "gremlin" u pitanju koliko se secam   :laugh:  ,tako da onda u tom slucaju moraju,ali inace kad je u pitanju redovno punjenje,to ne rade.    :yes:   
Nemam ni ja pojma kod koga salju..   :nezna:
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.

Boki

Citat: sasha poslato 03.09.2008. - 10:48
A kod mene nije u pitanju freon. Treba procistiti dovode vazduha, ne znam da li ce se time petljati ovlasceni servis ali pitacu.
Probaj izduvati hladnjak klime kompresorom(isparivac)verujem da ce to pomoci
Nisu sale za umove male

Exception®

2 Sasha: Pobogu, to im je posao. Ako iole drže do mušterija, ne vidim razlog zašto se ne bi petljali :??:. Čak je na određenim servisnim intervalima (koliko znam) i predviđeno čišćenje sistema :)

2 Clioman: Da, beše gremlin :laugh:... Od jednom falilo freona, oni proverili ceo sistem i sve bilo OK :fiju:. Napunli mi freon i od onda kuc, kuc :). Mada mislim da bi trebali da rade i redovno punjenje na licu mesta a ne da šalju mušterije "kod majstor Pere na Telep". Nek taj "majstor Pera" dođe kod njih, ali mislim da je elegantnije da to urade u servisu ;)
ΕΛΛΑΣ

Alhemičar

Citat: Exception poslato 03.09.2008. - 10:55
Mada mislim da bi trebali da rade i redovno punjenje na licu mesta a ne da šalju mušterije "kod majstor Pere na Telep". Nek taj "majstor Pera" dođe kod njih, ali mislim da je elegantnije da to urade u servisu ;)

Slazem se   :ok:   
Mislim da moj auto ima jos nesto osim dobrog izgleda.

fLiP

:) Sto je Boki rekao, pokusaj nekako da izduvas hladnjak, i ima jos jedan hladnjak za klimu ispod njega. Mislim da je sa desne strane kada gleda ka kolima. I to ce dosta znaciti pri hladjenju. :)

sasha

Upravo zvao servis, rekao je da za tu akciju mora da skine vozacki pult ceo i bla bla = 20.000din (bez zamene freona koji i ne treba da se menja). Skupo bas.

danijelzg

Zar nema ono nekih sprejeva za to? Za ciscenje sistema ventilacije

sasha

Ne znam, samo sam malo zagrebao po netu i negde je spomenut taj sprej, mislim na rkhr. Ali probacu jos negde da nadjem. Da imam manual, sam bi ga rastavio i ocistio. Mislim bar ovaj deo iza filtera.

Boki

Ima sprejeva i kod nas,oko 500 dindzi je komad koliko se secam...
Nisu sale za umove male

filo

Citat: sasha poslato 03.09.2008. - 14:33
Ne znam, samo sam malo zagrebao po netu i negde je spomenut taj sprej, mislim na rkhr. Ali probacu jos negde da nadjem. Da imam manual, sam bi ga rastavio i ocistio. Mislim bar ovaj deo iza filtera.


Sve mozes sam da napravis.   Sprej mozes da kupis u Bgd  0113370828 -Tadiran-traziti Gorana.  Ako nema kupis asepsol u apoteci. Demontiras sa desne strane kasetu (Megane II) , cev ventilacije za noge (ispod Kasete) i izvadis Filter.  Kuciste filtera dobro izduvas (potreban kompresor) ili usisivac i cetka za prasinu .  Od prskalica za pranje prozora ( mer ili slicni ) demontiras rasprsivac -diznu i napravis produzetak sa cevcicom iz pomenute prskalice. Asepsolom natopis sve kanale i obavezno hladnjak koji se nalazi ispred filtera u kucistu. Od starog filtera otkines poklopac zatvoris otvor za filter i pustis vetilaciju na max sa ukljucenom klimom.  Po potebi ponovis postupak vise puta.  Visak asepsola ce jako brzo ispariti.
Da ne zaboravim na kraju novi filter.

Pravi sprej treba da ispusta penu. U kompletu se dobija i cev duzine 30cm .  Jednostavno se svi otvori ventilacije napune penom do vrha. Jako bitno je ponoviti postupak na samom hladnjaku ispred filtera.

Posalji mi info o modelu automobila i broju sasije i dobices nazad servisno upustvo za ciscenje.


ALP & Net Radar DSP2  Valentine ONE

sasha

Hvala puno na informacijama!  :hail:  :hail:  :hail:

btw, koji sprej da trazim od Gorana, kako se zove?

Poslao sam ti info na pm.

Mogao bih da objavim na forumu slike i kratko uputstvo o tome kako je proslo :) (kad zavrsim)


Citat: filo poslato 03.09.2008. - 16:19
Sve mozes sam da napravis.   Sprej mozes da kupis u Bgd  0113370828 -Tadiran-traziti Gorana.  Ako nema kupis asepsol u apoteci. Demontiras sa desne strane kasetu (Megane II) , cev ventilacije za noge (ispod Kasete) i izvadis Filter.  Kuciste filtera dobro izduvas (potreban kompresor) ili usisivac i cetka za prasinu .  Od prskalica za pranje prozora ( mer ili slicni ) demontiras rasprsivac -diznu i napravis produzetak sa cevcicom iz pomenute prskalice. Asepsolom natopis sve kanale i obavezno hladnjak koji se nalazi ispred filtera u kucistu. Od starog filtera otkines poklopac zatvoris otvor za filter i pustis vetilaciju na max sa ukljucenom klimom.  Po potebi ponovis postupak vise puta.  Visak asepsola ce jako brzo ispariti.
Da ne zaboravim na kraju novi filter.

Pravi sprej treba da ispusta penu. U kompletu se dobija i cev duzine 30cm .  Jednostavno se svi otvori ventilacije napune penom do vrha. Jako bitno je ponoviti postupak na samom hladnjaku ispred filtera.

Posalji mi info o modelu automobila i broju sasije i dobices nazad servisno upustvo za ciscenje.



sasha

Ovo sam obavio bas kako je preporuceno. Samo sto nisam skidao sve kanale vec one najblize, nije to bas lako sve izvlaciti napolje pa skidati. Inace sam ciscenje radio dva puta. Asepsolom lepo naprskao isparivac, sve kanale. Posle drugog puta zamenio sam i filter. Vise nema mirisa iz klime i niko vise ne kija u autu. Jos jednom zahvaljujem svima koji su pomogli.

Imam jos jedno pitanje. Postoji kartonicic kao jelikica koji je predvidjen da se ubaci u klimu, bas kod filtera, sluzi generalno za klime. Da li ce biti stetno po klimu ako osvezivac postavim izmedju filtera i isparivaca?

Laguna22D

#74
Prvo pregledah sve teme, ali nikoga sa ovakvim problemom:
Klima je jedina stvar na autu koja mi ne radi bas onako kako treba. Iako su svi u servisima  u kojim sam bio ( u ZRu i nije neki izbor, a zbog dnevnih obaveza tesko bih mogao ici van istog) rekli da to nema bas nikakve veze, ja i dalje tvrdim da rad moje klime zavisi od spoljne temperature. Naime, kada je manje od 5 i vise od 20 stepeni, ukljucuje se i radi besprekorno. Povratna cev se ohladi za manje od minut, unutra ume da bude hladno. Prvo sam freon kompletno promenuo, sa sve uljem,  nigde ne curi, ima odlican priitisak. I uvek ista stvar. Kada je ovaj opseg temperature, upalim auto, on ukljuci klimu i kompresr, i posle izvesnog vremena (2 minuta) izbaci SERVICE na display-u, i kompresor se iskljuci. Probao sam direktno sa strujom na kompresoru, radi stalno i ispravan je. Hladnjaci menjani i cisceni. Gde god je kacen na komp, rekose mi da taj model (Laguna 2.2D 1996) nema kompjutersku kontrolu klime, te je bilo koja dijagnostika ne primenljiva. Senzori i releji SVI zamenjeni, rezime je bio: skinuo sam ispravne, i stavio ispravne. Ali to me i dalje nervira jer ne radi skroz kako treba. Ruku na srce, i ne treba mi klima kada je vise od 5 i manje od 20, ali sam sve na autu doveo do potpuno ispravnog stanja, i necu da mi i ovo nije "fully functional". Da li je neko od vas imao takav prob, ili moze da me uputi negde (sad moram ici odavde) gde imaju neki diag za to, ili majstora koji je imao taj prob i zna da ga resi?
M. The most powerful letter in the world.
http://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=13627.0