Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
29.03.2020. - 19:36 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 ... 281 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 888600 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
enzo
Clio
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 33
Auto: Renault Megane 1.5 dci

« Odgovor #3795 poslato: 05.12.2018. - 14:58 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav svima,

Je li nekome problem samo da mi kaže koje ulje od navedenih MOTUL ulja ja bih trebao da sipam u svoj motor 74 KW (1.5 dci megane 2, 2005.) Bune me ove stvari kao što su RN070, ACEA, itd? Šta je šta...

Ovo su ulja:

https://www.motul.com/rs/sr/products/6100-synergie-10w40

https://www.motul.com/rs/sr/products/4100-turbolight-10w40

https://www.motul.com/rs/sr/products/2100-power-10w40

Hvala puno.
Sačuvana

Mirno more nikada nije napravilo iskusne mornare
slavko_bgd
Global Moderator
Van mreže Van mreže

Starost: 48
Auto: Alfa Romeo 1.6TS

« Odgovor #3796 poslato: 05.12.2018. - 15:19 »
Podeli temuIdi gore

4100 je optimum i po RN normativu i po gradaciji.
Sačuvana

Improvizacija je majka svih...sekiracija.
enzo
Clio
**
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Megane 1.5 dci

« Odgovor #3797 poslato: 05.12.2018. - 15:26 »
Podeli temuIdi gore

koji od ova dva ?
Izvini- tek sad vidjeh da je jedan 6100 a drugi 4100.

hvala puno
« Poslednja izmena: 05.12.2018. - 15:28 od strane enzo » Sačuvana

Mirno more nikada nije napravilo iskusne mornare
Miki P
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Auto: Laguna

« Odgovor #3798 poslato: 05.12.2018. - 19:55 »
Podeli temuIdi gore

U dci motor kakav je kod Vas treba sipati SAE 5w40 ulja sa ACEA B4 normom.
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 53
Auto: Citroen C3

« Odgovor #3799 poslato: 06.12.2018. - 01:57 »
Podeli temuIdi gore

Da, ali ne i sasvim isključivo gradacija 5W-40, sa obzirom da se radi o Megane2 1,5 dCi 74 kW  iz 2005.-2006. jer temperaturna tabela  u dokumentaciji (iz 2004.) dozvoljava od npr. -20 C i upotrebu npr. 10W-40 ulja po ACEA B4 za taj K9K motor, a od npr. -30 C i gradaciju 0W-30 ili 0W-40.

Sad, sa obzirom da je 5W-40 gradacija (po normi ACEA B4, tj. ACEA A3/B4) najdostupnija takva preporuka se može uzeti kao najefektnija u smislu da je najmanja verovatnoća greške, i kao nešto što je donekle zgodnije za turbošaržirani motor, posebno na nižim temperaturama.

Pošto za normu RN 710 (koju ovaj motor striktno ne zahteva sa obzirom na godište, ali bi bilo zgodno upotrebiti ulje po njoj) Motul navodi da se ona ne odnosi na dCi bez FAP koji imaju manje od 100 konjskih snaga (za koje je odgovarajuća RN0700) nego za one koji imaju 100 i više, a mislim da ovaj od 74 kW ima tačno 100 konja - i pošto jedino (od ova tri ulja) za 6100 Sinergie+ stoji da ima odobrenje i po RN0700 i po RN0710 - onda bi ono moglo da se uzme kao najefektnije.

Ipak, ja bih poslušao ono što navodi Miki P tj. potražio ulje iz 5W-40 gradacije, a u motulovoj varijanti je to 8100 X-cess 5W-40

Tom ulju su od odobrenja navedena oba renoova tj. RN0700 i RN 0710, uz naravno propisano ACEA B4, tj. ACEA A3/B4.

Čisto lično (dakle da je taj megan moj), izvan zvaničnih preporuka, upotrebio bih ulja po ACEA C3 normi, a dobro bih se razmislio da li  ono iz 5W-40 ili ono iz 5W-30 gradacije (tj. u slučaju da ne ispoljava značajniju potrošnju ulja sa 5W-40 prešao bih na 5W-30). Ali dakle ovo poslednje je samo ličan stav za one koji su skloni eksperimentima (pa se radi jasnog odgovora na pitanje može sasvim preskočiti).

Inače pozdrav za bokelja iz Kotora.

Onako kako si postavio pitanje i na osnovu specifikacija ta tri ulja, a uzimajući u obzir servisnu reno dokumetaciju iz 2004. - možeš (tj. odgovarajuća su) da sipaš sva tri ulja. Međutim, sa obzirom na gore navedeno, verovatno da je 6100 Sinergie+ najpogodnije, ali oko toga teško da može da se ima čvrst stav jer su sva tri ulja donekle slična (a od_nekle manje/više različita).

ACEA je udruženje evropskih proizvođača automobila (i kamiona, autobusa i sl.) koje na svakih par godina objavljuje dokumente u kojima propisuje standarde/norme šta treba da zadovoljava motorno ulje za nekakve motore. Renault je naravno član ACEA pa zato i on (kao i ostali)  aktivno učestvuje u kreiranju tih normi. Ko je sve član ACEA možeš da vidiš ovde https://www.acea.be/about-acea/acea-members

Inače, proizvođač ulja može samostalno napisati da njegovo ulje zadovoljava ACEA normu ukoliko se drži odgovarajućeg uputstva (tj. priručnika dobre prakse koji važi za evropske proizvođače maziva).

Tebe inače interesuju ulje po normi ACEA A3/B4 (jer su vremenom benzinske tj A norme i dizelske_bez_FAP tj. B norme objedinjene, pa zato isto ulje može da zadovoljava i ACEA A3 i ACEA B4, a što se na ambalaži ulja obeležava kao ACEA A3/B4).

RN0700, RN0710 i RN0720 - su specifične norme koje je sam Renault kreirao tj. propisao u periodu 2007- 2008. godina, tako što se u tim normama u najvećoj meri zahteva ono isto (tj. da se zadovolje granice nekih testova laboratorijskih analiza i rezultata testnih motora) što i u odgovarajućim ACEA normama, ali je dodao i još neke zahteve tj. uveo par testova na nekim od svojih motora (pošto se većina testova za ACEA norme rade na nekim drugim motorima, koji nisu od renoa).

Da bi proizvođač ulja smeo da napiše na svom ulju da ima odobrenje od renaulta za neku njegovu normu, osim što treba da mu pošalje uzorak ulja na analizu i testove pa da ono zadovolji zahteve, on mora i da plati Renaultu nezanemarivu količinu novca.

Mnogi proizvođači ulja ne šalju renaultu svoje ulje na testiranje i ne plate mu - ali na ambalaži ulja napišu da njihovo ulje zadovoljava specifikacije neke renoove norme, što bi verovatno bilo tačno kada bi se testiralo - ali to ulje nema odobrenje tj. Approval od Renaulta.

Sa obzirom da je tvoj motor godišta od pre nego je renault kreirao svoje norme - onda se može smatrati da se one ne zahtevaju nego da je dovoljno koristiti propisanu ACEA normu (ali sa obzirom da je takav isti motor išao u vozila kasnijih godišta kome se propisuju RN norme, logično je da je zgodno imati i ulje koje uz ACEA norme ima i odobrenje od renoa)

Za ukratko razjašnjenje razlike između RN0700 i RN0710 pročitaj boldovano u sledećem pisaniju. https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg772027#msg772027

Srećno
« Poslednja izmena: 06.12.2018. - 13:48 od strane DS9 » Sačuvana

Ap0calypto
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Citroen C4 Picasso 2.0HDI EGS "Black mamba"

"opinions are like assholes,everybody has one"

« Odgovor #3800 poslato: 06.12.2018. - 15:37 »
Podeli temuIdi gore

Pitanje za DS9, da li da u Citroen 2.0 hdi 2009, nastavim sa Yacco 5w30, pretpostavljam da je sipan sa normom za DPF filterom. Fabricki je valjda Total, ali se bojim da je boza kao i ELF za Renault

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Sačuvana

"Demokratija će platiti zato što će pokušati odgovarati svima.
Siromasi će hteti imetak bogatih. A demokratija će im to dati.
Mladi će hteti biti uvažavani kao stari, žene će hteti biti kao muški, stranci će hteti prava starosedelaca. A demokratija će im to dati".
DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3801 poslato: 06.12.2018. - 17:10 »
Podeli temuIdi gore

Eh, to si mogao da me pitaš na CFS, pa da tamo pričamo o tome na_široko, ali računaj da ja lično ne mislim da je Elf boza za Renault niti Quartz za PSA (dakle oba totalova). Jednostavno sam skloniji manjim proizvođačima (a najpre domaćim) jer za preživljavanje na tržištu moraju da se potvrde isključivo kvalitetom.

Ako taj Yacco 5W-30 zadovoljava ACEA C3 ili ACEA C2 onda je odlično. Btw, Yacco po pravilu koristi bazna ulja od Total-a, .

Ako mene pitaš, jedno od najefektnijih, tj. najboljih izbora ulja za neki HDi sa DPF - je upravo totalovo ulje i to Ineo Efficiency 0W-30. https://catalog.lubricants.total.com/en/products/8lb/QUARTZ-INEO-EFFICIENCY-0W-30

O njemu sam dosta obrazlagao na CFS-u. Sad, sličnog viskoziteta na radnoj temperaturi (tj 11-12 mm2/s na 100 C) su i većina 5W-30ica po ACEA C3 pa mislim da su oni najzgodniji kompromis za naše podneblje i najveću većinu ljudi (kako oni prže svoje automobile).

Lično - (za svoj 1,4 HDi) koristim famovo ulje koje je koncipirano isto kao i Ineo ECS, odnosno default ulje za sve nešto starije HDi sa FAP/DPF (osim e-hdi za koje pasuje isključivo Ineo First). To ulje se naziva Fenix PSA Energy 5W-30 i meni je idealno jer se moj auto ne forsira previše, a to je ulje vrlo tanko tj. gotovo na granici između 5W-20 i 5W-30.

Mislim, Yacco je super, ali daleko od toga da su Total/Elf boza. Hoću reći, ne može nešto biti dalje od istine nego kazati  za grandiozni Total da pravi prosta/loša ulja.  On kao i svaki proizvođač maziva nudi različite klase ulja.

Btw, najiskrenije (jer sam to lično činio tj. činim povremeno), napraviti poslastičarsku bozu u kućnim uslovima je suštinski mnogo komplikovanija stvar nego izblendirati nekakvo motorno ulje po propisanoj normi. Kod prvog je mnogo više toga varijabilno, dok se kod drugog u današnje vreme radi o raboti sličnoj slaganju lego kockica.

Zna se u principu kakvo bazno ulje + kakav paket aditiva treba da ide da bi se dobilo ulje nekakve poznate i široko korišćene norme, dok je doživljaj dobre/idealne boze vrlo različit za različite ljude. Neko voli slađu, neko manje slatku, za nekoga je idealna mlada boza, za nekog drugog ona koja je starija tj. više rezi, i pri tome je vrlo teško održati je duže  onakvom kakva je idealna za nekoga, jer se kontinuirano odigrava proces fermentacije.

Osim toga, vrlo se različit ukus dobija u zavisnosti od tipa i vrste brašna koje se upotrebljava, pa i to kreira sasvim individualan doživljaj o boljem ili lošijem ukusu boze.

E` da, oni (turci po Turskoj) što se setiše da autoklaviraju bozu, dobiju ukus kao kad bi sipao medicinski alkohol u sok od jabuke pa to nazvao prepečenicom od jabuke. Neko će i to da popije pa da peva sreće što i to ima. Nekome je savršen i vakumiran kis`о kupus iz prodavnice (a meni jedino moj, koji kiselim drugačije od najveće većine ostalih Srba).

Total radi dobra ulja, nema greške sa njim, ali nije jedini niti mora da bude isključivi niti najadekvatniji izbor.

Sad, kada me već tako nešto pita poštovalac Sokrata, a koji je jednom svom učeniku na pitanje ovog da li da se oženi ili ne, rekao - "Oženi se u svakom slučaju. Ako bude dobra žena bićeš srećan, a ako bude loša, postaćeš filozof."

U tom smislu, sve što mogu da ti kažem je da probaš razna ulja, ako već nemaš poverenje u Total - jedino treba da budeš siguran u to da li nemaš poverenja u njega.
« Poslednja izmena: 07.12.2018. - 08:29 od strane DS9 » Sačuvana

denis_00
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: Laguna 2, 2.2 dci, 2003.g.

« Odgovor #3802 poslato: 07.12.2018. - 09:36 »
Podeli temuIdi gore

Molim lijepo preporuku za ulje, Laguna 2, 2.2 dci (2003.g.) 110 kw, 5w40

Ova ulja sam gledao:

1. 5W40 Castrol Magnatec C3 (1lit) – sint.mot.ulje
2. 5W40 Castrol Magnatec DieseL DPF (1lit) -sint.ulje
3. 5W40 ELF Evolution 900 SXR (1L) sint. motorno ulje
4. 5W40 MOBIL Super 3000 (1lit)-Sintetsko mot.ulje

Hvala!
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3803 poslato: 07.12.2018. - 11:12 »
Podeli temuIdi gore

Pa, od ta četiri prva dva su koncipirana po ACEA C3 normi, a onda može da se postavi pitanje da li je u toj laguni G9T motor sa DPF filterom ili bez njega jer po dokumentaciji moguće su obe varijante u tom godištu.

Ostala dva su Full SAPS ulja tako da se radi o izboru dve različite koncepcije (full SAPS vs. mid/low SAPS), a prva dva i poslednja dva ulja su međusobno relativno slična. Za varijantu bez DPF nema greške sa Elf Evolution SXR 5W-40, a za onu koja ima DPF bilo koji od ta dva magnateca.

Inače, na tvom mestu bih (da je moj auto) za varijantu koja nema DPF uzeo INA Milenium 5W-40, a ukoliko ima DPF onda INA Star 5W-40, ono gore ne bih ni razmatrao pored pomenutih ininih ulja.

« Poslednja izmena: 07.12.2018. - 11:27 od strane DS9 » Sačuvana

denis_00
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 42
Auto: Laguna 2, 2.2 dci, 2003.g.

« Odgovor #3804 poslato: 07.12.2018. - 11:55 »
Podeli temuIdi gore

Nema DPF filter.
Onda će pasti odluka na Elf jer je od svih najjeftiniji.

Hvala!
« Poslednja izmena: 18.12.2018. - 22:00 od strane slavko_bgd » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3805 poslato: 07.12.2018. - 13:43 »
Podeli temuIdi gore

Nema na čemu, to je korektan izbor, a i skladu da sa isticanjem Renaulta da preporučuje upotrebu (odgovarajućih) Elf ulja.

O drugoj (prilično alternativnoj) pomentoj koncepciji, tj. upotrebi mid/low SAPS ulja kod dCi koji nemaju FAP/DPF, moglo bi da se razmatra, ali da ne širim priču kada je već doneta odluka po onome što ističe servisna dokumentacija.
« Poslednja izmena: 07.12.2018. - 13:58 od strane DS9 » Sačuvana

Ayrton_Senna
Captur
Van mreže Van mreže

Auto: Renault Laguna II 1.8 16v Dynamique, Laguna III 2.0 dci Black Edition

« Odgovor #3806 poslato: 16.12.2018. - 09:50 »
Podeli temuIdi gore

Video sam da na temi nije pominjano ulje Lukoil luxe LPG is 10w40, nisam nasao na netu specifikqciju da li ispunjava RN 0700/0710 normu. 20% je skuplje od elfa koji sam do sad sipao. Ima li iskustva sa tim lixe lpg?

« Poslednja izmena: 18.12.2018. - 22:01 od strane slavko_bgd » Sačuvana

Miki P
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Auto: Laguna

« Odgovor #3807 poslato: 16.12.2018. - 18:30 »
Podeli temuIdi gore

Lukoil luxe LPG ne poseduje RN odobrenja stop ne znaci da ne moze ici u Reno motore posebno one koje su konstruisane pre 2007.g. U principu veoma je slicno obicnom Luxe ulju sem verovato manjeg sadrzaja sulfatnog pepela, manjim TBN brojem I mozda nesto vecom oksidacionom stabilnoscu. Uostalom ovo su sustinske karakteritike ovih ulja.
Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 59
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #3808 poslato: 16.12.2018. - 23:43 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam jedanput sipao Lukoil Luxe bez toga LPG 5W40 i bio sam zadovoljan kvalitetom. Do sada se najbolje pokazalo od svih koje sam sipao: ELF Evolution SXR 5W30, Nisotec G-ENERGY F SYNTH 5W-30, neko 5W40 u ovlascenom servisu i Yacco Lube FR 5W40, s tim da nije bas najjeftinije od svih nabrojanih. Za sada najbolji odnos kvalitet-cena je na strani Yacco ulja.
« Poslednja izmena: 16.12.2018. - 23:47 od strane zokce » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3809 poslato: 17.12.2018. - 22:14 »
Podeli temuIdi gore

Mala napomena:

G-Energy F-synth je mazivo gaspromnjefta, a ne NIS-a odnosno Nisotec-a. Potonji se blendiraju u novosadskoj blendari, a gaspromovi u Rusiji (eventualno još po negde). Verujem da je lapsus u pitanju pošto se gaspromova maziva naravno prodaju i na nisovim pumpama.

U vezi LPG varijanti lukoilovih ulja, Miki P je rekao svu suštinu, a na slikama su prikazane 15W-40 i 10W-40 varijanta. Ova ulja se blendiraju u Rumuniji (dakle i za naše i za rusko tržište), a na ruskom tržištu imaju naziv Super LPG i od skoro zadovoljavaju API SL. Inače 10W-40 varijanta ima izuzetne karakteristike, što je i nije čudo od lukoila. Mnoga ulja sa ovakvim osobinama drugi proizvođači nazivaju potpuno sintetičkim.

« Poslednja izmena: 17.12.2018. - 23:11 od strane DS9 » Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 ... 281 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.132 sekundi sa 37 upita.
anything