Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
24.08.2019. - 22:42 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 249 250 251 252 [253] 254 255 256 257 ... 276 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 819842 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
fluensmen
Clio
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 43
Auto: Fluence

Nemoj na silu, uzmi veci cekic!

« Odgovor #3780 poslato: 20.10.2018. - 19:42 »
Podeli temuIdi gore

Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #3781 poslato: 21.10.2018. - 10:33 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti vrlo fluensmen, dole ću slike poređati od početka do kraja kako bi bile po redu.  Vidi se da jedino norma RN0720 nema stavku "ili" kojom bi ona bila zamenjena nekom od ACEA ili API normom, što je takođe nejasno jer su mogli i tu da npr. stave normu ACEA C4, kad već za ostale svoje norme daju ACEA i API zamene.

Kako god, najključniji zaključak je da Renaullt, bar po ovome što piše tu, ne insistira na svojim normama RN0700 i RN 710, nego ih praktično izjednačava sa odgovarajućim ACEA i API normama.

Servis ne može da bude veći papa od pape - pa sasvim regularno ne mora da koristi ulja po RN normama (osim za dizele sa DPF) nego može da sipa svako odgovarajuće ulje po ACEA ili API. Osim ukoliko servis ne poseduje neki navod servisne dokumentacije za koji ne znamo.

Najjednostavnije rečeno - za reno motor kome je predviđeno/preporučeno da se sipa npr. Elf Evolution SXR 5W-40, može da se sipa i Elf Evolution NF 5W-40, a kod atmosferskih motora može i npr. mineralno ulje kao što je Total 5000 15W-40 https://catalog.lubricants.total.com/en/products/976/QUARTZ-5000-15W-40 ili na primer i Optima GAS 15W-40 https://modricaoil.com/data/dokumenti/Tehni%C4%8Dki%20listovi/OPTIMA_GAS_SAE_15W-40.pdf
ili Nisotec Super Long 15W-40 https://www.nisotec.eu/sr-lat/nisotec-super-long-sae-15w-40-sae-20w-50
tj. bilo koje ulje kome stoji da zadovoljava ACEA A3 ili API SL.

Šta reći???

Mislim, može mnogo toga da se kaže jer ovako nešto nameće brojna pitanja, zbog mogućih tumačenja.

Nije problem da atmosferski motor bez turbine podmazuje mineralno ulje koje je zadovoljava ACEA A3 ili API SL, jer će ono to podmazivanje odraditi korektno, nego je pitanje da li će ono takvo to činiti kroz ceo predviđeni interval zamene i to što Renault ne daje nikakvu naznaku o tome da je normu RN 700 kreirao tako da ona prevazilazi ACEA A3 ili API SL (recimo PSA u svoj servisnoj dolumentaciji jasno naglašava da su za novije motore njegove norme superiorne u odnosu na ACEA).

Posebna je zvrčka  tabela BENZINSKI MOTORI SA TURBOKOMPRESOROM ILI RENAULT SPORT u kojoj ispod piše Dizel motori sa turbokompresorom ili Renault Sport gde vidimo nameru da se u okvru ACEA A3/B4 insistira na 5W-40 gradaciji, osim motoru TCe100 kome se dozvoljava upotreba tanjih ulja po ACEA A5/B5 (koja po pravilu postoje jedino u gradaciji 5W-30 ili 0W-30).

Dalje, logično bi bilo bi pomisliti da se dizelima (sa turbinom, bez obzira da li imaju ili nemaju dpf) insistira na teččjivijim uljima iz npr. 5W-40 i xW-30 gradacije - ali poslednja tabela tu stvar komplikuje.

Dakle, po tabeli, za sve dCi bez FAP može RN0710, ali može i bitno inferiorna norma tj API CF.
Inače API CF je kao dizelska norma uvedena 1994. godine, a postala je nevažeća 2010. (dakle u renou su mogli npr. da stave neku od novijih i važećih dizelskih normi). Voleo bih da vidim na šta će da liči turbina nekog dCi koji se na -10 C pali i vozi sa 15W-50 uljem (doduše, slično verovatno i viđaju servisi koji se bave reparacijom turbina).

Pošto mu V6 3.0 dCi valjda dođu kao osetljiviji motori u odnosu na ostale, njima je pod obavezom 5W-40 ili 0W-40, a ovim ostalima kao nije. Sva sreća, pa je bar za dCi+DPF pod obavezno RN0720.

A knjižica iz 2014., dakle godišta koje je nekih oko 6 godina ispred kada su dCi rađeni bez DPF (bar na evropskom tržištu).

Opet, ne znam šta bih (sve) rekao - vidim da možda ima i pogrešnog prevoda ili da možda tabela na srpskom nije sročena kako su u Renaultu imali nameru, kao i to da je Renault tako postavio stvari - da dozvoljava inferiorne norme ukoliko se ne koriste ulja sa njegovim normama.

Ja sam za motorna ulja počeo da se interesujem, sasvim neočekivano, iako mi to nema veze za obrazovanjem niti profesijom - samo zato što sam kod PSA (Citroen/Peugeot) nailazio na diskutabilne navode servisne dokumentacije (iz prošle decenije), a jedino me je interesovalo šta je najpogodnije/najadekvatnije za motor mog vozila.
PSA je vremenom svoje navode učinila konkretnijim u pravcu upotrebe najkvalitetnijih (tj. najaktuelnijih) ulja za sve države Evrope (uključujući i Srbiju i ostale okolne), jasno naznačavajući da su za aktuelne motore ACEA norme inferiorne u odnosu na PSA norme. Zbog toga sam očekivao slično od renoa.

Ovde, mislim kod Renault-a, vidim kao da su za ovu knjižicu iz 2014. prepisali navode iz npr. 2005, godine, uz to da su dodali i svoje norme - ali bez objašnjenja zašto je bitno, tj. zašto je prednost koristiti ulja po RN normama (sa ili bez odobrenja).

Neko stručan, tj. neko ko je npr. iz ovlašćenih servisa bio na obuci u Renou, se sigurno osvedočio, tj. prikazano mu je zašto je npr. bolje/zgodnije koristiti ulja koja poseduju RN norme - ali se u ovoj servisnoj knjižici to ne vidi, niti se vidi obaveza upotreba ulja po RN normama.

Opet, voleo bih da vidim najaktuelniju servisnu dokumentaciju, u stilu one koja je kreirana 2004. a koja je uglavnom konkretna za motore tog i bliskog godišta (dakle nekih 3 godine pre nego je Renault kreirao RN norme). Dakle dole je link do Technical Note 6013A iz 2004. godine.  

http://www.aussiefrogs.com/forum/attachments/renault-forum/89692d1475485036-oils-aint-oils-6013a-oil.pdf

E` da, na kraju fluensmen, - na osnovu ovih navoda, ispada tj. stoji da sam pogrešio kada sam ti u jednom od prethodnih postova rekao sledeće "Elf Evolution 700 NF ne odgovara svim specifikacijama za Renault godište 2014...". Takođe ispada da sam u sličnom smislu pogrešio mnogo puta i prema ostalima.
Izvinjavam se - bio sam u zabludi.  Da se prekrstim  

Dobra je stvar da takvom greškom (tj. tumačenjima šta je preporuka, a šta zahtev) nije učinjena šteta, čak šta više - učinjeno je  ono na čemu je sam Renault trebao/mogao više da insistira ((tj. savetovano je  da se koriste ulja sa RN odobrenjima, u smislu upotrebe SXR).  

« Poslednja izmena: 22.10.2018. - 08:46 od strane DS9 » Sačuvana

lekovicmilos
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 30
Auto: Renault Clio 4 1.5Dci 2014

« Odgovor #3782 poslato: 26.10.2018. - 13:34 »
Podeli temuIdi gore

Zdravo svima.

Ova tema je prevelika da bih trazio ovde, pa bih da pitam.

Kupio sam Renault Clio 4, 2014. godiste. Koje ulje mi preporucujete da koristim? Koje je najbolje?

Hvala!
Sačuvana

wcyber
Espace
Van mreže Van mreže

Starost: 39
Auto: Scenic II ph1 1.9 dci 120PS

« Odgovor #3783 poslato: 26.10.2018. - 13:37 »
Podeli temuIdi gore

Samo prethodni post da procitas od clana DS9.. ili par njegovih unazad postova i to je to
Sačuvana

zokce
Talisman
Van mreže Van mreže

Starost: 58
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #3784 poslato: 26.10.2018. - 17:10 »
Podeli temuIdi gore

@DS9, kad si pomenuo da može i mineralno ulje, citiram
'Najjednostavnije rečeno - za reno motor kome je predviđeno/preporučeno da se sipa npr. Elf Evolution SXR 5W-40, može da se sipa i Elf Evolution NF 5W-40, a kod atmosferskih motora može i npr. mineralno ulje kao što je Total 5000 15W-40 https://catalog.lubricants.tot...roducts/976/QUARTZ-5000-15W-40 ili na primer i Optima GAS 15W-40 https://modricaoil.com/data/do...tovi/OPTIMA_GAS_SAE_15W-40.pdf
ili Nisotec Super Long 15W-40 https://www.nisotec.eu/sr-lat/...per-long-sae-15w-40-sae-20w-50
tj. bilo koje ulje kome stoji da zadovoljava ACEA A3 ili API SL.'
da li si uzeo u obzir da ulje obavlja i hidrauličnu funkciju kod nekih motora, u vidu pogona VVT i da bi za to mineralno ulje možda bilo previše gusto?
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3785 poslato: 29.10.2018. - 09:11 »
Podeli temuIdi gore

Hvala ti na pitanju, naravno to nisam uzeo u obzir jer nisam ni znao da ima tu funkciju, samo sam tumačio šta je napisano u servisnoj knjižici. Ako je tako kao što kažeš onda to još više pokazuje koliko su navodi knjižice diskutabilni (jer po pravilu hidraulična ulja imaju bitno niži viskozitet, uglavnom). U tom smislu definitivno je bolji kompromis (motor-hidraulika) ulje tanjih gradacija i naravno sa većim indeksom viskoznosti. Na kraju krajeva, sve zavisi od uslova eksploatacije (čitaj temperature ulja, odnosno motora), ali po pravilu je za većinu auta koji se koriste uobičajeno tečljivija varijanta zgodniji izbor. Za onog kome je motor u crveno više nego što nije - druga je priča.

Zdravo svima.

Ova tema je prevelika da bih trazio ovde, pa bih da pitam.

Kupio sam Renault Clio 4, 2014. godiste. Koje ulje mi preporucujete da koristim? Koje je najbolje?

Hvala!

Lepo ti reče wcyber. Gornji moj post sadrži i servisnu knjižicu iz 2014. godine, i tu sve piše.
Ako hoćeš ličnu preporuku - najbolje ne postoji. jer što je najbolje za jednog nije za drugog.
Odnosno, neko bi rekao - definiši najbolje,a i zato je ova tema tolika . Možeš videti da servisna knjižica kaže da Renault preporučuje svim dizel motorima opremljeni filtrom čvrstih čestica ulje po normi RN0720. Takva ulja proizvodi više proizvođača, a pošto Renault preporučuje upotrebu Elf ulja, onda se među njima bira Elf Full Tech FE 5W-30 https://catalog.elf.com/en/products/buz/EVOLUTION-FULL-TECH-FE-5W-30  
Alternativa bi bila npr. Yacco Lube R 5W-30. https://en.yacco.com/product/44-lube-r-5w30/
ili npr. Motul 5W30 Specific 720,
a ima ih još.

Svako ulje koje ima odobrenje od renaulta po normi RN0720 možeš razmatrati da je najbolje za tvoje vozilo..

« Poslednja izmena: 29.10.2018. - 14:43 od strane DS9 » Sačuvana

lekovicmilos
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 30
Auto: Renault Clio 4 1.5Dci 2014

« Odgovor #3786 poslato: 04.11.2018. - 11:56 »
Podeli temuIdi gore

Citat
Takva ulja proizvodi više proizvođača, a pošto Renault preporučuje upotrebu Elf ulja, onda se među njima bira Elf Full Tech FE 5W-30 https://catalog.elf.com/en/products/buz/EVOLUTION-FULL-TECH-FE-5W-30 
Alternativa bi bila npr. Yacco Lube R 5W-30. https://en.yacco.com/product/44-lube-r-5w30/
ili npr. Motul 5W30 Specific 720,

E ovo mi je znacilo. Pogledacu jedno po jedno ulje od ta tri sto si predlozio. Ja se ne razumem u to sve, tako da mi ovako sazeto najvise znaci. Hvala!
Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3787 poslato: 04.11.2018. - 16:58 »
Podeli temuIdi gore

Nema na čemu, al` ne moraš mnogo da gledaš, odeš u kitkomerc i kupiš Elf Evolution Full Tech FE 5W-30.
U Kragujevcu se njihova prodavnica nalazi u Kralja Milana IV 19v, lokal 1, a možeš da proveriš da li imaju i telefonom 034-6393150, 034-6393151
Pošto rade/distribuiraju i motulova ulja, eventualno bi mogli da imaju specific RN720 ali mislim da je to manje verovatno. Za Yacco varijantu mislim da je distribuira moderator aboki.

« Poslednja izmena: 04.11.2018. - 17:25 od strane DS9 » Sačuvana

Miki P
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Auto: Laguna

« Odgovor #3788 poslato: 04.11.2018. - 23:52 »
Podeli temuIdi gore

Za Yacoo ulja zastupnik je BG Moto Provide.
Sačuvana

Mane1382
Twingo
*
Van mreže Van mreže

Starost: 36
Auto: Renaul laguna 1.9 dci

Budi promena u svetu kakav želiš da vidiš

« Odgovor #3789 poslato: 15.11.2018. - 10:52 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav svima. Uskoro bi trebao raditi mali servis kod privatnika, prešao sam skoro 15000 od posljednje izmjene, a i zima se približava. Pročitao sam postove sa prethodnih stranica i sve me to pomalo zbunjuje.
Molim vas, koje motorno ulje po vašim iskustvima mi preporučujete? U pitanju je laguna 1.9 dci, 88 kW, 2004. god. (bez FAP filtera).
Pretpostavljam da je neko ELF ulje, samo mi treba tačna oznaka. Unaprijed zahvaljuem 
Sačuvana

Budi promena u svetu kakav želiš da vidiš
Ap0calypto
Kadjar
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Citroen C4 Picasso 2.0HDI EGS "Black mamba"

"opinions are like assholes,everybody has one"

« Odgovor #3790 poslato: 15.11.2018. - 11:02 »
Podeli temuIdi gore

Yacco 5w40, iskrena preporuka. Servisni interval 30 000km, ja sam ga na 18 000 menjao

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Sačuvana

"Demokratija će platiti zato što će pokušati odgovarati svima.
Siromasi će hteti imetak bogatih. A demokratija će im to dati.
Mladi će hteti biti uvažavani kao stari, žene će hteti biti kao muški, stranci će hteti prava starosedelaca. A demokratija će im to dati".
Miki P
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3791 poslato: 16.11.2018. - 11:24 »
Podeli temuIdi gore

Sto se tice preporuke ulja za Vase vozilo pored pomenutog Jacco Lube FR 5w40 ulja mozete izabrati i Texaco Havoline Ultra 5w40 ulje. Oba ulja su veoma kvalitetna. S obzirom na godinu proizvodnje nije nuzno birati ulja sa RN odobrenjima jer su ona uvedena 2007.g sa pojavom Lagune lll. Inace pomenuta ulja poseduju ova odobrenja
« Poslednja izmena: 16.11.2018. - 12:43 od strane Miki P » Sačuvana

DS9
Scenic
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3792 poslato: 16.11.2018. - 13:07 »
Podeli temuIdi gore

Molim vas, koje motorno ulje po vašim iskustvima mi preporučujete? U pitanju je laguna 1.9 dci, 88 kW, 2004. god. (bez FAP filtera).
Pretpostavljam da je neko ELF ulje, samo mi treba tačna oznaka. Unaprijed zahvaljuem  

Što se tiče 1,9 dCi iz Lagune 2004. pored pomenutog Yacco FR 5W-40 i Texaco Havoline Ultra 5W-40, po mom iskustvu bih preporučio FAM Fenix Premium 5W-40, međutim sa obzirom da si iz Vakufa.mislim da bih na tvom mestu najpre uzeo Optima Magnum 5W-40  tj.  ovo dole ulje

https://modricaoil.com/Product/Read/optima-magnum-sae-5w-40-producttype-7

Ukoliko te zanima Elf ulje, odgovarajuća su (između mnogih ostalih) Elf Evolution 900 NF 5W-40 i Elf Evolution 900 SXR 5W-40, pri čemu bi moglo da se smatra da je potonje nešto kvalitetnije (i po pravilu je nešto skuplje)..

« Poslednja izmena: 16.11.2018. - 23:25 od strane DS9 » Sačuvana

dadotb
Clio
**
Van mreže Van mreže

Starost: 47
Auto: Modus

« Odgovor #3793 poslato: 17.11.2018. - 05:57 »
Podeli temuIdi gore

Pozdrav svima. Uskoro bi trebao raditi mali servis kod privatnika, prešao sam skoro 15000 od posljednje izmjene, a i zima se približava. Pročitao sam postove sa prethodnih stranica i sve me to pomalo zbunjuje.
Optima Magnum..ekstra ulje,mijenjam.ga na 15000 ...a i kolega iznad ti je preporucio..nije ni.skupo previse..

Sent from my SM-A720F using Tapatalk

Sačuvana

Miki P
Twingo
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3794 poslato: 17.11.2018. - 20:21 »
Podeli temuIdi gore

Optima Magnum je bila do prè nekoliko godina bazirana na PAO baznom ulju i kombinacijom HC baznog ulja grupe lll (4 i 6). Kao takvo ulje spadala je u prava SHC ulja koja su prava retkost, ranije ne toliko koliko danas. Mere ustede se prozimaju kroz sve svere. Shodno tome a nakon prodaje Modrice rusima ne znam da li se i u kojoj meri promenio kvalitet. Da sam trebao da se odlucim za izbor ulja pre desetak godina moj izbor i preporuka bi bio Magnum.
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 249 250 251 252 [253] 254 255 256 257 ... 276 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.134 sekundi sa 38 upita.