Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite lokaciju u Profilu.
Renault Forum Srbija
22.01.2019. - 17:56 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: Prev 1 ... 252 253 254 255 [256] 257 258 Next   Idi dole
Autor Tema: Motorna ulja za Renault motore  (Pročitano 744970 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
DS9
Megane
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 52
Auto: Citroen C3

« Odgovor #3825 poslato: 21.12.2018. - 15:48 »
Podeli temuIdi gore

Za cenu feniks premium dodaj tome da je to 10% niža novogodišnje akcijska cena , tako da je razlika minimalna, ali  nema previše smisla upoređivati cene tj. na osnovu njih upoređivati nekakav kvalitet kod lubrikanata - jer kod njih važi kao i u mnogo toga što se ekonomije tiče da cenu diktiraju i razlozi koji nemaju neposredne veze sa kvalitetom konkretnog proizvoda. U vezi zapažanja oko NF vs SXR mislim da tu razliku koju si opazio ne bi trebalo vezivati za razliku među uljima, ali uvek može da stoji da nisam u pravu.

Ako je kupljen polovan azto čiji je motor vožen na dužem intervalu recimo sa polusintetikom - možda bi isto zapazio da je prvo sipan sxr, a posle njega nf

Motulova pomenuta ulja između ostalog imaju više različitih proizvođačkih odobrenja a to naravno utiče i na veću cenu. Oni su krasni kao i npr. Elf, a ja sam sebi izabrao proizvođača koji mi odgovara..
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 11:07 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

Starost: 33
Auto: Renault Clio 3 1.2 16V 55kW

« Odgovor #3826 poslato: 21.12.2018. - 15:57 »
Podeli temuIdi gore

Jeste polovan.
Samo sto sam odamh po preuzimanju auta, sipao SXR u onoj viskoznosti (5W40).
I posle dve zamene SXR 5W40, pred trecu zamenu se zeznem i kupim SXR 5W30.
Pa na dan zakaznog servisa nisam imao adekvatno ulje i u servisu su mi sipali NF.
Posle sam 5W30 zamenio za 5W40 i sipao ga prosle godine.
Marta ove godine opet 5W40. I stvarno mi je auto mirniji i startniji.
Tako da je moja greska u kupovini dovela do toga da mi se sipa NF.  
« Poslednja izmena: 21.12.2018. - 16:07 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3827 poslato: 22.12.2018. - 02:19 »
Podeli temuIdi gore

Pazi sad ovako!

Pogledaj na donjem linku servisnu knjižicu koju je fluensmen dao za reno vozila nakon 2010, od par strana ranije ove teme (a voleo bih da ti preciziraš godište tog klia3 1,2 jer nije tačno jasno iz kog je perioda, i eventualno daš/skeniraš navode njegove servisne knjižice)...

https://www.renaultforumserbia.com/index.php?topic=616.msg784482#msg784482

i obrati pažmju na drugu sliku gde je navedeno šta je preporučeno za sve benzince sa atmosferskim motorom - pa mi kaži da li postoji razlog (a prema navodu iz knjižice) da se u tvoj motor ne sipa Elf Evolution 900 SXR 5W-30?

https://catalog.elf.com/en/products/but/EVOLUTION-900-SXR-5W-30

Takođe, eventualno možeš da upotrebiš totalov odnosno elfov selektor maziva i vidiš šta se sve preporučuje za tvoj auto (s tim što to čini Total tj Elf, koji doduše tesno sarađuje sa Renaultom)

https://www.total-serbia.rs/sr/auto-maziva/auto-maziva/lub-savetnik

Kažem "obrati pažnju" da bi se sam uverio - a suština je da na dan zakazanog servisa sa SXR 5W-30 jesi imao ADEKVATNO ulje, a onaj koji je odlučio da umesto njega sipa NF varijantu pitanje je da li je odlučio pravilno, tj. to je učinio prilično arbitrarno jer je za NF ulje (a koje nema odobrenje po normi RN 0700) smatrao da je adekvatnije u odnosu na ulje koje ga ima, kao što je SXR 5W-30.

Ukoliko je tvoj klio3 godišta bliže 2004.  na strani 5. više puta pominjanog servisnog dokumenta iz 2004. Technical Note6013A, a čiji se link nalazi u istom gornjem postu koji sam naveo (malo pre slika, i smajlija koji se krsti) - može se videti da je za sve benzinske motore adekvatno ulje i po normi A5 (inače to stoji i u kasnijim knjižicama, osim što stoji i norma RN700 koja nije postojala pre 2007), a zvezdicom je obeleženo da je se takvim uljima  omogućeno smanjene potrošnje goriva (po slobodnom a i bukvalnom prevodu).

Ako sada imaš još više pitanja - Renault je tako (kako jeste) pisao preporuke za upotrebu motornih ulja, a i kreirao svoje norme  Da se prekrstim i to je osnovni razlog zašto ova tema ima toliko strana. Sad, nije naravno on neki poseban egzempar u tome jer i drugi proizvođači motora pišu preporuke između ostalog imajući u vidu i svoje interese, pa neke njihove preporuke otvaraju i veći broj pitanja.

Ponoviću ono što stalno i ponavljam - izbor motornog ulja je kompromis suprotstavljenih zahteva. Sa svakim izborom se nešto dobija a nešto gubi, pri čemu težimo da dobijemo ono što nam je značajnije a izgunbimo ono što je manje značajno.
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 11:11 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3828 poslato: 22.12.2018. - 12:10 »
Podeli temuIdi gore

Izvini DS9.
Juce sam se zeznuo.
Pa sam pogresno napisao za 5W30 sto drasticno menja celu stvar.
Kada sam kupio 5W30 viskoznost. Od prethodne godine mi je ostala 5W40 nenaceta litarska boca, pa sam hteo da dokupim 3L novog ulja i onda sam se zeznuo pa uzeo 5W30.
Tako da sam imao 3L 5W30 i 1L 5W40. A oni u servisu imaju samo NF. Pa da ne bih mesao dva razlicita ulja i dve razlicite viskoznosti, odlucim se da kod njih uzmem 4L NF. A ove 3L sam kasnije zamenio za 5W40 i ono mi je taman ostalo za proslu godinu.
Moja greska i to gruba.
Sto se servisne knjizice tice, slikao sam stranu sa preporucenim uljima za benzinske i za dizel motore.

Prva registracija je bila 2008-e i proizveden je 2008-e godine.
Sad sam pogledao da je na prvom servisu 2009-e u njega sipano Valvoline 5W40 u Hit Autu na Starom Sajmistu.  Posto je kod njih, prethodni vlasnik kupio vozilo. Inace je vozilo bilo skinuto sa lizinga, pa ga je lizing kuca prodavala. Tako da sam ja auto kupio od lizing kuce.
Da ne zaboravim motor je D4F740 1.2L 16V 55 kW.
Pa kad na sajtovima biram godinu proizvodnje, uvek izaberem izmedju 2007 i 2009.
Sad po knjizici ispada da mogu da tutnem bilo koje ulje koje ispunjava obicne standarde. Jer za benzince nigde ne pise da ulje treba da zadovolji Renault normu.   
Vise nisam pametan. 
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 12:31 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3829 poslato: 22.12.2018. - 17:51 »
Podeli temuIdi gore

Tačno (a to je ono što od skoro trubim po ovom forumu), ali računaj da što se te priče tiče - niko nije (baš sasvim) pametan..  

Ja sam za maziva počeo da se interesujem iako mi to nema neposredne veze ni sa obrazovanjem niti sa profesijom (i radnim mestom), samo jer me je (kao i većinu nas ovde) interesovalo koje je najpogodnije ulje za moj auto. Pa pošto takođe nisam bio pametan čitajući kako je Peugeot/Citroen pisao preporuke za motorna ulja, onda sam sve više čitao, interesovao se za informacije kod stručnjaka, eksperimentisao, gledao laboratorijske anlaize, razgovarao i posmatrao šta rade iskusni majstori - pa sada eto prepričavam šta sam shvatio, uvideo, primetio i šta pretpostavljam sa manjom ili većom verovatnoćom.

Hvala ti za ove slike, jer sada osim fluensmenove knjižice za vozila oko 2014. imamo i tvoju za vozila oko 2008. Kao što se može videti smisao po nečega što je tu napisano je nešto drugačiji.

Prvo, zanimljivo je da u tvojoj knjižici nema insistiranja na RN 0700 (ni RN0710) iako ima pomena o RN0720 - a to se donekle slaže sa time da se i u kasnijim godištima po servisnoj dokumentaciji ne insistira previše na RN 0700 (ili RN0710) normi. Nekome je nekakva ženska idealna po onome kako ona izgleda i šta je o njoj napisano - au praksi se uspostavi da je takva nekakva drugačija.

To mu otprilike dođe kao da je Renault rekao/napisao nešto otprilike ovako:

"Kreirali smo naše norme, naravno u saradnji sa Elfom, pa sada oni prave ulja sa tim normama, ali mi ne insistiramo na njima kako neko iz EU ne bi zamerao zbog monopolizma sa elfom - pa zato u knjižicama insistiramo samo na ACEA i API normama, osim u posebnim slučajevima.
Ako neko hoće da pravi i prodaje ulja sa našim normama može i to, ali da nam se dobro učipi.
Ako neko shvati da u njegov motor moraju da se sipaju isključivo ulja sa RN normama ili shvati da to moraju da budu Elf ulja, to je njegova stvar - mi nismo baš tako napisali u servisnoj dokumentaciji"

E sad, što se konkretno tvog slučaja tiče - smisao toga koji sam prethodno hteo da istaknem je - da je po servisnim knjižicama upotreba SXR 5W-30 sasvim regularna, jer između ostalog temperaturna tabela ne navodi maksimalne temperature do kojih neka viskozna gradacija može da se upotrebljava.

Ako bi smo to komentarisali, tj. pretpostavljali šta bi to značilo za tvoj auto - recimo da mislim da bi pod određenim uslovima to možda i bilo idealno za tvoj motor. Suprotno bih takođe mogao da ističem (za neke drugačije uslove) - uz ogradu da Renault tako nešto ne tvrdi (a realno bi moglo da se kaže da prećutkuje)..

Još jednom ponavljam, po Renaultu - nema bitne razlike (u zaštiti motora na njegovoj radnoj temperaturi) između SXR 5W-40 i SXR 5W-30. Međutim, ako pogledamo viskozitet ta dva ulja, ona se drastično razlikuju jer je 5W-30ica na samoj donjoj granicii te svoje viskozne gradacije koja se graniči sa 5W-20. Ako bi u tvom motoru bilo to ulje, ja nisam siguran da li bi tvoj motor bio bučniji ili manje bučan (pre bih se kladio da bi bio manje bučan ako ne dolazi do razređenja ulja gorivom), i vrlo verovatno bi sa takvim uljem imao direktniji odziv na gas nego sa 5W-40icom. Tako nešto koriste sportisti koji žele da izvuku maksimum iz motora pa onda koriste nešto tanja ulja. To kod njih donekle ima rezona, jer sim je majstor stalno dostupan da rastura i priprema motor pre i posle trka.

Ono o čemu se na ovakvim forumima mnogo manje pominje je HTHS, tj. tzv. smicanje ulja pod teškim uslovima. Standardni ASTM test koji to pokazuje se vrši na ulju koje je zagrejano na 150 C  a rezultati testa se kreću u okviru od neki 2,6 mPa*s do nekih 5 mPa*s. Manji broj pokazuje manju mogućnost zaštite motora, tj. veću mogućnost da se uljni film koji oblaže tj drži rastavljenim metalne doleve prekine, i da onda ti metalni delovi dođu u direktan kontakt jedan sa drugim što sa svoje strane izaziva manje ili veće habanje.

Tanja ulja (na radnoj temperaturi), tj. nižih gradacija imaju manji HTHS, a deblja viši.  SXR 5W-30  ima HTHS od oko 2,9 mPa*s, dok NF i SXR 5W-40 imaju oko 4 mPa*s  Najdeblje 5W-30ice i 0W-30ice, kao što je npr. Total Ineo MC3 5W-30 imaju oko 3,6 mPa*s.

Sa druge strane, pri hladnom startu, kada ulja ima bitno manje na metalnim delovima i kada ono još ne cirkuliše po nekakvim potrebnim pritiskom - tanja ulja brže dolaze do najudaljenijih oblasti motora, pa se može reći da tada više štite motor. Neko je umeo da sračuna kako hladni start haba motor kao da je voženo 300 km, što je naravno teška aproksimacija.

Posebna je priča to što ukoliko se pogledaju temperaturne tabele raznih proizvođača motora od pre npr. 20 ili 30 godina, a kada su tek počela da se pojavljuju za širu upotrebu sintetička ulja - da se korišćenje gradacije 5W-30 ograničavalo do nekih npr. 30-35 C.
Sada je to malo drugačije, pa  po neki proizvođači za tu gradaciju ističu da se može koristiti do ambijentalne temperature od npr. 45 C. Renault doduše ne daje takvu temperaturnu tabelu, i za razliku od većine ostalih proizvođača motora on insistira da se ne napravi greška na niskim temperaturama (što je sasvim u redu, ali ostaje nejasno zašto ne ograničava upotrebu neke gradacije na visokim/letnjim temperaturama, kao što ostali proizvođači uglavnom čine).

Priča o Faustu koji je đav`lu dao dušu kako bi dobio znanje je svakodnevna priča gotovo svakog od nas. Što više saznajemo to su nam dileme brojnije, i uglavnom postajemo manje kategorični u isticanju ili prihvatanju nečega što bi moglo biti manje/više nametnuto.

Kada se ode u prodavnicu pa se obuku neke cipele ili neka košulja - prodavac može reći kako to savršeno stoji, ili može misliti da je u kombinaciji sa ostalom odećom to sasvim bez veze - a da to za naše potrebe bude sasvim suprotno od njegovog mišljenja koje je prefiormirano na osnovu nekakvog "proseka".

Preporuka za upotrebu motornog ulja pišu inženjeri (a marketinški stručnjaci i pravnici ih verovatno bitno modifikuju) imajući u vidu nekakvu široko korišćenu namenu/upotrebu. Oni ne mogu idealno pokriti sve zahteve, a osim toga znaju da za civilne automobile (dakle ne one koji su namenjeni sportskom ili komercijalnom izrabljivanju).važe nekakvi uslovi garancije.

Suština priče - možda ćeš više saznat (tj. biti pametniji)i ukoliko i sledećoj izmeni umesto SXR 5W-40 budeš sipao SXR 5W-30. Renault to sasvim podržava..Razlozi zbog kojih to ne bi uradio su ili neproverena verovanja po nekih majstora (koji nedovoljno poznaju osobine ulja ili imaju nekakvo mišljenje na osnovu pogrešnih premisa) ili npr. tvoja težnja za konstanim forsiranjem motora koje je blisko takmičarskoj vožnji.

Post scriptum

Posebna je priča mešanje 1 L SXR 5W-30 sa 3 L SXR 5W-40. Sa obzirom da oba imaju iste detergentske aditive u baznom ulju, ne bi se ništa loše desilo. Samo bi se dobila tanka 5W-40icas sa viskozitetom na radnoj temperaturi od 13..3 mm2/s @100 C. što bi moglo da bude takođe odgovarajuće kada već Renault preporučuje  SXR 5W-30 koji ima 9.9 mm2/s na 100 C, i SXR 5W-40 koji ima 14.7 mm2/s na 100 C. Manji broj tanje/"ređe" ulje, čisto za neupućene.

Post post scriptum:

Je l` ti auto dobro/zadovoljno funkcioniše sa SXR 5W-40? Ako je odgovor Da - nastavi sa njim i ne koristi drugačije ulje.
Ako hoćeš da eksperimentišeš budi spreman na uspehe i neuspehe koji imaju nekakvu svoju cenu..
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 21:55 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3830 poslato: 22.12.2018. - 18:08 »
Podeli temuIdi gore

Ajd sad ovako da kazem prosto srpski.

Posto mi lakse ide sa informatikom, nego sa hemijom.
Iako cak ni jedno ni drugo nemaju veze sa mojim zanimanjem. A informatika mi dodje kao hobi poslednjih 29 godina.

Kako sam ja shvatio dosadasnje tvoje izlaganje.
U svoj motor mogu da sipam bilo koje ulje koje zadovoljava one klasicne norme iako Reno nema odredjenu normu za taj motor.
Sad sto se tice 5W-30 i 5W-40.
Ja sam 5W-40 samo nastavio da sipam, posto je to sipano na prvom servisu iz 2009-e.
Kako je auto do sada presao 36.000 km. Rekao bih da je motor u "dobrom" stanju. Posto ne znam kako ga je prethodni vlasnik vozio.
Ponekad ga zustro vozim. Al samo pri ubrzanju, dok ne postignem odgovarajucu putnu brzinu.
Vidim da 5W-30 pokriva isto temp. podrucije kao i 5W-40.
E sad pitanje od milion dolara.
Da li je greska bila sto se u nov motor tada sipalo 5W-40 ulje i da li bih sada ja pogresio da sipam ovo tanje?
I jel bi trebao da radim ispiranje motora pre sipanja tanjeg ulja?

P.S RN0710 se pominje za dizele i to za Lagune 1.5 dCi i 2.0 dCi bez DPF filtera.
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 18:12 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3831 poslato: 22.12.2018. - 18:15 »
Podeli temuIdi gore

Ispiranje motora ne bi morao/trebao da radiš, to je inače bilo lakše pitanje (dakle koja god ulja planiraš da sipaš ne moraš ništa specijalno prethodno da činiš, osim da ispoštuješ da se pri malom servisu ono ispušta u zagrejanom stanju kako bi ga što više isteklo).

To da li je greška bila 5W-40 umesto 5W-30 je sasvim diskutabilno, kao i sva prethodna priča. Mogla bi da bude ali ne bi morala da znači.

Uglavnom, nije bila greška - tj, posledica te greške je samo veća potrošnja goriva (i nekakvo malo veće habanje motora pri hladnom staru) , dok je posledica obrnute greške veće habanje motora (pri radnoj temperaturi motora).
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 18:21 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3832 poslato: 22.12.2018. - 18:19 »
Podeli temuIdi gore

Jel bih sad bez problema i nekih posledica po motor mogao da se prebacim na koriscenje tanjeg ulja?
Nije mi sad cena bitan faktor. Posto su iste cene. Vec sta je bolje za sam motor.
Kako sam shvatio, bolje je tanje ulje. Jer tanji uljni film dopire do nekih teze dostupnih mesta, bolja je lubrikacija i brze se klipovi krecu, nego sa guscim uljem.
I kakve bih beneficije mogao da ocekujem u odnosu na ovo gusce koje je prethodnih 4 godine sipano u motor?
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 18:25 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3833 poslato: 22.12.2018. - 18:29 »
Podeli temuIdi gore

Nisam baš tako rekao, već to da je tako pri hladnom startu  Tanje ulje je tečljivije, ali zato ima manju marginu u zaštiti motora. Ako prebaciš tu marginu sa tanjim uljem habaćeš motor, dok sa debljim uljem možda i nećeš nikada prebaciti tu marginu. Tu i jeste zvrčka. Kada bi smo na automobilu imali pokazivač da li je došlo do habanja motora ili nije onda nam sva ova priča ne bi bila potrebna (ili npr. pokazivač za koliko još desetina hiljada kilometara treba da se uradi generalka)..

Sportisti imaju pokazivač i temperature ulja i pritiska ulja. Kada vide nagli pad pritiska ulja onda znaju da je ono otišlo u .!.  -  i da ako žele da nastave vožnju istim tempom onda im treba deblje ulje za takve uslove.

Sa druge strane, većina nas bi sa takvim uljem samo potrošila više goriva, a auto bi bio tromiji jer ulje ne bi smo zagrejali na onoliko koliko to sportisti čine.

Ako ćeš da igraš tenis trebaće ti nekakve patike da bi bio efikasan sa njima - ali takve patike nisu najjzgodnije za npr. stoni tenis u kome je dinamika pokreta nešto drugačija. Možda je bolje poređenje da će te deblji pancir bolje zaštititi od jačeg metka, ali ćeš sa tanjim pancirom biti okretniji ukoliko znaš da te niko neće gađati sa jačom municijom (tj. znaš da nećeš uleteti tamo gde pucaju sa takvom).

Kao što stalno ističem - izbor ulja je kompromis suprotstavljenih zahteva

Jel bih sad bez problema i nekih posledica po motor mogao da se prebacim na koriscenje tanjeg ulja?

Nemam pojma

Renault ne kaže ništa o tome - osim da bi možda to omogućilo uštedu u gorivu.
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 18:49 od strane DS9 » Sačuvana

Pac-Man
Captur
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3834 poslato: 22.12.2018. - 20:32 »
Podeli temuIdi gore

Razumem poentu.
Sve je stvar kompromisa.
Sa redjim uljem nesto dobijes, a nesto izgubis, isto kao i sa guscim.
Zaboravih da ti odgovorim na pitanje da li auto dobro funkcionise sa SXR 5W-40.
Ja sam zadovoljan sa tim uljem. Motor fino radi, lako pali na ovim minusima, dobro prihvata gas (doduse, na ovo mogu i mnogi drugi faktori da uticu) i leti motor lepo radi.
Ajd, da i ovo kazem. Umerena mu je cena. Kantica od 4L kod Profaca kosta 2.350 dinara.
Ne znam sta bih jos mogao da izdvojim. 
« Poslednja izmena: 22.12.2018. - 21:05 od strane Pac-Man » Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3835 poslato: 22.12.2018. - 22:00 »
Podeli temuIdi gore

Pa, sve navedeno govori u prilog tome da se sa SXR 5W-40 nastavi, jer nemaš bitne razloge za drukčijim (pristupom tj. uljem).

Sačuvana

tasicss
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 34
Auto: Renault Megane 2 1.5dCi

« Odgovor #3836 poslato: 11.01.2019. - 23:09 »
Podeli temuIdi gore

Nek me neko posavetuje,, u Megane 2 1.5dci '04god do sada je korisceno ELF Evolution SXR 5W40 a posto planiram zamenu ulja u skorije vreme dali bi bila greska sipati ELF Evolution 700 Turbo Diesel 10w40? Za sada nemam  potrosnje ulja, dali bi nesto dobio/izgubio koriscenjem ovog 10w40?
Sačuvana

"Never drive faster than your guardian angel can fly"

Apple
Megane
Van mreže Van mreže

Starost: 36
Auto: clio II 1.5dci 80ks k9k702

« Odgovor #3837 poslato: 11.01.2019. - 23:14 »
Podeli temuIdi gore

Ako nemas potrosnje ne vidim razlog prelaska na 10W40 pa cak i da trosi.
Sačuvana

DS9
Megane
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3838 poslato: 12.01.2019. - 12:08 »
Podeli temuIdi gore

Tačno tako.

Inače. bukvalan odgovor na to bukvalno pitanje bi bio - ne bi bila greška sa obzirom da navedeno  ELF Evolution 700 Turbo Diesel 10w40 zadovoljava normu ACEA B4, koja se pominje da je odgovarajuća u dokumentu iz 2004. koji opisuje odgovarajuća ulja i za tog meganaII.

Dobilo bi se nešto više para a izgubilo bi se tečljivije ulje na nižim temperaturama (i zbog toga pogodnije ulje za podmazivanje turbine), a takođe bi se izgubio nešto veći opšti kvalitet ulja, nešto veća mogućnost dužeg intervala zamene i još što šta.

U zavisnosti od uslova eksploatacije, eventualni gubici bi mogli biti beznačajni ili značajniji.

Da je moje, ja to ne bih radio, nego bi poslušao Apple-a
« Poslednja izmena: 12.01.2019. - 12:11 od strane DS9 » Sačuvana

zokce
Koleos
Van mreže Van mreže

Starost: 58
Auto: Renault Laguna II 1,8 16V 2004 Limited edition Tech Line

« Odgovor #3839 poslato: 12.01.2019. - 15:47 »
Podeli temuIdi gore

Ja sam imao poveću potrošnju sa jednim uljem 5W30. Čim sam promenio na 5W40, potrošnja se svela na razumnu meru. Čak nisam siguran ni da je potrošnja, sumnjam da malo pušta na semering radilice, pa čekam da menjam set kvačila da bih i to rešio.
Sačuvana

Stranice: Prev 1 ... 252 253 254 255 [256] 257 258 Next   Idi gore

Prebaci se na:  

Renault Forum Srbija
Fotoaparati
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF | SMF © 2015, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.128 sekundi sa 38 upita.
anything