Dobrodošli na Renault Forum Serbia! Da bi ste imali pun pristup forumu potrebno je da se predstavite u delu foruma Novi članovi otvaranjem nove teme i da popunite datum rođenja u Profilu.
avatar_SlObOdNi

Dimenzije guma (pneumatika) i felni

Započeo SlObOdNi, 12.01.2011. - 11:17

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SlObOdNi

procitaj prvi post u temi i sve ce ti biti jasno :)

imas i kalkulatore tu, pa ce ti graficki prikazati razliku...

trebaju vece gume, a same 14'' felne mozda neces moci da nakacis na auto, jer neces moci da uglavis klesta za kocenje u felnu

bane_zemun


Qwerty

Citat: SlObOdNi poslato 12.01.2011. - 11:17
Evo, da rezimiramo, da ne jurimo vise po netu:

Velicinu felne definise:
Precnik felne                                             - Izrazava se u incima: 14'', 15'', 16''...
Broj rupa i njihovo rastojanje od centra    - Obelezava se kao AxBBB: npr, 4x100 -> 4 rupe na rastojanju od 100mm od centra felne. 5x112 -> 5 rupa na 112mm od centra, itd...

Sve sto si napisao je tacno sem onoga sto sam podebljao...Raspon rupa,primera radi 5x112 nije 112mm od centra felne,vec je to precnik kruga 112mm po kom su rasporedjene rupe.Sto znaci da od centra felne,tj. sredine centralne rupe do sredine rupe za sraf ima 56mm...

Pozz ;)

Panta011

A zar tih 112  nije rastojanje u mm izmedju dve najblize rupe kroz koju prolaze srafovi   :hmm:
Ako nađeš put koji nema ni jednu prepreku, onda je to put koji verovatno ne vodi nikuda.

nuk

nije, to razmak uzmedju dve najdalje rupe, kao sto je qwerty i napisao

Panta011

#20
 :ok:

EDIT: Ja sam totalno prezupcio :doh: Znam da je tih 112 ili 100 ili 98 razmak izmedju dve najudaljenije rupe, pa merio sam i kod mene i kod caleta (cala :kez:) na Stilo-u, i kod drugara na Octaviji :tup: Sto sam ja sad napisao izmedju dve najblize, pitaj qurac :fiju: :fiju: :fiju: Skleroza, to je  :blink: :blink: :blink:
Ako nađeš put koji nema ni jednu prepreku, onda je to put koji verovatno ne vodi nikuda.

Milan.S.90

Citat: bane_zemun poslato 09.11.2011. - 20:49
Da li moze (tj. znam da verovatno moze, nego da li je preporucljiva :D ) varijanta 175 65 14 za Megan 2? Mislio sam da uzmem celicne 14ce za zimu... ?

ne moze 14 fizicki da stane ne cimaj se dzaba

Don Gagione

okj maso nego na 15" 7 coli jel mere 185 65 15 ili nemere  ili vec mora ici 195 50 15

chika.doctor


Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. - Colin Chapman.

dragan

tako je...
ima negde na forumu tablica sa opsegom sirina guma koje idu na odredjenu sirinu felni...

Don Gagione

pff j*bem ti sr*nje.....al jel moze da se nbar navuce malo a? samo malo ili bas ne nermere nikako?

chika.doctor

Citat: dragan poslato 29.12.2011. - 21:40
tako je...
ima negde na forumu tablica sa opsegom sirina guma koje idu na odredjenu sirinu felni...

Eno prvi post ove teme.. :celb1:

Citat: gagi75 poslato 29.12.2011. - 21:49
pff j*bem ti sr*nje.....al jel moze da se nbar navuce malo a? samo malo ili bas ne nermere nikako?

Pazi, možeš da je navlačiš na felnu, i možeš i da je voziš tako, ali će zbog penjanja na ivičnjake, rupa, felne dosta da trpe..

Izgledaće ovako nekako..


Adding power makes you faster on the straights. Subtracting weight makes you faster everywhere. - Colin Chapman.

Don Gagione

ej al stoji bolje nego da vozim bez guma...

bexonvil

#28
Gde moze da se procita oznaka na felni (sa unutrasnje ili spoljne strane, radi se o alu felnama). Trenutna dimenzija guma mi je 185/60 R14, da li je moguce staviti 195/60 R14 na iste felne, bez nekih posledica. Fabricke dimenzije za clia 2 su 175/65 R14 mislim, sa sadasnjim ima manje slobodnog prostora, a kako ce to izgledati sa 195/60? Nece li kod punog motanja gume udarati u sasiju vozila? Odstupanje 195/60 od 175/65 je 1.1%
Unapred hvala  

Djemba

Na unutrasnjoj strani felne imas sve podatke.

Npr. 5.5JX14 i ET 35 na nekom drugom kraku pise.

Razlika u visini gume izmedju 185/60 i 195/60 ti je oko 7mm.
Mozes da uzmes 195/55 recimo, ali mene vise brine da ti je ta guma presiroka za tu felnu, mada ces to najbolje videti kad pogledas sirinu felne sa zadnje strane. :ok:
Kroz život samo s' osmehom, puno puta se opek'o, zato sad i puter sečem samo bonsekom...